Skocz do zawartości


Zdjęcie

List do Tytusa


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-12-09, godz. 21:12

List do Tytusa jako, że jest bardzo krótki bardzo szybko każdy sam może sprawdzić co on zawiera. Dla mnie wręcz bije w nim po oczach odniesienie się do Jezusa jako Zbawiciela i Boga. Zapodam wszystkie fragmenty w tym temacie najpierw w PNŚ, a następnie w BP.

Przekład Nowego Świata (1997)

Tyt 1:3-5 a który w czasach uznanych przez siebie za stosowne ujawnił swoje słowo w głoszeniu powierzonym mi z nakazu naszego Wybawcy, Boga ? do Tytusa, prawdziwego dziecka według wspólnej wiary: Życzliwość niezasłużona i pokój od Boga, Ojca, i od Chrystusa Jezusa, naszego wybawcy. Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś skorygował to, co wadliwe, i mianował starszych w jednym mieście po drugim, jak ci nakazałem

Tyt 2:10-13 nie dopuszczając się kradzieży, lecz w pełni przejawiając niezachwianą wierność, aby we wszystkim zdobić naukę naszego Wybawcy, Boga. Albowiem ujawniła się niezasłużona życzliwość Boża, niosąca wybawienie ludziom wszelkiego pokroju i poucza nas, abyśmy się wyrzekli bezbożności i światowych pragnień oraz żyli pośród teraźniejszego systemu rzeczy w trzeźwości umysłu i prawości, i zbożnym oddaniu, oczekując szczęśliwej nadziei i chwalebnego ujawnienia się wielkiego Boga oraz naszego Wybawcy, Chrystusa Jezusa,

Tyt 3:4-6 Kiedy jednak ze strony naszego Wybawcy, Boga, została ujawniona życzliwość i miłość do człowieka, wtedy nie na podstawie prawych uczynków, które spełnialiśmy, lecz według swego miłosierdzia wybawił nas przez kąpiel, która nas przywiodła do życia, i przez odnowienie nas duchem świętym. Tego ducha wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, naszego Wybawcę,



Biblia Poznańska (1974/1975)

Tyt 1:3-5 On to we właściwym czasie objawił swoje słowo, którego głoszenie zostało mi powierzone z rozkazu naszego Zbawiciela, Boga - do Tytusa, swojego rodzonego dziecka we wspólnej wierze: łaska i pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, Zbawiciela naszego. Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, żebyś uporządkował resztę spraw i ustanowił w miastach prezbiterów, tak jak ci poleciłem.

Tyt 2:10-13 Niechaj sobie niczego nie przywłaszczają, ale wciąż okazują doskonałą wierność, aby nauce naszego Zbawiciela, Boga, we wszystkim mogli przynieść chlubę. Bo objawiła się łaska Boga, która zbawia wszystkich ludzi i uczy nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i ziemskich pożądań, a żyli na tym świecie skromnie, sprawiedliwie i pobożnie, oczekując z radosną nadzieją chwalebnego przyjścia wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa.

Tyt 3:4-6
A kiedy objawiła się dobroć naszego Zbawiciela, Boga, i Jego miłość do ludzi, to wybawił nas nie ze względu na nasze sprawiedliwe czyny, ale dzięki swojemu miłosierdziu przez obmycie, które odradza, i przez odnowienie Duchem Świętym. Wylał go na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,


Nawet dokonane tu fałszerstwo jakiego wprowadzono w Tyt 2:13 wstawiając "oraz" zamiast "i" wbrew dostępnym źródłom nie jest w stanie przysłonić całej treści jaką ukazuje list do Tytusa - takie moje spostrzeżenie.

Iz 43:11 BP Jam to, Ja jestem Jahwe i poza mną nie ma wybawcy!

Iz 45:21 BP Powiedzcie, przedłóżcie dowody, nawet naradźcie się wspólnie: kto przepowiedział to z dawien dawna, ogłosił już wcześniej? Czyż to nie Ja - Jahwe? Poza mną nie ma boga innego, oprócz mnie nie istnieje Bóg sprawiedliwy i zbawca.

Oz 13:4 BP Ale Ja, Jahwe, jestem twym Bogiem już od [wyjścia z] ziemi egipskiej; nie będziesz znał innego Boga prócz mnie, innego Zbawcy poza mną.


Chciałbym zauważyć, że o ile Bóg mógł posłać ludowi jakiegoś wybawiciela w danej chwili to w tym krótkim liście do Tytusa obok Ojca nazywanego wybawcą/zbawicielem identycznie jest określany Syn. To takie moje nie wiem czy trafne ale jakieś jednak spostrzeżenia... ;)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-12-09, godz. 21:21

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-12-09, godz. 21:17

Pawle, trafne spostrzeżenia. O tym wersecie z Tyt 2:13 pisałem też tutaj:

http://watchtower.or...?showtopic=1120
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#3 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-10, godz. 00:13

To takie moje nie wiem czy trafne ale jakieś jednak spostrzeżenia...

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (Jana 10,30)
Dołączona grafika

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-01, godz. 18:12

Chciałbym zauważyć, że o ile Bóg mógł posłać ludowi jakiegoś wybawiciela w danej chwili to w tym krótkim liście do Tytusa obok Ojca nazywanego wybawcą/zbawicielem identycznie jest określany Syn. To takie moje nie wiem czy trafne ale jakieś jednak spostrzeżenia... ;)


Dobrze, że Strażnica nie uczyniła tutaj rozróżnienia na WYBAWCĘ i wybawcę, tak jak uczyniła to w J 1:1 (Bóg większy i bóg mniejszy). Ale pewnie nie pozwala im na to język grecki, ponieważ jak byk przed każdym Zbawicielem stoją rodzajniki. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-06-01, godz. 19:32

mirku ale wiesz, że wystarczy, że by wyrwali jakiś fragmencik gdzie rodzajnikami by się różniło i już by była "argumentacja" ;) Poza tym naszła mnie myśl, że przy dotychczasowych stosowanych argumentach nie zdziwiłbym się jakby zrobiono różnice na na 'wybawce', a 'zbawcę' wstawiając odpowiednie słowa tam gdzie wygodnie a w takim miejscu jak Tyt 2:13 po prostu by zniżono "wartość" słów podobnie jak z J 5:23 ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-01, godz. 19:44

mirku ale wiesz, że wystarczy, że by wyrwali jakiś fragmencik gdzie rodzajnikami by się różniło i już by była "argumentacja" ;)

bardzo ładnie widać, że w tekscie greckim w Tyt 2:13 nie ma rodzajnika na poniższym skanie:

Dołączona grafika

Dodanie w nawias zaimka określonego [the] sugeruje, że cała fraza dotyczy Jezusa (jako Boga i Zbawiciela). Niech ktoś odczyta zdanie po angielsku najpierw z rodzajnikiem, a później bez a przekona się, jak bardzo zmienia on sens wersetu.

Podobnie uczyniono też w 2 P 1:1

Dołączona grafika

na temat tego ostatniego wersetu pisałem tutaj:

http://watchtower.or...?showtopic=1124
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-04-05, godz. 16:09

Oto co na temat wersetu z Tyt 2:13 oraz słowa Zbawiciel (SOTER) ma do powiedzenia jeszcze Robert H. Countess w swojej słynnej książce (strony 99-105).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych