Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezus umarł w piątek i zmartwychwstał w niedziele?


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#21 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-03-24, godz. 10:37

Anowi o jakiej północy skoro w Biblii stoi wyraźnie!.

Mk 16:9 Bg
„A Jezus, gdy zmartwychwstał raniuczko pierwszego dnia po sabacie, ukazał się naprzód Maryi Magdalenie, z której był wygnał siedm dyjabłów.”

Mk 16:9 Br
Pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem Zmartwychwstały ukazał się Marii Magdalenie, tej, z której wyrzucił siedem złych duchów.”

Mk 16:9 BT
„Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów.”

Mk 16:9 Bw
„I powstawszy z martwych wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia, ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wypędził siedem demonów.”

Mk 16:9 Bb
„A tak gdy wstał Jezus raniuczko pierwszego dnia po świecie, ukazał się Marjej Magdalenie, z której był wyrzucił siedmioro diabelstwa.”

Mk 16:9 Bp
„Kiedy powstał (z grobu) rankiem w pierwszy dzień po szabacie, ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem czartów


Czy to jest czytelne?. :lol:

Użytkownik wojtek37 edytował ten post 2007-03-24, godz. 10:39


#22 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-24, godz. 10:42

Anowi o jakiej północy skoro w Biblii stoi wyraźnie!.

Przeczytaj to bez przecinków.

#23 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-03-24, godz. 11:43

Zmartwychwstanie nastąpiło o północy, mnie przekonuje ten werset:
Mt 25:6 BT „Lecz o północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!”


nie wiem co ma ten werset wspolnego ze zmartwychwstaniem jak wyraznie odnosi sie do ponownego przyjscia.

@ wojtek - Anowi wlasnie w odpowiedzi na ten werset napisala swoja odpowiedz :) ciekawe.

Użytkownik palo edytował ten post 2007-03-24, godz. 11:46


#24 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-28, godz. 19:55

Anowi o jakiej północy skoro w Biblii stoi wyraźnie!.
Mk 16:9 Br
„Pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem Zmartwychwstały ukazał się Marii Magdalenie, tej, z której wyrzucił siedem złych duchów.”
Czy to jest czytelne?. :lol:

A teraz jest czytelne? wczesnym rankiem ukazał się, bo gdy przyszła do grobu było jeszcze ciemno (Jn 20:1), kamień był odwalony, na którym siedział jeden anioł (Mt 28:2), drugi zaś był w grobowcu (Mk 16:5).
Nie jestem katoliczką ale słyszałam, że w czasie Wielkiejnocy kapłani z wiernymi czuwają. Z jakiej okazji?

#25 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-03-29, godz. 22:59

A teraz jest czytelne? wczesnym rankiem ukazał się, bo gdy przyszła do grobu było jeszcze ciemno (Jn 20:1), kamień był odwalony, na którym siedział jeden anioł (Mt 28:2), drugi zaś był w grobowcu (Mk 16:5).
Nie jestem katoliczką ale słyszałam, że w czasie Wielkiejnocy kapłani z wiernymi czuwają. Z jakiej okazji?


2 Moj.12:16 pierwszy i siódmy dzień święta dzień w którym nie będziesz wykonywał żadnej pracy
czy 15 nisan to zawsze co tygodniowy sabat? a może ten co tygodniowy wypadał w ten czas 17? a dzień po sabacie 18 ? a nie dzień po 15 nisan

#26 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-30, godz. 09:53

czy 15 nisan to zawsze co tygodniowy sabat? a może ten co tygodniowy wypadał w ten czas 17? a dzień po sabacie 18 ? a nie dzień po 15 nisan

15 Nisan jest szabatem czyt. świętem ze względu na Boga, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu.

14 Nisan jest zawsze dniem "7" w kalendarzu księżycowym, ponieważ szabat dnia "7"-go powtarza się co siedem dni:
Dzień "7" w kalendarzu księżycowym:
Nisan: 7, 14, 21, 28;
Ziw: 5, 12, 19, 26;
Siwan: 3, 10, 17, 24;
Tammuz: 8, 15, 22, 29;
Ab: 6, 13, 20, 27;
Elul: 4, 11, 18, 25;
Tiszri: 2, 9, 16, 23, 30;
Cheszwan: 7, 14, 21, 28;
Kislew: 5, 12, 19, 26;
Tebet: 3, 10, 17; 24;
Szebat: 1, 8, 15, 22;
Adar: 6, 13, 20, 27;
WeAdar: 4, 11, 18, 25.

Teraz czytając Biblię możecie sprawdzić jakie wydarzenia działy się w jakim dniu.
W kalendarzu biblijnym jest, było i będzie zawsze 13 m-cy. W tamtych czasach każdy miesiąc miał po 30 dni.

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-03-30, godz. 14:12


#27 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-03-30, godz. 14:07

Nie kazdy rok mial 13 miesiecy.
Byly 19-letnie cyklez 12- i 13-miesiecznymi latami, w siemiu latach dodajac drugi Adar.

I co z tego, ze 7 Nisan to 7 dzien roku, skoro w przypadku szabatu chodzilo o szosty dzien tygodnia? Nie bylo synchronizmu dzien roku/dzien tygodnia.

#28 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-30, godz. 14:49

Nie bylo synchronizmu dzien roku/dzien tygodnia.

Tak samo jak w naszym gregoriańskim kalendarzu Nowy Rok wypada w innym dniu.

W kalendarzu księżycowym nie ważna jest nazwa dnia czy jego numer ale faza księżyca. Miesiąc księżycowy zawsze kończył się pełnią. To, że ludzie sobie źle zinterpretowali tabliczki babilońskie to nie moja wina. Ja wiem co jest napisane w Słowie Bożym. Gdy Bóg stworzył źródła światła czyli Słońce i Księżyc polecił temu ostatniemu panować nad nocą (Rdz 1:16). A księżyc panuje nad nocą tylko w PEŁNI. I dlatego szabat, który oznacza NÓW jest w środku miesiąca.

I co z tego, ze 7 Nisan to 7 dzien roku, skoro w przypadku szabatu chodzilo o szosty dzien tygodnia?


Szabat dnia "7" do dnia dzisiejszego Żydzi obchodzą od zach. Słońca w piątek do wieczora w sobotę. Co nie znaczy, że sobota jest dniem "7" zawsze. W roku śmierci Chrystusa szabatem dnia "7" był czwartek. Przy 390 dniowym kalendarzu księżycowym szabat wypadał: w czwartek dnia "5", w następnym roku we wtorek dnia "3", potem w niedzielę dnia "1", następnie w piątek dnia "6", w środę dnia "4", poniedziałek dnia "2", sobotę dnia "7" w kalendarzu żydowskim itd.

Z tego wniosek, że do spotkania opisanego w Dziejach 20:7-12 doszło dwa lata po śmierci Jezusa.

#29 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-03-30, godz. 16:40

jesli dla Ciebie wieloletnia praca naukowcow (archeologow, lingwistow itp.) to kwestia 'zle zinterpretowanych tabiczek Babilonskich' to koncze w tym momencie dyskusje. Zycze szczescia w gloszeniu swojej idei jedynego prawdziwego kalendarza ksiezycowego

#30 dawid1234

dawid1234

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 370 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:dolny śląsk

Napisano 2007-03-30, godz. 22:16

15 Nisan jest szabatem czyt. świętem ze względu na Boga, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu.

14 Nisan jest zawsze dniem "7" w kalendarzu księżycowym, ponieważ szabat dnia "7"-go powtarza się co siedem dni:
Dzień "7" w kalendarzu księżycowym:
Nisan: 7, 14, 21, 28;
Ziw: 5, 12, 19, 26;
Siwan: 3, 10, 17, 24;
Tammuz: 8, 15, 22, 29;
Ab: 6, 13, 20, 27;
Elul: 4, 11, 18, 25;
Tiszri: 2, 9, 16, 23, 30;
Cheszwan: 7, 14, 21, 28;
Kislew: 5, 12, 19, 26;
Tebet: 3, 10, 17; 24;
Szebat: 1, 8, 15, 22;
Adar: 6, 13, 20, 27;
WeAdar: 4, 11, 18, 25.

Teraz czytając Biblię możecie sprawdzić jakie wydarzenia działy się w jakim dniu.
W kalendarzu biblijnym jest, było i będzie zawsze 13 m-cy. W tamtych czasach każdy miesiąc miał po 30 dni.

to ciekawe
mam przed sobą kalendarz na rok5763 i w m-c tiszrisabat wypadał 14, 21, 28
podobnie rozmija się nisan 14 wypadał w nasz czwartek
15 sabat i uroczyste święto w nasz piątek sabat jako 7 dzień tyg w trzeci dzień święta
a więc nie co roku jest jak wyżej

#31 palo

palo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów
  • Lokalizacja:Łódź, Polska

Napisano 2007-03-30, godz. 22:21

zycze szczescia :D

#32 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-31, godz. 10:19

Nie życzę Ci źle ale widzę, że Słowo nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia.

#33 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-04-04, godz. 19:40

Wiemy, że Izraelici zaczynają dzień od zachodu słońca.
Wynika z tego, że Jezus umarł w 4 dzień tygodnia przed wschodem słońca czyli w środę przed zachodem słońca.
Skoro więc Jezus umarł w środę, to pierwszy dzień przaśników tego roku rozpoczął się według kalendarza Gregoriańskiego we wtorek po zachodzie słońca.

Spróbujmy teraz w oparciu o dane i proroctwa zawarte w Biblii uporządkować ostatnie dni życie Jezusa.

15 Nisan – poniedziałek / wtorek (według kalendarza gregoriańskiego)
pierwszy dzień przaśników Jezus umawia się z uczniami na posiłek paschalny. - Mateusza 26:17

16 Nisan – wtorek / środa (według kalendarza gregoriańskiego)
Jezus pojmany osądzony i stracony przed zachodem słońca. - Łukasza 23:44-46

17 Nisan – środa / czwartek (według kalendarza gregoriańskiego)
Przed zachodem słońca minęła 1 doba martwego cieleśnie Jezusa.
Brak jednoznacznych doniesień dotyczących tego dnia

18 Nisan (dzień przygotowań) – czwartek / piątek (według kalendarza gregoriańskiego)
Przed zachodem słońca minęła 2 doba martwego cieleśnie Jezusa. - Marka 15: 42-46

19 Nisan (sabat) – piątek / sobota (według kalendarza gregoriańskiego)
Przed zachodem słońca minęła 3 doba martwego cieleśnie Jezusa. I w tym czasie Jezus mógł zostać właśnie wskrzeszony. Nie znam żadnych doniesień jak odbyło się wskrzeszenie Jezusa, ani o której godzinie ono nastąpiło. Wiemy tylko, że dzień tego Sabatu był wielki.

20 Nisan (pierwszy dzień tygodnia) – sobota / niedziela (według kalendarza gregoriańskiego)
Jezus już zmartwychwstały. - Marka 16:1-7

W rozumowaniu tym mogłem popełnić błędy, ponadto użyte wersety mogą zawierać błędy tłumaczy lub kopistów - wydarzenia opisane w Biblii rozegrały się dawno temu i zostały przeważnie spisane w języku hebrajskim lub greckim a tłumaczenie z jakiego korzystam dokonano w oparciu o przekład z języka angielskiego. Dlaczego jeżeli widzicie jakieś błędy to prosiłbym o informacje.

Temat ten mnie zainteresował z tego względu, iż w wyniku rozważań Jacka zmieni się rok śmierci Jezusa. Przyjmowano bowiem, iż Jezus umarł w piątek i dlatego z obliczeń astronomicznych okazało się, iż mógł to być rok 30 lub 33 ne. Oto krótki artykuł:

Ustalenie chronologii śmierci Jezusa było wielokrotnie przedmiotem naukowych dociekań. Nie ulega wątpliwości, że egzekucji dokonano w piątek, dzień przed szabatem. Mówią o tym Ewangelie. Nie jest łatwo natomiast ustalić, czy było to 14 Nisan według żydowskiego kalendarza (jak wynika z Ewangelii św. Jana), czy 15 Nisan (jak wnioskować można z pozostałych Ewangelii). Uczeni analizujący tekst Ewangelii ustalali te dni w oparciu o szczegóły dotyczące chronologii Ostatniej Wieczerzy.
15 Nisan wydaje się jednak mało prawdopodobny, ponieważ zawsze był to pierwszy dzień Paschy. Wydaje się niemożliwe by żydowscy kapłani przeprowadzali proces Jezusa w tak wielkie święto.
Sprawdzono zatem na podstawie obliczeń astronomicznych, kiedy 14 Nisan przypadał w piątek. Okazało się, że w grę wchodzą tylko dwie daty: 7 kwietnia 30 r. i 3 kwietnia 33 r.
Łatwiej ustalić godzinę niż dzień śmierci Jezusa. Ewangelie piszą wyraźnie, że stało się to około godziny dziewiątej. Wówczas jednak czas liczono inaczej. Dzień zaczynał się nie o północy, lecz o zachodzie słońca, czyli ok. godziny 18. O wschodzie słońca, czyli ok. 6 zaczynano liczenie od początku. Dziewiąta oznacza więc dla nas godzinę 15 – trzecią po południu. Tym bardziej niezwykłym zjawiskiem były ciemności, które spowiły ziemię na trzy godziny, "od szóstej do dziewiątej", czyli zapadły w samo południe.


źródło: http://liturgia.wiar...;dzi=1115658648

Jeśli jednak według Jacka śmierć Jezusa nastąpiła w środę, to w którym roku zmarł Jezus?

Na pewno nie w roku 30 ani nie w 33 ne. A więc w którym? :unsure:

Użytkownik mirek edytował ten post 2009-04-04, godz. 19:42

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#34 KBM

KBM

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 190 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:warmińsko-mazurskie

Napisano 2009-04-04, godz. 20:34

Jeśli jednak według Jacka śmierć Jezusa nastąpiła w środę, to w którym roku zmarł Jezus? Na pewno nie w roku 30 ani nie w 33 ne. A więc w którym? :unsure:

Polecam artykuł Mieczysława Pajewskiego "Chrystus umarł w środę"
http://www.wolnosc.d...l/pdf/sroda.pdf
Jest tam odpowiedź i biblijne uzasadnienie, że Jezus umarł w środę.
Świadkowie Jehowy - niewolnicy niewolnika
Blog ukazujący błędy w naukach organizacji ŚJ
www.chrzescijanin5.blog.onet.pl

#35 starowinka

starowinka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 130 Postów

Napisano 2009-04-04, godz. 21:19

Polecam artykuł Mieczysława Pajewskiego "Chrystus umarł w środę"
http://www.wolnosc.d...l/pdf/sroda.pdf
Jest tam odpowiedź i biblijne uzasadnienie, że Jezus umarł w środę.

Hipoteza.

#36 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-04-04, godz. 21:41

Polecam artykuł Mieczysława Pajewskiego "Chrystus umarł w środę"
http://www.wolnosc.d...l/pdf/sroda.pdf
Jest tam odpowiedź i biblijne uzasadnienie, że Jezus umarł w środę.

Dziekuję za wskazanie mi tego artykułu. Jeśli obliczenia są prawdziwe, to wynika z nich, iż Jezus umarł w środę 25 kwietnia w roku 31 ne. Wspaniale wyjaśnia mi to teraz poniższy wykres, który jest ilustracją proroctwa Daniela o 70 tygodniach lat:

Dołączona grafika

Pisałem o tym też tutaj w wątku:

http://watchtower.or...s...ost&p=19257

Z problemem tym zmagałem się już kilka dobrych lat, gdyż nie wiedziałem jak pogodzić otrzymany na wykresie w wyniku obliczeń matematycznych rok 31 ne skoro twierdzono, iż tylko lata 30 i 33 ne wchodzą w rachubę, jako rok śmierci Jezusa. W obliczeniach uwzględniano jednak, iż Jezus zmarł w piątek. Stąd błędne wyniki. Jeszcze raz dziękuję za wskazanie mi tego artykułu.

A już miałem brać zeszyt i sam liczyć kiedy wypadałby 14 Nisan w środę. Oszczędziłeś mi roboty. :D


Hipoteza.

Dla mnie już w tym momencie nie hipotzeza a pewnik. W przeciwnymn razie nie spełniłoby się proroctwo o 70 tygodniach lat. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#37 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-04-04, godz. 22:39

mirku, dalej liczysz daty?
podasz nam datę armagedonu? :)

#38 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-04-05, godz. 08:15

Polecam artykuł Mieczysława Pajewskiego "Chrystus umarł w środę"
http://www.wolnosc.d...l/pdf/sroda.pdf
Jest tam odpowiedź i biblijne uzasadnienie, że Jezus umarł w środę.


Mnie się wydaje, że umarł we wtorek, a może w niedzielę chyba, że w poniedziałek.
Jednak jestem za piątkiem.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2009-04-05, godz. 08:15


#39 sk8terboy

sk8terboy

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 160 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2009-04-05, godz. 11:07

mirku, dalej liczysz daty?
podasz nam datę armagedonu? :)


nie trzeba, już jest
http://watchtower.or...s...c=5747&st=0
Want to know how deep the rabbit hole goes?

#40 KBM

KBM

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 190 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:warmińsko-mazurskie

Napisano 2009-04-05, godz. 11:28

Hipoteza.

Czy hipoteza?! - a może przede wszystkim wiara.
Jezus Chrystus powiedział o znaku, który będzie dany ówczesnemu pokoleniu Izraela, powiedział: "Syn Człowieczy trzy dni i trzy noce będzie spoczywał w grobie".
Czy ktoś (oczywiście osoba wierząca) zaprzeczy, że znak ten został dany, znak który ponadto wypełnił wcześniejsze proroctwa.
Wiemy, że Chrystus umarł przed zmierzchem, i przed zmierzchem został złożony do grobu.
Należy więc liczyć od pierwszej nocy w grobie do schyłku trzeciego dnia.
Hipoteza piątkowa - wskazywała by na poniedziałek o zmierzchu. Odpada również niedziela, gdyż już w niedzielę rano grób był pusty. A więc pozostaje poprzedni zmierzch - sobota przed zmierzchem. I wówczas właśnie Zmartwychwstał Jezus. Są trzy pełne noce i trzy pełne dni.
Błąd wynika z licznych (niewłaściwych tłumaczeń), że Jezus Zmartwychwstał "trzeciego dnia". Przeplatane jest to w różnych przekładach biblijnych z tłumaczeniem w innych miejscach, że "po trzech dniach".
W tłumaczeniach słów "trzeciego dnia" zabrakło słów "po upływie". Nie mieli z tym wątpliwości arcykapłani i faryzeusze pamiętając "Panie, przypomnieliśmy sobie, że ów oszust powiedział jeszcze za życia: "po trzech dniach powstanę" (Mt.27,63 BT).

Ciekawe, ale KK doskonale wie, że Jezus umarł w środę. Stąd w wielu parafiach Droga Krzyżowa odprawiana jest właśnie w środę. Brak oficjalnego stanowiska wynika z faktu, iż wiele innych nauk musiało by zostać zweryfikowanych.

Dziekuję za wskazanie mi tego artykułu.
nie hipotzeza a pewnik. W przeciwnymn razie nie spełniłoby się proroctwo o 70 tygodniach lat.

Bardzo proszę :)

Rzeczywiście - to nie jest hipoteza, ale prawdziwa nauka wynikająca ze zrozumienia całej treści Biblii. Bo tak należy budować swoje zrozumienie Bożego Słowa - ogarniając Nim całą treść Biblii, a nie pojedyńcze wersety.
Świadkowie Jehowy - niewolnicy niewolnika
Blog ukazujący błędy w naukach organizacji ŚJ
www.chrzescijanin5.blog.onet.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych