Skocz do zawartości


Zdjęcie

2 Krl 24:1


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-11, godz. 23:07

Historia świecka mówi, że król Jojakim panował w latach 609 pne - 598 pne.

http://www.luteranie...ykle/kronik.htm

Trochę historii: czwarty rok Jojakima to był pierwszy rok Nabuchodonozora (Jer 25:1). Przeciwko Jojakimowi wyruszył Nabuchodonozor i pojmał go w niewolę. Wywiózł też Nabuchodonozor do Babilonu część naczyń Świątyni Jahwe i złożył je w swym pałacu w Babiloni (2 Krn 36:6-7). W tym też czasie Daniel wraz z innymi został uprowadzony do niewoli (Dn 1:1-2). Jednak już w piątym roku swego panowania Jojakim ponownie znajduje się w Jerozolimie. Jeremiasz piętnuje jego wystawne życie oraz brak troski o biednych kraju (Jer 36). Jojakim był poddany Nabuchodonozorowi przez trzy lata, po czym zbuntował się ponownie (2Krl 24:1). Jeremiasz wtedy prorokował: Nie będzie miał potomka, który by zasiadł na tronie Dawida. Zwłoki jego będą wystawione na upał dnia i na chłód nocy (Jer 36:30). Po jedenastu latach panowania umarł Jojakim (2Krl 23:36 - 24:6). W jego miejsce został królem Jojakin (Jehojakin). Po trzech miesiącach słudzy Nabuchodonozora wyruszyli przeciwko Jerozolimie i oblegli miasto. Gdy przybył Nabuchodonozor, Jojakin król judzki wyszedł ku królowi babilońskiemu wraz ze swą matką, swymi sługami, książętami i dworzanami. Król babiloński pojmał Jojakina w ósmym roku swego panowania. Zabrał także skarby Świątyni Jahwe (2Krl 24:10-16). W tym czasie prawdopodobnie sprofanował zwłoki króla Jojakima zgodnie z proroctwem Jeremiasza. Z pewnych powodów nie mógł wykonać ekspedycji karnej przeciwko zbuntowanemu przed trzema laty Jojakimowi. Znamienna jest informacja w 2Krl 24:7: Król egipski już odtąd nie wychodził ze swego kraju, ponieważ król babiloński podbił wszystko, co należało do króla egipskiego, od Potoku Egipskiego aż do rzeki Eufratu.

Towarzystwo Strażnica ukrywa jednak chyba informację o tym, że król Jojakim buntował sie kilka razy przeciwko królowi Nabuchodonozorowi. Widać to wyraźnie w wersecie 2 Krl 24:1, gdzie w tłumaczeniu wsiąknęło niewinno słówko "znowu":

2Krl 24:1 Bg „Za dni jego wyciągnął Nabuchodonozor, król Babiloński. I stał się Joakim niewolnikiem jego przez trzy lata, a potem wybił się z mocy jego.”

2Krl 24:1 BT „Za jego czasu Nabuchodonozor, król Babilonu, ruszył do wojny. Jojakim był mu poddany przez trzy lata, następnie na nowo zbuntował się przeciwko niemu.”

2Krl 24:1 Bw „Za jego czasów wyruszył Nebukadnesar, król babiloński, i Jehojakim był jego lennikiem przez okres trzech lat, potem jednak znów się zbuntował przeciwko niemu.”

2Krl 24:1 Bp „Za jego dni Nebukadnezar, król Babilonu, wyprawił sie przeciw niemu. Jojakim trzy lata był jego wasalem i znowu się zbuntował przeciw niemu.”


2Krl 24:1 NS „Za jego dni nadciągnął Nebukadneccar, król Babilonu, i Jehojakim na trzy lata został jego sługą. Odwrócił się jednak i zbuntował się przeciw niemu.”

2Krl 24:1 LXX „εν ταις ημεραις αυτου ανεβη ναβουχοδονοσορ βασιλευς βαβυλωνος και εγενηθη αυτω ιωακιμ δουλος τρια ετη και επεστρεψεν και ηθετησεν εν αυτω ”

Chodzi o ukrycie na wszelkie sposoby historycznego faktu, iż w historii Jerozolimy miały miejsce aż trzy podboje i najazdy króla Nabuchodonozora na to miasto, podczas których plądrowane były sprzęty świątynne jak również i zabierani jeńcy do niewoli:

605 - w trzecim roku panowania króla Jehojakima, rok wstąpienia na tron króla Nabuchodonozora - (2 Krl 23:36-24:7; 2 Krn 36:4-8; Dan 1:1-8)
597 - za czasów króla Jojakina, w ósmym roku panowania króla Nabuchodonozora (2 Krl 24:8-17; 2 Krn 36:9-10; Jer 52:28)
587 - za czasów króla Sedekiasza, w osiemnastym roku panowania króla Nabuchodonozora (2 Krl 24:18-25:17; 2 Krn 36:11-19; Jer 52:29)

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-12, godz. 14:00

no proszę a tutaj:
2Krl 24:1 Za jego czasów król babiloński Nabuchodonozor podjął przeciw niemu wyprawę, po której Jojakim stał się jego poddanym. Po trzech latach wypowiedział mu jednak posłuszeństwo. (warszawsko-praska)
i tutaj:
2Krl 24:1 Za dni jego wyciągnął Nabuchodonozor, król Babiloński. I stał się Joakim niewolnikiem jego przez trzy lata, a potem wybił się z mocy jego (Gdańska)
niestety nie znam angielskiego, więc zajrzałem sobie do kilku niemieckich przekladów. tam również nie znalazłem określenia "jednak" lub podobnego.
czyżby nadgorliwość Mirku pchała cię do wyciągania jakichś niepotrzebnych wniosków ? :)

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-12, godz. 15:12

Sprawa tego wersetu jest problematyczna, ponieważ rzeczywiście niektóre przekłady mają w tekście słówko "znów" a inne go nie posiadają. Oto przykład niemiecki z tym wyrazem:

2Krl 24:1 GerSch „Zu seiner Zeit zog Nebukadnezar, der König von Babel, herauf, und Jehojakim ward ihm untertan drei Jahre lang. Darnach fiel er wieder von ihm ab.”

Ciekaw jestem jak jest w oryginalnym tekście hebrajskim i greckiej Septuagincie.

Macieju jeśli chcesz bronić PNŚ to spróbuj w tych wątkach:


Dan 1:2

http://watchtower.or...?showtopic=1112


Jer 29:10

http://watchtower.or...?showtopic=1111


Co do tych tekstów to jestem pewien, że zostały sfałszowane i dopasowane do ideologii Strażnicy.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-31, godz. 15:27

Na sieci znalazłem ciekawy komentarz, który może być kluczem do zrozumienia tematu tego wątku (pogrubienie moje):

Hegemonia Babilonu

Na czas prorokowania Jeremiasza przypada wzrost potęgi Babilonu, a upadek wpływów Egiptu. Wieloletnie rządy króla Judy Jozjasza, zakończyły się tragicznie dla tego króla. Gdy faraon wyprawił się przeciwko władcy asyryjskiemu, wtedy Jozjasz wystąpił przeciwko faraonowi i poniósł klęskę /2 Kron 35,20-27/. Był to rok 3507 AM. Wtedy lud kraju wziął Joachaza, syna Jozjasza i ustanowił go królem. Faraon Neko zakuł go w kajdany w Ribla, w kraju Chamat i nałożył na kraj daninę. Ustanowił Eliakima, syna Jozjasza i zmienił mu imię na Jojakim /Jehojakim/. Jojakim musiał kraj opodatkować, aby dostarczyć pieniędzy według rozkazu faraona. Czwarty rok Jojakima to był pierwszy rok Nabuchodonozora /Jer 25,1/. Przeciwko Jojakimowi wyruszył Nabuchodonozor i pojmał go w niewolę. Wywiózł też Nabuchodonozor do Babilonu część naczyń Świątyni Jahweh i złożył je w swym pałacu w Babiloni. W tym też czasie Daniel wraz z innymi został uprowadzony do Babiloni /2 Kron 36,6.7; Dan 1,1/. Jednak już w piątym roku swego panowania Jojakim ponownie znajduje się w Jerozolimie. Jeremiasz piętnuje jego wystawne życie oraz brak troski o biednych kraju / Jer 36 rozdz./. Jojakim był poddany Nabuchodonozorowi przez trzy lata, po czym zbuntował się ponownie /2Krl 24,1/. Jeremiasz wtedy prorokował: Nie będzie miał potomka, który by zasiadł na tronie Dawida. Zwłoki jego będą wystawione na upał dnia i na chłód nocy /Jer 36,30/. Po jedenastu latach panowania umarł Jojakim /2Krl 23,36 - 24,6/. W jego miejsce został królem Jojakin /Jehojakin/. Po trzech miesiącach słudzy Nabuchodonozora wyruszyli przeciwko Jerozolimie i oblegli miasto. Gdy przybył Nabuchodonozor, Jojakin król judzki wyszedł ku królowi babilońskiemu wraz ze swą matką, swymi sługami, książętami i dworzanami. Król babiloński pojmał Jojakina w ósmym roku swego panowania. Zabrał także skarby Świątyni Jahweh /2Krl 24,10-16/. [/b]W tym czasie prawdopodobnie sprofanował zwłoki króla Jojakima zgodnie z proroctwem Jeremiasza. Z pewnych powodów nie mógł wykonać ekspedycji karnej przeciwko zbuntowanemu przed trzema laty Jojakimowi[/b]. Znamienna jest informacja w 2Krl 24,7: Król egipski już odtąd nie wychodził ze swego kraju, ponieważ król babiloński podbił wszystko, co należało do króla egipskiego, od Potoku Egipskiego aż do rzeki Eufratu. Druga deportacja jest więc początkiem hegemoni Babiloni w rejonie Palestyny. Nowo mianowanym królem z ramienia Nabuchodonozora został Mataniasz /Sedekiasz/. Jednak i Sedekiasz zbuntował się przeciwko królowi Babilońskiemu pomimo proroctw Jeremiasza wieszczących całkowita klęskę buntownikom:

Cały ten kraj zostanie spustoszony i opuszczony, a narody będą służyć królowi babilońskiemu przez siedemdziesiąt lat./Jr 25,11/.

Nabuchodonozor zburzył mury miasta i spalił Świątynię w piątym miesiącu dziesiątego dnia 3529 r. AM, a był to 19 rok panowania króla Babilońskiego.

Jeremiasz prorokował: Wszystkie narody będą służyć jemu, jego synowi oraz synowi jego syna, dopóki nie przyjdzie kres także i na jego kraj. Ujarzmią go potężne narody i wielcy królowie. /Jr 27,7/.


źródło: http://droga.dekalog...chron/era2.html

Niestety pomimo wyjaśnienia nasunęły mi się kolejne pytania, gdyż opowieść ta staje się dla mnie w niektórych miejscach niezrozumiała. O królu Jojakimie w Biblii czytamy bowiem:

2Krl 23:34-39 Bw „W miejsce Jozjasza ustanowił faraon Necho królem Eljakima, syna Jozjasza, zmieniając jego imię na Jehojakim, Jehoachaza zaś zabrał z sobą; lecz gdy przybył do Egiptu, umarł tam.(35) Jehojakim płacił faraonowi srebrem i złotem, lecz nałożył na kraj podatek, aby móc te pieniądze dostarczyć według nakazu faraona. Od każdego według oszacowania pobierał srebro i złoto od prostego ludu, aby móc spłacić faraona Necho.(36) Jehojakim miał dwadzieścia pięć lat, gdy objął władzę królewską, a panował jedenaście lat w Jeruzalemie. Matka jego nazywała się Zebudda, była córką Pedajasza z Rumy.(37) A czynił on to, co złe w oczach Pana, we wszystkim tak, jak czynili jego praojcowie.”

Z tego fragmentu wynika, że król Jehojakim panował 11 lat oraz na początku swoich rządów płacił haracz faraonowi Egipskiemu.


2Krl 24:1-7 Bw „Za jego czasów wyruszył Nebukadnesar, król babiloński, i Jehojakim był jego lennikiem przez okres trzech lat, potem jednak znów się zbuntował przeciwko niemu.(2) Lecz Pan wyprawił przeciwko niemu hufce Chaldejczyków, hufce Aramejczyków, hufce Moabitów, hufce Ammonitów, wyprawił je przeciwko Judzie, aby ją zniszczyć zgodnie ze słowem Pana, jakie wypowiedział przez usta sług swoich, proroków.(3) Doprawdy, zgodnie ze słowem Pana spotkało to Judę, aby usunąć ją sprzed oblicza jego za grzechy Manassesa, za to wszystko, co uczynił,(4) a także za krew niewinną, którą przelał, napełniając Jeruzalem niewinną krwią; toteż Pan nie chciał odpuścić.(5) Pozostałe zaś sprawy Jehojakima i wszystko, czego dokonał, zapisane jest w Księdze Dziejów Królów Judzkich.(6) I spoczął Jehojakim ze swoimi ojcami, a władzę królewską po nim objął Jehojachin, jego syn.(7) Król egipski nie wyruszał już odtąd ze swojej ziemi, gdyż król babiloński zagarnął wszystko, co należało do króla egipskiego od Rzeki egipskiej aż do rzeki Eufratu.”

Z powyższego fragmentu wynika dobitnie, że król Jehojakim był przez trzy lata wasalem króla Nabuchodonozora. Ale kiedy to dokładnie było - na początku, gdzieś w środku, czy na końcu jego rządów? Informacja o tym, że Jahwe wysyłał po jego (ponownym?) buncie wojska Chaldejczyków, Aramejczyków, Moabitów i Amonitów zdaje się wskazywać i sugerować, że raczej nie było to (jak twierdzi Strażnica) pod koniec jego rządów! Gdyby przyjąć za prawdę, że zbuntował się wtedy ponowny raz, wskazywałoby to także na to, że raczej nie było to również na początku jego rządów. Kiedy więc dokładnie to było? Jak myślicie? Może ktoś wie jak dokładnie przebiegała historia?


2Krn 36:4-8 Bw „Król egipski ustanowił też królem nad Judą i Jeruzalemem jego brata Eljakima, zmieniając jego imię na Jehojakim; Jehoachaza zaś, jego brata, Necho zabrał i uprowadził do Egiptu.(5) Jehojakim miał dwadzieścia pięć lat, gdy objął władzę królewską, a panował jedenaście lat w Jeruzalemie, czynił zaś to, co złe w oczach Pana, jego Boga.(6) Przeciwko niemu wyruszył Nebukadnesar, król babiloński, kazał go zakuć w spiżowe kajdany, aby go zaprowadzić do Babilonu.(7) Także część naczyń świątyni Pańskiej sprowadził Nebukadnesar do Babilonu i umieścił je w swoim pałacu w Babilonie.(8) Pozostałe zaś sprawy Jehojakima i obrzydliwości, jakie popełnił, i co go potem spotkało, jest zapisane w Księdze Królów Izraelskich i Judzkich. Władzę królewską po nim objął jego syn Jehojachin.”

Z tego fragmentu Biblii wynika z kolei, że Nabuchodonozor jakoby uprowadził Jehojakima do niewoli w Babilonie. Jeśli tak było, to kto zasiadł wtedy na tronie w Jerozolimie? A zatem zabranie go do niewoli musiało nastąpić najprawdopodobniej pod koniec jego panowania. Jakim cudem bowiem miałby znaleźć się ponownie w Jerozolimie jak wynika z przytoczonego komentarza? Gdyby to było prawdą, to nie pisałoby, że panował 11 lat i byłaby podana przerwa w jego panowaniu. Pisałoby też, że powrócił z niewoli w Babilonie. Nic takiego jednak nie ma napisanego w sprawozdaniu biblijnym. Może ktoś zna odpowiedź na te pozorne sprzeczności, to bardzo proszę, aby podzielił się z nami.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych