Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kwestia składania życzeń świątecznych


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#21 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-23, godz. 18:43

No właśnie. Główny problem polega na tym, czy uznajemy, że "wszystko, czego nie ma w Biblii jest zabronione", czy "wszystko, czego nie ma w Biblii jest dozwolone". Janusz przyjmuje widocznie zasadę, że wszystkie rzeczy nie wspomniane w Biblii są zabronione i dlatego nie podoba mu się świętowanie Bożego Narodzienia (bo nie ma o tym mowy). Natomiast my uznajemy, że nigdzie w Biblii nie ma zakazu świętowania, więc świętujemy.
I wszyscy są szczęśliwi :).

#22 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 18:52

Gdyby wszystko czego nie ma w Biblii było zabronione, to trzeba byłoby zabronić używania komputerów i komórek...

Strażnica by została, bo akurat jest w Biblii wspomniana. Konkretnie w opisie Wielkiej Nierządnicy ;)

"Upadł Babilon Wielki i stał się strażnicą"

#23 Janusz S.

Janusz S.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 118 Postów

Napisano 2006-12-23, godz. 19:35

Sebastianie.

Nie odpowiedziałeś mi na postawione pytania, ja nie pytam, czy też mówię o "WSZYSTKIM", tylko koncentruję się na dwóch sprawach: dacie i świętowaniu /przez aniołów, czy ludzi?/.
Bo to jest podstawą, czy mamy to robić i kiedy; i nie chodzi mi o to czy wolno, czy nie; a jeśli przyjmiemy, że wolno, to czy nie robi się z tego "szopki".

W temacie tradycji III wieku, czy któregokolwiek; powołam się na słowa Pana Mat.15:1-9 i powiem tylko AMEN.

I na koniec - pewnie się nie zrozumiemy, skoro dla Ciebie nie istnieje zasada "tylko Pismo".

Pozdrawiam.
J.S.

#24 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 19:43

Januszu, pokaż mi biblijny zakaz świętowania. ŚJ mówią że skoro jedynym świetem nakazanym chrześcijanom jest pamiątka śmierci Chrystusa, to inne święta są zabronione. Nie ma jednak biblijnego zakazu świętowania. Jedyny werset jaki kojarzę, to izajaszowy opis że Bóg Jahwe brzydzi się obłudą świętujących izraelitów ("rzucę wam w twarz łajno waszych świąt") nie ma jednak zakazu świąt jako takich.

#25 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-12-23, godz. 19:43

Zawsze byłam przeciwna teorii "prania mózgu", jednak chyba w końcu uwierzę, że tak jest naprawdę<_< .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#26 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-23, godz. 19:49

W kwestii świętowania fajna jest geneza obchodzenia święta Purim przez Żydów. Coroczne świętowanie na pamiątkę tego, że zamiast żydów zginęli ludzie, którzy chcieli ich wygubić. Ciekawe, dlaczego Pan Jezus jako Żyd obchodził to święto a nie potępiał go jako ludzkie ustanowienie.
Na dobrą sprawę w NT nie ma ustanowionego żadnego święta jakie mieliby obchodzić chrześcijanie z nakazu Boga w określonym dniu roku.
Ktoś mógłby przytoczyć sobie tekst z Kolosan na temat tego, że chrześcijanie nie są związani obchodzeniem jakichkolwiek specjalnych dni, bo dla nich rzeczywistością jest Chrystus i nie obchodziłby żadnych świąt. Ale jeśli ktoś taki zacząłby potępiąć innych, że sobie ustanowili święta, w których w specjalny sposób będą wspominać czy narodzenie Pana Jezusa, czy Jego śmierć i Jego zmartwychwstanie, to zanim zacznie to robić, lepiej niech poczyta sobie Rz 14.
A składanie życzeń, osobiście nie znoszę tego robić, bo zawsze w tym momencie brakuje mi słów aby powiedzieć to, co chciałbym powiedzieć, ale jest to coś co bym polecał, jako wyraz miłości braterskiej. I to niezależnie czy z okazji świąt, nowego roku, imienin czy urodzin. Po prostu pokazuje to, że nam na kimś zależy.
Czesiek

#27 Janusz S.

Janusz S.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 118 Postów

Napisano 2006-12-23, godz. 19:54

Drogi HAAELU!

Dlaczego chcesz mnie umieścić w swoje rozumowanie?
"WSZYSTKO, WSZYSTKIE RZECZY", przecież wcale nie o to chodzi.
My nie dyskutujemy z wyraźnym poleceniem 'czyńcie to na moją pamiątkę', bo takowego w tym momencie nie ma. Jak słusznie zauważył Sebastian pewne poglądy powstawały na przestrzeni wieków i problem w tym, aby wychodząc z jednych ludzkich poglądów nie wpaść w drugie.
To, że ktoś chce świętować końcem grudnia - to niech świętuje, tylko niech nie twierdzi, że to jest na podstawie Pisma Świętego.
Natomiast "co do podobania": z jakich pobudek, co i dlaczego "chrześcijanie" świętują i jak - pozostawię bez komentarza, przecież każdy może sobie sam na to odpowiedzieć.

Pozdrawiam.
J.S.

#28 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-12-23, godz. 20:04

dla mnie święta nie wiążą się z religia ! są to przede wszystkim święta rodzinne ! ..i wara od krytyki tych świąt ! daję sobie rękę uciąć, że wielu z Was zazdrości nam tych chwil !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#29 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2006-12-23, godz. 20:09

dla mnie święta nie wiążą się z religia ! są to przede wszystkim święta rodzinne ! ..i wara od krytyki tych świąt ! daję sobie rękę uciąć, że wielu z Was zazdrości nam tych chwil !





No własnie.

Co ciekawe, jak jeszcze ,,studiowałem'' ze Świadkami dziwiło mnie na początku, że skoro nie obchodza świat to tak chętnie wykorzystują ten WOLNY CZAS na odwiedzanie rodziny, znajomych, odpoczynek itd. Wszak tym sposobem też ,,świętują''. Ale jak przychodzi Kongres, który NIE JEST ŚWIETEM RELIGIJNYM u SJ to chca wolnego już od czwartku... ot Babilon tyle, że bardziej zakreceny:PP

PS



Wszystkim zycze udanych swiąt, bez wzgledu czy pójdą na wspólną kolację czy obejrza po raz 21-wszy ,,Kevina samego w domu''' :PPP

#30 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 20:18

w Jeleniej Górze Cieplicach znana była tradycja ustna, że wolno odwiedzać współwyznawców w te dni, a gości można przyjąć i podjąć kawą i herbatą, ale z ciastem już trzeba uważać, aby było "niebabilońskie" ;)

#31 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-12-23, godz. 20:19

;-) no i Stolle jak smakuje ;-) w końcu mogę najeść się tego ciasta ;)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#32 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 20:23

a ja jutro zjem około 70 dkg ryby po grecku (lepsza niż jakiś zamulony karp)

ryba po grecku jest mniamuśna ;) zwłaszcza że na wigilię jest przyrzadzana wg zmodyfikowanego przepisu

#33 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-12-23, godz. 20:27

no fakt ;-) choć dla mnie daniem głównym bedą uszka z grzybami ;-) mama nakleiła ich chyba z kilka milionów ;)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#34 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2006-12-23, godz. 20:46

A jak te ryby mają się do .. Jezusa ?
Nijak nie widzę wspólnego mianownika.
Raczej widzę: zdrowie wasze - w brzuchy nasze :))

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#35 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-23, godz. 20:56

poważnie? nie widzisz?

łacińskie ICHTIS to anagram "Jezus Chrystus Syn Boga Żywego", znak rozpoznawczy chrześcijan...

osoby słuchajace woli Bożej nazwane są rybami ("chodź, odtąd ludzi łowić będziesz")

itd. itp. symbolika ryb w Biblii jest szeroka i powszechnie znana...

#36 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-23, godz. 21:37

rzeczywiście. teraz wpadło mi do głowy coś takiego. przeważnie podczas Wigilii bliscy składają sobie życzenia. to mniej więcej tak jakby podczas urodzin goście składali sobie nawzajem, a nie solenizantowi życzenia. poza tym nie uznaję Jezusa jako Boga. w związku z tym określenie Boże Narodzenie też mi nie pasuje. to tak na maginesie

#37 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2006-12-24, godz. 09:20

rzeczywiście. teraz wpadło mi do głowy coś takiego. przeważnie podczas Wigilii bliscy składają sobie życzenia. to mniej więcej tak jakby podczas urodzin goście składali sobie nawzajem, a nie solenizantowi życzenia. poza tym nie uznaję Jezusa jako Boga. w związku z tym określenie Boże Narodzenie też mi nie pasuje. to tak na maginesie

Tobie to nie pasuje, bo czytasz Biblię ze zrozumieniem i tego tam nie widzisz, więc cię to razi. Mnie też.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#38 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-24, godz. 10:44

Kwestia nazwy: "Boże Narodzenie" zahaczałaby nieco o problem Trójcy. Wiem, nie ten dział... Dlatego powiem tylko tyle, że skoro Jezus jest (wg) ŚJ "bogiem" (przez małe "b"), to nie powinni protestować przeciwko nazwie "boże narodzenie", ew. Polacy ŚJ powinni ograniczyć się do zarzutów ortograficznych ;) a ŚJ narodowości niesłowiańskich uznać że w ogóle nie ma problemu. Np po niemiecku (o ile się nie mylę, w razie czego Maciej, Hubert i Oko-Rentgen mnie sprostują) zarówno Bóg Jehowa jak i "bóg" Jezus określani są tym samym słowem "Gott" pisanym z dużej litery, a różnica sprowadza się do rodzajnika (Jehowa to "der Gott" a Jezus to "ein Gott", czyli "jakiś bóg")

A co do składania życzeń sobie ani jubilatowi, chyba nie ma w tym nic złego.

Skoro ŚJ znają (i czasami cytują katolikom) wersety z izajasza na czym ma polegać "prawdziwy" post, to składanie życzeń lub pogodzenie się zwaśnionych znajomych lub przyjaciół jak najbardziej wpisuje się w ducha pouczeń izajaszowych. Tym ŚJ, którzy nie kojarzą, o co mi chodzi z tym postem, wyjaśniam, że Wigilia jest poprzedzona 4 tygodniami postu (adwent), a w samą Wigilię post obowiązuje aż do północy.

#39 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-25, godz. 07:19

rzeczywiście. teraz wpadło mi do głowy coś takiego. przeważnie podczas Wigilii bliscy składają sobie życzenia. to mniej więcej tak jakby podczas urodzin goście składali sobie nawzajem, a nie solenizantowi życzenia. poza tym nie uznaję Jezusa jako Boga. w związku z tym określenie Boże Narodzenie też mi nie pasuje. to tak na maginesie



Tobie to nie pasuje, bo czytasz Biblię ze zrozumieniem i tego tam nie widzisz, więc cię to razi. Mnie też.


:D x100

Tyle docinek, a gdzie wasze zrozumiecie 14 rozdziału Listu do Rzymian.
A może te wypowiedzi przenieść tam gdzie ich miejsce do działu Humor?
Czesiek

#40 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-12-26, godz. 20:39

P.K.Dick i Maciej

4 Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę?
pozdrawiam Andrzej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych