Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opinie na temat Biblii w PNŚ.


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-03-23, godz. 19:27

Dzisiaj na "Forum Biblijnym" jeden z uczestników umieścił takie oto recenzje dotyczące Biblii w Przekładzie Nowego Świata:

O PNŚ w 1963 w czasopiśmie Andover Newton Quarterly ze stycznia napisano:"Przekład NT dowodzi, że do tego ruchu należą uczeni mający kwalifikacje niezbędne do umiejętnego rozwiązywania licznych problemów wyłaniających się podczas tłumaczenia Biblii"
Na temat ChPG w Przekładzie Nowego Świata wypowiedział się Edgar J. Goodspeed, tłumacz greckiego „Nowego Testamentu" dla An American Translation. W liście z 8 grudnia 1950 roku napisał: „Interesuje mnie Wasza ogólnoświatowa praca misyjna i bardzo mi się podoba ten swobodny, szczery i żywy przekład. Mogę potwierdzić, że przebija z niego rozległa, solidna i poważna wiedza fachowa".
Znawca języka hebrajskiego i greckiego Alexander Thomson napisał: „Tłumaczenie to jest najwyraźniej dziełem świetnych i zdolnych uczonych, którzy starali się oddać prawdziwy sens tekstu greckiego tak dalece, jak tylko zezwala na to język angielski" (The Differentiator, kwiecień 1952, strony 52-57).
W roku 1989 profesor Benjamin Kedar, hebraista z Izraela, oświadczył: „W swoich badaniach lingwistycznych nad Biblią hebrajską i jej przekładami często sięgam po angielskie wydanie znane jako Przekład Nowego Świata. Przy takich okazjach raz po raz potwierdza się moje odczucie, że dzieło to jest rezultatem szczerych starań o jak najwierniejsze oddanie sensu tekstu".
Na temat nietypowości NŚ teolog C.Hautman wyjaśnia: "Zrezygnowano w nim z wieli tradycyjnych sposobow tłumaczenia ważnych terminów występujących w tekście oryginalnym, najwidoczniej w celu osiągnięcia jak największej jasności"


Co o tym sądzicie? I czy możecie podać również jakieś inne opinie niezależnych autorytetów?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-03-23, godz. 21:13

1. Czy te osoby istnieja?

2. Czy napisały to co napisały?

3. Czy ich słowa nie są wyrwane z kontekstu?

4 Czy są to poważni uczeni, jakie mają tytuły nuokwe itd itp?

Bez takich infomacji - ne można nic powiedzieć.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#3 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-03-23, godz. 21:20

Jęsli chodzi o sprawę profesora Benjamina Kedara to polsku nic nie ma, za to angielsku mamy to:

http://mysite.wanado...ation/kedar.htm

I przynam się nie wiele z tego rozumiem.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-03-23, godz. 22:31

Ja słyszałem, że Strażnica podaje często wyrwane z kontekstu wypowiedzi uczonych, które po takim zacytowaniu kompletnie zmienia sens wypowiedzi danego uczonego, który nie to właśnie miał na myśli, co zacytowała Strażnica.

Jeśli ktoś chce się zapoznać ze zdaniem wielu słynnych uczonych biblistów na temat PNŚ, to warto zajrzeć do poniższych linków:

http://www.bible.ca/Jw-NWT.htm

http://www.apologeti...ex.org/j01.html

http://www.freeminds...octrine/nwt.htm
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-05, godz. 08:43

Mirku, w jaki sposób to co powiedział Colwell jest opinią o PNS?

Dr. Ernest C. Colwell of the University of Chicago:

"A definite predicate nominative has the article when it follows the verb; it does not have the article when it precedes the verb...this statement cannot be regarded as strange in the prologue of the gospel which reaches its climax in the confession of Thomas. 'My Lord and my God.' - John 20:28"






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych