Skocz do zawartości


Zdjęcie

O religii...


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-07-09, godz. 12:13

czytając literaturę ŚJ, że rację miał Vonnegut pisząc: "Człowiek, który nie potrafi zrozumieć, że użyteczna religia może być zbudowana na kłamstwach, nie zrozumie równiez i tej książki. Amen."
Po prostu przed kazdą pozycją wydawniczą ŚJ powinien byc cytat z Księgi Bokonona, który brzmi: "Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami", albowiem:


Tygrys polować musi
I latać musi ptak,
A człowiek musi sie głowić: czemu? dlaczego? jak?
Aż kiedyś tygrys zaśnie
I ptak na gałąź sfrunie,
A człowiek wmówi sobie, że wszystko juz zrozumie.

pzdr
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-09, godz. 12:49

dużo zależy od tego dla kogo "użyteczna" powinna być religia (dla założyciela, dla aparatu funkcyjnego lub duchownych czy dla wiernych) i jaki "uzytek" ma ten ktoś z niej zrobić (podnieść poziom moralny mas, wydoić ludzi z pieniędzy, dać ludziom nadzieję, itp.)

#3 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-07-09, godz. 12:57

dużo zależy od tego dla kogo "użyteczna" powinna być religia (dla założyciela, dla aparatu funkcyjnego lub duchownych czy dla wiernych) i jaki "uzytek" ma ten ktoś z niej zrobić (podnieść poziom moralny mas, wydoić ludzi z pieniędzy, dać ludziom nadzieję, itp.)

o pozytkach słowek kilka:
1. ck korzysta ze zwolnień podatkowych jako religia, obraca kasą, ostatnie doniesienia mówią o zarobku rzędu 5000% w ciągu dwudziestu paru lat na nieruchomościach, a więc organizacja jest na pewno dobrym businessem;
2. jak byłeś ŚJ, to nie wydawało ci się, że wszystko już rozumiesz? Było ci łatwiej, prawda? A więc tez istniał pożytek dla członków (pardon, istnieje). Tu można by powołać Marksa z jego opinia o opium dla ludu:-)

Ani ja, ani autor cytatu nie uważa, że chodzi tu o inną uzyteczność, niż tylko ziemską.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-07-09, godz. 13:09

niektórzy niewierzący wyrażają pogląd, że religia po to "opowiada bajki na temat jakiegoś Boga lub bożka" aby np. utrzymać jako taki poziom moralny społeczeństwa. Rzekomo po zamknięciu ośrodków kultu ludzie zaczęliby masowo kraść, cudzołożyć, zabijać się wzajemnie itd. Można więc mówić o celach czysto ziemskich, ale jednak szlachetnych...

#5 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-07-09, godz. 17:19

niektórzy niewierzący wyrażają pogląd, że religia po to "opowiada bajki na temat jakiegoś Boga lub bożka" aby np. utrzymać jako taki poziom moralny społeczeństwa. Rzekomo po zamknięciu ośrodków kultu ludzie zaczęliby masowo kraść, cudzołożyć, zabijać się wzajemnie itd. Można więc mówić o celach czysto ziemskich, ale jednak szlachetnych...

Jest też teoria, że ludzie nie robią tego, co napisałeś, jedynie ze strachu przed karą, obojetnie - doczesną, czy wieczną. Po prostu założenie jest takie, że człowiek jest zły. I musi sie czegos bać. Zauważ, że SJ czesto mówiac o piekle (szydząc z jego istnienia raczej) posiłkują sie tą teorią, zupelnie nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób z wiara walczyli marksiści. Zreszta, moim zdaniem marksizm i "russelizmo-rutherfordyzm" wygładałyby tak samo, gdyby w jakimś kraju ck zdobyło władzę. Przychodzi mi na myśl tow. Dezember (Zdzisław Grudzien), który kiedyś biskupowi Bednorzowi powiedział, że katolicy obiecują raj po smierci, więc jest im łatwiej, a oni, komunisci, ten raj stwarzaja tu, na ziemi. "Będziesz mógł zyć w raju na Ziemi" po prostu:-).
Ale jeszcze raz podnoszę: być ŚJ oznacza łatwiejsze życie po prostu. Świat jest prosty, wystarczy być:-).
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#6 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-11-29, godz. 11:26

W nawiązaniu do tematu – wyniki badania na temat pozytywnego i negatywnego wpływu religii:

Dołączona grafika
.jb

#7 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2010-11-30, godz. 00:08


Ciekawe te badania :)

Wychodzi na to że w Szwecji czy Belgii wkrótce w ogóle poradzą
sobie bez religii...Coś ta duchowość nie wychodzi ludzkości na dobre -

#8 caius

caius

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 888 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-11-30, godz. 00:09


Czasem bardziej od sondażu potrzebny spokój ... święty spokój.
"Przez świat idę w szlachetnych celach,ale gubię kompas życia i nie wiem dokąd zmierzam,będąc w matni ... sensualnej" - caius


VIS ET HONOR ... ET AMOR


//http://www.youtube.com/watch?v=2eMq307PT74&feature=related

#9 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-11-30, godz. 08:24

belgom to się akurat nie dziwię, jak się poczyta troche tamtejszych informacji i wiadomosci o imigrantach, paru zatrzymaniach z samego 2010, to taki wynik jest jak najbardziej oczywisty.

to samo tyczy się francji

#10 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2010-12-03, godz. 14:42

[...]

Nie przypuszalem ze katolicka Polska tak ponizej przecietnej wypadnie... ;)

Użytkownik jb edytował ten post 2010-12-05, godz. 19:45
zdublowany materiał

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."








Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych