Skocz do zawartości


Zdjęcie

Proroctwa na temat ukrzyżowania Mesjasza


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-05-31, godz. 13:08

Chociaż temat tego wątku nie sugeruje sposobu w jaki ukrzyżowano Jezusa, ale podaje proroctwa mówiące na temat rodzaju śmierci jaką miał umrzeć Chrystus. Spójrzmy na pierwsze znane wszystkim proroctwo, które wypowiedział Bóg do węża:

Rdz 3:15 BT „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.”

Wiadomo, że w czasach biblijnych istniało wiele sposobów wykonywania egzekucji: ludzie byli ścinani mieczem, kamienowani, przeszywani strzałami z łuku, wbijani na pal, wieszani, paleni żywcem, głodzeni lub też rzucani dzikim zwierzętom na pożarcie (Hbr 11:37). Lecz istniał tylko jeden rodzaj egzekucji, w którym standardową i prawdopodobnie niezbędną procedurą było przebijanie pięt skazańca. Chodzi oczywiście o ukrzyżowanie.

W czasach Rzymian istniały cztery główne motywy krzyży: w kształcie dużej litery 'T' (CRUS COMMISSA), w kształcie małej litery 't' (CRUX IMMISSA), w kształcie litery 'X' (CRUX DECUSSATA) oraz zwykły pionowy pal (CRUX SIMPLEX).

http://www.seiyaku.c...ustoms/crosses/

Czasami też ludzie byli po prostu przybijani do drzew (XYLON). Uczeni do tej pory nie są zgodni co do tego jak wyglądał krzyż (STAUROS), na którym zginął Nazarejczyk. Jednakże w każdym przypadku pięty skazańca przybijano jednym lub dwoma gwoździami do krzyża tak, by nogi miały punkt oparcia. Dzięki temu wiszący na krzyżu mógł podciągnąć się nieco do góry, by zaczerpnąć powietrza, co w istocie przedłużało jednak jego mękę nawet do kilku dni. W przeciwnym wypadku ukrzyżowany zbrodniarz udusiłby się w przeciągu kilkunastu minut.

Poniższe zdjęcie przedstawia takie właśnie "rozgniecenie" kości pięty osoby, przebitej przez żelazny gwóźdź o długości 11.5 cm.

Dołączona grafika

Jak potwierdziły badania człowieka tego prawdopodobnie ukrzyżowano w ten sposób:

Dołączona grafika

Jeśli ktoś chce się zapoznać z całym materialem dowodowym zapraszam do ciekawego artykułu Ukrzyżowanie w starożytności na sieci:

http://brooklyn.org.pl/arch004.htm#p4

A więc faktem bardzo niezwykłym jest to, iż Pismo Święte już w pierwszej wzmiance o Mesjaszu zapowiedziało, iż umrze on na krzyżu. Wydaje mi się, że również mitologiczna "pięta Achillesa" nawiązuje do tego faktu. Tym niemniej, w Starym Testamencie znajdują się fragmenty, które jeszcze wyraźniej wskazywały na krzyżową śmierć nadchodzącego Mesjasza. Czy ktoś zna jeszcze inne proroctwa związane z tematem jego śmierci? W tym celu właśnie otwieram ten wątek!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-05-31, godz. 16:04

Jeśli ktoś chce się zapoznać z całym materialem dowodowym zapraszam do ciekawego artykułu Ukrzyżowanie w starożytności na sieci:

Jest o tym mowa w filmie pt. Odkrywając "Kod DaVinci"

Czy ktoś zna jeszcze inne proroctwa związane z tematem jego śmierci?

Niektóre z nich zostały omówione w filmie pt. Życie i śmierć Jezusa Chrystusa
Dołączona grafika

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-05-31, godz. 20:44

Innym proroctwem, które mogłoby wskazywać na zapowiedż ukrzyżowania Jezusa jest pewne wydarzenie z czasów Mojżesza. Chodzi o historię z wężem miedzianym:

Lb 21:8-9 Bg „I rzekł Pan do Mojżesza: uczyń sobie węża miedzianego, a wystaw go na drzewcu; i stanie się, ktokolwiek ukąszony będąc wejrzy nań, że żyw zostanie.(9) Sprawił tedy Mojżesz węża miedzianego, i wystawił go na drzewcu; i było to, gdy kogo wąż ukąsił, a spojrzał na węża miedzianego, że żyw został.”

Lb 21:8-9 BT „Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu.(9) Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.”

Lb 21:8-9 Bw „I rzekł Pan do Mojżesza: Zrób sobie węża i osadź go na drzewcu. I stanie się, że każdy ukąszony, który spojrzy na niego, będzie żył.(9) I zrobił Mojżesz miedzianego węża, i osadził go na drzewcu. A jeśli wąż ukąsił człowieka, a ten spojrzał na miedzianego węża, pozostawał przy życiu.”

Lb 21:8-9 Bp „lb 21:8-9 bp (8) a Jahwe przemówił do niego: - Wykonaj [węża] jadowitego i umieść go na palu. Kto ukąszony spojrzy na niego, będzie żył. (9) Wykonał więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na palu. Gdy zaś wąż ukąsił kogoś, a ten wejrzał na węża miedzianego, pozostawał przy życiu.”


Lb 21:8-9 NS „Wtedy Jehowa powiedział do Mojżesza: "Sporządź sobie ognistego węża i umieść go na słupie sygnałowym. A gdy ktoś zostanie ukąszony, ma na niego spojrzeć i dzięki temu pozostanie przy życiu".(9) Mojżesz niezwłocznie wykonał miedzianego węża i umieścił go na słupie sygnałowym; a jeśli wąż kogoś ukąsił, ten zaś utkwił wzrok w miedzianym wężu, to pozostawał przy życiu.”

Jak widzimy różne biblie różnie oddają ten werset. Jedne mówią o drzewcu, inne o palu a inne o słupie (sygnałowym). W greckiej Septuagincie występuje tam słowo SEMEION - znak (którzy w wyrażeniu EPI SEMEIOU znaczy "na znak(u)"):

Lb 21:8-9 LXX „και ειπεν κυριος προς μωυσην ποιησον σεαυτω οφιν και θες αυτον επι σημειου και εσται εαν δακη οφις ανθρωπον πας ο δεδηγμενος ιδων αυτον ζησεται (9) και εποιησεν μωυσης οφιν χαλκουν και εστησεν αυτον επι σημειου και εγενετο οταν εδακνεν οφις ανθρωπον και επεβλεψεν επι τον οφιν τον χαλκουν και εζη ”

Ale w jaki sposób wąż miedziany został przytwierdzony do owego pala? Najprawdopodobniej został do niego przybity, tak jak półtora tysiąca lat później Chrystus został przybity do krzyża, bowiem, co ciekawe, właśnie Jezus powołał się na to wydarzenie w kontekście swojej śmierci:

J 3:14-15 Bw „i jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak musi być wywyższony Syn Człowieczy,(15) aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.”

Oczywiście byłby to bardzo dobry argument na potwierdzenie Strażnicowej teorii pala, gdyby w tekście greckim występowało słowo STAUROS albo XYLON. Ale jednak tak nie jest, a więc skoro tak, to nie wiadomo co tak naprawdę Jezus miał na myśli mówiąc te słowa. Mógł bowiem przecież sugerować nie fakt, iż będzie tak jak wąż na pustynii przybity do pala, ale, że będzie tak jak wąż na pustynii wywyższony (na krzyżu) i każdy kto na niego spojrzy i uwierzy będzie uratowany, tak samo jak wtedy byli uratowani ci, którzy spojrzeli na węża miedzianego:

Lb 21:9 Bw „I zrobił Mojżesz miedzianego węża, i osadził go na drzewcu. A jeśli wąż ukąsił człowieka, a ten spojrzał na miedzianego węża, pozostawał przy życiu.”

A więc argument z wężem na palu tak naprawdę nie musi być wcale wartościowy dla Strażnicy. Na koniec warto bowiem dodać, że w tekście hebrajskim znajduje się w tym miejscu słowo NeS oznaczające 'pal, sztandar, znak' a pochodzące od słowa NaSaS oznaczającego 'podnieść, wystawić na pokaz'. To samo słowo użyte jest na przykład przez proroka Izajasza również w odniesieniu do Mesjasza:

Iz 11:10 Bw „I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie sławne.”

Iz 11:12 Bw „I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata.”

Iz 49:22 Bw „Tak mówi Wszechmogący Pan: Oto Ja podniosę moją rękę w stronę narodów i wysoko zatknę mój sztandar dla ludów; i przyniosą w swoich objęciach twoich synów, a twoje córki będą nieść na ramionach.”


Czy to proroctwo Izajasza można odnieść do krzyża noszonego na ramionach?

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-05-31, godz. 21:55

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-01, godz. 17:51

Bardzo ciekawe uważam również proroctwo pochodzące z Psalmu 22. Przytoczę część, aby pokazać, że opisuje ono śmierć na krzyżu:

Ps 22:15-19 Bw „Rozlałem się jak woda I rozłączyły się wszystkie kości moje. Serce moje stało się jak wosk, Roztopiło się we wnętrzu moim.(16) Siła moja wyschła jak skorupa, A język mój przylgnął do podniebienia mego I położyłeś mnie w prochu śmierci.(17) Oto psy otoczyły mnie, Osaczyła mnie gromada złośników, Przebodli ręce i nogi moje.(18) Mogę policzyć wszystkie kości moje... Oni przyglądają się, sycą się mym widokiem.(19) Między siebie dzielą szaty moje I o suknię moją los rzucają.”

Na pewno każdy potrafi wskazać miejsca w NT, które wypełniają pogrubione słowa tego Psalmu. Lecz ja chciałbym zwrócić uwagę na werset 15, gdyż uważam, że opisuje on śmierć na krzyżu. W jaki bowiem sposób mogłyby się rozłączyć kości, gdyby skazańcowi nie przymocowano rąk do poprzecznej belki krzyża? Zauważyć można, że wtedy jak gdyby kości całego ciała próbują się rozerwać nawzajem. Jednak nie jest to możliwe w przypadku śmierci na palu.

Chciałbym zwrócić uwage, że w tym filmie, do których linki podał Adelfos, zostało to rozstąpienie kości ukazane. A więc czyżby biblia rzeczywiście opisywała w tym miejscu śmierć na krzyżu? Bo jeśli tak, to werset ten zaprzeczałby teorii Strażnicy o palu!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-26, godz. 01:19

Oto skan z leksykonu Thayer objaśniający znaczenie słowa SEMEION - znak, omawianego w tekście wątku:

Dołączona grafika
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-03-14, godz. 11:00

W jednym z poprzednich postów podałem proroctwo dotyczące przebicia rąk i nóg w scenie ukrzyżowania Jezusa. Okazuje się, iż podobnych proroctw było więcej:

Za 12:10 Bw „Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.”

Ten werset mówi, iż to sam Jahwe miał zostać przebity przez Żydów.


Za 13:6 Bg „A jeżeli mu kto rzecze: Cóż to masz za rany na rękach twoich? Tedy rzecze: Temi jestem zraniony w domu tych, którzy mię miłują.”

Ten werset podałem z Biblii Gdańskiej ponieważ takie jest najwierniejsze oddanie tego tekstu, który mówi o ranach na rękach. Można zobaczyć też PNŚ, która oddaje podobną myślą.

Kiedy te proroctwa spełniły się? Kiedy Jezus został ukrzyżowany. Zobaczmy kilka potwierdzeń ewangelicznych:

J 20:25-27 Bw „Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę.(26) A po ośmiu dniach znowu byli w domu uczniowie jego i Tomasz z nimi. I przyszedł Jezus, gdy drzwi były zamknięte, i stanął pośród nich, i rzekł: Pokój wam!(27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz.”

J 19:34 Bw „lecz jeden z żołnierzy włócznią przebił bok jego i zaraz wyszła krew i woda.”

Ap 1:7 Bw „Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen.”


Zauważmy, iż tekst biblijny mówi o śladach gwożdzi na rękach. Zauważmy, iż ta wypowiedź jest jak najbardziej dowodem na krzyż. Jak łatwo bowiem zauważyć, Tomasz mówi o gwoździach (w liczbie mnogiej), które przebiły ręce Jezusa, a nie o gwoździu (w liczbie pojedynczej), jak przedstawiają to śJ w swoich publikacjach. Były więc co najmniej dwa gwoździe które przebiły obie ręce. Jest to sensowne tylko w przypadku przybicia do poprzecznej belki krzyża, z rozłożonymi rękoma. Przy przybijaniu do pala ręce się krzyżowało i przybijano jednym gwoździem. Wskazuje na to chociażby figurka znaleziona w Halikarnasie przedstawiająca człowieka ukrzyżowanego na palu, albo wizerunek Marsjasza zawieszonego na drzewie. Ludzie ci mają ręce skrzyżowane nad głową. Tak więc w tym przypadku Towarzystwo Strażnica jest zgodne z historią i archeologią, ale jest niezgodne z przekazem biblijnym.

źródło ostatniej informacji: http://www.brooklyn....l/mmcrux_2.html
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych