Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badacze Pisma Świętego


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 15:52

Mam pytanie do osób, które dobrze się orientują w nauczaniu Badaczy Pisma Świętego. Mam na myśli tych Badaczy odrzucających Rutherforda (epifanistów, wolnych badaczy itp.). Czy moglibyście wytłumaczyć mi następujące terminy:
- Maluczkie Stadko;
- Wielka Kompania;
- Młodociani Godni;
- Starożytni Godni?
Wszystkie one dotyczą ponoć różnych klas Ludu Bożego i wciąż pojawiają się w publikacjach, ale nie znalazłem żadnego miejsca, gdzie byłyby precyzyjnie i zrozumiale wyjaśnione. Mam też pytanie, czy są to wszystkie klasy, o jakich nauczał Russell, czy też było ich więcej i ile dokładnie?

Cała sprawa jest utrudniona przez fakt, że Badacze posługują się bardzo dziwacznym językiem (nowomowa?), pełnym nieznanych nikomu innemu skostniałych pojęć. W dodatku nawet jak cytują Biblię, to korzystają z przekładu Biblii Gdańskiej, który jest archaiczny i miejscami niezrozumiały. Ostatnio zrobiłem nawet mały test i wpisałem do Google słowo "pozafigura". Znalezione zostały tylko strony prowadzone przez Badaczy, co świadczy o istnieniu bardzo swoistej terminologii (akurat co to jest "pozafigura" domyśliłem się i nie miałem z tym problemu).

Mam jeszcze kilka innych pytań:
- dlaczego ciągle korzystają z Biblii Gdańskiej?
- dlaczego, chociaż tyle mówią o badaniu Biblii i coraz lepszym poznawaniu Boskiego Planu Wieku, nie doszli od czasów Russella (lub Johnsona, jeśli chodzi o epifanistów), do żadnych nowych wniosków i przestali wydawać nowe publikacje a ciągle tylko wznawiają stare (nie licząc czasopism)?
- dlaczego nie robią nic, by choć trochę uwspółcześnić i uczynić bardziej przystępnym język swoich broszur, czasopism i książek?

Bardzo bym się ucieszył, gdyby na tym forum udzielali się jacyś Badacze (lub chociaż ex-y), bo chciałbym się o nich nieco więcej dowiedzieć.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#2 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 16:06

Nigdy nie byłem badaczem, ale te dwa terminy wydają mi się dość oczywiste:

- Maluczkie Stadko;

mała trzódka

- Wielka Kompania;

wielka rzesza
[db]

#3 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 16:44

Też tak myślę, tylko jak to się ma do pozostałych klas? Gdyby były tylko dwie (jak u ŚJ), sprawa byłaby prosta. Ale jednak Russell "natworzył" tych klas sam nie wiem ile.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-06-24, godz. 18:53

…no i w czym problem ? to jest ich wykładnia czegoś takiego co nazywa się Biblia lub jak kto woli Pismo Święte ! więc, zapytam o co Ci chodzi ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 18:53

Mam pytanie do osób, które dobrze się orientują w nauczaniu Badaczy Pisma Świętego. Mam na myśli tych Badaczy odrzucających Rutherforda (epifanistów, wolnych badaczy itp.). Czy moglibyście wytłumaczyć mi następujące terminy:
- Maluczkie Stadko;
- Wielka Kompania;
- Młodociani Godni;
- Starożytni Godni?
(...)czy są to wszystkie klasy, o jakich nauczał Russell, czy też było ich więcej i ile dokładnie.

Russell nauczal o klasie Izraelitow, Lewitow, Kaplanow i o roznych stanach poszczegolnych klas.
Nauczal np. o klasie kozla i o klasie cielca itd. Dalej w zaleznosci od stanu byl to koziol : Panski lub Azazela itd...
I dalej mowil juz o klasie Kozla Panskiego i odpowiednio o klasie Kozla Azazela.
Jeden przyklad podaje jak nalezy analizowac to zagadnienie.

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-24, godz. 19:14


#6 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 19:22

…no i w czym problem ? to jest ich wykładnia czegoś takiego co nazywa się Biblia lub jak kto woli Pismo Święte ! więc, zapytam o co Ci chodzi ?

A o co Tobie chodzi? Ja po prostu chcę lepiej poznać doktrynę Badaczy Pisma Świętego, która jest dla mnie interesująca, choć wydaje mi się ciut skomplikowana i zawiera trochę anachronizmów.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#7 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-06-24, godz. 19:26

… no nie wiem co Ty szukasz ! ? czy szukasz opinii „konkurencji” czy też opinii źródła tej „ideologii” ?

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-06-24, godz. 19:27

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#8 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-24, godz. 19:41

Po prostu chcę się dowiedzieć paru rzeczy; nie wiem doprawdy, co w tym dziwnego/niezrozumiałego, już nawet zapytać nie można?

Gdybym nie poznawał innych wierzeń, wówczas byłbym fanatykiem, bo żeby ocenić własne wierzenia, należy poznać także inne, aby mieć porównanie. A w poznaniu wierzeń Badaczy przeszkadza mi stosowana przez nich terminologia, której nie rozumiem.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#9 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-25, godz. 07:07

A moze warto zapytac u zrodla?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#10 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-06-25, godz. 10:18

… no nie wiem co Ty szukasz ! ? czy szukasz opinii „konkurencji” czy też opinii źródła tej „ideologii” ?

Wybacz Sebol, ale jak się chcesz czepić, (a ostatnio tylko to robisz na tym forum) to nie myślisz.
Powiem tak... gdybyś poszukał opinii o SJ u "konkurencji", a nie u żródła, to nie wdepnął byś w organizację, więc nie wymagaj od kogoś, żeby powielał Twoje błędy.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#11 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 10:33

Powiem tak... gdybyś poszukał opinii o SJ u "konkurencji", a nie u żródła, to nie wdepnął byś w organizację, więc nie wymagaj od kogoś, żeby powielał Twoje błędy.

Ale miedziana_cyna nie pytał o opinie o badaczach tylko o ich rozumienie jakichś pojęć. I uwaga, że najlepiej to zrobić pytając samych badaczy, jest słuszna. O to co znaczą "drugie owce" będziesz pytać na forum katolickim? ŚJ mają z badaczami trochę wspólnego, ale tylko trochę. Nawet osoby, które były śJ kilkadziesiąt lat nie muszą i najczęściej nie znają bajek Russela.
[db]

#12 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-06-25, godz. 10:59

- dlaczego nie robią nic, by choć trochę uwspółcześnić i uczynić bardziej przystępnym język swoich broszur, czasopism i książek?

Bardzo bym się ucieszył, gdyby na tym forum udzielali się jacyś Badacze (lub chociaż ex-y), bo chciałbym się o nich nieco więcej dowiedzieć.

http://wedrowka.nastrazy.pl/ Mogę odstąpić kilka egzemplarzy.

http://forum.nastrazy.pl/ To ich forum dyskusyjne.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-06-25, godz. 11:03

Dołączona grafika

#13 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 13:00

Ale miedziana_cyna nie pytał o opinie o badaczach tylko o ich rozumienie jakichś pojęć. I uwaga, że najlepiej to zrobić pytając samych badaczy, jest słuszna. O to co znaczą "drugie owce" będziesz pytać na forum katolickim? ŚJ mają z badaczami trochę wspólnego, ale tylko trochę. Nawet osoby, które były śJ kilkadziesiąt lat nie muszą i najczęściej nie znają bajek Russela.


I właśnie dlatego pytałem, czy może są na tym forum jacyś obecni lub byli badacze.

Adelfos, dziękuję za linki! Jedną z tych stron już znam, drugiej jeszcze nie.

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2008-06-25, godz. 13:00

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#14 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 13:46

Bardzo bym się ucieszył, gdyby na tym forum udzielali się jacyś Badacze

Faktem jest, że posługują się "dziwnym" językiem.
Nie jest to zrozumiałe dla postronnych ludzi.
Same Pismo Święte nie jest pisane do niewierzących, lecz wyłącznie dla "Domu Wiary".
Oni to mają świadczyć innym - lecz nie zapominajmy - na świadectwo! Nie na zbawienie, jak to czynią niektórzy.
Z tą Biblią Gdańską to nie do końca tak.
Być może starsze pokolenie jest przyzwyczajone do starego wydania.
Za ich czasów nie było praktycznie innych przekładów Biblii.
Korzystają także i z innych współczesnych przekładów. Nawet wskazane jest porównywać je.

Względem klas Ludu Bożego...
Trzeba cofnąć się do ksiąg Mojżeszowych. Do opisu Przybytku (Namiotu Spotkania).
Służbę mieli tam wyłącznie Lewici.
Były wydzielone cztery rody. Każdy Ród miał przydzielone pewne, ściśle określone zadania.
Część z nich nawet nie mogła oglądać złotych przedmiotów, ani przebywać w niektórych częściach namiotu Spotkania.
Starożyni Godni - to święci Starego Testamentu, -bohaterowie wiary.
Młodociani Święci -poświęcający się po zakończeniu "wysokiego powołania".
Płot wokół Przybytku to mur wiary z jednej strony, a niewiary od zwenątrz.
Dodatkowo Lewici pilnowali, aby nikt z pozostałych plemion Izraelskich nie zbliżał się nawet do Namiotu.
Skąd to się wzięło? - Hbr 10:1 BT „Prawo bowiem, posiadając tylko cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, [...]Jeśli coś niejasne - pytaj.

#15 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 14:19

Mam pytanie do osób, które dobrze się orientują w nauczaniu Badaczy Pisma Świętego. Mam na myśli tych Badaczy odrzucających Rutherforda (epifanistów, wolnych badaczy itp.). Czy moglibyście wytłumaczyć mi następujące terminy:
- Maluczkie Stadko;
- Wielka Kompania;
- Młodociani Godni;
- Starożytni Godni?
Wszystkie one dotyczą ponoć różnych klas Ludu Bożego i wciąż pojawiają się w publikacjach, ale nie znalazłem żadnego miejsca, gdzie byłyby precyzyjnie i zrozumiale wyjaśnione. Mam też pytanie, czy są to wszystkie klasy, o jakich nauczał Russell, czy też było ich więcej i ile dokładnie?

Pozdrawiam! :)

Miedziana_cyna sie zdaje sie pytal czy bylo wiecej klas niz te ktore wymienil.

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-25, godz. 14:20


#16 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 14:23

Miedziana_cyna sie zdaje sie pytal czy bylo wiecej klas niz te ktore wymienil.

Russell pisał tylko o czterech klasach.
O pozostałe należy pytać Braci z Epifanii.

#17 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 14:30

Russell pisał tylko o czterech klasach.
O pozostałe należy pytać Braci z Epifanii.

Pozostale to znaczy jakie?

#18 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 14:35

Pozostale to znaczy jakie?

Nie orientuję się w Ich naukach.
Tych klas mają 7 lub może 9.

#19 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-25, godz. 14:43

W pierwszym moim poscie w tym temacie napisalam, ze Russell pisal np: o Klasie Kozla potem w zaleznosci od Stanu byla to
Klasa Kozla Panskiego lub Klasa Kozla Azazela. Jakbys sie do tego odniosl?

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-25, godz. 14:43


#20 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-06-25, godz. 17:19

, czy może są na tym forum jacyś obecni lub byli badacze.

O mały włos nie zostałem kiedyś diakonem u "wolnych", ale zbór nie przychylił się do propozycji starszego.
Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych