Skocz do zawartości


Zdjęcie

"krzyż" czy "pal męki"


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#21 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-12, godz. 17:34

jeżeli Szatan użył tego narzędzia do uśmiercenia Syna Bożego, to kultywując to narzędzie, kultywujemy Szatana. Czy można inaczej wnioskować?

Można, np. apostoł Paweł "chlubił się" krzyżem Chrystusowym, wersetu nie przytaczam, bo jest ogólnie znany

#22 easypadcx

easypadcx

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 245 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-12-12, godz. 19:52

Gal 6:14 ns Co do mnie, obym sie nigdy nie chlubil, chyba ze palem meki naszego Pana, Jezusa Chrystusa, przez ktorego swiat dla mnie zawisl palu na, ja ein dla świata.

ten tekst masz zapewne na mysli ale ja tu nic o krzyzu nie znajduje....:)

#23 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-12-12, godz. 20:11

Gal 6:14 ns Co do mnie, obym sie nigdy nie chlubil, chyba ze palem meki naszego Pana, Jezusa Chrystusa, przez ktorego swiat dla mnie zawisl palu na, ja ein dla świata.

ten tekst masz zapewne na mysli ale ja tu nic o krzyzu nie znajduje....:)


A tu?

Biblia Brzeska NT (1563)
Gal 6:14 bb (14) A nie daj tego Boże abym się chlubił, jedno w krzyżu Pana naszego Jezu Krysta, przez którego świat mnie jest ukrzyżowan a ja światu.

Biblia Gdańska (1632)
Gal 6:14 bg (14) Ale ja, nie daj Boże, abym się miał chlubić, tylko w krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego mi jest świat ukrzyżowany, a ja światu.

Biblia Poznańska (1974/1975)
Gal 6:14 bp (14) Ja natomiast chcę jedynie chlubić się krzyżem naszego Pana, Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się dla mnie ukrzyżowany, a ja dla świata.

Biblia Tysiąclecia, 4ed. (1965/1984)
Gal 6:14 bt (14) Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.

Biblia Warszawska (1975)
Gal 6:14 bw (14) Co zaś do mnie, niech mnie Bóg uchowa, abym miał się chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego dla mnie świat jest ukrzyżowany, a ja dla świata.

Biblia Warszawsko-Praska (1997)
Gal 6:14 br (14) Lecz ja nie pragnę się chlubić niczym poza krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa. Na Jego krzyżu świat został ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.

Nowa Biblia Gdańska
Gal 6:14 bgn (14) A mnie, oby się nie zdarzyło chlubić, chyba, że w krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa, przez którego świat jest dla mnie ukrzyżowany, a ja dla świata.

NT w przekł. S. Kowalskiego (1956)
Gal 6:14 kow (14) Co do mnie, niech Bóg mnie uchowa, abym w czymś innym chwały szukał, jak tylko w krzyżu Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przez który ukrzyżowany jest dla mnie świat po wszystkie czasy, a ja dla świata.

Przekład Dosłowny (2002)
Gal 6:14 bpd (14) Co do mnie zaś, w żadnym razie nie będę się niczym chlubił, chyba że krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego dla mnie świat został ukrzyżowany — a ja dla świata.

:)

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#24 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-12-12, godz. 20:20

Można, np. apostoł Paweł "chlubił się" krzyżem Chrystusowym, wersetu nie przytaczam, bo jest ogólnie znany

Co należy rozumieć 'chlubić się krzyżem'? Czy apostoł rozumiał, że należy rozwinąć produkcje krucyfiksów, aby je nosić, stawiać przy rozstajach itp.? Czy są jakiekolwiek doniesienia biblijne, by naśladowcy Jezusa wyciągali takie wnioski z poniższego wersetu? Gal 6:14 Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. Ponadto, co miał na myśli mówiąc "świat ukrzyżowany? Czy dostrzegasz związek z "krzyżem" Jezusa i świata?

Może coś pomogą wyjaśnić inne wypowiedzi mający związek z tym zagadnieniem? Najpierw w kontekście obrzezania.
Gal 3:1 O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?
Fil 3:3 ... my, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a nie pokładamy ufności w ciele. 2Kor 5:7 Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. 2Kor 12:9 ... Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa.

Myślę, że nie trudno zrozumieć czym dla apostoła Pawła był krzyż (lub pal). <wszy. cyt. BT>
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#25 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-20, godz. 23:46

Co należy rozumieć 'chlubić się krzyżem'? Czy apostoł rozumiał, że należy rozwinąć produkcje krucyfiksów, aby je nosić, stawiać przy rozstajach itp.? Czy są jakiekolwiek doniesienia biblijne, by naśladowcy Jezusa wyciągali takie wnioski z poniższego wersetu? Gal 6:14 Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. Ponadto, co miał na myśli mówiąc "świat ukrzyżowany? Czy dostrzegasz związek z "krzyżem" Jezusa i świata?

Może coś pomogą wyjaśnić inne wypowiedzi mający związek z tym zagadnieniem? Najpierw w kontekście obrzezania.
Gal 3:1 O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego?
Fil 3:3 ... my, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a nie pokładamy ufności w ciele. 2Kor 5:7 Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. 2Kor 12:9 ... Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa.

Myślę, że nie trudno zrozumieć czym dla apostoła Pawła był krzyż (lub pal). <wszy. cyt. BT>
-- gambit



Nie ma żadnych doniesień ani biblijnych ani niebiblijnych, żeby pierwsi chrześcijanie nosili krzyżyki, malowali je, rzeźbili itd. Wystarczy poczytać w wikipedii o historii krzyża (w tej postaci jaką mamy teraz), aby nasunął się prosty wniosek... Nic więc dziwnego, że ŚJ jak też i inne religie poddają w wątpliwość powszechną opinię, że krzyż w postaci +, rzeczywiście był użyty. Kultywowanie natomiast błędnej "praktyki" przez miliony ludzi, którzy nazywają się chrześcijanami, a są tylko z nazwy (bo zostali ochrzczeni za małego), czy może się Bogu podobać? Wręcz przeciwnie! Tym bardziej, że krzyż został wprowadzony przez osobę zupełnie świecką, wyznającą inną religię (kult słońca czy jakoś tak) ochrzczoną na łożu śmierci (to dopiero wyznanie wiary :) ) i w dodatku III wieki po Chrystusie. Nie trzeba mieć nawet w głowie poukładane, żeby wyciągnąć jakże prosty wniosek- to grubymi nićmi szyte, ale niech sobie ludzie wierzą w co chcą...
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#26 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2011-02-22, godz. 13:20

Oto jeszcze moje przemyślenia w artykułach (3).
kliknij --> art.1)
(kliknij cd. na dole art.)

Użytkownik gambit edytował ten post 2011-02-22, godz. 14:05

Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#27 koziarskiadam

koziarskiadam

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2011-07-24, godz. 12:59

Najpierw wyjaśnienia terminologiczne. Słowo "stauros" w swoim podstawowym znaczeniu w tamtych czasach znaczyło "pal" a więc PNŚ tłumaczy je na język polski zgodnie z jego podstawowym znaczeniem a więc nie jest to błąd. Ponadto w języku polskim słowo krzyż nie jest stosowane do określenia pojedynczej sztuki drewna lecz dwóch połączonych ze sobą pod pewnym kątem. Wiemy też, że skazaniec nie dźwigał całego krzyża lecz pojedynczą sztukę drewna, gdyż udźwignięcie krzyża było niemożliwe nawet dla silnego mężczyzny a poza tym nie było to przyjętą praktyką. Zatem wszystkie wersety biblijne o dźwiganiu staurosa zarówno w sensie dosłownym jak i symbolicznym nie powinny być tłumaczone jako dźwiganie krzyża lecz jako dźwiganie pala, gdyż takie tłumaczenie jest bardziej zgodne w języku polskim z tym narzędziem śmierci, który dżwigał skazaniec. Z opisu ewangelicznego wynika, że następnie do tego staurosa, który niósł Chrystus został przybity i nie ma wzmianki o jakiej drugiej sztuce drewna, z którą by ten stauros został połączony pod jakimś kątem. Jest też wzmianka o przybiciu rąk gwoździami, co nie dowodzi koncepcji krzyża, gdyż nie da się wykluczyć, że w niektórych przypadkach, aby ręce trzymały się mocniej używano dwóch gwoździ. Jeśli chodzi o tabliczkę nad głową to jest logiczne, że będąc nad rękami przybitymi do pala była zarazem nad głową, być może też ręce nie były skrzyżowane lecz przybite oddzielnie po bokach pala, wtedy tabliczka byłaby bezpośrednio nad głową. Biblia nie mówi w jaki sposób były przybite ręce i nogi Chrystusa, zatem nie można na podstawie użycia gwoździ mówić, że to dowodzi krzyża. Ukrzyżowanie też było cięższą karą niż przybicie do pala a przecież Piłat był przekonany o niewinności Chrystusa a żydowskim przywódcom religijnym zależało głównie na Jego zgładzeniu a nie na długiej agonii, która niekiedy mogła trwać nawet 3 dni, zwłaszcza, że zbliżał się święty dla nich dzień szabatu.Zatem jeśli ograniczymy się do skromnej relacji ewangelicznej, która ma cechę natchnienia, to nic nie można zarzucić w użyciu słowa "pal"PNŚ.

#28 głosiciel-dręczyciel

głosiciel-dręczyciel

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 102 Postów

Napisano 2011-08-03, godz. 20:07

Ciemnota związana z krzyżami i kultem tego rodzaju wisiorków bierze się z ich niewolniczego przywiązania do jakiegoś bożka, amuletu czy talizmanu. Indianie na podobnej zasadzie nosili łapki zwierząt, niektórzy noszą "cudowne kamienie" czy odpromienniki, a samozwańczy chrześcijanie noszą sobie medaliki i krzyże. Ot taki pogański nawyk, z którego nieracjonalnym promowaniem i podtrzymywaniem - najwyraźniej końca nie ma.

#29 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2011-08-04, godz. 09:48

Ciemnota związana z krzyżami i kultem tego rodzaju wisiorków bierze się z ich niewolniczego przywiązania do jakiegoś bożka, amuletu czy talizmanu. Indianie na podobnej zasadzie nosili łapki zwierząt, niektórzy noszą "cudowne kamienie" czy odpromienniki, a samozwańczy chrześcijanie noszą sobie medaliki i krzyże. Ot taki pogański nawyk, z którego nieracjonalnym promowaniem i podtrzymywaniem - najwyraźniej końca nie ma.

Tak...a co niektórzy mają pal :)

#30 koziarskiadam

koziarskiadam

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2011-08-04, godz. 13:55

Zgadzam się z Tobą Oskarze. Pale falliczne również były czczone, ale w krajach kultury chrześcijańskiej problemem jest kult krzyża, który nie ma uzasadnienia w NT, nawet gdyby Chrystus umarł na krzyżu. A w ogóle cieszę się, że się odezwałeś. Przyjmij moje pozdrowienia.

#31 głosiciel-dręczyciel

głosiciel-dręczyciel

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 102 Postów

Napisano 2011-08-04, godz. 19:42

Tak...a co niektórzy mają pal :)


Mają pal jako mało ważny fakt historyczny i nie noszą go np. na złotym łańcuszku na szyi. Ale niejaki oskar nie widzi oczywiście w tym żadnej jakościowej różnicy.

#32 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2011-08-06, godz. 23:03

Zgadzam się z Tobą Oskarze. Pale falliczne również były czczone, ale w krajach kultury chrześcijańskiej problemem jest kult krzyża, który nie ma uzasadnienia w NT, nawet gdyby Chrystus umarł na krzyżu. A w ogóle cieszę się, że się odezwałeś. Przyjmij moje pozdrowienia.

No cześć... :)
Widzę równy gość jesteś, więc czemu nie odwiedzisz nowego Forum?

Ja tu tylko wpadam czasem, aby uzupełnić pewne informacje.

W końcu to niezłe archiwum gromadzone latami..

Marnujesz tutaj swój talent i wrodzoną serdeczność.

Pozdrawiam

#33 koziarskiadam

koziarskiadam

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2011-08-07, godz. 13:00

No cześć... :)
Widzę równy gość jesteś, więc czemu nie odwiedzisz nowego Forum?

Ja tu tylko wpadam czasem, aby uzupełnić pewne informacje.

W końcu to niezłe archiwum gromadzone latami..

Marnujesz tutaj swój talent i wrodzoną serdeczność.

Pozdrawiam

Cześć! Dziękuję Ci Oskarze za miłe i ciepłe słowa. Mam zarazem do Ciebie prośbę,abyś mi wskazał, gdzie szukać wspomnianego przez Ciebie forum, gdyż nic na jego temat dotychczas nie wiem a chętnie bym tam zajrzał, aby uczyć się ze zbiorowej mądrości innych ale także na swoich i cudzych błędach. Z góry dziękuję za Twoje życzliwe spełnienie mojej prośby. Serdecznie pozdrawiam. Adam.

#34 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2011-08-09, godz. 19:47

bardzo prosto to tutaj
pozdrawiam Andrzej

#35 bene

bene

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 139 Postów

Napisano 2011-08-09, godz. 21:05

Cześć! Dziękuję Ci Oskarze za miłe i ciepłe słowa. Mam zarazem do Ciebie prośbę,abyś mi wskazał, gdzie szukać wspomnianego przez Ciebie forum, gdyż nic na jego temat dotychczas nie wiem a chętnie bym tam zajrzał, aby uczyć się ze zbiorowej mądrości innych ale także na swoich i cudzych błędach. Z góry dziękuję za Twoje życzliwe spełnienie mojej prośby. Serdecznie pozdrawiam. Adam.

Bardzo ciekawe podejście do życia. Podoba mi się takie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych