Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pal w Strażnicy


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 09:18

Pozwalam sobie otwrzyć jeszcze jeden wątek. Pozornie może mało ciekawy ale może okazać się bardzo twórczy.
Pośród dyskusji, na temat ksążki Bogactwo, i wogóle argumentów za palem, uzmysłowiłem sobie, że można by było prześledzić ewolucje Strażnicy co do argumentowania za palem. To mogłoby żucić nowe światło na temat.
Każdy z nas ma jakieś stare wydania Strażnicy, ksiązki, itp.
Gdyby poszukać, to może można by było odaleźć najwcześniejsze argumenty za palem. Te mocne i te z "jakiś racji" zapomniane.
Może ktoś znajdzie coś "przekonującego" albo jak się przekonujemy ostatnio "rozkładającego na łopatki" dowody Strażnicy.

Użytkownik Mario edytował ten post 2008-11-28, godz. 11:18


#2 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-11-28, godz. 11:21

wiem, że ten temat już gdzies tutaj był nawet poparty ilustracjami, że pierwsi prezesi towarzystwa uznawali krzyż. Po rozpadzie na poczatku lat 1900 ( nie jestem dobra historycznie wieć nie wiem dokładnie ) kiedy oddzielili się badacze, epifaniści świadkowie ityd pewnie wtedy jakas zmiana musiała nastąpić, bo na przykład epifaniści wywądzący się także od Rasela nadal uznają krzyż!
nie potrafiłam uwierzyć.......

#3 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 12:24

Witaj, o tym wiemy, że dawniej czczono krzyż. Ale pytanie jest o powody nieczczenia pala! Zmiany, i jej uzasadnienia. ALe faktycznie, ciekawe czy uzasadniali jakoś obficie czczenie krzyża w latach z przed opublikowaniem Bogactwa.
Pozdrawiam

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 20:16

Witaj, o tym wiemy, że dawniej czczono krzyż. Ale pytanie jest o powody nieczczenia pala! Zmiany, i jej uzasadnienia. ALe faktycznie, ciekawe czy uzasadniali jakoś obficie czczenie krzyża w latach z przed opublikowaniem Bogactwa.

A dlaczego od razu czczono? Czy mieć w domu krzyż albo go rysować oznacza czczenie? Ja tam wierzę w krzyż, ale nie znaczy, że go czczę.

W sprawie krzyża, to qwerty ma niestety rację. Pierwszy Prezes Towarzystwa Strażnica T. Russell nie tylko wierzył i uczył, że Jezus umarł na krzyżu ale i wykazywał to na podstawie księgi Kapłańskiej 16:14, który to tekst zapowiadał śmierć krzyżową. Możemy o tym przeczytać w książce "Pojednanie pomiędzy Bogiem i człowiekiem" na stronie 72:

Dołączona grafika

Drugi prezes Towarzystwa "Rutherford" również wierzył w śmierć Jezusa na krzyżu. Oto na przykład ilustracja z książki "Pojednanie":

Dołączona grafika

A to z innej jego słynnej książki "Harfa Boża" (strona 114):

Dołączona grafika

Tutaj można więcej znaleźć przykładów jak również rozwój nauki o palu:

http://www.piotrandr...k.pl/krzyz.html

http://www.piotrandr...zak.pl/pal.html
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 20:38

Witajcie,
mnie chodzi o okres zasadniczo późniejszy.
czyli, pytam czy pojawia się jakaś (i jaka) argumentacja za koniecznością czczenia (np. noszenia w klapach, itp), najpierw w
1. okresie do śmierci Russella ...........

potem po jego śmierci,

2.czyli wczesne lata prezesury Rutherforda, zanim ten na łamach ogłosił upalowanie

potem......

3. kolejne lata


Chodzi o prześledzenie ewentualnej ewolucji argumentów za Palem.
To może sie okazać ciekawe, jak Rutherford argumentował krzyż, a potem pal i co do dziś z tego zostało.
Na ile dzisiejsza argumentacja jest tą z lat czterdziestych, na ile z lat pięćdziesiątych....itd. A na ile to nowość ostatnich lat.

Bo ja już właściwie zwątpiłem po tłumaczeniach Mirka i dyskusji, że pal ma uzasadnienie w słownikach.

Pozdrawiam.

Osobiście najwcześniejszą argumentację za palem przeciw krzyżowi mam z książki

"Prawda która prowadzi do życia wiecznego" z roku 1968.
Ktoż ma wcześniejsze Strażnice, gdzie faktycznie są przedstawiane argumenty za palem?

Użytkownik Mario edytował ten post 2008-11-28, godz. 20:38


#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 20:49

Chodzi o prześledzenie ewentualnej ewolucji argumentów za Palem.
To może sie okazać ciekawe, jak Rutherford argumentował krzyż, a potem pal i co do dziś z tego zostało.
Na ile dzisiejsza argumentacja jest tą z lat czterdziestych, na ile z lat pięćdziesiątych....itd. A na ile to nowość ostatnich lat.

Mnie się wydaje, iż pal powstał wtedy, gdy chciano za wszelką cenę odstąpić od nauk Russela i aby odróżnić dwie sankcje od siebie: Świadków Jehowy od Badaczy Pisma Świętego. Zwróć uwagę, że właśnie wtedy zaczęto wymyślać wtedy różnice między tymi dwoma odłamami nauk Russela czy Rutherforda.


Bo ja już właściwie zwątpiłem po tłumaczeniach Mirka i dyskusji, że pal ma uzasadnienie w słownikach.

To znaczy w co zwątpiłeś? Wierzyłeś w krzyż czy w pal a teraz uważasz odwrotnie? Moje tłumaczenia namieszały ci więc w głowie? No ładnie :(

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-11-28, godz. 21:00

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-28, godz. 20:57

Zwątpiłem w rzetelność argumentowania przez Strażnice, dowodów na poparcie tezy pala. Dzieki, ważna jest prawda!
Jeszcze nie wszystko jest jasne, ale idziemy do przodu.

#8 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-29, godz. 01:18

Czy ktoś dysponuje jakimiś Strażnicami z lat 50 i 60 gdzie udawania sie pal? Rzućcie takie skany. Mogą być ciekawe.
Może Kolega Andryszczak w swoich zbiorach by coś znalazł? Albo milczący JanLewandowski?
Pozdrawiam Wszystkich

#9 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-30, godz. 19:11

Znalzłem:

http://brooklyn.org..../KrzyĹź_czy_pal

KRZYŻ

Jednym z symboli spotykanych w wielu domach jest krzyż. Pismo Święte wskazuje, że Jezus Chrystus został przybity do drzewa, czyli pala bez poprzeczek. Apostoł Piotr wspomina co najmniej przy dwóch okazjach, że Jezus umarł na drzewie, czyli palu (xylon). (Dzieje 5:30; 1 Piotra 2:24; NW) W Biblii używa się także innego słowa greckiego, mianowicie „stauros”, które oznacza pal bez jakiejkolwiek poprzeczki.

Przyjmijmy jednak, że Jezus został rzeczywiście przybity do krzyża. Czy wtedy, byłby to stosowny symbol religijny dla chrześcijan? Na pewno nie. Czy ktoś wielbiłby kulę lub nuż, którym został zabity umiłowany przyjaciel? Nic więc dziwnego, że pierwsi chrześcijanie nie mieli w swych domach żadnych krzyży! „Oni nie używali ani krucyfiksów, ani żadnych materialnych wyobrażeń krzyża” mówi pewien historyk o pierwszych chrześcijanach („History of the Christian Church”, J.F. Hursta, tom I, str. 366).

Skąd pochodzi krzyż? Na setki lat przed Chrystusem używali go już wyznawcy pogańskich religii Indii, Chin, Persji, i Egiptu i oczywiście Babilonu. Stojący krzyż był świętym symbolem pogańskiego bożka Tamuza. Był on tez symbolem boga słońca imieniem Sol, czczonego w starożytnym Rzymie. Ten krzyż miał pierwotnie kształt litery „T”, pierwszej litery imienia bożka Tammuza.

Ponadto z informacji podanych w encyklopediach wynika, że w starożytnym Egipcie krzyż był symbolem niemoralnego kultu płci. Krzyż egipski, „ankh” (crux ansata, czyli krzyż z uszkiem), składał się z „T”, na którym u góry znajdowało się owalne ucho, i przedstawiał połączenie męskich i żeńskich organów płciowych. Izraelici nie mieli w swych domach tego pogańskiego symbolu fallicznego.

Obecnie jednak widzi się ten falliczny symbol w krajach Ameryki Łacińskiej i innych tak samo często jak niegdyś w pogańskim Egipcie. Niektóre kościoły są nawet zbudowane w kształcie litery „T”. San Pedro Sula w Hondurasie krzyż z owalnym uchem widnieje nad wejściem do katedry. Podobnie jak w starożytnym Egipcie ozdabiano groby i mumie wieloma krzyżami, tak też obecnie ozdabia się groby krzyżami, niekiedy nawet krzyżami z owalnym uchem.

PRECZ Z TYM!

Jakie powinno wiec być nasze nastawienie wobec obrazów, posążków i krzyży? (…) Rozejrzyj się w swoim domu. Czy masz jakieś obrazy religijne albo obrazy, na których głowę przedstawionej na nich ozdoby otacza pogańska aureola? Czy masz jakiekolwiek wyobrażenie krzyża? Czy masz obrazy, które oglądasz z religijną czcią?
Jeśli tak, to powinieneś je niezwłocznie usunąć. (…) A więc precz z pozostałościami religii fałszywej!
The Watchtower z 1 lipca 1964, s.394 (Strażnica nr1 z 1965, s.19,20)

#10 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2009-06-19, godz. 22:22

Ostatnio natchnąłem się na ciekawą tezę postawioną przez ŚJ, o tym jakoby odnaleziono w jednym z Libańskich klasztorów figurkę Jezusa zrękami..... zresztą sami osądźcie.

Tekst zawarty w Straźnicy
STRAŻNICA - ROK CII, Nr 14, s.21
Dołączona grafika

Tak więc mamy postawioną tezę - ale bez wyraźnych dowodów wizualnych...
Jednak ŚJ wpomogli się zdjęciem, lecz wykonanym pod pewnym kątem, a do tego nie wyraźnym i wydawać by się mogło że....

Dołączona grafika

Lecz znalazłem bardziej dokładne zdjęcie, i okazuje się że...

Dołączona grafika

Jezus jednak ma ręce rozpostarte, na boki, a nie nad głową co starają się wmówić czytelnikom towarzysze z brooklynu....

By jednak nie być posądzony o manipulacje, to link do strony zawierający informacje, że właśnie chodzi o tą figurkę z Jezusem, co pisali ŚJ

http://www.france24....ifix-parliament




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych