Skocz do zawartości


Zdjęcie

rodzaje i kształty krzyża


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-29, godz. 16:36

Na łamach Strażnicy w temacie krzyża można przeczytać jedynie o krzyżu prostym, czyli palu. Nikt z czytelników nie jest w ogóle informowany, iż w czasach Rzymian krzyżowano również na innych kształtach, gdyż informacja ta jest skrzętnie ukrywana przed szeregowymi ŚJ. Wątek ten poświęcam więc właśnie omówieniu tych różnych rodzajów krzyży. Poniższa ilustracja przedstawia cztery rodzaje kształtów stosowane przy egzekucjach kary śmierci przez starożytnych Rzymian:

Dołączona grafika

Można więc wyróżnić na ilustracji następujące typy:

a. CRUX SIMPLEX (w kształcie litery I) nazywany potocznie palem
b. CRUX IMMISSA (w kształcie litery t lub znaku krzyża †) nazywany krzyżem łacińskim lub rzymskim
c. CRUX COMMISSA (w kształcie litery T a greckiej TAU) nazywany też czasami krzyżem św. Antoniego
d. CRUX DECUSSATA (w kształcie litery X a greckiej CHI) - nazywany też krzyżem św. Andrzeja


Często na oznaczenie krzyży dwuramiennych stosuje się techniczną nazwę CRUX COMPACTA a na CRUX IMMISSA mówi się także CRUX CAPITATA. Krzyż dwuramienny, w którym wszystkie ramiona są równie, a więc w kształcie znaku +, nazywany jest krzyżem greckim, albo inaczej CRUX QUADRATA.

Na podstawie opisów biblijnych zawartych w Mt 27:35-37 oraz J 20:25-27 przyjmuje się, iż Jezus umarł na krzyżu łacińskim CRUX IMMISSA albo na krzyżu w kształcie greckiej litery TAU, czyli CRUX COMMISSA.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2008-11-29, godz. 17:55

A ja dotarłem jeszcze do
Author: Otto Zöckler
Publisher: C. Gertelsmann
Year: 1875
Possible copyright status: NOT_IN_COPYRIGHT
Language: German
Digitizing sponsor: Google
Book contributor: Harvard University
Collection: americana

http://www.archive.o...christi01zcgoog

Ten to dopiero analizuje tysiące krzyży.
Jest chyba poważnym autorem.
Nie udało mi sie jednak znaleźć miejsca w którym by chociaż krytykował poglądy tych co forsowali krzyż.
I chyba nic o palu nie ma.

pozdrawiam

Użytkownik Mario edytował ten post 2008-11-29, godz. 17:57


#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-29, godz. 18:07

Ale mi tu w tym wątku chodzi tylko o krzyże, na których w czasach Jezusa i pierwszych chrześcijan wykonywano kary śmierci.

A o tym Otto Zöckler to jest wątek na tym forum. Tam właśnie możesz zobaczyć te inne krzyże.

On na przykład analizuje jeszcze następujące krzyże:

CRUX ANSATA - krzyż egipski (napewno każdy widział)

Dołączona grafika

CRUX GAMMATA - swastyka niemiecka

Dołączona grafika

Jest jeszcze LABARUM ale nie znalazłem w sieci przykładu.

Ale tymi się nie będziemy zajmować. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-03-15, godz. 20:18

Oczywiście podana na początku wątku ilustracja pochodzi z książki "The Cross and the Shroud". Jej autor Frederick T.Zugibe zamieścił na stronie 54 ilustrację przenoszenia krzyża na miejsce egzekucji.

Dołączona grafika

Uważa on, iż było to możliwe na trzy przedstawione sposoby:

a. Ręce przymocowane liną do PATIBULUM (belki poprzecznej krzyża)
b. PATIBULUM przenoszone na ramieniu
c. Cały krzyż przenoszony na barkach.


Profesor ten przeprowadził też doświadczenie powieszenia ofiary na krzyżu. Z wynikami można zapoznać się na poniższej stronie:

http://www.brooklyn....l/mmcrux_7.html

Użytkownik mirek edytował ten post 2009-03-15, godz. 20:20

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych