Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krzyż - czy zabija, czy ratuje życie?


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-08-28, godz. 18:00

'Krzyż zbawia'?

Racjonalista zamieścił

Niektórzy zapewne traktują krzyż przedmiotowy, jako amulet przynoszący szczęście i chroniący od nieszczęść.

Prawdopodobnie wynika to m.in. z interpretacji poniższego wersetu.

1Kor 1:18 bw Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą.

Z tego powodu krzyża używa się też do uzdrawiania egzorcystycznego, jak ukazano na --> You Tube

 

Krzyż sprawcą śmierci.

Zacznijmy od zdjęcia 'Racjonalisty'.

Dołączona grafika

Czy w kontekście powyższego napisu, rzeczywiście "Bóg tak chciał' z poniższymi doniesieniami?

Krzyż zabił bezdomnegoTragiczny wypadek w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Podczas konserwacji krzyża przed katedrą św. Jakuba doszło do nieszczęścia. Drewniana belka przewróciła się i spadła na głowę bezdomnego 50-latka, który przyszedł do kościoła po pomoc. Biedak zginął na miejscu.

Śmierć na krzyżu

Do tragicznego wypadku doszło dziś w nocy we wsi Lipowo (gmina Raczki, województwo podlaskie), gdzie kierujący motocyklem MZ około dwudziestopięcioletni mężczyzna wypadł z drogi i uderzył w kamienny krzyż, ogrodzony drewnianym płotem.Dołączona grafika


Oraz dodatkowo: Jak to się ma do wydarzeń na ,,Placu Prezydenckim" i czy to wszystko jest akceptowane przez Boga?
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#2 Joachim

Joachim

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 29 Postów
  • Lokalizacja:Sandomierz

Napisano 2010-08-29, godz. 14:04

No dobrze, ale co to ma wspólnego ze Świadkami Jehowy?

#3 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2010-08-29, godz. 14:12

No dobrze, ale co to ma wspólnego ze Świadkami Jehowy?


Może chodzi o to, że od "pala" nie odpadłaby belka...<_<<_<?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#4 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-08-29, godz. 15:56

No dobrze, ale co to ma wspólnego ze Świadkami Jehowy?

Na różnicę zapatrywania w sprawie kultu krzyża/pala. ŚJ nie wieżą w zabobony, jakoby Bóg posługiwał się krzyżem dla udowodnienia, że akceptuje go zamiast pala. Dlatego wiele podań ludowych podaje rzekome różne cudowne zjawiska związane z krzyżem (także; figurami, obrazami), zarówno karaniem grzeszników jak i nagradzaniem zasłużonych. Takim poglądom nie można udowodnić, że są pochodzenia Bożego. Popieranie takich zjawisk ma charakteryzować religię odstępczą prawdziwego wielbienia Boga, gdzie w 2Tes 2:9 podano ogólną zasadę:

(bp) Działalności jego towarzyszyć będą za sprawą szatana cuda kłamliwe, znaki i dziwy.

Która religia prowadzi prym w akceptowaniu tych zjawisk? Jest widoczne aż nazbyt dobrze, bez wskazywania palcem. Nie dostrzegam w tym procederze ŚJ aby wykorzystywali takie okoliczności do wspierania prawdziwości swych wierzeń. Nie szukają okoliczności jakichś zjawisk, które udałoby się dopasować do pala lub loga wieżyczki. Nie biorą symbolu pala lub modelu wieży i nie idą manifestować na Plac Świętego Piotra lub Plac Prezydencki czy inne publiczne miejsce. ŚJ owe zjawiska związane z miejscem kultu traktują jako przypadkowe nieszczęścia lub uzdrowienia, które szatan wpływa na ludzkie umysły, by je zestawiali w taki sposób, aby wywarły wrażenie prawdziwości inicjatywy Bożej.

Takim gusłom i zabobonom trzeba powiedzieć: Nie! Z tego powodu ŚJ stoją w swych poglądach na bezpiecznym stanowisku w sprawie unikania pułapek potępienia Bożego. (por. Ob 21:8 najlepiej przekłady; bp, bt, br). Czy tak?
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2010-08-29, godz. 16:19

Rozumiem - Ktoś prosi Boga o pomoc przed krzyżem (Na przykład). Dostaje to o co prosi, bo zamiast Boga wysłuchał go Diabeł i w ten sposób wzmocnił jego wiarę w Boga. Logiczne.

A z drugiej strony - W Strażnicach pełno opowieści jak to pieśni Królestwa lub imię jehowa ratowały ŚJ skórę - na przykład nie dostali kulki.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-08-29, godz. 17:15

Rozumiem - Ktoś prosi Boga o pomoc przed krzyżem (Na przykład). Dostaje to o co prosi, bo zamiast Boga wysłuchał go Diabeł i w ten sposób wzmocnił jego wiarę w Boga. Logiczne.

Tu nie chodzi o przypadkową okoliczność modlenia się przed krzyżem, ścianą, talerzem, Biblią itp. Bo siłą rzecz w każdej modlitwie znajdziemy się przed jakimś przedmiotem. Chodzi jednak aby nie traktować jakiegokolwiek przedmiotu jako amuletu, a wielu przypisuje właśnie krzyżowi takie właściwości. I takie zachowanie jest przekroczeniem woli Bożej o czym wyjaśnia najpierw apostoł:

Jan 4:23 bt Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec.

Następnie Paweł:

Rz 1:25 bt Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, (...) Amen.

Toteż kto lekceważy powyższe pouczenia, to:

Prz 28:9 bp Kto odwraca swe uszy, by nie słuchać pouczeń, tego nawet i modlitwa budzi odrazę.


A z drugiej strony - W Strażnicach pełno opowieści jak to pieśni Królestwa lub imię jehowa ratowały ŚJ skórę - na przykład nie dostali kulki.

No i tu się zgadzam z Tobą, a nie z literaturą ŚJ, która zawiera niejednokrotnie takie stwierdzenia. Przypisywanie literą JHWH lub wymowie fonetycznej tego imienia właściwości magicznych, traktuję jako bałwochwalstwo. Modlenie się w "Imieniu" Bożym należy rozumieć jako uznawanie całokształtu wymogów Boga. Oczywiście wielokrotnie może owo rozumienie zawierać błędy interpretacyjne. Ale Bóg dostrzega przyczyny, które spowodowane są nie naszą winą. Bóg ocenia właściwie, czy pouczenia które do nas docierają, gotowi jesteśmy je akceptować i w razie potrzeby być gotowym do zmiany.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#7 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-08-29, godz. 17:22

hem, a jak podczas egzorcyzmow powoluje sie na imie Boga, to tez jest to balwochwalstwo? tak sie wtrace w wasza dyspute.


a co do krzyza i fanatykow po dwoch stronach, jedni i drudzy powinni sie zamknac i dac dojsc do glosu jakims ludziom, ktorzy maja coś oleju w głowie. kwestia problematyczna: fanatyka ciezko jest uciszyc, bo znajdzie milion i jeden sposobow zeby sie zaczac wydzieracm kiedy ty znajdziesz milion sposobow na zamkniecie go

#8 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-08-29, godz. 19:16

hem, a jak podczas egzorcyzmow powoluje sie na imie Boga, to tez jest to balwochwalstwo? tak sie wtrace w wasza dyspute.

Wymawianie nabożne podczas modlitwy, mówienie o Jego zamierzeniach, miernikach, egzorcyzmu, nie jest bałwochwalstwem. Lecz jak pisałem, przypisywanie sił magicznych w samym wymawianiu imienia Boga jest bałwochwalczym czynem.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze egzorcyzmy ostatnich lat, to, czy metody tych egzorcyzmów mają przebieg zgodny z wolą Boga? Uważam, że stosowane tam rytuały nie posiadają przesłanek biblijnych. Tylko, że szersze rozwijanie tego zagadnienia należałoby prowadzić w odrębnym wątku.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#9 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2010-08-29, godz. 19:29

Wymawianie nabożne podczas modlitwy, mówienie o Jego zamierzeniach, miernikach, egzorcyzmu, nie jest bałwochwalstwem. Lecz jak pisałem, przypisywanie sił magicznych w samym wymawianiu imienia Boga jest bałwochwalczym czynem.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze egzorcyzmy ostatnich lat, to, czy metody tych egzorcyzmów mają przebieg zgodny z wolą Boga? Uważam, że stosowane tam rytuały nie posiadają przesłanek biblijnych. Tylko, że szersze rozwijanie tego zagadnienia należałoby prowadzić w odrębnym wątku.

a co jesli podczas tych rytuałów uzywane atrybuty faktycznie działają, np katolicka woda swiecona lub krzyz, islamski koran, a egzorcyzm jest skuteczny i prawdziwy?

#10 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2011-01-22, godz. 14:16

Opracowałem nieco analizy krytycznej odnośnie przyjęcia przez chrześcijaństwo niechlubnego symbolu, którym jest krzyż. Także kilka uwag poddających wątpliwość odnośnie tłumaczenia greckiego stauros, na krzyż. kliknij pdf --> Pal kontra krzyż

Użytkownik gambit edytował ten post 2011-01-22, godz. 17:57

Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#11 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2011-01-23, godz. 09:17

Zauważyłem, że u mnie nie zawsze otwiera się bezpośrednio pdf z poprzedniego postu. Otwiera się natomiast strona portalu z którego korzystałem do strony www. Dlatego też aby otworzyć moje pdf, to należy wyszukać na tej stronie poniższego znaku i jeszcze raz przy nim kliknąć i zaczekać chwilę aż się wczyta.
Dołączona grafikaPal kontra krzyż pdf
Życzliwego poproszę przez PW o wiadomość, czy u was też jest ten problem?

Użytkownik gambit edytował ten post 2011-01-23, godz. 11:22

Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych