Skocz do zawartości


Zdjęcie

Biblijny potop, fakt czy mit?


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-12, godz. 21:46

Współczesna nauka, nie potwierdza istnienia potopu jaki opisany został w Biblii. Nauka wręcz przeczy takiemu wydarzeniu i twierdzi, że nigdy nie miało ono miejsca. Za argunent podaje to, że katastrofa na skalę globalną, pozostawiłaby wiele śladów, w formie osadów czy masowego wymierania.
Takich śladów nie ma.

Inny problem, to problem arki, Noe nie byłby w stanie zmieścić do arki przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt żyjących na Ziemi wraz z zapasem pożywienia.

Zatem wszystko wskazuje na to, że opowieść o potopie jest tylko zwykłym mitem.

#2 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2005-06-13, godz. 08:31

Proszę podaj źródło tej informacji. Widać ja musze mieć jakieś błędne ;)
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#3 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2005-06-13, godz. 10:55

Ciekawe opracowanie na temat globalnego potopu oraz argumentów jakimi posługuje się WTS na poparcie swoich nauk można znaleźć w eseju zatytułowanym „Potop.”

Autorem jego jest Alan Feuerbacher, wychowywany w USA w rodzinie aktywnych Świadków Jehowy, który już od dzieciństwa interesował się tematami naukowymi, przy czym niemalże bezkrytycznie przyjmował do wiadomości wszystko co nauczało WTS.

W późniejszym czasie już jako ochrzczony i rozentuzjazmowany ŚJ spróbował swych sił na studiach w Massachussets Institute of Technology (MIT) w ogromnym projekcie mającym obronić naukę o potopie. Do tego celu zbierał on materiały źródłowe zawarte w wielu publikacjach Towarzystwa Strażnica. Przygotowując materiał korzystał również z obszernej biblioteki instytutu.

Ku swojemu zdziwieniu musiał stwierdzić, iż argumenty WTS opierają się jedynie na popularnonaukowych oraz bardzo wątpliwych źródłach, które w żaden sposób nie mogą być przytaczane jako dowody naukowe. Nie pozostało mu nic innego jak tylko przerwać ten stojący na chwiejnych nogach projekt, z obroną którego przepadłby zaraz w pierwszym podejściu.

W dalszym przebiegu swoich studiów natrafił on na wiele innych punktów w naukach TS, które przytaczano niezbyt uczciwie lub nie podpierano konkretnymi liczbami. (np. ciągle przytaczane twierdzenie jakoby w 20 wieku liczba trzęsień ziemi się zwiększyła).

Z chwilą uświadomienia sobie, że autorzy publikacji WTS w wielu przypadkach nie posiadają żadnych naukowych kompetencji, a publikowane przez nich cytaty są tylko dobierane i dostosowywane celem poparcia swoich nauk, postanowił zaprzestać uczestnictwa w zebraniach.

Artykuł jest niestety dostępny tylko w kilku językach obcych:

The Flood (angielski)
Die Sintfltut (niemiecki)
L'inondation (francuski)


(Kopia postu z 2005-05-15)

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#4 HATTI

HATTI

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 29 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 12:39

Potop jeśli był to miał charakter lokalny. Geologia z tego co pamiętam wskazuje na przybliżone lata w okolicach tych biblijnych. Pamiętam, że gdzieś czytałem o odwiertach które wskazywały, że w okolicach Eufratu i Tygrysu występowały w omawianym czasookresie najżyźniejsze gleby na świecie. (C. W Ceram ?) Inny był również poziom wód, co wskazuje na ewentualne kataklizmy. Dodatkowo dochodzą mity. Duża część mitów wspomina o powodzi. Musi być w tym prawda. Parę lat temu na Discovery był program o arce Noego. Powoływano się tam na rosyjskich pilotów którzy widzieli arkę w dwóch częściach. Ale to już raczej słaby dowód. Otwarty oczywiście pozostaje temat wędrówek ludów. Gdyby rzeczywiście przeżyło te parę osób z arki, to ciekawe jak by zasiedlili wyspy oceanii, Australie? Pomijam zasiedlenie Ameryki, bo to już jest wyjaśnione. (Czy tak?)

#5 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2005-06-13, godz. 12:44

O ile dobrze pamiętam, podanie o potopie przeszło do tradycji judajskiej z Sumeru, tak, jak i część dorobku kulturowego i materialnego. Naukowcy, o ile się nie mylę- nie mam pewnego źródła- pamiętam z lekcji historii- potwierdzają istnienie potopu tylko na terenie Mezopotamii, wychodzi więc na to, że podanie to zostało przejęte.
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#6 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 17:04

Współczesna nauka, nie potwierdza istnienia potopu jaki opisany został w Biblii. Nauka wręcz przeczy takiemu wydarzeniu i twierdzi, że nigdy nie miało ono miejsca. Za argunent podaje to, że katastrofa na skalę globalną, pozostawiłaby wiele śladów, w formie osadów czy masowego wymierania.
Takich śladów nie ma.

Inny problem, to problem arki, Noe nie byłby w stanie zmieścić do arki przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt żyjących na Ziemi wraz z zapasem pożywienia.

Zatem wszystko wskazuje na to, że opowieść o potopie jest tylko zwykłym mitem.


To jest typowo prostackie ujęcie tego problemu. Potop biblijny wcale nie musi być rozumiany globalnie, więc powyższe trudności są pozorne i podanie o potopie jest do utrzymania z punktu widzenia nauk przyrodniczych. Temu tematowi poświęciłem swój tekst:

http://www.trinitari...p?artykulID=254

A poza tym twój post jest off-topic i nie dotyczy stricte tematyki ŚJ, więc powinien być usunięty swoją drogą.

#7 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 18:34

Zastanawia mnie jednak, dlaczego tłumacze Biblii we wszystkich przekładach uznali, że chodzi o potop globalny? skoro wcale o taki nie chodzi.

#8 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-13, godz. 19:14

Zastanawia mnie jednak, dlaczego tłumacze Biblii we wszystkich przekładach uznali, że chodzi o potop globalny? skoro wcale o taki nie chodzi.


Nic takiego nie uznali. Tłumaczenie "cała ziemia" i inne terminy "globalistyczne" w przekładzie biblijnego tekstu o potopie mają globalny wydźwięk tylko z optyki języka i zabsolutyzowanych kategorii grecko rzymskiego myślenia (zamiłowanie do konkretów, nie abstrakcji) jakim się posługujesz. Optyka kategorii semickich i tekstu hebrajskiego już w ogóle tego nie zakłada. Przeczytaj mój tekst do jakiego link wyżej podałem, bo nie mam zamiaru pisać czegoś za każdym razem od nowa, skoro po to właśnie napisałem tekst, aby tego nie robić.

#9 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-16, godz. 22:39

I Bóg, pozwolił by zniekształcano jego prawdy i tym samym wprowadzano ludzi w błąd? Wychodzi na to, że nie tylko Szatan w błąd wpowadza narody, Biblia też (jej obecne tłumaczenie), czyżby, kolejne dzieło Szatana?

#10 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2005-06-16, godz. 23:27

No właśnie! Więc jak z tym natchnieniem ? Osobiscie nie jestem pewna , czy można twierdzić ,że nie było ogólnoziemskiego potopu. Paradygmaty naukowe zmieniaja się równie niechętnie jak religijne , ale sie zmieniaja ;) (ponoć dlatego ,że wymierają przeciwnicy...)
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#11 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-17, godz. 15:53

I Bóg, pozwolił by zniekształcano jego prawdy i tym samym wprowadzano ludzi w błąd?



To jakiś twój bezsensowny wymysł. W tej sprawie za ten błąd odpowiedzialna jest co najwyżej czyjaś głupota i ignorancja w kwestii Biblii, ani Bóg, ani Szatan.


Wychodzi na to, że nie tylko Szatan w błąd wpowadza narody, Biblia też (jej obecne tłumaczenie), czyżby, kolejne dzieło Szatana?


Biblia nikogo nie wprowadza w błąd. Wystarczy trochę poczytać na jakiś temat, którego w związku z nią się nie rozumie, a nie swoje nieuctwo i lenistwo intelektualne od razu zwalać na Boga lub szatana. Dziś wielu idiotów tak niestety postępuje, ale to nie jest wina ani Boga, ani szatana, tylko co najwyżej ich własnej zawinionej ignorancji wynikającej z lenistwa.

#12 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-19, godz. 21:40

Napisz, więc jak możesz, albo podaj linka, na temat co świadczy, że Bilia pochodzi od Boga.
Odkąd zrozumiałem, że, wiara przeze mnie wyznawana jest nie prawdziwa, przestałem wierzyć w Boga.
Uważam, że to było mądre (logiczne).

#13 misiek

misiek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 57 Postów

Napisano 2005-06-20, godz. 06:28

Widzisz Lewandowski do jakiego stanu duchowego Deimosa doprowadziły Twoje polemiki? Tylko burzyć komuś wiarę potrafisz nic nie dając w zamian! Nie wstyd Ci? Chcesz przekonywać ludzi do zwodniczego Katolicyzmu?

#14 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-20, godz. 20:57

Widzisz Lewandowski do jakiego stanu duchowego Deimosa doprowadziły Twoje polemiki? Tylko burzyć komuś wiarę potrafisz nic nie dając w zamian! Nie wstyd Ci? Chcesz przekonywać ludzi do zwodniczego Katolicyzmu?


Jesteś chyba chory. Jakoś nie twierdził on, że do niewiary doprowadziły go moje polemiki. Idź lepiej weź swe proszeczki.

#15 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-20, godz. 20:59

Napisz, więc jak możesz, albo podaj linka, na temat co świadczy, że Bilia pochodzi od Boga.
Odkąd zrozumiałem, że, wiara przeze mnie wyznawana jest nie prawdziwa, przestałem wierzyć w Boga.
Uważam, że to było mądre (logiczne).


Nie na temat. I nikogo zresztą to nie interesuje.

#16 Deimos

Deimos

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 34 Postów

Napisano 2005-06-20, godz. 21:06

Zgadzam się, nikogo to nie zainteresuje, przecież każdy o zdrowych zmysłach wie, że Biblia nie jest natchniona przez żadnego Boga, bo Boga nie ma.

#17 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2005-06-21, godz. 19:10

Nadal nie na temat. To nie jest forum, gdzie jakiś napuszony ateusz będzie chełpił się swą niewiarą. Po prostu nikogo to nie interesuje, bo zaglądają tu ludzie zainteresowani znaleźć coś o ŚJ, a nie słuchać zwierzeń jakiegoś niedowiarka. Kogo to obchodzi. Kompletny off-topic.

#18 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-06-21, godz. 19:32

a nie słuchać zwierzeń jakiegoś niedowiarka. Kogo to obchodzi.

:D

#19 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-04-27, godz. 16:23

Powracający dylemat potopu i Arki Noego?

Współczesna nauka, nie potwierdza istnienia potopu jaki opisany został w Biblii. Nauka wręcz przeczy takiemu wydarzeniu i twierdzi, że nigdy nie miało ono miejsca.

Tymczasem ,,wiadomości onet" podają.

Odnaleziono Arkę Noego? "Jesteśmy pewni na 99,9 proc."

Chińczycy i Turcy odnaleźli drewnianą strukturę, której wiek, na podstawie próbek węgla, określono na 4,8 tysiąca lat.

Dołączona grafika

ŚJ w książce ,,Całe Pismo jest natchnione ..." na str. 294 jest zamieszczona tabela wydarzeń chronologicznych Biblii. Za pomocą dat biblijnych obliczono, że wody potopu spadły w 2370 roku p.n.e. Zatem różnica datowania metodą C14 a obliczeniami ŚJ, różni się zaledwie ok. 400 lat. Zapewne będzie to na "rękę" ŚJ. Czy powyższe odkrycie Arki na wysokości 4 tyś. m. góry Ararat wniesie jakiś zachwyt i szerszą dyskusję? Czy raczej znów jakieś "kłusownictwo" archeologiczne i polowanie na komercyjne relikwie?
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#20 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2010-04-27, godz. 23:07

Może dajcie sobie na wstrzymanie z tą arką Noego, bo będziecie się potem gryźć w język na wspomnienie nawymyślanych teorii jak parę lat temu po "sensacji" z ossuarium Jakuba, czy kogo tam…
[db]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych