Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zebrania - Hebrajczyków 10:25


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-07-21, godz. 19:02

Jedna z opinii którą przedstawił Artur S. Jakie inni macie zdanie co do modelu zebrań: Hbr 10:25 Br „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak to już niektórzy zwykli czynić, ale zachęcajmy się wzajemnie [do udziału w nich], i to tym bardziej, im bardziej jesteśmy przekonani, że zbliża się dzień [Pański].”

Miałem przyjemności poznać wiele grup chrześcijan i to zarówno w kościele katolickim jak i poza nim. Widziałem zgromadzenia prawosławne, luterańskie , baptystyczne i ewangelickie (ewangelicznych chrześcijan). Chociaż różnią się one wieloma poglądami to daje się zauważyć wśród nich cechy wspólne których u SJ nie ma, a które wyraźnie podkreślają ich wyższość organizacyjną oraz to ,że są bliżej obrazowi chrześcijan z I wieku.

1.90% spotkań takich grup to modlitwa, śpiew, modlitwa, czytanie Biblii. Nauczanie to tylko 10%. ...

2.Jeśli już chodzi o nauczanie to na podstawie Biblii (...) Wszędzie od KrK do adwentystów podstawą kazań i nauk jest Biblia. W kościele nie czyta się Ojców Kościoła ale tylko i wyłącznie Biblie. Tymczasem u SJ jest odwrotnie – Biblia to margines a podstawą rozważań są publikacje WTS – no co to ma wspólnego z I wiekiem – wtedy nie było żadnych publikacji a podstawę rozważań stanowiła Biblia przekazywana ustnie.

3.W każdej z tych społeczności rolę starszych pełnią z reguły osoby wykształcone w tym kierunku. Uczy się ich nie tylko wiedzy biblijne ale także, psychologii, socjologii, języków aby mogli służyć wiedzą i radą członkom swoje wspólnoty. (...) Aż strach pomyśleć co dzieje się u SJ gdzie starszymi zostają ludzie nie przygotowani do tej posługi, często pozbawieni jakiejkolwiek wiedzy poza teokratycznej ...
[wzięte z:] http://watchtower.or...st=#entry122814

Do wstępu

Nie miałem możliwości obserwować tylu innych spotkań religijnych. Z tego co piszesz Arturze S., to dobra organizacja jest ważna, ale nie może ona swymi obrzędami pomijać podstawowych wskazówek, co do programu tych spotkań.

1

Te 10% nauczania, to wyraźna nieprawidłowość wynikająca z Biblii. Odwrotna proporcja nauczania u ŚJ, czyli 90% odpowiada pierwszemu wiekowi apostołów.

2

Apostoł Paweł zalecał zborowi w Kolosach, czytać literaturę od Laodycejczyków, które to pismo nie zostało włączone do Natchnionych.

3

ŚJ nie negują by ktoś nie nadawał się na wpływowe stanowisko, ktoś kto ma wyższe wykształcenie. Także nie pozbawiają tego, kto go niema. Dz 4:13 BT „Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się. ... Jednakże bardziej zalecane są zalety wypływające z Bożych przymiotów (Gal 5:22-23; Tyt 1:7-9)

Osobiście uważam, że zebrania ŚJ najbliżej są opisowi biblijnych zebrań. Proszę więc o podanie powodów z uzasadnieniem biblijnym, popierające lub podważające moje przekonanie.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-07-21, godz. 19:29

Zgadzam się ze zdaniem Artura, natomiast sama modlitwa u śJ to gdzieś 1%, 9% to pieśni reszta to "wykłady". Jak najbardziej dostrzegam na podstawie Biblii, że wspólne spotkania to były głównie modlitwy i łamanie chleba.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-07-21, godz. 19:34

Świadkowie bazują na takich słowach KLUCZACH.
Więc słowo klucz ZEBRANIE - kojarzy się zawsze z salą królestwa i 20 rzędami krzesełek z owieczkami podnoszącymi rączki ku górze aby odczytać częśc akapitu w odpowiedzi.
A skąd wiemy o jakie ZEBRANIA chodziło W tamtych czasach? Możeoni regularnie spotykali się aby zjeść posiłek ? Na przykłąd co wieczór? Ale dla dzisiejszych świadków oczywiście chodziło o zebrania grupek chrzescijan :) Na kształt dzisiejszych
Gdzie jest OPIS W BIBLI jak powinno wyglądać zebranie???????????

Użytkownik qwerty edytował ten post 2009-07-21, godz. 19:36

nie potrafiłam uwierzyć.......

#4 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2009-07-21, godz. 19:52

Hbr 10:25 Br „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak to już niektórzy zwykli czynić, ale zachęcajmy się wzajemnie [do udziału w nich], i to tym bardziej, im bardziej jesteśmy przekonani, że zbliża się dzień [Pański].”


Nie wiem, skąd taka nadinterpretacja: "zachęcajmy się wzajemnie [do udziału w nich]"?
Uzyte tam greckie słowo wskazuje raczej na 'zanoszenie błagań' czyli wspólne modlitwy.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#5 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-07-21, godz. 21:19

Czy nie należy odróżnić spotkań typu Paschy (Łuk 22:14-20; 1 Kor 11:17-27), od tych z Hebr 10:25?

Zgadzam się ze zdaniem Artura, natomiast sama modlitwa u śJ to gdzieś 1%, 9% to pieśni reszta to "wykłady". Jak najbardziej dostrzegam na podstawie Biblii, że wspólne spotkania to były głównie modlitwy i łamanie chleba.

Pascha była w dniu Przaśników, które to święto Żydów było raz w roku. Czy nie celowo wybrał ten dzień Jezus na Wieczerzę, aby wskazać kontynuacje Pamiątki tylko ze zmienioną symboliką Ciała i Krwi Pana Jezusa? Jestem przekonany, że to spotkanie ma inny charakter od tego z Hebr 10:25. Dlatego nie zamierzam w tym wątku podejmować dyskusji, której przedmiotem ma być Wieczerza Pańska. No ale jak największe religie te pojęcia zmieszały, więc proszę uzasadnić - dlaczego?
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#6 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-07-21, godz. 21:25

Bo dysponują źródłami historycznymi stwierdzajacymi iż pamiatkę obchodzon czesciej niż raz do roku w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ale wtedy to niby przyszło wielkie odstępstwo wiec dla Sj nic one nie znaczą, wiec po co o tym mówić
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#7 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-07-21, godz. 22:00

Warto przyjrzeć się 14 rozdziałowi 1 Listu do Koryntian, to mamy główne podstawy.

Gdzie jest OPIS W BIBLI jak powinno wyglądać zebranie???????????

Program zebrań

1 Kor 14:23 'Jeśli cały zbór się zejdzie'

1 Kor 14:15 'modlitwa i pieśń'

1 Kor 14:26 'nauki i tłumaczenia'

1 Kor 14:29-31'wszyscy mogą prorokować'

Dz 14:27 'dzielenie się doświadczeniami'

Kol 4:16 'odczytywanie listów' (literatury)

Ef 4:11; Tyt 1:9'nadzorcy przewodzą w nauczaniu'


Cały 14 rozdz. poświęcony jest instruktażowi różnych sposobów nauczania. Wyjątkiem są wers. 14-15 nawiązujące do modlitwy. Jest więc to niewielki ułamek patrząc z pozycji ilości treści. Zresztą podczas innej okazji Jezus potępił przewlekłe modlitwy m.in. w synagogach (Mat 6:5-8Mt 6:7 BT „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.”

Jaki Kościół spełnia powyższe warunki?
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#8 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2009-07-22, godz. 07:53

Warto przyjrzeć się 14 rozdziałowi 1 Listu do Koryntian, to mamy główne podstawy.

Program zebrań

1 Kor 14:29-31'wszyscy mogą prorokować'


-- gambit



No, no, ja nie wiedziałem, że ŚJ prorokują. Czyżby nowe światło, które nie zdążyło błysnąć na me oblicze :D

#9 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-07-22, godz. 12:42

No, no, ja nie wiedziałem, że ŚJ prorokują.

Nie wiedziałeś, że prorokują. W końcu nauczanie WTS to jedno wielkie prorokowanie, szkoda tylko, że często nie spełnione. ;)

Gambit, jak ustosunkujesz się do tej wypowiedzi z 1Kor 11:5 "I każda kobieta, która się modli albo prorokuje z nie odkrytą głową, hańbi głowę swoją..."? Jest to zalecenie Ap. Pawła odnośnie zachowania chrześcijanek na nabożeństwie/ zebraniu i dotyczy przykrywania głowy w czasie modlenia się. Najwidocznej kobiety w zborze wczesnochrześcijańskim korzystały z przywileju modlenia się w zgromadzeniu, stąd powyższa sugestia. Nie zauważyłam, aby obecnie w zborze śJ niewiasty mogły na zebraniu osobiscie modlić się do Boga. W zborach ewangelicznych nie odebrano tego przywileju chrześcijankom i przez ten fakt wiele zyskuje całe zgromadzenie wierzących.
Modlitwa powinna odgrywać znaczącą rolę w zgromadzeniach chrześcijan. Zbór wczesnochrześcijański" trwał w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach"( Dz. Ap. 2:42) Wagę trwania w społecznosci modlitewnej podkreślił też sam Pan Jezus - " Nadto powiadam wam, że jeśliby dwaj z was na ziemi uzgodnili swe prosby o jakąkolwiek rzecz, otrzymają ją od Ojca, który jest w niebie. Albowiem gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich"( Mat 18:19,20).Czy faktycznie śJ wypowiadający słowa modlitwy na początku i na końcu zebrania w pełni korzystają z przywileju dziękowania i zawierzenia Bogu oraz uwielbienia Boga w zgromadzeniu poprzez modlitwę?
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#10 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-07-22, godz. 12:43

Czy można powiedzieć, że ŚJ są prorokami?

No, no, ja nie wiedziałem, że ŚJ prorokują. Czyżby nowe światło, które nie zdążyło błysnąć na me oblicze :D

Odpowiem doświadczeniem z mego zboru z czasu, gdy byłem jeszcze przed wykluczeniem. Kiedy na mą prośbę złożono u mnie w domu wizytę 'starszego' zboru oraz NO, wyraziłem opinie, że zebrania ŚJ nie odpowiadają biblijnej potrzebie w punkcie wynikającego z 1 Kor 14:30-31 'wszyscy możecie prorokować'. Dalej potoczyło się mniej więcej tak: (starszy-(s.) 'gambit'-(j.)Nadzorca obwodu - (NO)

s. Co masz namyśli, że 'wszyscy możecie prorokować'?

j. To, że na zebraniu powinien być udostępniony jakiś odcinek czasu, by chętny mógł poruszyć dowolne zagadnienie.

s. Zbór nie jest klubem towarzyskim (zapamiętał z w-93/16/11//5)

j. No ale apostoł Paweł mówi jednak, że 'wszyscy możecie prorokować'. Więc jak to pogodzić?

s. My ŚJ nie jesteśmy prorokami, gdyż proroctwa zostały usunięte na początku II wieku (1 Kor 13:8).

j. Nie mam na myśli przepowiadania jakichś nowych przyszłych wydarzeń, których niema w Biblii. Zresztą poszukam w skorowidzu, gdzie w literaturze jest wyjaśnione słowo ,,prorokowanie".

NO. Nie szukaj, bo my znamy swoją literaturę i wiemy co pisze.


Próbowałem jeszcze nalegać, bym odszukał, ale kategorycznie odmawiali tłumacząc, że robię z nich durni. Pewnego razu - ale już po odjeździe No - poszedłem do 'starszego' z odnalezioną literaturą, w której pokazałem mu znaczenie, które miałem na myśli.

,,W językach w których spisano Biblię, odpowiednik polskich słów ,,proroctwo" lub ,,prorokować" oznaczają przede wszystkim przedstawienie Bożego poglądu na jakąś kwestię ..." (w-92/3/3/5)
,,... wszyscy członkowie są prorokami, czyli Jego Świadkami. Na całym świecie są znani jako Świadkowie Jehowy". (g-LXVII/9/7/7)

Wyjaśnienia te i inne mówią, że gdy cytujemy jakieś przyszłe wydarzenie (proroctwo), jest to proroctwo wtórne. Oryginalne, to te które prorok, wypowiedział je jako pierwszy np. Izajasz, Ezechiel, Jezus itd. Zresztą tak można powiedzieć nie tylko o ŚJ. Każdy kto więc odczytuje z Biblii jakieś proroctwo, to można o nim powiedzieć, że prorokuje. Zgadzacie się?
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#11 sk8terboy

sk8terboy

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 160 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2009-07-22, godz. 12:52

Kol 4:16 'odczytywanie listów' (literatury)

no to przesunąłeś szalę zwycięstwa na swoją stronę(sic!)

Użytkownik sk8terboy edytował ten post 2009-07-22, godz. 12:53

Want to know how deep the rabbit hole goes?

#12 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-07-22, godz. 15:27

Warto przyjrzeć się 14 rozdziałowi 1 Listu do Koryntian, to mamy główne podstawy.

Program zebrań

1 Kor 14:23 'Jeśli cały zbór się zejdzie'

1 Kor 14:15 'modlitwa i pieśń'

1 Kor 14:26 'nauki i tłumaczenia'

1 Kor 14:29-31'wszyscy mogą prorokować'

Dz 14:27 'dzielenie się doświadczeniami'

Kol 4:16 'odczytywanie listów' (literatury)

Ef 4:11; Tyt 1:9'nadzorcy przewodzą w nauczaniu'


Cały 14 rozdz. poświęcony jest instruktażowi różnych sposobów nauczania. Wyjątkiem są wers. 14-15 nawiązujące do modlitwy. Jest więc to niewielki ułamek patrząc z pozycji ilości treści. Zresztą podczas innej okazji Jezus potępił przewlekłe modlitwy m.in. w synagogach (Mat 6:5-8Mt 6:7 BT „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.”

Jaki Kościół spełnia powyższe warunki?
-- gambit


:) Przeczytałam z uwagą :)
1. Powyrywane wersety z kontekstu , z różnych ksiąg :) Nie jest to opis zebrania.
Jak powyrywam teksty z kontekstu to udowodnię wszystko.
2. Głównie powołujesz się na 1 Kor 14 rozdział.
A więc o czym on mówi? O darze prorokowania i mówienia językami.
Jeden werset który mówi o zgromadzaniu 23 " Jesli się tedy cały zbór zgromadza na jednym miejscu i wszyscy językami niezrozumiałymi mówić będą"..... i 26"Cóż tedy Bracia? Gdy się schodzicie, jeden z Was służy psalmem, inny nauką, inny objawieniem, inny językami".......

A więc nie mamy wyroczni jak ma wyglądac zebranie, po prostu wprowadza porządek na spotkaniach, ale nie mówi czy są to spotkania umówione na dzień i godzinę, czy też świątynia do której schodzą się wierni kiedy mają potrzebę..... 14:15 który przytoczyłeś to jakieś nieporozumienie!

Wiele wyznań spotyka się w swoich świątyniach. Od znienawidzonego przes świadków Kościoła Katolickiego kończąc na wyznaniach naszych braci z jednego korzenia Rasella - Epifanistów, Badaczy Pisma Świętego itd.......

Byłes kiedyś na zebraniu u Epifanistów?????? To się przejdz , będziesz pod wrażeniem ! Bo świadkowie wszystkim wmawiają że tylko oni się tak spotykają.....
nie potrafiłam uwierzyć.......

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-07-22, godz. 16:12

Czy można powiedzieć, że ŚJ są prorokami?
Odpowiem doświadczeniem z mego zboru z czasu, gdy byłem jeszcze przed wykluczeniem. Kiedy na mą prośbę złożono u mnie w domu wizytę 'starszego' zboru oraz NO, wyraziłem opinie, że zebrania ŚJ nie odpowiadają biblijnej potrzebie w punkcie wynikającego z 1 Kor 14:30-31 'wszyscy możecie prorokować'. Dalej potoczyło się mniej więcej tak: (starszy-(s.) 'gambit'-(j.)Nadzorca obwodu - (NO)

s. Co masz namyśli, że 'wszyscy możecie prorokować'?

j. To, że na zebraniu powinien być udostępniony jakiś odcinek czasu, by chętny mógł poruszyć dowolne zagadnienie.

s. Zbór nie jest klubem towarzyskim (zapamiętał z w-93/16/11//5)

j. No ale apostoł Paweł mówi jednak, że 'wszyscy możecie prorokować'. Więc jak to pogodzić?

s. My ŚJ nie jesteśmy prorokami, gdyż proroctwa zostały usunięte na początku II wieku (1 Kor 13:8).

j. Nie mam na myśli przepowiadania jakichś nowych przyszłych wydarzeń, których niema w Biblii. Zresztą poszukam w skorowidzu, gdzie w literaturze jest wyjaśnione słowo ,,prorokowanie".

NO. Nie szukaj, bo my znamy swoją literaturę i wiemy co pisze.


Próbowałem jeszcze nalegać, bym odszukał, ale kategorycznie odmawiali tłumacząc, że robię z nich durni. Pewnego razu - ale już po odjeździe No - poszedłem do 'starszego' z odnalezioną literaturą, w której pokazałem mu znaczenie, które miałem na myśli.

To mi uświadamia, że już w pełni umiem przewidywać postępowanie wielu świadków, bo zanim przeczytałem rozmowę odpowiedziałem sam sobie jak pewnie będzie wyglądać. Trafiłem w 10 i mnie to nie zdziwiło.

Wyjaśnienia te i inne mówią, że gdy cytujemy jakieś przyszłe wydarzenie (proroctwo), jest to proroctwo wtórne. Oryginalne, to te które prorok, wypowiedział je jako pierwszy np. Izajasz, Ezechiel, Jezus itd. Zresztą tak można powiedzieć nie tylko o ŚJ. Każdy kto więc odczytuje z Biblii jakieś proroctwo, to można o nim powiedzieć, że prorokuje. Zgadzacie się?
-- gambit

Znam te wyjaśnienia. Niemniej sa to wyjaśnienia Strażnicy i do ewentualnej polemiki ze Strażnicą. Biblijnie nie ma to żadnego uzasadnienia by twierdzić że jest jakiekolwiek "proroctwo wtórne"... :blink:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-07-22, godz. 20:05

Byłes kiedyś na zebraniu u Epifanistów?????? To się przejdz , będziesz pod wrażeniem ! Bo świadkowie wszystkim wmawiają że tylko oni się tak spotykają.....

Ja byłam kilka razy u epifanistów i niestety nie mogę podzielić Twego optymizmu. Studium Biblii przy pomocy Strażnicy u śJ może nie w pełni oddaje myśli Słowa Bożego, ale wnikliwe biblijne badanie wg dzieł Russela lub Johnsona stoi daleko w tyle za świadkowskim studiowaniem. Nie wiedziałam, że można odpowiadać całymi cytatami z tomów protoplasty ruchu badackiego. To dopiero jest przywiązanie do ludzkiej wykładni Pisma Świętego!
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#15 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-07-23, godz. 04:20

Ja byłam kilka razy u epifanistów i niestety nie mogę podzielić Twego optymizmu. Studium Biblii przy pomocy Strażnicy u śJ może nie w pełni oddaje myśli Słowa Bożego, ale wnikliwe biblijne badanie wg dzieł Russela lub Johnsona stoi daleko w tyle za świadkowskim studiowaniem. Nie wiedziałam, że można odpowiadać całymi cytatami z tomów protoplasty ruchu badackiego. To dopiero jest przywiązanie do ludzkiej wykładni Pisma Świętego!


A u SJ odpowiada sie całymi cytatami ze straznicy badz innych publikacji WTS. Czyż nie?

#16 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-07-23, godz. 11:15

Czy można wybierać fragmenty biblijne z poszczególnych ksiąg i je zestawiać do przedstawienia jakiegoś poglądu?

:) Przeczytałam z uwagą :)
1. Powyrywane wersety z kontekstu , z różnych ksiąg :) Nie jest to opis zebrania.
Jak powyrywam teksty z kontekstu to udowodnię wszystko.

Jeśli nie był to opis zebrania, to czego był to opis?

Zdaję sobie sprawę, że powyrywane wersety mogą przedstawiać fałszywą naukę, ale też taka metoda służy do przejrzystego wykazania prawdziwości Bożej w danej sprawie. Dla przykładu aby słuchaczom udowodnić pewną kwestię, apostoł Paweł powoływał się na fragmenty różnych ksiąg i proroków. Proszę sprawdzić List do Rzymian 9-11 rozdziału, gdzie Paweł cytuje; a to Mojżesza, a to Izajasza, Ozeasza, Dawida i na powrót któregoś powtórnie z innej księgi lub rozdziału. I tak m.in, np: Rz 9:15, 25, 27, 29; 10:5, 16, 19, 20; 11:2, 9.

Zatem jeżeli byśmy chcieli interpretować PŚ, tylko odczytywaniem jakimś ciągiem, to by można to unaocznić grą pianisty, który naciskał klawisze kolejno, od lewej ku prawej stronie. Czy taka muzyka przekazałaby coś (1 Kor 14:7-11)?

Wobec tego proszę, jeśli źle uszeregowałem to zrobić to tak, jak powinno prawidłowo wynikać z Biblii. Cenię krytykę, ale z merytorycznym uzasadnieniem. Sama krytyka nic nie wyjaśnia i nic nie wnosi. Moim celem jest ustalenie, jak powinno wyglądać zebranie według Pisma Świętego, a nie reklamowanie zebrań ŚJ, bo i one mają braki (o czym przy innej okazji).
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#17 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-07-23, godz. 12:47

A u SJ odpowiada sie całymi cytatami ze straznicy badz innych publikacji WTS. Czyż nie?

Często niestety tak. Ale zazwyczaj nie zdarza się, aby 3 osoby po kolei w kółko cytowały jedną myśl ze Strażnicy. Miałam też na uwadze wolne rozmowy religijne z epifanistami, tzn. pozazebraniowe. Odnosiłam wrażenie, że w dyskusji ze mną posługują się zdaniami z tomów Russella i Johnsona. Język,w jakim wyrażali duchowe myśli nieco odbiegał od współczesnej polszczyzny i często dominowały w nim sformułowania pierwszych badaczy. Czułam się tak, jakby czas stanął w miejscu. Jeśli śJ są orginalni, to grupy badackie są mega-orginalne i chyba bardziej hermetyczne.
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#18 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-07-23, godz. 12:58

Ja byłam kilka razy u epifanistów i niestety nie mogę podzielić Twego optymizmu. Studium Biblii przy pomocy Strażnicy u śJ może nie w pełni oddaje myśli Słowa Bożego, ale wnikliwe biblijne badanie wg dzieł Russela lub Johnsona stoi daleko w tyle za świadkowskim studiowaniem. Nie wiedziałam, że można odpowiadać całymi cytatami z tomów protoplasty ruchu badackiego. To dopiero jest przywiązanie do ludzkiej wykładni Pisma Świętego!

Może nie potrafiłam przekazac mysli.
Chodzi mi o to, że u Epifanistów zebranie wygląda identycznie jak u świadków. Ba Oni także głoszą od domu do domu. Więc świadkowie nie moga mówić że tylko oni są najbliżej wzorca. Bo okazuje się że nie wiedzą że inni także są idealnie w linii według świadkowego wzorca. Swiadkowie po prostu wypowiadają się o innych wyznaniach nie znając ich.
Nie mówie że Epifania jest dobra czy zła. Po prostu tylko tyle że świadkowie zdziwili by się uczestnicząc w zebraniu Epifanistów. ( mają także kongresy ).
nie potrafiłam uwierzyć.......

#19 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-07-23, godz. 13:28

Zgadzam się z Tobą Qwerty. Podobieństwa między śJ a wyznawcami ruchów badackich są znaczące- w końcu mają wspólne korzenie. Zresztą uważam, że tamto doświadczenia z epifanistami było bardzo wzbogacajace i na pewno w moim życiu potrzebne. Pokazało mi, że moje poszukiwania religijne powinno pójść w trochę innym kierunku. Nieprzypadkowo też zainteresowałam się ruchem badackim, zaintrygował mnie Ariel( teraz tu rzadko się pojawia). Jego wyznanie zrobiło na mnie kolosalne wrażenie. Wtedy też po raz pierwszy na poważnie zaczęłam dopuszczać myśl o odejsciu od śJ.
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#20 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-07-23, godz. 14:56

Czy można wybierać fragmenty biblijne z poszczególnych ksiąg i je zestawiać do przedstawienia jakiegoś poglądu?
Jeśli nie był to opis zebrania, to czego był to opis?

Zdaję sobie sprawę, że powyrywane wersety mogą przedstawiać fałszywą naukę, ale też taka metoda służy do przejrzystego wykazania prawdziwości Bożej w danej sprawie. Dla przykładu aby słuchaczom udowodnić pewną kwestię, apostoł Paweł powoływał się na fragmenty różnych ksiąg i proroków. Proszę sprawdzić List do Rzymian 9-11 rozdziału, gdzie Paweł cytuje; a to Mojżesza, a to Izajasza, Ozeasza, Dawida i na powrót któregoś powtórnie z innej księgi lub rozdziału. I tak m.in, np: Rz 9:15, 25, 27, 29; 10:5, 16, 19, 20; 11:2, 9.

Zatem jeżeli byśmy chcieli interpretować PŚ, tylko odczytywaniem jakimś ciągiem, to by można to unaocznić grą pianisty, który naciskał klawisze kolejno, od lewej ku prawej stronie. Czy taka muzyka przekazałaby coś (1 Kor 14:7-11)?

Wobec tego proszę, jeśli źle uszeregowałem to zrobić to tak, jak powinno prawidłowo wynikać z Biblii. Cenię krytykę, ale z merytorycznym uzasadnieniem. Sama krytyka nic nie wyjaśnia i nic nie wnosi. Moim celem jest ustalenie, jak powinno wyglądać zebranie według Pisma Świętego, a nie reklamowanie zebrań ŚJ, bo i one mają braki (o czym przy innej okazji).
-- gambit

Widzisz, różnica polega na tym, że TY apostołem nie jesteś, prorokiem także. Więc wybiórcze cytowanie na poparcie swoich tez to NADUŻYCIE!
Jest 1000 religii crzescijańskich, i kazda sobie cytuje wyrywkami udowadniając swoje nauki...... I świadkowie niczym się nie różniĄ!
Jest Pismo swiete słowa tam zawarte sa swiete. Nie wolno do nich nic dodac ani nic ując. ( więc porównanie do jakiegoś nieświętego fortepianu tez nietrafione przyrównaj do rzeczy świetej ). Więc nalezy czytać całe pismo, z kontekstem, starając się zrozumiec rys historyczny opisywanego wydarzenia i czasu kiedy została dana rzecz opisana aby zrozumieć realia. Trzeba mieć trochę pokory a nie na siłę dopasowywać Pismo do swoich twierdzeń. NA koniec - nie ma w Bibli opisu jak powinno wyglądać zebranie, więc nie doszukujmy się na siłę.
nie potrafiłam uwierzyć.......




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych