Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odmowa złożenia ślubowania przez nauczycielkę (ŚJ)


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-12-22, godz. 03:31


CZERSK Wiara na pierwszym miejscu


ANNA KLAMAN

Magdalena jest młodą nauczycielką, ma za sobą kilkuletni już staż. Jej przełożeni cenią jej pracę, choć nie uzyskała awansu zawodowego. Zdała egzamin, ale nie złożyła ślubowania.


Magda wybrała się latem na uroczystość złożenia ślubowania, mimo iż już wiedziała, że tekstu roty nie wymówi. Ze względu na wiarę, przekonania. I wcale nie chodziło o końcowe zdanie "Tak mi dopomóż Bóg", które nie jest obowiązkowe.
Nie mogła w zgodzie z sumieniem powiedzieć, że ślubuje "kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania ojczyzny". - To był mój osobisty wybór - mówi. - Najwyższe uczucia zarezerwowane mam dla Boga. Usytuowanie ojczyzny na pierwszym miejscu traktuję jako nielojalność wobec Boga.
Jednocześnie nauczycielka zastrzega, że jako wychowawczyni wpaja uczniom szacunek do ojczyzny i przestrzegania prawa.
Kobieta próbowała pertraktować w ratuszu. Chciała zamienić słowa "w duchu umiłowania ojczyzny" na "poszanowania ojczyzny". Jej zdaniem różnica jest diametralna, ale nic nie wskórała. - Konstytucja gwarantuje mi wolność sumienia - zauważa. - To co zrobiłam, nie jest aktem buntu czy brakiem zaufania do państwa. Mam prawo do swojego sumienia.
Magdalena jest świadkiem Jehowy, ale zwraca uwagę, że nie jej wyznanie jest najistotniejsze. Była nastolatką, gdy zaczęła studiować Biblię i podjęła życiową decyzję. Teraz regularnie ją czyta i stara się zasady w niej zapisane stosować na co dzień.
Skarga do Kuratorium Oświaty w Gdańsku w sprawie wygaśnięcia decyzji o nadaniu awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego nic nie dała. Teraz Magdalenie przysługuje jedynie odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Może być nadal nauczycielem kontraktowym, ale to wiąże się z mniejszymi zarobkami. Najbardziej doskwiera to, że ma zamkniętą drogę awansu. - Lubię moją pracę - mówi. - Spełniam swoje powołanie. Podczas uroczystości nie było mi już przykro, bo byłam już utwierdzona w mojej decyzji. Przykro było mi wcześniej, a wtedy byłam dumna z siebie, że mimo wszystko się nie złamałam.
Wiceburmistrz Jan Gliszczyński mówi, że żałuje, ale zdradza, że nic nie może zrobić. Burmistrz musi przestrzegać zapisów Karty Nauczyciela. W podobnym tonie wypowiada się Krystyna Laudańska, dyrektorka wydziału organizacji i pragmatyki Kuratorium Oświaty w Gdańsku. - To nie jest z naszej strony żadna złośliwość - mówi. - W artykule 15 Karty Nauczyciela jest wyraźny zapis, że nauczyciel składa ślubowanie.
Laudańska nie wyklucza jednak, że organ odwoławczy zmieni decyzję. - Nam nie wolno nadinterpretować przepisów, ale sąd ma większe możliwości, może spojrzy pod innym kątem.

--
źródło


.jb

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-12-22, godz. 17:00

szkoda mi tej nauczycielki, jeśli dobrze wykonuje swoją pracę a z powodu formalizmu organizacji WTS i formalizmu pracodawcy pobiera niższe wynagrodzenie.

#3 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2009-12-22, godz. 18:55

szkoda mi tej nauczycielki, jeśli dobrze wykonuje swoją pracę a z powodu formalizmu organizacji WTS i formalizmu pracodawcy pobiera niższe wynagrodzenie.



A ja, jak patrzę na formalizmy katolandu mającego decydujący głos w takich sprawach, to od razu widzę gdzie jest zaściankowość i parafianizm :)

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#4 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-12-22, godz. 19:22

A dla mnie ta kobieta jest przykładem konsekwentnego wyznawania swojej wiary. Zaufała ludziom i teraz postępuje konsekwentnie, ponosząc koszty swojej ufności WTS-owi.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2009-12-22, godz. 19:23

Czesiek

#5 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-12-22, godz. 19:50

A czy ona na pewno musiała odmawiać? Czy może przez swą gorliwość stała się bardziej papieska od papieża? Przecież wśród świadków są nauczyciele, którzy podnoszą swoje kwalifikacje i dostają awans.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-12-22, godz. 20:21

Nie mogła w zgodzie z sumieniem powiedzieć, że ślubuje "kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania ojczyzny".


Ale miała problem ... ;)

A czy ona na pewno musiała odmawiać? Czy może przez swą gorliwość stała się bardziej papieska od papieża? Przecież wśród świadków są nauczyciele, którzy podnoszą swoje kwalifikacje i dostają awans.


No dokładnie ;)

#7 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-23, godz. 18:02

Czasami odnoszę wrażenie, że co niektórzy to by się nadawali do partii LPRu z Romkiem na czele.
Problem jest większy... W USA był problem, czy można przysięgać z ręką na Biblii.

Jeśli głupi przepis godzi w wiarę człowieka należy go zmienić, a nie wiarę człowieka. Tak?
Dla mnie to proste jak przepis: żeby zostać papieżem, kandydat musi ślubować, że lubi jeść bycze jaja. Bzdura nie? Jak można człowieka dyskryminować, bo nie będzie ślubował, że kocha ojczyznę, rzekę Wisłę, godło, flagę, orzełka itd. To powinna być tradycja a nie przepis, tym bardziej że uderza w obcokrajowców, a dlaczego mają nie uczyć w szkołach?
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#8 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-12-23, godz. 20:02

można napisać jeszcze więcej bzdur.
pozdrawiam Andrzej

#9 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-12-23, godz. 21:14

Jeśli głupi przepis godzi w wiarę człowieka należy go zmienić, a nie wiarę człowieka. Tak?
Dla mnie to proste jak przepis: żeby zostać papieżem, kandydat musi ślubować, że lubi jeść bycze jaja. Bzdura nie? Jak można człowieka dyskryminować, bo nie będzie ślubował, że kocha ojczyznę, rzekę Wisłę, godło, flagę, orzełka itd. To powinna być tradycja a nie przepis, tym bardziej że uderza w obcokrajowców, a dlaczego mają nie uczyć w szkołach?


Ale mi nawet nie chodziło o to, czy państwo w tym wypadku dyskryminuje tych, co nie chcą przysięgać na ojczyznę, czy nie - bo akurat tu nie mam wyrobionego zdania, czy należy to traktować jako dyskryminację.

Być może jest to jakaś forma dyskryminacji i należałoby dochodzić swoich praw w Strasbourgu.

Bardziej chodziło mi o to, żeby nie być bardziej papieskim od papieża.

Na przykład urzędnik państwowy też musi złożyć ślubowanie (tak mi się wydaje), a wśród Świadków, o ile się nie mylę, są urzędnicy państwowi.

Mam wrażenie, że w organizacji jest to kwestia sumienia i w takim razie nie ma co zawracać kijem Wisły (innymi słowy: nie ma co rozmieniać się na drobne) - przynajmniej takie jest moje zdanie ... ;)

Jak wiadomo: nadgorliwość też wcale nie jest dobra (jak to mówi Biblia: i gorliwość niedobra przy braku rozwagi ... ;)).

Użytkownik ewa edytował ten post 2009-12-23, godz. 21:15


#10 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-23, godz. 21:41

Po części masz rację i się z Tobą zgadzam Ewo, ale odnosiłem się raczej do wcześniejszych postów innych użytkowników, że szkoda tej kobiety, że zaślepiona przez organizację itd. Nie widzę w jej postawie nic złego, wręcz przeciwnie. Sumienie jej na coś nie pozwala i tego nie robi i czy to z pobudek religijnych, czy ma inne przekonania, czy inne zwyczaje powinno się to uszanować. Przepis jednak nie bodzie tylko w jej widzimisie, tylko w nauki jej wiary.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#11 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2009-12-23, godz. 22:36

Po części masz rację i się z Tobą zgadzam Ewo, ale odnosiłem się raczej do wcześniejszych postów innych użytkowników, że szkoda tej kobiety, że zaślepiona przez organizację itd. Nie widzę w jej postawie nic złego, wręcz przeciwnie. Sumienie jej na coś nie pozwala i tego nie robi i czy to z pobudek religijnych, czy ma inne przekonania, czy inne zwyczaje powinno się to uszanować. Przepis jednak nie bodzie tylko w jej widzimisie, tylko w nauki jej wiary.


Hm, pozostaje więc tylko odwołanie się do jakiejś wyższej instancji, w ostateczności do Strasbourga ...

#12 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-25, godz. 16:13

Nie wiem, szanuję jej stanowisko i popieram, że przepis trzeba zmienić a nie treść ślubowania. Nie oceniam, niech sobie pani nauczycielka radzi, "to co nas nie zabije to nas wzmocni".
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#13 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-12-25, godz. 21:03

ślubowanie składają nie tylko nauczyciele, pracownicy służb publicznych też składają ślubowania. Czy zostając strażakiem, listonoszem itp będziemy dostosowywać treść ślubowania do kogoś bo tak zabrania mu jego wiara.
pozdrawiam Andrzej

#14 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-26, godz. 01:05

Napisałem wyżej nie treść ślubowania, tylko przepis mówiący o konieczności tegoż ślubowania. :angry:

W Wielkiej Brytanii listonosz nie ślubuje, tylko w Polsce może być takie durne prawo.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#15 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-12-26, godz. 14:31

Jak ma taki problem, to niech szuka innej pracy. Np pani sprzątającej w szkole. Może będzie miała więcej wolnego czasu na głoszenie... He he

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#16 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2009-12-26, godz. 14:51

Jakbyś studiował 5 lat, aby być lekarzem, a przepis nr 15 mówiłby, że jesteś o centymetr za niski, by być lekarzem na etacie, czyli nigdy nie dostaniesz podwyżki ani awansu, to nie czułbyś się skrzywdzony? Walczyłbyś żeby zmienić przepis, czy może zostałbyś sprzątającym?
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#17 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2010-01-01, godz. 23:29

Moim zdaniem sprawa będzie miała taki obrót, że albo
1. Kobieta przystanie na taką sytuację, jaka jest. I będzie żyła wierząc, że "cierpi dla Jehowy".
2. Zacznie dymić na drodze prawnej. I wtedy IMHO starsi chcąc uniknąć niepotrzebnego szumu (negatywnego PR) naprostują jej poglądy i wskażą na przykłady innych osób, które podobną przysięgę złożyły. Znam osobiście starszego zboru będącego wicedyrektorem szkoły średniej.

Oczywiście jest jeszcze wersja 1a - po latach "znoszenia prześladowań" ta osoba przypadkiem natknie się na osoby, dla których ta przysięga nie była żadnym problemem a pozostające w "organizacji". No i wtedy witamy na forum.

Użytkownik [db] edytował ten post 2010-01-01, godz. 23:29

[db]

#18 fatima178

fatima178

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 32 Postów
  • Gadu-Gadu:8968595
  • Płeć:Male

Napisano 2010-01-11, godz. 12:53

Zastanawia mnie fakt, skoro jest taka gorliwa, to po co pchała się w miejsce gdzie obchodzi się wszystkie święta. Przecież jeśli jest się wychowawcą trzeba wyprawić wigilię, walentynki, 3 maja i inne. Co zrobi jak dziecko będzie chciało zaśpiewać sto lat na lekcji, albo będzie musiała zorganizować apel patriotyczny lub pilnować dzieci na jakiejś uroczystości. Przecież wiedziała z czym ta praca się wiąże, nauczyciel musi się wywiązywać z takich obowiązków. Powinna przewidzieć skutki. W moich rejonach, w Wejherowie pracował nauczyciel geograf, pan o określonej reputacji któremu powyższe obowiązki nie przeszkadzały w byciu starszym zboru. Mniejsza o szczegóły. pozdrawiam

#19 wyrzucona

wyrzucona

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 88 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 2010-02-28, godz. 21:01

Przypomina mi się moja historia ze studiów. Jak zaczynałam je na samym początku rozdano kartki ze ślubowaniem. Oddałam pustą kartkę. Na tym niestety się nie skończyło. Pod koniec studiów wezwano mnie do dziekanatu, bo nie mieli podpisanego przeze mnie tekstu ślubowania. Musiałam się tłumaczyć i pisać pismo do rektora, dlaczego tego nie zrobię. Sekretarka straszyła, że mogą wydalić mnie ze studiów (tuż przed obroną) i że zostanę wezwana na wizytę u dziekana. Na szczęście na tym się skończyło.

#20 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2010-02-28, godz. 21:18

Przypomina mi się moja historia ze studiów. Jak zaczynałam je na samym początku rozdano kartki ze ślubowaniem. Oddałam pustą kartkę. Na tym niestety się nie skończyło. Pod koniec studiów wezwano mnie do dziekanatu, bo nie mieli podpisanego przeze mnie tekstu ślubowania. Musiałam się tłumaczyć i pisać pismo do rektora, dlaczego tego nie zrobię. Sekretarka straszyła, że mogą wydalić mnie ze studiów (tuż przed obroną) i że zostanę wezwana na wizytę u dziekana. Na szczęście na tym się skończyło.

W którym roku zaczynałaś i kończyłaś, na jakiej uczelni?
[db]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych