Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika pawel r

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez pawel r (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-05 )



Sort by                Order  

#143493 Użycie broni

Napisano przez pawel r on 2011-11-27, godz. 20:08 w Tematyka ogólna

Skoro Bóg polecił: Wyj 20:13 Nie zabijaj. Następnie: 1Ja 3:15 bt Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. Skoro Bóg sam nadaje prawo, a potem by te własne prawo łamał, to stawiał by siebie w roli potępionego. Zatem, aby Bóg nie był zabójcą, to nikogo nie może zabić, ani w przeszłości, ani w przyszłości. Wszystkie te opisy są interpretacją zobrazowaną przenośnią.

typowy błąd jaki nie omieszkałby wytknąć (a takie uwagi już spotkałem) żyd. W oby dwóch przypadkach jest mowa wg źródeł o mordercach, a nie o zabójcach. To co piszesz używając błędnych pojęć chociażby w świetle judaizmu świadczy o budowaniu teorii bez podstaw nauk Izraela. No, ale jak chcesz...



#143488 Użycie broni

Napisano przez pawel r on 2011-11-27, godz. 12:57 w Tematyka ogólna

Wiatam.Mam pytanie odnośnie użycia broni i służby wojskowej .Czemu nie ?

Dodam że nie jestem Świadkem Jechowy i stąd te pytanie.

Wg mnie najsłuszniejszym jest to co wyczytujemy w Tanach - Starym Testamencie. Zacznę od tego, że w Izraelu odróżnia się zabójstwo od morderstwa (jest to istotne dla całej dyskusji) - to raz, jak i nie ma niczego negatywnego samego sobie w służbie wojskowej - to dwa. Natomiast w Nowym Testamencie w świetle judaizmu nie dostrzegam żadnej nowości w temacie wojskowym czy użycia broni, a więc dedukuję, że ta sprawa jest niezmienna.



#141692 pytanie rozwodnika: możliwość mediacji Nadarzyna w kwestii sp...

Napisano przez pawel r on 2010-12-08, godz. 17:03 w Świadkowie Jehowy i prawo

Spróbować można załatwić sprawę, zawsze jest szansa. Iść do starszych zboru, powiedzieć, że ex-żona nie chce Ci oddać kasy, a Ty chcesz załatwić sprawę polubownie. Jeżeli się to jednak nie uda, zamierzasz wytoczyć jej proces i nie omieszkasz się podzielić tym z mediami i nie omieszkasz wspomnieć o tym, że takie wartości jak uczciwość wśród świadków którą się tak reklamują nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Bez straszaka na nich zapomnij by cokolwiek wskórać, a i to nie wiem czy podziała, ale musisz być konsekwentny.



#140988 Rewolucja przeciwko shunningowi w Brazylii

Napisano przez pawel r on 2010-11-22, godz. 18:56 w Świadkowie Jehowy i prawo

wystap.pl czy naprawdę nie rusza Ciebie, że Twoje 'stanowisko' w ogóle nie spotyka się z oddźwiękiem ani świadków, ani ex-świadków, ani światusów zainteresowanych tematem świadków? Nie daje Tobie do myślenia, że tkwisz w swoim urojonym poglądzie? A jak nie rozumiesz tego co napisałem to znaczy, że nawet nie liznąłeś jeszcze tematu świadków. Ale to Twój wybór coś "robić" bez podstaw tematu. Wielu tu ludziom poznawanie pewnych niuansów zajęło lata i na pewno się chętnie większość tą wiedzą dzieli, ale jak widać należysz do tych co wolą żyć sensacją zamiast zgłębieniem istoty problemów. Nas to nie rusza. Zbyt wielu świadków poznaliśmy :D

I nie jesteś pierwszym, który się tym tematem zajmuje m.in.: www.komitetsadowniczy.net

Ale dla mnie jak nie dostrzegasz pewnych niuansów i nawet się nad tym nie zastanawiasz to cóż... chyba szkoda mojego wysiłku.



#140971 Zbór Gdańsk - Matarnia nr 18390

Napisano przez pawel r on 2010-11-22, godz. 15:14 w Szukam kontaktu

wiesz generalnie nie poszedłbym do starszych, ale od razu na najbliższy posterunek policji i zgłosił przestępstwo ! pozdrawiam i życzę dużo siły w walce !

Można też obiecać starszym zboru, że jeżeli jeszcze raz się takie zachowanie powtórzy to zgłosisz maur sprawę do kilku gazet, że świadek Jehowy bije swoją rodzinę, a zbór nie reaguje... ;)



#140928 Rewolucja przeciwko shunningowi w Brazylii

Napisano przez pawel r on 2010-11-22, godz. 09:50 w Świadkowie Jehowy i prawo

wystap.pl o ile możesz zabronić wklejania całej treści to akurat nie możesz zakazać np. cytowania swoich artykułów. ;)

Po drugie słowo "shunning" jest w języku totalnie nietrafione. nawet jeżeli jest problem z polskim odpowiednikiem. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze to słowo jest wszystkim obce, włącznie ze świadkami jak i ex-świadkami. Po drugie, jeżeli ktokolwiek na Twój artykuł się powoła np. w dyskusji ze świadkami używając tego określenia to postawi świadków w przeświadczeniu, że ich kontrdyskutant ma nie-po-kolei pod czachą. Ponieważ świadkowie mają problemy zazwyczaj w trzymaniu się podstawowego znaczenia słów i lubują się w relatywizacji jeśli cokolwiek narusza ich organizację, bądź nie jest po linii ich wiary. Po trzecie nawet niezaglądający ex-y tutaj nie będą wiedzieć o co chodzi. Po czwarte każdy z wyjadaczy tu wie, że posługiwanie się niedokładnymi treściami czy informacjami zawsze stawia świadkowi Jehowy tą brzytwę ratunku jakiej się uczepi w tym, że to on jednak ma rację, mimo, że 99% podanych treści było na odwrót. Każde błędne podejście do tematu choćby w najbanalniejszej sprawie daje świadkom punkt zaczepienia, że ta druga strona nie wie o czym gada. Po piąte przekazywanie takowych informacji niedokładnie (a twierdzę, że takowe określenie to powoduje) powoduje kopiowanie jej w szerszej opinii publicznej, która zazwyczaj g... wie o społeczności świadków i systemie w jakim żyją, a to znów się przekłada, że jeśli szerszy będzie tego odbiór osób postronnych i posługiwanie się tym "shunningiem" będzie tylko wzbudzało w całej społeczności polskich świadków tylko wyraz politowania kiedy o tym usłyszą w "zarzutach" od napotkanych ludzi. Świadkowie nie sprawdzają trafionych zarzutów (zazwyczaj), a co dopiero jakieś novum?? To spowoduje tylko umacnianie świadków w wierze, w przeświadczeniu, że ludzie ich oczerniają, no zazwyczaj to słudzy kleru przez nich opłacani jak to można nie raz usłyszeć :D

Dlatego wystap.pl jeśli faktycznie chcesz być rzetelny i mieć jakieś pojęcie w tym temacie uważam, że powinieneś szybko przeredagować te arty na coś co da się przetrawić, mym zdaniem. A jeśli masz więcej kfiatkuf na tym serwisie podobnego stylu to... nie mój problem, a Twoja strata ;)

A ja proponuję słowo OSTRACYZM, uważam, że o ile nie jest zamiennikiem to dokładnie oddaje istotę sprawy.



#136163 Zawieszanie kont na Allegro

Napisano przez pawel r on 2010-08-27, godz. 11:31 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

podejzewam ze sie Allegro wybronilo...

Albo zwolniło u siebie jakiegoś pracownika ;)



#135837 Gabinet zwierzeń

Napisano przez pawel r on 2010-08-19, godz. 15:16 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

to co zawsze stawia mnie do pionu to między innymi kwestia krwi,żaden Bóg miłości nie potrzebuje ofiar,i tego myślenia będę sie kurczowo trzymac.

Szastasz słowami kremówka zamiast sprawdzać rzeczy. Zastanawiam się o jakim Ty bogu/jakich Ty bogach piszesz. Ty się chcesz kurczowo trzymać? A po co? Chcesz nie mieć wątpliwości to zacznij SPRAWDZAĆ. Inaczej do końca życia będziesz miała za plecami frustracje, rozterki, chore wątpliwości. Mam wrażenie, że w ogóle specjalnie nie liznęłaś przebadania tych tematów krytycznie - dokładnie. Dlaczego? Inaczej nie napisała byś choćby powyższego zdania. Bóg Izraela nigdy nie nakazał zakazu krwi takiego o jakim naucza Strażnica - to raz, świadkowie nigdy nie brali tu pod uwagę nauki Tanach ani objaśniania jej przez judaizm - to dwa, nauki Strażnicy przez lata zgromadziły tyle sprzeczności i niedokładności, że nie sposób dojrzeć w nich cokolwiek z 'natchnienia Boga' - to trzy. To wystarczy by po prostu popukać się w czoło, a emocjonalne odpowiadanie na bzdury Made in Brooklyn jak wyżej świadczy, że w zasadzie nic się na ten temat nie wie... bo obrona w ten sposób to raczej rozpaczliwe zaprzeczanie, a po co skoro można to obalić w try miga? Wystarczy na spokojnie podejść do tego merytorycznie i uczciwie. W imię prawdy człowiek zamyka się na prawdę i nie wychodzi ze swoich okopów by obronić tą prawdę jaką się obrało... i kurczowo się jej trzyma...



#135836 Zawieszanie kont na Allegro

Napisano przez pawel r on 2010-08-19, godz. 15:01 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

Ostatnimi miesiącami nie zauważyłem by nadal blokowano stare pozycje Strażnicy. Wcześniej występowało to nagminnie, a obecnie nie. Sam zakupiłem jedna stara pozycję już bez wcześniejszych problemów.



#135835 Zmiana finansowania budow sal krolestwa

Napisano przez pawel r on 2010-08-19, godz. 14:58 w Obowiązki teokratyczne

Arturze , czy nie jest tu łamane prawo . Pożyczkę trzeba opodatkować ?

Gdyby była pożyczka to owszem fiskus-złodziej od razu by się przyczepił by opodatkować.



#135794 Gabinet zwierzeń

Napisano przez pawel r on 2010-08-18, godz. 21:17 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

kremówka ustal sobie priorytet, po pierwsze, że prawda na pierwszym miejscu i musi ona być logiczna, a następnie powoli DOKŁADNIE sprawdź sobie poszczególne nauki, czy fakty. Np dokładność cytowania przez Strażnicę niektórych źródeł, w tym własnych - czy podają prawdę czy fałsz? CO do nauk porównaj sobie takie nauki jak o pokoleniu, roku 1874/1914 czy o podziale na I i II owce.

Wydaje mi się, że to wszystko liznęłaś po łebkach.

I albo sobie zrób sobie na jakiś czas by odpocząć urlop od religii i wiary, albo zacznij od razu gruntownie i dokładnie sprawdzać tematy.



#135619 moja ukochana/mój ukochany jest ŚJ

Napisano przez pawel r on 2010-08-15, godz. 13:34 w Zwyczaje Świadków Jehowy

to nie jest mój mąz ale żyjemy jak małżeństwo, napisąłam mąż-żona bo taki włąsnie to jest związek
on już nie jest też świadkiem ale zakorzenienie w tej kulturze mu zostało
rozmowy szczere niewiele dają, ale wciąz próbuję

Najprawdopodobniej jeżeli się to nie zmieni to nie wytrzymasz zbyt długo w tym związku. Jedyne co chyba pozostaje to nie rozmowa lecz podejmowane decyzje w stosunku do działań/wypowiedzi Twego faceta. To mu musi zależeć na rozmowie bo jak widać Twoje starania to walenie jak o ścianę. Przestań się starać!

Może będę nad wyraz obrazowy, ale sytuacja z innego forum gdzie żona opisała popołudnie jednego dnia:

Żona:
- Kochanie podaj z szafki pieluchy.
Mąż:
- Nie chce mi się.

Wieczorem:

Mąż: - Kochanie chodź pod prysznic.
Żona: - Nie chce mi się.


Po prostu widocznie do tego człowieka trzeba trafiać tylko jak obuchem w głowę. Jestem ciekaw jak to wyglądało, że się poznaliście tj. kto się starał/zabiegał itd, ale to chyba już nie na forum ;)



#135497 "Umrzeć z wykrwawienia w szpitalu? Przecież to nie średniowiecze."

Napisano przez pawel r on 2010-08-12, godz. 15:52 w Kwestia krwi

może jak będziesz nad morzem
to doznasz jakiegoś oświecenia czy coś
tylko ma padać niestety
polecam jakąś dobrą lekturę zabrać ;)

Skoro będziesz jechał nad morze lub nad może, a jak piszesz Padre ma padać to sobie Lam wydrukujesz pytania i uwagi Dosi. Do kontemplacji... ;)



#135496 Nowy duński film "Worlds Apart"

Napisano przez pawel r on 2010-08-12, godz. 15:47 w Nowości z kraju i zagranicy

Wersja Polska z lektorem (podobno) - World Apart - PL



#135319 [Nowe Światło?] Pokolenie

Napisano przez pawel r on 2010-08-09, godz. 15:35 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Odpowiedziałem że nie mam ani jednej ani drugiej...prócz nadzieji że dotrwam finansowo do 1-go :)

Dobre ;)

Ja świadkom odpowiadam świadkom, że nieważne gdzie lecz z kim i tej nadziei ufam wiedząc, że będę w Mieście Nowym Jeruzalem:

Ap 21:2-3 BP I Miasto Święte - Nowe Jeruzalem ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: 'Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie BOGIEM Z NIMI.

B)



#134821 Kampania mailowa.

Napisano przez pawel r on 2010-07-30, godz. 19:01 w Raymond Franz "Kryzys Sumienia"

W sumie dobrze wyszło. W razie potrzeby siostra będzie wiedziała gdzie "uderzyć" w potrzebie. :)

Odstępczyni - to bardzo dobrze poinformowana siostra... B)



#134788 Papierosy i przeklinanie

Napisano przez pawel r on 2010-07-29, godz. 10:28 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Parodia... za papierosy wywalają, ale za solarium (tak samo szkodliwe), niezdrową żywność (np. napoje z benzoesanem sodu), alkohol (zabija komórki nerwowe), już nie, ot i Strasznicowa tradycja wykładni zdrowotnej, a czym się kierują to tylko sam jeden bog wie. W Islamie chociaż jest napisane "nie bo nie", a tu bracia z brooklynu sami sobie dobierają za co wolno, a co nie koniecznie wykluczenie... :D



#134787 Czy Biblia pochwala poligamię i pedofilię?

Napisano przez pawel r on 2010-07-29, godz. 10:21 w Sola Scriptura

ŚJ powołują się na zapis, że starszy ma być mężem jednej żony.

To ten cytat tu stosują na dowód 'jednej' żony? A dotychczas stosowali go jako 'dowód' że ma mieć żonę. ;) Czyli jak zawieje 'problematyczne pytanie' tak znajdą dowód...



#134777 Handel przed kongresami

Napisano przez pawel r on 2010-07-29, godz. 06:06 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Breloczki "Żadnej krwi" :lol:
Ja doskonale pamiętam handlarzy pod stadionami np. w Legnicy i Wrocławiu.Sprzedawali nie tylko akcesoria typowo "świadkowskie", ale też np. lody, oczywiście z dwa razy droższe niż normalnie.W przerwach ustawiały się kolejki :) Ja podobnie jak ble byłam ciekawa czy są to bracia, czy osoby spoza organizacji i nie wiem do tej pory :D

W Szczecinie też stali pod kongresem i również sprzedawane były lody, tak i jak rok temu =) A breloczki "żadnej krwi" to chyba pierwszy raz widziałem w ofercie na straganach i nawet widziałem 'gest' jak jeden innemu świadek taki brelok sprezentował ;)



#134768 "Niektórzy z was są strasznie tendencyjni. Co was tak zaślepia, co wami k...

Napisano przez pawel r on 2010-07-28, godz. 17:21 w Oceń forum

Ponad to CK zawsze podkreślało potrzebę "studiowania" PŚ. Każdy ŚJ zachęcany jest aby osobiście czytał codziennie Biblię, jest program cotygodniowego czytania Biblii a potem na zebraniu każdy ma możliwość wypowiedzieć się co ciekawego z danego fragmentu go ujęło.
Wielu tu mówi tylko o "studium Biblii przy pomocy Strażnicy" a to tylko 1 z 5 zebrań. Ponadto CK zachęca do dokładnego przygotowania się do tego studium w domu aby sprawdzić "czy tak się rzeczy mają". Nie raz podczas zebrania dochodzi do wymiany zdań, odmiennych zdań, bo taki jest cel publicznej dyskusji.

Kto z obecnych i byłch SJ potwierdzi to zdanie....


Jako zewnętrzny obserwator potwierdzam, że powyższe twierdzenie nigdy nie miało miejsca w rzeczywistości będąc wielokrotnie świadkiem takich spotkań.

Z doświadczenia kolegi mojego (Śląsk) dodam, że sam będąc na takowych spotkania świadków próbował odpowiadać nie wg tego co napisane w Strażnicy (od 10% do 70% odpowiedzi na spotkaniach to czytanie Strażnic) to po 1-2 odpowiedzi więcej go nie dopuszczano. Baa zabroniono innemu koledze nawet pokazania mu książki "Wspaniały finał..."

Kiedyś prowadząc dyskusje publiczne na skype castsie zjawiła się pewna kobieta, która opowiedziała dyskusje ze świadkami (jej mąż był dzieckiem matki-świadka, był nieochrzczony i nie przyjmował nauk świadków), którzy w pewnym czasie zniszczyli jej wiele książek poprzez ich spalenie i wielu cennych skanów. Sprawa obiła się o pozew sądowy i to dopiero ostudziło "drogę dialogu" świadków. Do dziś sobie pluję w brodę, że nie nagrałem tej rozmowy ani nie wziąłem namiarów do tej kobiety.

Zresztą wielu z nas ma podobne, choć nie tak drastyczne, doświadczenia "otwartości na dialog" ze świadkami. Dziś mogę powiedzieć, że większość obietnic zapewnień o spotkaniu się by porozmawiać świadków to kłamstwa.

Zdarzają się osobnicy co chcą porozmawiać, ale to niezwykle rzadki gatunek, chciałoby się rzec, że na wyginięciu.



#134755 poszukuję kilka strażnic i nie tylko

Napisano przez pawel r on 2010-07-28, godz. 10:38 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

Żeby nie tworzyć nowego wątku to kontynuuje ten. Poszukuję szybko:

"The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures"

Czyli interlinearne wydanie grecko angielskie wydane przez Towarzystwo Strażnica.

Dołączona grafika

Jeżeli miałby ktoś na zbyciu bardzo byłbym wdzięczny. Niestety nie stać mnie obecnie na większą kwotę, więc jestem w stanie zapłacić symbolicznie. Jeżeli się znajdzie taka osoba jeszcze raz dziękuję.

Stwierdziłem, że dobrze tą pozycję mieć przy dyskusji ze świadkami, po ostatniej dyskusji... B)



#134674 Czy Biblia pochwala poligamię i pedofilię?

Napisano przez pawel r on 2010-07-25, godz. 19:08 w Sola Scriptura

Mówisz że tradycja pozwalała na małżeństwa 13-14 latków, czy chciałeś powiedzieć że Tradycja pozwalała na pedofilię.

Bóg się nie zmienia, czy według ciebie i zgodnie z tradycją można dzisiaj współżyć z 13-14 letnimi dziewczynami?

Nie wiem w jakim Ty świecie żyjesz, ale dziś bardzo wiele 13-14 latków współżyje z osobami starszymi.

Bo na przykład zgodnie ze zwyczajem siedzimy przy posiłkach pomimo że apostołowie leżeli.

A to ciekawe bo mi wiadomo o pozycji półleżącej. Szczegół? Może, ale jak widać szczegół do szczegółu i mamy inna planetę.



#134673 "Akceptuję tylko to co jest w Biblii" - nic więcej

Napisano przez pawel r on 2010-07-25, godz. 18:59 w Sola Scriptura

czy Bóg nad Tym czuwał :) Nie wiem , ale wiem, że na pewno czuwał Papież :) Wybrał księgi które mu pasowały akurat do doktryny i potwierdziłą na soborze, że Biblia składa się właśnie z 66 ksiąg, tych ksiąg..... No ale przecież nie jest wykluczone, że Jehowa posłużył się wrogami aby zatwierdzili Biblię w istniejącym kształcie :)

O to jakaś nowa historia. Bo ja wiem o innej, ale może z innego wymiaru. Wiem o wykorzystywaniu przez Kościół wielu Ksiąg i nic o tym by jakikolwiek papież ustalał a synody i poprzez tradycję: źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4.



#134662 kult krzyża

Napisano przez pawel r on 2010-07-25, godz. 16:28 w Krzyż czy pal?

A może drugi ślad powstał jak na poniższej ilustracji, z tą różnicą, że podczas przybijania jednej ręki, gwóźdź był na tyle długi, że przebił grubość pala i wszedł w drugą dłoń obok gwoździa tamtej ręki?

Dołączona grafika

Okey, masz rację ale tylko przy założeniu, że te gwoździe by przechodziły na wylot przez kolejną rękę przy tym założeniu jak powyżej. W tym przypadku się zgadzam. Niemniej ja się o coś innego pytałem, ale jak zwykle Lama nijak się chce odnieść do pytania mojego w kontekście publikacji WTS. Nie widzę więc sensu marnować czas by z nim rozmawiać.

Czy możesz mi przybliżyć o co chodzi z tym wersetem? Czy chodzi o układ rąk, które potwierdzałyby krzyż przez rozłożone ręce w bok, co wynikałoby ze słów ,,przyciągnę do siebie". Jeżeli tak, to póki co, w moim postrzeganiu w tych słów dostrzegam na korzyść pala w przedstawionej wyżej rycinie. Otóż, aby pociągnąć np. piłkę przez koszykarza, to nigdy nie rozkłada się rąk na boki, lecz przed siebie by ją uchwycić a następnie unosi się pionowo do góry, by umieścić w koszu. Czyli dokładnie jak na rycinie, z tą jednak różnicą, że zamiast obejmowanej piłki, obejmowany jest pal.

Oczywiście są to czysto teoretyczno, hipotetyczne rozważania a ich kształt nie powinien różnić ludzi. Niemniej według mnie bliższy prawdzie jest pogląd pala, jeżeli weźmiemy biblijne a nie patrystyczne doniesienia.

Tak chodzi mi o słowa "przyciągnę do siebie". I słuszny jest Twój wywód, słuszny o ile dobry wziąłeś przykład. A muszę stwierdzić, że jest on do omawianej kwestii nietrafiony. Owszem piłkarz koszykówki wyciąga ręce do góry, ale nie omawiamy piłki lecz ludzi. Kiedy matka, ojciec przyciąga swoje dzieci to czy wyciąga ręce do góry czy na boki? B)

Oczywiście Twój pogląd jest dla mnie dokładnie odwrotny ;)



#134571 "Niektórzy z was są strasznie tendencyjni. Co was tak zaślepia, co wami k...

Napisano przez pawel r on 2010-07-23, godz. 13:23 w Oceń forum

I jak dobrze poszukasz na tym forum, to znajdziesz odpowiednie cytaty ze Strażnicy, które pokazują, że jest tak jak ja piszę. A może kto inny podeśle ci link do tego tematu.

Z drugiej strony, czy mamy powody do zniecierpliwienia, jeśli nie rozumiemy do końca jakichś fragmentów Biblii lub wyjaśnień podanych w publikacjach Towarzystwa Strażnica? Mądrze jest czekać, aż Jehowa w wyznaczonym czasie udzieli nam dodatkowych wskazówek. „Bo Wszechwładny Pan, Jehowa, nie uczyni nic, jeśli swej poufnej sprawy nie wyjawił swoim sługom prorokom” (Amosa 3:7). Cóż za cudowna obietnica! Musimy jednak pamiętać, iż Jehowa wyjawia swą poufną sprawę dopiero wtedy, gdy sam uzna to za stosowne. W tym też celu upoważnił „niewolnika wiernego i roztropnego”, aby dawał Jego ludowi duchowy „pokarm we właściwym czasie” (Mateusza 24:45). Nie ma więc podstaw do niepokoju czy wręcz wzburzenia, że coś nie zostało w pełni wyjaśnione. Przeciwnie, możemy z ufnością cierpliwie czekać, aż Jehowa udostępni nam przez wiernego niewolnika to, czego potrzebujemy „we właściwym czasie”.


Wierny niewolnik nie szczędzi starań, by dostarczać drugim owcom pokarmu duchowego we właściwym czasie, a one dostrzegają wynikające z tego liczne korzyści. Pokornie przyznają, ze bez pomocy niewolnika wiernego i roztropnego wcale lub prawie wcale nie znałby cennych prawd biblijnych , dotyczących między innymi zwierzchnictwa Jehowy, uświęcania jego imienia, Królestwa, nowych niebios i nowej ziemi, duszy, stanu umarłych, a także tego kim naprawdę są Jehowa i jego syn oraz czym jest duch św. W obecnym czasie końca drugie owce, powodowane bezgraniczną wdzięcznością i lojalnością życzliwie wspieraja namaszczonych „braci” Chrystusa żyjących na ziemi (mateusza 25:40)