Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Patmos

Odnotowano 204 pozycji dodanych przez Patmos (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-04 )



Sort by                Order  

#9211 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-08-07, godz. 16:44 w Trójca

Nikita napisała,

Bog z Boga - Jan.1:18 Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.
Bog jednorodzony- czyli zrodzony z Ojca. Syn z Ojca. Bog z Boga.



Nikita proszę traktuj mnie poważnie.
Jeśli ja piszę, że Bóg jest bytem samoistnym, a więc źródło swego istnienia ma w samym sobie to, dlaczego Jezus to źródło swego samoistnienia ma w Bogu Ojcu?
Ty odpowiadasz tekstem z ewangelii według Jana 1:18, co to za argumentacja? ;)



#9209 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-08-07, godz. 16:20 w Trójca

Nikita piszesz,


Napisales: Dogmaty wzajemnie się uzupełniają, wiec, że w tym szaleństwie jest metoda. I Ty to mowisz?? Ciekawe...a jeszcze niedawno twierdziles, ze..

QUOTE 

Bo jeśli Bóg jest rozumem poznawalny, to, po co dogmat - wystarczy otwartość na dociekania, aby do niego docierać.
Jeśli zaś Bóg rozumem poznawalny nie jest, to dogmat odwołuje się do czegoś innego niż Bóg.




Nikita w tym miejscu chcesz wykazać sprzeczność w tym, co piszę?
Lecz jest to tylko iluzoryczna sprzeczność założona przez Ciebie.
Zapamiętaj nie trzeba być zwolennikiem dogmatów, aby zauważyć ich zazębianie się.
Przeciwnicy tak sformułowanych dogmatów też to zauważają i ja do nich należę.
Problem jest w czymś innym, jeśli dany dogmat coś formułuje, a ja nie znajduję tego odzwierciedlenia w tekście biblijnym, to mam chyba prawo to zakwestionować.
Dobrym przykładem na ich zazębianie się i jest to temat na czasie są dogmaty tak zwane Maryjne.
Kiedy prześledzi się ich historię i kolejność ich ogłaszania widać, w jakim kierunku teolodzy [ na szczęście nie wszyscy] rodem z KRK podążają. Kiedy przygotowali podwaliny pod ogłoszenie kolejnego dogmatu o „ Współodkupicielstwie „ Maryjnym, to teraz prowadzi się kampanię na rzecz ogłoszenia tego dogmatu przez zbieranie podpisów pod petycją wśród wiernych. Jakie ma to uzasadnienie biblijne?
Nikita, wybiegnijmy troszkę w przyszłość, jeśli zostanie ogłoszony dogmat o współodkupicielstwie Maryi to jak myślisz, w jakim kierunku fanatyczni mariolodzy podążą?
Bądź, co bądź wachlarz możliwości będą mieć prawie nieograniczony. Aż boję się pomyśleć, za kogo Maria może zostać uznaną. :lol:
Pamiętaj Nikita to wszystko dzieje się pod auspicjami tego samego KRK, co ogłosił wszystkie dogmaty o Trójcy świętej.
W wolnej chwili przeanalizuj to, co piszę, a chwila refleksji pozwoli Ci zrozumieć takie, a nie inne moje spostrzeżenia w tym temacie.
Nikita, wracając do meritum tego wątku mam do Ciebie następujące pytanie.
Wykaż mi w oparciu o tekst biblijny gdzie znajdę wiedzę na taki temat, dotyczący dwóch natur w Jezusie. Wola boska i ludzka odpowiadają tym dwóm naturom, są, więc odrębne, ale ludzka idzie za boską (III Sobór Konstantynopolitański 681).

Pozdrawiam. :)



#9208 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-08-07, godz. 14:54 w Trójca

Witaj Nikita,

Piszesz, [ Szkoda, ze nie chcesz napisać choć kilku zdań na temat tej książki. ]

Książka liczy przeszło 300 stron, a Ty chcesz abym w kilku zdaniach ją streścił, powiedz czy jest to możliwe? ;)



#9178 Pismo Święte przeczy nauce o Trójcy!!!

Napisano przez Patmos on 2005-08-06, godz. 13:28 w Trójca

Nikita,

Pismo święte nauce o Trójcy nie przeczy, ale jeszcze w większym stopniu jej nie popiera!!!

Zadowolona???

Pozdrawiam.
:)



#9133 Pikieta 13 sierpnia

Napisano przez Patmos on 2005-08-05, godz. 00:39 w Nowości z kraju i zagranicy

Skoro dla Boga nie ma nic niemożliwego, to przyjmując te słowa jako klucz do zrozumienia boskiej mocy i potęgi można przyjąć iż może być on zarówno Trójcą jak i nie być Trójcą i to jednocześnie.

Proponuję aby ten tekst był przewodnim mottem podczas pikiety w Nadarzynie.
Bądź co bądź autorem tego tekstu jest Artur Schwacher. Post: 2005-05-05 11:30

:P



#9132 A jeżeli....

Napisano przez Patmos on 2005-08-05, godz. 00:29 w Trójca

zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.



#9109 Kilka pytań trynitarianom zadanych.

Napisano przez Patmos on 2005-08-03, godz. 19:42 w Trójca

Bellastar napisał,

przekonam się o stanie twojej czaszki, może nawet namacalnie.



Bellastar nie lubię być obmacywanym przez mężczyznę.
Co innego, gdy robi to inteligentna i urocza kobieta.


Może zróbmy tak. Spotkajmy się na pikiecie w Nadarzynie.



Gdybyś był kobietą to rozważyłbym możliwość spotkania się z Tobą na pikiecie w Nadarzynie.



#9108 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-08-03, godz. 19:19 w Trójca

Witaj Nikita,

Piszesz, [dzięki za odp. Byłabym tez wdzięczna za krótkie streszczenie tej książki ].

Przepraszam, przeceniasz moje możliwości.

Piszesz, [ A tak w ogóle tematem tego wątku forum jest Trójca. Zakładając, ze katolicki dogmat o unii hipostatycznej jest błędny, wcale nie przeczymy istnieniu Trójcy ].

Nikitka to, co napisałaś wymaga pewnego wyjaśnienia.
Powiedz mi w oparciu, o jakie argumenty zakładasz, że katolicki dogmat o unii hipostatycznej może być błędny?
Przechodząc do meritum mojej odpowiedzi powiem tak, jeśli znasz efekt domina i wiesz, na czym ten efekt polega to zrozumiesz, co mam na myśli, mam taką nadzieję.
Podobny efekt nastąpiłby gdybyśmy odrzucili np. unię hipostatyczną, zapamiętaj to jest cały układ, jeśli jedna kostka zostanie przewrócona to następne tez będą się przewracać.
Dogmaty wzajemnie się uzupełniają, wiec, że w tym szaleństwie jest metoda.
Nikitka, unia hipostatyczna w istotny sposób określa Jezusa w jego bytowaniu, jeśli chodzi o Jego wymiar wieczny i czasowy. Zobacz jak to ciekawie jest ujęte.

Sama napisałaś w jednym z postów „ Bóg z Boga „inni katolicy mówią, że Bóg jest bytem samoistnym. To skąd wzięło się Twoje określenie, możesz mi to wyjaśnić?



#9105 Kilka pytań trynitarianom zadanych.

Napisano przez Patmos on 2005-08-03, godz. 17:20 w Trójca

Bellastar,

Twój ostatni post ma charakter dreptania w miejscu jakbyś miał problem z utrzymaniem moczu. Przepraszam, ale tak to odbieram.

Napisałeś, [Coś i zarazem wszystko co człowiek na pewno może pojąć z istoty Boga może dotrzeć do niego tylko i wyłącznie poprzez dogmat. Że bóg jest, że istnieje, że będzie i na koniec że przyjdzie (w zależności od dogmatu), albo my do niego pójdziemy.]

Gdybyś znał historię powstawania dogmatów i wiedział, w jakich okolicznościach powstawały i były ogłaszane to nigdy byś czegoś takiego nie napisał.
Ja swoją wiedzę na temat Boga czerpię ze źródła, jakim jest Biblia.
Ty piszesz, ze dla ludzi takich jak ty tym źródłem są dogmaty.

Można zapytać czy Pismo Święte stanowi autorytet dla późniejszych orzeczeń dogmatycznych czy jest odwrotnie?



#9080 Kilka dowcipów

Napisano przez Patmos on 2005-08-03, godz. 00:47 w Humor

Mężczyzna spaceruje kalifornijską plażą pogrążony w głębokiej modlitwie.
Nagle przemówił głośno:
- Panie Boże spełnij jedno moje życzenie.
I usłyszał głos Boga:
- Ponieważ zawsze chodziłeś moimi drogami spełnię twoje życzenie.
Mężczyzna poprosił:
- Zbuduj dla mnie most na Hawaje żebym mógł tam jeździć samochodem, kiedy tylko zechce.
Bóg odpowiedział:
- Twoje życzenie jest bardzo materialistyczne. Pomyśl logicznie jak wielkich nakładów wymaga takie przedsięwzięcie. Ile betonu, stali. Rzecz jasna mogę to zrobić, ale trudno znaleźć usprawiedliwienie dla takiej prośby. Może wymyśliłbyś inne życzenie, które bardziej oddałoby moją chwałę?
Mężczyzna długo się zastanawiał i w końcu odrzekł:
- Dobrze Panie Boże, w takim razie chciałbym być w stanie zrozumieć kobiety. Chciałbym, wiedzieć, co One czują, w głębi duszy, co myślą, kiedy nie odzywają się do mnie, albo kiedy płaczą. O co, tak naprawdę Im chodzi, kiedy na moje pytanie: co Ci jest? Odpowiadają: a nic.... I chciałbym wiedzieć jak mogę uczynić kobietę naprawdę szczęśliwą.
Po kilku minutach ciszy Bóg odpowiedział:
chcesz dwa, czy cztery pasy ruchu na tym moście?



#9078 Pismo Święte przeczy nauce o Trójcy!!!

Napisano przez Patmos on 2005-08-02, godz. 23:27 w Trójca

Nikita,

Napisałaś, [Dla mnie JEDEN JEST BOG i JEDEN PAN, BOG Z BOGA (nielogiczne byłoby to stwierdzenie, gdybyśmy założyli, ze określenie jeden jest Bóg odnosiło się do Ojca wyłącznie, skoro i Pan jest Bogiem, z Boga)].

Nikita wykaż tę nielogiczność w kontekście tekstu biblijnego.
Tylko pamiętaj , że wykładnia głoszonej przez Ciebie tezy nie może nawet w najmniejszym stopniu być zarodkiem konfliktu między dogmatami, jakie KRK ogłosił, a tekstem biblijnym.
Żywię nadzieje, iż jako orędowniczka nauki o Bogu jako Trójcy Świętej nie będziesz miała najmniejszej trudności z wykazaniem swoich racji. Dla powagi tego, co piszę zacytuję słowa K. Rahnera, który definiuje Pismo Święte jako „ norma normans non normata „ Mam nadzieje , że z tą łacińską sentencją w pełni się zgadzasz?



#9065 Kilka pytań trynitarianom zadanych.

Napisano przez Patmos on 2005-08-02, godz. 13:52 w Trójca

zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.



#9057 Świadkowa

Napisano przez Patmos on 2005-08-01, godz. 22:24 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Drogi Arturku,

Gdyby to był ból spowodowany jakimś uczuciem i darzyłbyś tę dziewczynę należnym jej szacunkiem to nie pisałbyś takich dykteryjek w internecie.
Na temat szanowania cudzego bólu to mi nic nie mów, bo coś na ten temat wiem!!!

P.s. wystaw świadectwo prawdy o tej dziewczynie, a wtedy będziesz wielki.



#9055 Świadkowa

Napisano przez Patmos on 2005-08-01, godz. 21:20 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Artur,

Nie pozwoliła sobie majtek ściągnąć i oto masz pretensje do tej organizacji „ STRAŻNICA „ jak ją nazwałeś?!
Spróbuj z dziewczynami pingwinkami, one na wszystko Ci pozwolą.

:P Powodzenia.



#9017 Świadectwa patrystyczne pomijane przez trynitarian

Napisano przez Patmos on 2005-07-31, godz. 16:57 w Trójca

Janka teza jakoby kenoza Jezusa była jednym z istotnych czynników na brak wiedzy w człowieczym bytowaniu Jezusa na ziemi nie jest dla mnie do końca przekonywująca. Pamiętajmy, że podczas swego bytowania na ziemi Jezus w ujęciu KRK był w posiadaniu natury boskiej.
Czy to nie paradoks, że Jezus-człowiek pełnię swej świadomości osiąga po śmierci?
Wtedy Jego człowieczeństwo ostatecznie zostało uwolnione od zasłony doczesności?
Pragnę jeszcze dopowiedzieć, że w ujęciu teologów KRK Jezus do końca i w pełni był człowiekiem, także ze wszystkimi ograniczeniami ludzkimi.
Nasuwa się w związku z tym pytanie, jeśli te ograniczenia ludzkie maja tak istotny wpływ na Jezusa, a po zmartwychwstaniu już nie, to jak to wytłumaczyć?



#8997 Świadectwa patrystyczne pomijane przez trynitarian

Napisano przez Patmos on 2005-07-30, godz. 20:48 w Trójca

Zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.



#8980 Świadectwa patrystyczne pomijane przez trynitarian

Napisano przez Patmos on 2005-07-30, godz. 00:36 w Trójca

Kościół Rzymsko-Katolicki uważam za Kościół dogmatów i tradycji teraz dochodzą jeszcze domniemywania.
Ciekawi mnie, jaki to dział teologii chrześcijańskiej w KRK zajmuję się domniemywaniami?
Jeszcze jedna moja uwaga, czy da się pogodzić na gruncie nauki o Bogu, jaką głosi KRK dogmaty z domniemywaniami?
Pytam poważnie, bo jest to dla mnie jakieś novum.
:blink:



#8953 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-07-29, godz. 00:02 w Trójca

Zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.



#8942 Świadectwa patrystyczne pomijane przez trynitarian

Napisano przez Patmos on 2005-07-28, godz. 18:35 w Trójca

Olo witaj,

Widzę, że dokonujesz wnikliwej egzegezy książki autorstwa Włodzimierza Bednarskiego „ W obronie wiary „. Pochwalam takie zajęcie stanowiska przez Ciebie, a to, dlatego iż spotkałem się na kilku forach dyskusyjnych, że niektórzy powoływali się na tę książkę uważając ją za dzieło godne polecenia.
Masz rację, że czymś miłym i zasadnym byłoby, aby autor wspomnianej książki przedstawiał argumenty za i przeciw własnej tezie. Lecz pamiętaj, Olo, słowo obiektywizm ma pojęcie względne w umysłach niektórych z ludzi.
Z drugiej strony autor ma prawo tak napisać książkę jak sumienie Mu podpowiada.
Jeśli chodzi o wartość merytoryczną tej książki to wypowiadać się nie będę, a to, dlatego, że całej jeszcze nie przeczytałem.
Natomiast wyjaśnienie i przedstawienie przekonywującej argumentacji, co do kwestii dotyczącej wypowiedzi Jezusa, jakie występują w Nowym Testamencie jest to problem wszystkich zwolenników unii hipostatycznej.
No, bo jak można być pewnym i w oparciu, o jakie przesłanki możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, które słowa wypowiedziane np. na krzyżu przez Jezusa są wypowiedzią, kiedy dominowała natura Boska, a kiedy dominowała natura ludzka?
Tyle moich uwag w tym poście.

Pozdrawiam.



#8930 Pismo Święte przeczy nauce o Trójcy!!!

Napisano przez Patmos on 2005-07-28, godz. 14:20 w Trójca

Nikitka tu mi uciekłaś, a co z naszą unią hipostatyczną? :D



#8905 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-07-27, godz. 18:10 w Trójca

Nikita napisała,

[A dla mnie określenie Syn Człowieczy jest dowodem, ze po wniebowstąpieniu i podczas powtórnego przyjścia Jezus będzie w dalszym ciągu miął naturę ludzka. Nazwij to dogmatem, jeśli taka Twoja wola, nie zapominając, ze dogmatem o pochodzeniu biblijnym]

Marna to argumentacja, kiedy woła się, że jest to nauka mająca swe źródło w Biblii, a nie jest poparta ani jednym wersetem pochodzącym z Biblii. Obiecywałaś przeprowadzić analizę poszczególnych wersetów, czyżbyś zapomniała?

P.s. Nikita proponuję Ci abyś przeczytała sobie książkę pt. „ Jezus Żyd „ którą napisał Geza Vermes. Jest w tej książce rozdział zatytułowany „ Jezus Syn Człowieczy „ ciekawa analiza.

;)



#8896 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-07-27, godz. 14:21 w Trójca

Nikita napisała, [Negatywnych określeń używa???? A w którym miejscu????] jest to Jej riposta na moje stwierdzenie, [Sobór Chalcedoński charakteryzując zjednoczenie natur w Jezusie Chrystusie używa określeń negatywnych chcąc podkreślić tajemnicę tego zjednoczenia.]

Rozumiem i z szacunkiem przyjmuję, że mnie Nikitka możesz nie wierzyć i nie podzielać moje zdanie w tym temacie. Lecz nasuwa się pytanie czy Twój upór jest uzasadniony i poparty argumentami? Będzie mi niezwykle miło jak je przedstawisz.
Jak to bywa w moim zwyczaju, pozwoliłem sobie zapytać osoby kompetentne i uznawane w KRK za profesjonalistów w tym temacie.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk na pytanie;
Czy Sobór Chalcedoński charakteryzując zjednoczenie natur w Jezusie Chrystusie używa określeń negatywnych chcąc podkreślić tajemnicę tego zjednoczenia?
Odpowiedział;
Określenia negatywne” odnoszą się w tym przypadku do formy gramatycznej określeń użytych przez Chalcedon (nie chodzi o potoczne, wartościujące znaczenie słowa „negatywny”): do przeczeń. Chodzi o określenia „bez zmieszania”, „bez rozdzielenia” itd. Zawierają one przeczenie, a więc „technicznie” są określeniami negatywnymi.

Z tym samym pytaniem zwróciłem się do Ks. prof. Henryka Pietrasa, lecz treść odpowiedzi przedstawię w wypadku, kiedy Nikitka zanegujesz to, co napisał ks. Grzegorz Strzelczyk.

A więc jak widzisz Nikita nie toczysz sporów teologicznych już li tylko ze mną, lecz przeciw sobie masz ludzi, którzy utożsamiają się z KRK, a mimo to mają w danym temacie takie samo zdanie jak ja.

P.s. Nikita tak dla jasności, ja nie twierdzę, że każde w tym dogmacie słowo jest określeniem negatywnym, bo nawet w taki sposób trudno byłoby cokolwiek napisać, aby to miało teologiczny sens, a nawet jakikolwiek sens.

Pozdrawiam z słonecznego Krakowa.



#8885 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-07-27, godz. 00:07 w Trójca

Zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.



#8881 Kilka pytań trynitarianom zadanych.

Napisano przez Patmos on 2005-07-26, godz. 19:49 w Trójca

Bellastar napisał,

Zrób z owej mądrości użytek i odpowiedz na moje pytania.


OK.

Zapytałem też:


QUOTE 
jaki mógł być pierwszy (pierwotny) dogmat



Aby odpowiedzieć Ci na tak sformułowane pytanie, to proszę o sprecyzowanie, co masz na myśli pisząc [pierwotny]?




QUOTE 
Na pytanie:

„Do czego odwołują się jakiekolwiek dogmaty?”



spróbował odpowiedzieć sobie sam, bo to pytanie o Ciebie i każdego z ludzi.



Co zaś się tyczy następnego pytania, to wybacz, ale ja na pytania postawione przez siebie [post 2005-07-24 21:59] nie muszę się dzielić swoja wiedzą z innymi ludźmi.
Jeśli w dalszym ciągu masz nieodparty zamiar usłyszeć, co ja mam w tym temacie do powiedzenia, to tak sformułuj pytanie, aby nie miało cech mojego autorstwa.



Trzymaj się zdrowo.



#8879 Jak przekonać człowieka, aby uwierzył w Trójcę Św.

Napisano przez Patmos on 2005-07-26, godz. 18:32 w Trójca

zgodnie z zaleceniem usuwam ten post.