Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Olo.

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez Olo. (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-09 )



Sort by                Order  

#116242 Ogólnie o "patriotycznej" manipulacji.

Napisano przez Olo. on 2009-03-30, godz. 19:37 w Neutralność

Jakże aktualny wiersz Juliana Tuwima.



Jak się z nim nie zgodzić?



#116173 Imię Boże Jahwe. Czy na pewno nie było go w NT?

Napisano przez Olo. on 2009-03-29, godz. 18:00 w Imię Boże

Św Augustyn (354-430r)

Jesteśmy małymi dziećmi wobec Boga: Jego trzeba uważać za Ojca i jego też za Matkę. Jest On Ojcem, bo stworzył świat, bo powołał do swej służby, bo On rozkazuje, bo On rządzi. Jest On też Matką, bo On ogrzewa, bo On karmi mlekiem, bo On ogarnia ramionami.
Enarrations in Psalmum 26,2,18

Ojcem i Matką.



#116023 "Zmartwychwstanie odwołane, pomazańcy wracają do grobów!"? Kim je...

Napisano przez Olo. on 2009-03-27, godz. 04:18 w Dusza nieśmiertelna

...ostatnio przykuł moją uwagę taki cytat z pochodzącego z I/II wieku dziełka judeochrześcijańskiego pt: "Wniebowzięcie Izajasza", gdzie od 10 rozdziału a wersu 7 czytamy:

I usłyszałeem głos Najwyzszego, Ojca mego pana, mówiacy do mego Pana Chrystusa, który ma byc zwany Jezusem. Pójdź i zstap poprzez wszystkie niebiosa, a zstapisz poprzez firnament i tamten świat zstapisz aż przed anioła który jest w Szeolu....

.....i takze aniołów którzy są w Szeolu.


Zauważmy, że tekst jest chrześcijański, bo wspomina Chrystusa. jednak juz na przełomie I/II wieku wspomina o aniołach Szeolu - "tamtego świata". A przecież podobno Szeol to wspólny grób ludzkości, czyli niebyt. Oczywiście kopia jest młodsza i nie koniecznie reprezentuje poprawne zrozumienie. Wiemy tylko,ze faryzeusze wierzyli w egzystencje dusz w szeolu, w czasach pierwszych chrześcijan.

Ireneusz (130-200r)
Przeciw herezjom IV,27.2
Pan zstąpił do miejsc które są pod ziemią, aby także im głosić swoje przyjście, odpuszczenie grzechów, ze względu na tych, którzy w Niego wierzą

No ja nie mogę nadal zrozumieć dlaczego Jezus opowiedział przypowieść o Łazarzu, który "podniósł oczy w hadesie i mówił".



#116022 Dusze z Obj 6:9-11

Napisano przez Olo. on 2009-03-27, godz. 04:09 w Dusza nieśmiertelna

Wówczas było tak:
A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego ....
Gdyby więc Jan żył w dzisiejszym czasie, to zapewne napisał by tak:
„A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza osoby zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa,

Tak to bardzo ciekawa i disc trzeźwa ocena. Właśnie coś takiego sugerowałem już od dawna. Zwłaszcza gdy w literaturze SJ czytywałem, że Jan na pewno widział krew a nie osoby.



#115644 Poszukuje Biblii w MP3

Napisano przez Olo. on 2009-03-23, godz. 13:02 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

może tutaj
http://www.russianch...russian-mp3.htm

Dzięki Bene. O to mi chodziło, "mordo Ty moja". :)



#115641 nie przyszedłem sam od siebie

Napisano przez Olo. on 2009-03-23, godz. 12:39 w Trójca

Miedziana Cyna

Co do wieczności Syna i Ojcostwa Boga, oraz zmian w Bóstwie przed hipotetycznym zaistnieniem czasu, to już pisałem, gdzieś podawałem cytaty z Teofila (ok 180r) i Tertuliana (ok 200r). Cytaty które dzieliły bytność Syna na 4 etapy. Ważne bo to u nich pierwszych spotykamy słowo Trójca.

1 etap: Jako Rozum w Bogu (gr. ratio)
2 etap: Jako zrodzone Słowo (gr. logos)
3 etap: Przyjście na ziemie.
4 etap: Powrót do nieba.

Jezuita Henryk Pietras w "Początkach Teologii Kościoła" pisze między innymi o tamtych pierwotnie "trynitarnych" poglądach:

Można więc powiedzieć, ze Bóg zawsze był Bogiem, Ojcem zaś stał się, gdy zrodził Syna, czyli uzewnętrznił w Słowie swój Rozum.
str 181 wyd WAM 2007r

Ostatecznie jednak dogmatyka trynitarna zrezygnowała później z tego poglądu jaki głoszono w II wieku. Zrezygnowano z punktu pierwszego powyższej listy. Zaprzestano wyznawać, że Syn zanim stał się Logosem był Rozumem w Bogu. Zrezygnowano też z poglądu, ze Bóg w jakimkolwiek momencie przed powstaniem świata stał się Ojcem gdy wydał z siebie Rozum jako Słowo.



#115586 Poszukuje Biblii w MP3

Napisano przez Olo. on 2009-03-22, godz. 20:07 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

jaki Język Cie interesuje jest tego dużo różne języki różne ilości w polskim tylko 15 ksiąg w 2 formatach MP3 i do Pada,Przekładu Nowego Świata link: http://www.jw.org/in...=QrYQZRQVNlVlYR

A rosyjski znalazłbyś dla mnie. :)



#115530 starzy wyjadacze

Napisano przez Olo. on 2009-03-22, godz. 13:11 w Oceń forum

a co tu rozumieć? Znając Iszbina puściły mu nerwy i nawrzucał co nieco i poszła cenzura. A to go jeszcze bardziej rozwśczeczyło. A szkoda, że nie umie się pochamować.

Co tu rozumieć? Pytasz. No właśnie dlaczego puściły mu nerwy. Bo ja nie wiem jakie rozgrywki są prowadzone. Czy rzeczywiste, czy wyimaginowane. Z całym szacunkiem dla Iszbina i JB.



#115513 słownik świadko-polski

Napisano przez Olo. on 2009-03-22, godz. 09:12 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Dokładnie. :)



#115510 starzy wyjadacze

Napisano przez Olo. on 2009-03-22, godz. 08:17 w Oceń forum

Coś ostatnio ostre słowa padły w sąsiednich tematach. Ja za bardzo nie rozumiem sytuacji. A wy?



#115350 nie przyszedłem sam od siebie

Napisano przez Olo. on 2009-03-20, godz. 19:16 w Trójca

Czyli więź jest zrodzona. A Syn na wieki niedorodzony? Dobre. Kwaskowe. Takie spekulacje czynią Syna niedorodzonego na wieki. To naprawdę najbardziej zubożająca Syna teoria jaką słyszałem.

Kombinuj dalej bezdowodowo.

Pozdrawiam. :)

Ale kto by chciał tam wczytywać się w Biblię.... :angry:

Tak, tak. Nikt nie czyta Biblii. Tylko ty wnikasz zapodajesz, argumentujesz. Reszta nie czytuje Biblii. Bravo za znajomość problematyki.

Sorry Moderatorzy, ale odpowiedź adekwatna do słów przedmówcy.



#115331 nie przyszedłem sam od siebie

Napisano przez Olo. on 2009-03-20, godz. 16:00 w Trójca

A "rodzić" jest tam czasownikiem w czasie przeszłym, czy teraźniejszym. Jest tam "jam cię dziś zrodził", czy "ja cie dziś rodzę"? Pytanie retoryczne oczywiście.

Bo skoro jutro i pojutrze Bóg nadal będzie rodził Syna. To znaczy, że nie jest on w pełni narodzony. I nigdy według skopiowanej przez ciebie teorii nie będzie.

Pozdrawiam. :)



#115301 pamiątka

Napisano przez Olo. on 2009-03-20, godz. 09:15 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Ja byłem tylko raz naście lat temu na Pamiątce u ŚJ gdzie jedna osoba spożywała tzw. "emblematy". Dzisiaj ta osoba jest też na tym forum. Reszty nie napisze z powodu dyskrecji. Prócz tego sam chodziłem do komunii w KRK. Natomiast innych doświadczeń nie mam i chętnie poczytam.



#115256 "krzyż" czy "pal męki"

Napisano przez Olo. on 2009-03-19, godz. 20:50 w Krzyż czy pal?

Gdzieś już ci odpisywałem kilka lat temu, ze pod spodem jest informacja ze to obraz muzealny z 1883r. Zresztą pod ilustracją którą podałeś widać ten opis. Bądźmy wnikliwi, ale szczerzy.

Podobnie i Strażnica miała na okładce diabła z rogami, ogonem i widłami, ale tez wspomniano, ze jest to fotokopia muzealna. Nie zaś wizja strażnicowych rysowników. Nie dajmy sie zwariować.

Tak i chrześcijanie zapewne ginęli w sposób wieloraki.



#115254 nie przyszedłem sam od siebie

Napisano przez Olo. on 2009-03-19, godz. 20:34 w Trójca

Ojciec jest większy od Syna, bo Go odwiecznie rodzi

Nawet jest werset popierający to stwierdzenie.

Hebr 1;5
Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Ja cię ciągle rodzę?



#115008 Kim jesteś, drogi gościu odwiedzający ten serwis?

Napisano przez Olo. on 2009-03-16, godz. 17:25 w Oceń forum

Ankieta założona ponad cztery lata temu. Oddanych 227. Jak obserwuję to przez lata, to zauważam, że proporcje uczestników forum są raczej stałe. Myślę, że wielu nowych członków forum mogło tu nawet nie zaglądnąć. Może te głosy wskazałyby jaka jest obecnie tendencja.



#114952 Kim jest Ojciec i Syn dla Ducha.

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 21:32 w Trójca

No bo czy Jezus jest rzeczywiście Ojcem dla Ducha. Ale takim Ojcem bez Syna?



#114951 Kim jest Ojciec i Syn dla Ducha.

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 21:13 w Trójca

Gdyby przyjąc wykładnie Mirka, to:

Ojciec jest dwa razy Ojcem.
Syn jest raz Synem i raz Ojcem.
A Duch - Czy jest Synem swoich Ojców?



#114942 Kim jest Ojciec i Syn dla Ducha.

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 20:14 w Trójca

Aha. Duch ma dwóch Ojców. Czy jest więc dla nich Synem?



#114940 Kim jest Ojciec i Syn dla Ducha.

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 19:50 w Trójca

Rozumiem, że chodzi Ci tylko o Ojca. Czy również Syn jest dla Ducha Ojcem?



#114938 Kim jest Ojciec i Syn dla Ducha.

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 19:37 w Trójca

Nie spodziewam się zbyt wielu odpowiedzi, bo temat zdaje się być dość neutralny. Ale.

Syn jest dla Ojca - Synem.
Ojciec jest dla Syna - Ojcem.
Duch jest dla Syna - Duchem.
Duch jest dla Ojca także - Duchem.

Pozostają tylko dwa pytania.

Kim jest dla Ducha Ojciec?
I kim jest dla Ducha Syn?



#114924 Jak wyobrazić sobie Boga ?

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 12:54 w Trójca

A możesz konkretnie wymienić z imienia która z postaci ST, lub który autor ST wierzył w Trójce czcząc naszego Boga? Wiem że nie uciekniesz w pytania na pytanie, bo zapewne musisz znać wiele takich osób i sprawa z tego co piszesz, jest prosta.

Olo, przecież oni byli śplepi... :lol: Przecież nie uwierzyli w Jezsua, nie przyjęli Ducha Świętego... a to jest kwestia wiary... nie wszystko można wyjaśnić... :lol:

Ja nie pytam Mirka o to. Nie pytam o grupę tych Żydów z czasów Jezusa którzy go odrzucili. Chodzi mi o przykłady ze ST. 500 czy 1000 lat wcześniejsze. Chodzi o prawowierne postacie ST z Pism. Dlatego powtarzając to pytanie podkreśliłem te słowa.



#114907 Jak wyobrazić sobie Boga ?

Napisano przez Olo. on 2009-03-15, godz. 07:56 w Trójca

Trójca jest już znana przynajmniej od raju, gdzie Bóg mówi "stwórzmy człowieka" a nie "stworzę człowieka".

A możesz konkretnie wymienić z imienia która z postaci ST, lub który autor ST wierzył w Trójce czcząc naszego Boga? Wiem że nie uciekniesz w pytania na pytanie, bo zapewne musisz znać wiele takich osób i sprawa z tego co piszesz, jest prosta.



#114893 Jak wyobrazić sobie Boga ?

Napisano przez Olo. on 2009-03-14, godz. 21:33 w Trójca

Jednak występowanie triad w starożytnych pogańskich religiach nie musi się sprzeciwiać istnienu prawdziwej Trójcy. Raczej jest właśnie potwierdzeniem jej istnienia, tak jak fałszywe dolary dowodzą istnienia prawdziwych.
(...)

A więc występowanie triad w pogańskich religiach jest właśnie potwierdzeniem istnienia prawdziwej Trójcy, tak jak fałszywe dolary dowodzą istnienia prawdziwych!

Przykład absolutnie nieadekwatny. Ponieważ falsyfikaty dolarów są tworzone przez ludzi na podstawie znajomości oryginałów. Natomiast owe triady powstały wcześniej niż nauka o Trójcy. Nie są więc echem wiary w Trójce. Lecz raczej odwrotnie koncepcja Trójcy może być ich echem.

Nawet chyba wiem skąd to przepisałeś. :) Ale mniejsza o to.



#114815 Hbr 1:3

Napisano przez Olo. on 2009-03-12, godz. 19:23 w Jezus Chrystus

Co do wersetu, to właśnie ten pauliński który przytoczyłeś, w tamtym roku wydano całe Pismo.

Natomiast co do współistotności to oficjalnie wypowiedział sie sobór w Chalcedonie w 451r.

".... Zgodnie ze świętymi Ojcami, wszyscy jednomyślnie uczymy wyznawać, że jest jeden i ten sam Syn, Pan nasz Jezus Chrystus, doskonały w Bóstwie i doskonały w człowieczeństwie, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, złożony z duszy rozumnej i ciała, współistotny Ojcu co do Bóstwa i współistotny nam co do człowieczeństwa, "we wszystkim nam podobny oprócz grzechu",....

Współistotność nie oznacza tworzenia jednej istoty w sensie jednego organizmu.

Ciekawe że ten sam Sobór głosił teorie wielkiego spisku poza swoimi kręgami wpływów. :)

Pan nasz i Zbawiciel Chrystus (…) chciał, aby nikt nie różnił się od swego bliźniego pod względem dogmatów religii i aby jednakowo brzmiało głoszenie prawdy. Ale Nikczemny nie zaprzestaje psuć nasion pobożności swoim kąkolem i ciągle wynajduje coś nowego przeciwko prawdzie. Przeto Pan, jak zawsze to czyni, objawił swoją Opatrzność nad rodzajem ludzkim i wzbudził religijny zapał w pobożnym i najwierniejszym imperatorze oraz zwołał do siebie zewsząd zwierzchników stanu kapłańskiego, aby przez działanie łaski Chrystusa, Pana nas wszystkich, owczarnia Chrystusowa została uwolniona od całej zarazy kłamstwa, a karmiła się zalążkami prawdy
skopiowałem stąd http://sady.umcs.lub.../sobory.451.htm