Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Adelfos

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez Adelfos (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2016-12-14 )



Sort by                Order  

#121005 "Dlaczego oburza Was kwestia odmowy transfuzji krwi? Jest to wolność wybo...

Napisano przez Adelfos on 2009-06-19, godz. 21:35 w Kwestia krwi

Nie bardzo rozumiem... Mógłbyś rozwinąć?

Proszę_sobie_przeczytać_Stary_Testament.



#121004 CZY BÓG JEST OKRUTNY?

Napisano przez Adelfos on 2009-06-19, godz. 21:32 w Ogólne

Poza tym W Biblii obraz Boga jest bardziej złożony niż tylko stwierdzenie,

Dokładnie,obraz_ręką_ludzką_malowany,a_nie_żadne_Słowo_z_Nieba.



#120999 "Dlaczego oburza Was kwestia odmowy transfuzji krwi? Jest to wolność wybo...

Napisano przez Adelfos on 2009-06-19, godz. 21:20 w Kwestia krwi

A tu jeszcze miłosiernego Boga w to wrabiają.

Cecha_ta_szczególnie_ujawniła_się_w_podbojach_starożytnego_Izraela.



#120997 Pomoc dla byłych ŚJ

Napisano przez Adelfos on 2009-06-19, godz. 21:14 w Grupa Wsparcia

Można zawsze znaleźć jakieś przykościelne ośrodki,

"Z_deszczu_pod_rynnę."



#120993 Black Red White - sukces ŚJ

Napisano przez Adelfos on 2009-06-19, godz. 20:49 w Nowości z kraju i zagranicy

Znam Tadeusza osobicie i musze przyznac że jest to nadal jeden ze skromniejszych ludzi jakich znam.

Skromność_nie_czyni_człowieka_ani_dobrym_ani_złym,to_tylko_powierzchowna_cecha.


Że nie wspomnę o olbrzymim wkładzie w postawienie Sali Zgromadzeń w Lublinie i dofinansowanie wielu budów w lubelskim okręgu.
Zresztą nasz zbór też nieco kasy i mebli od niego dostał.

Tak,najbardziej_potrzebujący,to_właśnie_kierujący_"ogólnoświatowo_biblijną_działalnością_wychowawczą".



#111563 Greka koine a przekłady Ewangelii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-15, godz. 19:46 w Ogólne

Nie podałem czyj to apel o pomoc, żeby ta osoba nie biadoliła, że ją atakuję używając odrębnego tematu. Nie kontynuowałem dyskusji z tym ignorantem, żeby nie zakłucać tamtego tematu. Właśnie poprosiłem administratorów o wyłączenie mojego konta. Istnienie tego forum zakłuca mój porządek dnia, a dyskusje, na które nie mam zbyt wiele czasu i tak są jałowe. Poza tym od przyszłego tygodnia nie będę miał Internetu. Jednak by nie mieć możliwości wypowiadania się korzystając w czytelniach muszę mieć wyłączone konto. Żegnam wszystkich dyskusyjnych "ping-pongistów" zarówno religijnie jak i niereligijnie urobionych na modłę jakiejś ideii zawartej gdziekolwiek.



#111540 Jak liczna jest "rodzina Betel" na świecie?

Napisano przez Adelfos on 2009-01-15, godz. 18:01 w Obowiązki teokratyczne

Zastanawia mnie, co taki człowiek pocznie ze sobą.

Ma skrytkę pocztową na dobry początek.
http://jwrobel.homepage.t-online.de/



#111539 Datowanie

Napisano przez Adelfos on 2009-01-15, godz. 17:43 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Wszystkie "Te" filmy tak wyglądają ??

Nie wiem, ja tylko podałem namiary. Oglądałem ten film 10 lat temu i przypomniało mi się, że było tam coś na omawiany temat. Rozpowszechniali go wtedy wysłannicy Towarzystwa Strażnica.



#111474 Greka koine a przekłady Ewangelii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-15, godz. 00:05 w Ogólne

Ja mój drogi zakładam, znajomość greki u tłumaczącego.

Bo jesli nie zna grki, to nie ma sensu odwoływanie się do tekstu greckiego.

Z treści wynikało, że piszesz o laikach. Przecież to oczywiste, że znający grekę nie będzie musiał zaglądać do słownika, lecz będzie sobie zwyczajnie czytał tekst. Ty jednak odsyłasz do słowników... Kogo zatem do tego zachęcasz?



#111462 Pisma hebrajskie w rękach apostołów

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 22:08 w Ogólne

Patrz post # 1



#111448 Świadkowie Jehowy dopuszczają antykoncepcję!

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 20:06 w Seksualność

NPR nie jest antykoncepcją - tak przynajmniej twierdzi WHO.

Errata:
"W każdej metodzie zapobiegania ciąży chodzi o to, aby do niej nie doszło. (Eureka!) A przecież Pan B. rzekł: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się". Zatem w każdym przypadku mamy doczynienia z wymigiwaniem się, drodzy wierzący."



#111447 Raymond Franz "Kryzys Sumienia"

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 20:03 w Raymond Franz "Kryzys Sumienia"

Gdzie znajde numer konta bankowego na które mam przelać pieniądze tego sprzedawcy bo nie mogę znaleźć :blink:

Po dokonaniu zakupu zostaje do Kupującego wygenerowany e-mail z danymi od Sprzedającego. Nie wszyscy włączają opcję, żeby nr konta był widoczny w karcie przedmiotu. Niektórzy umieszczają w załadce "o mnie", ale ten akurat nie podał.



#111446 Pisma hebrajskie w rękach apostołów

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 19:48 w Ogólne

O żadnym "wtedy" nie wspomniałem. Sam uprzednio podałeś lata, których nie poddałem w wątpliwość. Napisałem imiennie Łukasz, żeby rozmówca wiedział, o jakim tekscie rozmawiamy.
"Skoro już wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały, jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa, postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać, dostojny Teofilu"



#111444 Greka koine a przekłady Ewangelii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 19:40 w Ogólne

Potem jeszcze sprawdzić w jednym czy drugim słowniku języka greckiego, słowniku NT, itd.

Weź zatem słownik i przy jego pomocy przetłumacz, co znaczy zwrot "knock it on the head". Podpowiem że chodzi o język angielski ;)



#111426 Greka koine a przekłady Ewangelii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 19:14 w Ogólne

Ja mam dwa takie wydania. Emphatic Diaglott dostępny jest on-line: http://heraldmag.org/ Domyślam się, że posiadasz Kingdom Interlinear Translation. Jednak nie o to mi chodzi.
Otóż każdy tłumacz biblijny jest w stanie dokonać międzywierszowego wydania, skoro przetłumaczył ten tekst w sposób literacki. Sugerowanie się porawnością słownikową także wymaga zaufania, bo ktoś ten słownik przecież opracował. Skąd zatem jego brak względem tłumaczy?
Dla przykładu nadmienię, że np. powieść pt. Cierpienia młodego Wertera ukazała się w Polsce w czterech tłumaczeniach. Pytam: które jest poprawne, żebym mógł zrozumieć jej fabułę i pojęcie werteryzmu bez pomocu osiemnastowiecznego słownika niemieckiego?



#111419 Pisma hebrajskie w rękach apostołów

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 18:51 w Ogólne

Ja nie polemizuje czy zwoje to Biblia po grecku. Biorąc pod uwagę że NT pisano przez kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa, to śmiem twierdzić że nie chodzili z Biblią tak jak teraz chodzimy - i taka była moja teza. Co do powszechności ST w postaci zwojów, to rzecz podobnie się ma. Jak Jezus wysłał 70 to z pewnością nie zaopatrzył ich w plecaki ze zwojami.
Czas spisywania to około 51 - 96 r. n.e.
A co dopiero mówić o ustaleniu kanoniczności.
Tak że Biblii biedaki nie mieli, nie mieli co najgorsze Strażnicy.
Więc pokarm na czas słuszny rozdzielany był chyba jakoś inaczej.

A ja nie stwierdziłem, w jaki sposób apostołowie posługiwali się Pismami hebraskimi. Twierdzę tylko, że je posiadali w postaci zwojów.
Jakie "Pisma" badali Berejczycy? Znawcą których "Pism" był Apollos? Do czerpania pociechy z jakich "Pism" zachęcono Rzymian? O znajomości jakich "Pism" mówi Paweł do Tymoteusza? O proroctwie którego "Pisma" wspomina Piotr?
To przecież oczywiste, że nie zawierały one dziejów apostolskich, bo one właśnie trwały. A listy to ich miedzy zborowa korespondencja. Ewangelii spisanych było natomiast wiele, o czym wspomina Łukasz we wstępie do swojej wersji.



#111408 Greka koine a przekłady Ewangelii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 17:40 w Ogólne

Zwracam się z apelem o pomoc.
Bardzo chciałbym rozstrzygnąć sprawę tłumaczenia pewnego fragmentu Biblii w ewangelii Jana.
Czytałem kiedyś wątek w którym wypowiadali się ludzie na temat znaczenia jakiegoś słowa greckiego i odniosłem wrażenie, że oni ten język bardzo dobrze znają, lecz ani nie pamiętam jaki to wątek, ani nie mogą trafić znowu na jego ślad.
Czy ktoś zechciałby wskazać mi jakiś namiar na osobę znającą j. grecki.
Za pomoc z góry bardzo dziekuję.
pozdrawiam

Doczekaliśmy się kilkunastu przekładów tekstu Ewangelii na język polski. Jednak dla niektórych to za mało, żeby móc zrozumieć nauczanie Jezusa z Nazaretu i rozpoznać Jego tożsamość.
Zapraszam zatem językoznawców do dyskusji.



#111401 Zielonoświątkowcy vs. Mormoni

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 16:58 w Ogólne

Zdadaje się, że opisujecie kierunek religijny zwany ruchem zielonoświątkowym (petekostalizm) a nie związek wyznaniowy pod nazwą Kościół Zielonoświątkowy w RP.



#111400 ŚJ mają coś jeszcze obok Biblii

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 16:45 w Tematyka ogólna

, ale niech taki, czy jakikolwiek inny delikwent spróbował by poruszyć temat "mateczki" - od razu zaczynała się nerwówka, uśmieszki schodziły z twarzy...

Wałbrzyska reprezentacja potwierdza, że Bóg jest traktowany jako jeden z tematów do rozmów, natomiast wyżej wymieniona ma wyjątkowy wpływ na jej głosicieli.



#111399 Pisma hebrajskie w rękach apostołów

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 16:37 w Ogólne

Oni nawet Biblii biedaki nie mieli.

"; które zostawiłem w Troadzie u Karpusa, oraz zwoje, zwłaszcza pergaminy." (2 Tm 4:13b)
A skąd cytowali Pisma hebrajskie, np. fragmenty z Dekalogu? Tak się akurat dziwnie składa, że zwoje po grecku to wyraz biblia.



#111395 Świadkowie Jehowy dopuszczają antykoncepcję!

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 16:03 w Seksualność

, prezerwatywa pęknie i dojdzie do zapłodnienia to co wtedy?

Taki "duży" a nie wie...

Bo ich zdaniem jest nienaturalna. NPR jest naturalny - wykorzystuje fakt, że w cyklu kobiety są zarówno dni płodne jak i bezpłodne. Wszystko opiera się na tzw. prawie naturalnym. które zdaniem Kościoła dotyczy wszystkich - także tych co nie wierzą.

W każdej metodzie antykoncepcji chodzi o to, aby nie doszło do ciąży. A przecież Pan B. rzekł: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się". Zatem w każdym przypadku mamy doczynienia z wymigiwaniem się, drodzy wierzący.



#111329 Czy istnieje jedyna prawdziwa religia?

Napisano przez Adelfos on 2009-01-14, godz. 00:00 w Ogólne

Biblia wg Ciebie jest "literaturą faktu"?

Przecież napisłem, że ciężko z umieszczeniem w tym dziale książek religijnych. To nie bez przyczyny odrębny dział. Zwróciłem tylko uwagę, że nie jest poprawnie uznawać całości literatury jako worka z napisem "fikcja". Nic poza tym. A skoro już o Biblii mowa, raczej nie można jej uważać za pojedynczą książkę, lecz wolumin zawierający kilkadziesiąt różnogatunkowych utworów literackich. A nawiązując do tematu, co akurat Ciebie już nie będzie dotyczyć: każda religia, która twierdzi inaczej nie może być prawdziwa, bo zataja stan faktyczny.



#111327 Czy istnieje jedyna prawdziwa religia?

Napisano przez Adelfos on 2009-01-13, godz. 23:37 w Ogólne

Jaśniej proszę.

Są różne działy literatury, np. literatura faktu. Prawdą jest jednak, że ciężko z umieszczeniem tam książek o tematyce religijnej. Zresztą to inny dział.



#111323 Czy istnieje jedyna prawdziwa religia?

Napisano przez Adelfos on 2009-01-13, godz. 23:19 w Ogólne

(no - może poza postacią literacką o imieniu Jezus, a że literatura to fikcja, zatem nikt).

Widać po tym wtrąceniu, mospanie, żeś nie jest (cytuję) "wykształcony filologog".



#111317 A co z gloszeniem i "spotkaniami"

Napisano przez Adelfos on 2009-01-13, godz. 22:57 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

(wersja light, bez Królestwa, czasów końca, raju i reszty)


Oby rozmyślania nad wspaniałą przyszłością, jaką Bóg przewidział dla ziemi przyniosły nam pociechę i zbudowanie.

(Zwiastun Królestwa Chrystusowego, Numer 5 - 2008 r.)
http://nastrazy.pl/h...ok=2008&numer=5

W tym czasie ustanowione zostanie Królestwo Chrystusowe i na cały świat spłyną jego błogosławieństwa.

(Zwiastun Królestwa Chrystusowego, Numer 6 - 2007 r.)
http://nastrazy.pl/h...ok=2007&numer=6

Nie jest naszym celem rozbudzanie trwogi wśród Czytelników, lecz optymistyczne spojrzenie na te "znaki czasu" zaznaczające zbliżanie się Królestwa, o które tak gorąco się modlimy.

(Zwiastun Chrystusowego Królestwa, Numer 6 - 2006 r.)
http://nastrazy.pl/h...ok=2006&numer=6

Mateusz opisuje także okres, gdy cała ludzkość będzie błogosławiona dzięki Jesusowi.

(Zwiastun Królestwa Chrystusowego, Numer 1 - 2005 r.)
http://nastrazy.pl/h...ok=2005&numer=1

Oby to wydanie zachęciło Was do dalszego badania Pisma Świętego, które ujawnia niezwykły charakter "dni Syna Człowieczego".

(Zwaistun Królestwa Chrystusowego, Numer 3 - 2004 r.)
http://nastrazy.pl/h...ok=2004&numer=3