Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Roszada

Odnotowano 222 pozycji dodanych przez Roszada (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2016-12-14 )



Sort by                Order  

#143303 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-02, godz. 14:41 w Trójca

Dziękuję za info. No tak ale ten język XVI-XVII wieczny to dla mnie prawie czarna magia. Wy już przywykliście do staropolszczyzny wszak nazwałem Was 'kustoszami'.



#143310 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 10:53 w Trójca

Wspomniany wcześniej mój artyku pt.

"Od kiedy Jezus stał się Dziedzicem, Sędzią, Panem, Mesjaszem, Synem Bożym, Królem i Bogiem?"

został zamieszczony tu:

http://www.piotrandr...JEZUSsedzia.DOC

Jednak nie jestem zadowolony z tego artykuły gdyż prawie nie uwzględnia on tych antytrynitarzy, którzy zakładają, że Jezus nie istniał wcale przed swym narodzeniem czy poczęciem. W Polsce obecnie prawie że nie ma takich osób, w związku z tym nie poświęciłem im uwagi, gdyż nawet nie widziałem ich opracowań na papierze.



#143285 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-31, godz. 18:45 w Trójca

Przykład manipulacji tekstem Hbr 1:3 przez ŚJ:


Pierwszy tekst biblijny z roku 1994 ukazuje moc Syna Bożego:

Hbr 1:3 - „On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty, on też podtrzymuje wszystko słowem swej mocy, a dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, zasiadł” („Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata” 1994).

Drugi tekst z roku 1997 ukazuje moc Boga:

Hbr 1:3 – „On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty, on też podtrzymuje wszystko słowem jego mocy, a dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, zasiadł” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997).

Widzimy z tego, że gdy Towarzystwo Strażnica zauważyło, iż niektórzy ludzie, powołując się na jego Biblię, twierdzili, że Jezus ma nieograniczoną moc, to zmieniło po prostu tekst w swym przekładzie biblijnym.



#143284 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-31, godz. 07:40 w Trójca

Słyszałem, że są tacy, co do Ojca odnoszą Hbr 1:10. Tak próbował A. Wiśniewski i został skontrowany:

http://www.trinitari...ebrajczykow.htm

Nie mogę się zgodzić z tym, ze dopiero po zmartwychwstaniu została dana Jezusowi "wszelka władza".
Chrystus następującymi słowami dał do zrozumienia, że „wszelka władza” (Mt 28:18) nie została Mu dana dopiero po zmartwychwstaniu, ale miał ją gdy przyszedł na ziemię:

„Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkim (...) Kto z nieba przychodzi, Ten jest ponad wszystkim” (J 3:31).

„Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce” (J 3:35).

Jeśli wszystko Bóg oddał w ręce Chrystusa będącego na ziemi, to i musiał dać Mu wszelką moc, aby mógł nad tym panować.
Wiemy też, że Chrystus swoją Wszechmoc zademonstrował w stosunku do żywiołów natury, aż Apostołowie pytali:

„Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?” (Mk 4:41).

Tu trzeba zaznaczyć, że Jezus uciszając żywioły nie prosił Boga, by to On uczynił, tylko sam krótko rzekł: „Milcz, ucisz się!” (Mk 4:39; por. Mk 6:51).
Mało tego, Apostołowie od początku wiedzieli, że Jezus jest „Synem Bożym” (J 1:34, 49), a jednak nadal pytali „Kim właściwie On jest”. Widać, że dostrzegali oni u Jezusa Jego Wszechmoc, a wiedzieli, iż kierowanie żywiołami natury Biblia przypisuje Bogu Wszechmocnemu, więc Jezus sam musiał posiadać taką moc, jak i On:

„który uśmierzasz burzliwy szum morza, huk jego fal...” (Ps 65:8);
„Lecz ja jestem Jahwe, twój Bóg, który gromi morze, tak iż się burzą jego odmęty – Jahwe Zastępów – to moje imię” (Iz 51:15; patrz też Ps 89:10, 107:25-30).

Napisałem na ten temat artykuł:

Od kiedy Jezus jest Wszechmocnym?

http://www.piotrandr.../aWSZECHMOC.DOC

Natomiast w piątek na www.piotrandryszczak.pl będzie wstawiony mój starszy artykuł:

"Od kiedy Jezus stał się Dziedzicem, Sędzią, Panem, Mesjaszem, Synem Bożym, Królem i Bogiem?"

Moje pytanie. Jak do Prz 8:22 odnosili się Bracia Polscy?
Czy wszyscy jednolicie?



#143280 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 20:18 w Trójca

Z tego co wiem Żydzi wierzyli że Tora i Mesjasz istnieli od zawsze u Boga.
Jeśli zaś pada sugestia, że dopiero po zmartwychwstaniu uczynił Mesjaszem i Panem wg „Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg (...) którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem i Mesjaszem” (Dz 2:32, 36), to nie zgadzam się z tym.

Biblia wskazuje, że Jezus „Panem” nazywany był już wcześniej, to znaczy gdy był na ziemi, a nawet gdy był dopiero w łonie Maryi:

„A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie” (Łk 1:43).

Również zaraz po urodzeniu Jezus nazwany jest „Panem”, „Mesjaszem” i „Zbawicielem”:

„dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2:11).

Widać z tych słów anioła, że Panem i Mesjaszem Jezus był już zanim się narodził, a od tego momentu stał się też Zbawicielem.

Również przed przyjściem na ziemię był Panem, a więc i Mesjaszem:

„Do Syna (...) Tyś, Panie na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa” (Hbr 1:8, 10; por. Hbr 1:11-12).

Ale wiem że nie dojdziemy do porozumiena, gdyż różnimy się diametralnie interpretacją.



#143311 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 15:25 w Trójca

Moje pytania.
Kogo unitarianie przywołują jako swojego pierwszego świadka w rozumieniu tego, że Jezus nie istniał przed swym narodzeniem.
Rozumię, że nie Ariusza, bo on inaczej uczył zarówno o Synu jak i o Duchu.
Czy Pawła z Samosaty? Czy poglądy z tamtych lat były identyczne jak dzisiejsze na temat Syna?

Jakie były dalsze losy Budnego po jego wykluczeniu ze zboru, rozumię nie z lokalnego zboru, ale ze zboru w znaczeniu całej społeczności Braci Polskich.



#143315 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 19:39 w Trójca

Dziekuję za szerokie odpowiedzi.

Dziś miałem okazje przeglądać najnowszy tom 15 Encyklopedii Katolickiej 2011.
Było tam np. spore hasło Piotr z Goniądza.
I tu w związku z tym pytanie. Pisano tam że był on krytykowany przez jakiegoś kalwina (nie zapamiętałem nazwiska) oraz przez Czechowica i Budnego. Nie podano w jakich kwestiach i czy w ogóle w chrystologicznych.
Jeśli tak, to proszę o jakies info. W czym nie zgadzali się ci Bracia Polscy z owym bratem.



#143371 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-09, godz. 19:32 w Trójca

A dla mnie preegzystencja ma też związek z niegrzeszeniem. Nie tylko pełnia Ducha.

Co do słów "był Mesjaszem", to też nie uważasz pewnie, że był nim od urodzenia? Więc co to ma do bezgrzeszności zanim stał się Mesjaszem?



#143362 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-08, godz. 20:33 w Trójca

No właśnie, jako TYLKO człowiek nie popełnił grzechu?
A może więcej takich mogło być (jak uczy KK o Marii), skoro ludziom takim zwykłym jak Jezus zdarza się nie grzeszyć?
Bez preegzystencji bezgrzeszny? Zastanawiające?



#143355 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-07, godz. 18:58 w Trójca

Być może jeszcze nie wiecie, ale lada dzień stare i nowe forum będzie połączone:

http://watchtower-fo...laczenie-forow/



#143344 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 18:26 w Trójca

Dziękuję za szerokie wyjaśnienie.
Niestety angielskim posługuję się za pomocą tłumaczy, a odczytywanie staropolszczyzny nie daje mi satysfakcji, a i można źle zrozumieć kwestie których się nie zna.
Miałem przygody już z różnymi wyznawcami (np. Hare Kryszna), że bez znajmości ich języka trudno było się dogadać z nimi, a oni nie potrafią już używać słów zrozumiałych dla ogółu. Podobnie trudno było się porozumieć z epifanistami, gdyż ich język też tylko dla wtajemniczonych.



#143276 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 18:14 w Trójca

Dla mnie niekoniecznie Jezus stał się Chrystusem dopiero gdy stał się człowiekiem:

„Tak Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat” (J 11:27).

Chrystusem, Mesjaszem mógł być wcześniej. Owszem, Mesjasz stał się również człowiekiem gdy przyszedł na świat.



#143273 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 14:08 w Trójca

Dowodzenie Purpureusa jest logiczne, gdy sie przyjmie na początku, jako pewnik, że Jezus nie istniał zanim się narodził.
Wtedy rzeczywiście można przyjąć że Chrystus to określenia człowieka, a pierwociną jest On jako stworzenie.



#143211 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-21, godz. 18:44 w Trójca

Dziękuję za szeroki opis. Tak na marginesie to cenię obecnych Braci Polskich, za 'kustoszowanie' sprawom antytrynitaryzmu. Bo bez nich pewnie pamięć o wielu ważnych sprawach pewnie by zaginęła.
Nie zorientowałem się jakiego wyznania był wspomniany L.Chmaj, bo i moja Enc. Katolicka nie podaje tego, choć przypuszczam, że świecki katolik, skoro jest jego życiorys w niej.



#143213 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-22, godz. 06:30 w Trójca

Dzięki za info.
W Gdańsku miałem kiedyś kontakt z członkiem Jednoty Braci Polskich z Markiem Dygałą z Sopotu, ale nie wiem czy wytrwał w tej wierze. Szykował się kiedyś nawet ekumenizm ich z Chrzescijanami Dnia Sobotniego, ale nie doszło do tego.
Kiedyś pisał do mnie członek Jednoty... z Nowego Dworu Gdańskiego, a ja pisałem do Wrocławia, ale dawno temu to było. Bogumił Rylewicz odpisywał mi.



#143132 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-18, godz. 19:43 w Trójca

Gambit chłopie daj se spokój. Masz 64 lata a uganiasz się jak młodzieniec. Kto Cię będzie ganiał.
To jest wątek o Jezusie Bogu, a nie o Maryi. Żałuję, że go 'zaśmieciłem' tematem, nie na temat.
Jak chcesz se o Maryi poczytać to podaję Ci linki:

http://www.piotrandryszczak.pl/17.html

http://www.piotrandr...ty/aaSZACUN.DOC

http://www.piotrandr...y/aaBOGINIE.DOC

http://www.piotrandr...arty/aaBOLE.DOC

Widzisz przyczynisz się, że i inni poczytają o Maryi. Policzone Ci to będzie a i ja Cię chwalę za to, bo sam bym tych linków nie wstawiał, ale Ty mnie zmobilizowałeś. Chwała Bogu!



#143088 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-15, godz. 15:04 w Trójca

Dzięki, panie Roszada, za przypomnienie tych rzeczy; proszę jednak zauważyć,
że Gambit - jako były świadek Jehowy - zna pewnie metodę "o wszystkim i o niczym".


Ale on był też katolikiem co z dumą podkreśla w swoim stałym wpisie, swej stopce 'redakcyjnej':

Do 1985 r. byłem w KRzK.<====> Od 1985 - 2006 r. ŚJ.

Ma on, jak podaje na innym forum 64 lata, więc do 38 roku życia był katolikiem. Ale chyba z tego co widac mało świadomym. A wydawałoby się że powinien być bardziej światły niż wielu ŚJ. Coś powinien pamiętać ze swego dorosłego katolicyzmu. Może był wtedy 'letni'.



#143083 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-15, godz. 10:04 w Trójca

Matka Boska, Matka Boga, Boża Rodzicielka, Bogurodzica, Królowa Niebios, Najświętsza Maryja Panna. Chociażby z ostatniego tytułu "Najświętsza", wynika, że "najświętsza" nawet od wszystkich mieszkańców nieba włącznie z Jehową.


Matka Boska, prawidłowo Matka Boża (to jest właściwe określenie teologiczne), bo ona nie jest "boska", ale jest matką Jezusa, który jest "Bogiem" (J 20:28).

Małe biblijne uzasadnienie dotyczące Matki Bożej:

Mt 1:23 mówi, że Syn Maryi, którego porodziła to „Emmanuel, to znaczy ‘Bóg z nami’”. Maryja jest więc Matką „Boga z nami”, tzn. jest Matką Bożą.

Elżbieta nazywa Maryję "Matką Pana" (Łk 1:43). Tytuł „Pan” w zastosowaniu do Jezusa jest wymienny z określeniem „Bóg”. Na przykład Piotr na początku swego listu nazywa Chrystusa „Bogiem i Zbawicielem” (2P 1:1; por. J 20:28), a na końcu „Panem i Zbawicielem” 2P 3:18. Maryja więc, będąc Matką Pana, jest Matką Bożą.

Anioł Gabriel powiedział do Maryi, że Święte, które z Niej się narodzi, „będzie nazwane Synem Bożym” (Łk 1:35). Określenie „Jednorodzony Syn Boży” (J 3:18) jest wymienne z tytułem „Jednorodzony Bóg” (J 1:18); por. J 20:28, 31 (Bóg i Syn Boży). Maryja więc, będąc Matką Jednorodzonego Syna Bożego, jest Matką Jednorodzonego Boga, tzn. jest Matką Bożą.

Maryja będąc „Matką Jego” (J 2:5) i „Matką Jezusa” (J 2:1), który jest "Panem i Bogiem" (J 20:28), jest tym samym Matką Boga i Matką Pana.

To samo dotyczy pozostałych tytułów. Gambit, jako były katolik tego nie wie????

Najświętsza

A "Najświętsza" jak sama nazwa wskazuje "Najświętsza ... Panna". A co tu z Jehową on ją porównuje, czy Jehowa jest Panną? Zna pewnie słowa biblijne o "Miejscu Najświętszym" (słowo najświętszy występuje w BT 39 razy). Czyżby ono było świętsze od Boga?

O Królowej:

Tytuł Królewski należy się też Maryi z powodu przynależności do królewskiego rodu Dawida (Rz 1:3). Matka Króla w tym rodzie nazywana była „Królową - Matką” (1Krl 15:13, 2Krl 10:13, 1Krl 2:19n.).

Królewska godność Maryi wypływa też ze słów obietnicy „współkrólowania” z Jezusem (Rz 8:17, 2P 2:9, Ap 3:21). Jeśli współkrólować mają z Chrystusem wszyscy prawdziwi chrześcijanie, to tym bardziej Maryja „pełna łaski”, „błogosławiona między niewiastami” (Łk 1:28, 42).

Ap 12:1 mówi o Niewieście, że „na jej głowie korona”, a ta jest atrybutem królowania. Maryja, którą Kościół identyfikuje z Niewiastą z Ap 12:1 (por. J 2:4, 19:26), jest więc Królową.

Miejsce Maryi-Królowej jest „po prawicy” Jezusa-Króla, to znaczy w niebie, jak zapowiada proroczo Ps 45:10. Choć trzeba odnieść słowo „królowa” z tego Psalmu do „małżonki” Króla, to znaczy do Kościoła (por. Ef 5:25-27, 2Kor 11:2), ale jednak Maryja też stanowi Kościół i jest jego najlepszym owocem oraz jednostkowym ideałem (Łk 1:28, 42).

Przebudźcie się! Nr 9, 1996 s. 22 uczy: „Jeżeli Maria do śmierci pozostała wierna, teraz sprawuje władzę w niebie z innymi spośród 144 000 współkrólów Chrystusa...”. Widać, że ŚJ sami uczą o królowaniu Maryi, więc czemu negują jej tytuły?



#143229 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-23, godz. 12:38 w Trójca

Pytanie do Purpureusa lub założyciela wątku.
Czy w dzisiejszym arianizmie (lub dawniejszym) jest powszechna niechęć do uznawania tekstu Mt 28:19 w takiej wersji jaką znamy?
Czy odrzucanie takiego tekstu to tylko skrajne punkty widzenia niektórych unitarian biblijnych?
Pytam gdyż kiedyś na ulicy przypadkowo spotkany arianin (chyba nie był mieszkańcem Gdańska) jak i jeden z forumowiczów odrzucał ten werset w znanej postaci.
Napisałem o tym kiedyś artykuł polemiczny:

http://www.piotrandr...cowie/30art.DOC



#143232 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-23, godz. 17:05 w Trójca

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dodam, że niektórzy, np. ŚJ, powołują się czasem (prywatnie) na słowa z Kom. KUL do Mt:

"Wiele dyskutuje się dziś na temat w. 19 a mianowicie, czy formuła trynitarna chrztu św. w nakazie misyjnym jest autentycznym logionem Jezusa, czy też wypracowaną formułą liturgiczną pierwotnej gminy w oparciu o słowa Jezusa" (s. 361).

Przytaczając te słowa próbuje się w jakiś sposób osłabić ten tekst polemizując na temat Trójcy.

Jednak gość któremu poświęciłem wymieniony artykuł, nie był Arturem. To jakiś 'zrywowy' arianin, który wrzucił jakieś słowa przetłumaczone chyba z jakiegoś ang. traktatu anytytrynitarnego. To dawno było więc słabo pamiętam. Zdaje się że w 2007 czy 2008 r.
Gdyby pod ręka były gdzieś słowa Artura, to chętnie przeczytam.

A jak sprawa szabatu wygląda dziś u unitarian. Czechowic zdaje się był przeciw "pogańskiej niedzieli i żydowskiemu sabatowi", a Budny zdaje się szabat zachowywał i inne święta Izraelitów?

Jak wygląda w Polsce dziś ruch antytrynitariański związany z Braćmi Polskimi (ilościowo i czy są różne grupy)?

Jeśli nie męczę czy zanudzam pytaniami to proszę o odpowiedź.



#143266 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-29, godz. 15:08 w Trójca

Ja też tego nie rozumię. Skoro Bóg jest Miłością, to webec kogo przejawiał ją, skoro nie istniał Syn?
A może Bóg dopiero stał się Miłością, którą wcześniej nie był?

Dla mnie Chrystus nie może być stworzeniem, bo Jk 1:18 mówi, że chrześcijanie są „pierwocinami Jego stworzeń” (Rz 16:5, 2Tes 2:13). Jednak Chrystus jest „pierwocinami” dla Ojca (1Kor 15:20, 23 BT), więc widać, że nie jest On stworzeniem (pierwociny - z gr. aparche) w odróżnieniu od nich.



#143238 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-24, godz. 21:25 w Trójca

Dzięki za szerokie wyjaśnienia. Jak nasuną mi się kolejne pytania, będę pytał dalej.



#143236 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-24, godz. 16:46 w Trójca

Dzięki za szeroki wykład!
Jestem jednak zawiedziony, że wśród Braci Polskich było takie 'wolnomyślicelstwo' co do Ducha Św. Wyobrażałem sobie, że w pewnym momencie zwołali jakiś synod i ustalili tak, a tak, należy na podstawie Pisma wierzyć. Myślałem, że to iż byli atakowani sprawi wielką spójność doktrynalną. Ale z drugiej strony jednak działała jakaś funkcja wykluczenia, jak choćby za judaizowanie.

A czy Servet może być zaliczany do unitarian? Czy różnił się od nich w czymś ważnym? Nie czytałem o jego kontaktach, choć zmarł wcześnie, bo zginął w 1553 r., a wtedy chyba unitarianie raczkowali?
Dawno temu czytałem jakąś książeczkę chyba jego autorstwa. Na okładce była głowa papieża, a jak się odwróciło ją, to była głowa diabła. Nie pamiętam tytułu.



#143234 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-24, godz. 08:37 w Trójca

Dzięki za szerokie info.
Ale zdaje się, że Budny był sabatarianinem?
Prócz tego, polska Jednota Braci Polskich obchodzi szabat. Sami mi to mówili i pisali, wyrazając się dość krytycznie o Czechowicu i jego wypowiedzi. Mało tego mają dośc oryginalna naukę, że Jezus zmartwychwstał w sobotę, a nie w niedzielę.

Druga sprawa to chciałbym zapytać o Ducha Św. W swoim artykule kiedyś napisałem, że dyskutowali "Czy należy modlić się do Ducha Św. (w samym swym początku w 1561 r.)"
Chciałbym zapytać jak wykształciła się nauka Braci Poslkich co do Ducha Św.?
Za kogo Go uważali początkowo, a jak później rozumieli. Czy dziś wszyscy unitarianie tak samo wierzą?

Np. wspomniana Jednota Braci Polskich uważała Go za anioła na podstawie dwóch tekstów Dz 10:3, 7 i 19 o "aniele" i "Duchu".



#142835 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-09-21, godz. 18:27 w Trójca

Tomasz Mu odpowiedział: "Pan mój i Bóg mój!" (J 20:28).