Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Mario

Odnotowano 566 pozycji dodanych przez Mario (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-02-02 )



Sort by                Order  

#106392 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 21:44 w Krzyż czy pal?

Serdecznie pozdrawiam!
Pozwolę sobie dołączyć do wątku.

Jestem pod wrażeniem dociekliwości!!! Jednak należy zauważyć:

1. Paul Wilhelm Schmidt, który był profesorem Uniwersytetu Bazylejskiego!

2. w swoim dziele pt. Die Geschichte Jesu - szczegółowo omówił znaczenie greckiego słowa stauròs.

- wyjaśnił jasno na stronie 386 „ (…)[staurós] oznacza jakikolwiek pionowo stojący słup albo pień drzewa".

3. A na stronach 387 do 389 tak napisał o straceniu Jezusa: „Jeżeli chodzi o karę wymierzoną Jezusowi, to z doniesień ewangelicznych wynika, że oprócz ubiczowania zastosowano wyłącznie najprostszą formę rzymskiego ukrzyżowania—zawieszenie nie odzianego ciała na palu, który, nawiasem mówiąc, kazano Jezusowi nieść lub ciągnąć na miejsce egzekucji, by tę upokarzającą karę uczynić jeszcze uciążliwszą. (...) Każdą inną formę niż zwykle zawieszenie wyklucza fakt, iż takich egzekucji nierzadko dokonywano masowo: 2000 osób na raz zgładził Warus (Flaw., Dawne dzieje Izraela, księga siedemnasta, 10.10), po¬dobnie Kwadratus (Wojna żydowska, II 12. 6), prokurator Feliks Wojna żydows¬ka, II, 15. 2 [13. 2]), a także Tytus (Wojna żydowska, VII, l [V, 11. l])".

z pozdrowieniem.
A co do propozycji przetłumaczenia jakiś istotnych fragmentów i zamieszczenia rycin to pomysł doskonały!!!!


Mario



#106395 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 21:56 w Krzyż czy pal?

Pozdrawiam wszystkich,
Temat śmierci największego z ludzi Jezusa Chrystusa powraca na różne sposoby.
Czy jest ktoś w stanie zanegować jasne i klarowne argumenty, przedstawiane przez Ciało Kierownicze w sprawie pala (stauros).
Zachęcam do dyskusji na ten temat

Mario

PS. Nie piszcie tylko że wszystko jest w tekście Pana Bednarskiego i Andryszczaka!
PS. Dlaczego nikt nie przytoczy na zdjęciach argumentów zawartych w książce "Bogactwo" wyjaśniających stanowisko Ciała Kierownictwa?



#106410 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 22:35 w Krzyż czy pal?

Pozdrawiam serdecznie ponownie,
wydaje sie że podałem chwile temu. ale dobrze.
np.
W. E. Vine'a: An Expository Dictionary of New Testament Words: podaje
STAUROS - oznacza przede wszystkim pionowo ustawiony słup czy pal. Przybijano do niego złoczyńców skazanych na stracenie. Zarówno ten rzeczownik, jak i czasownik stauròo— 'przymocować do słupa lub pala' — należy w ich pierwotnym znaczeniu odróżniać od kościelnego krzyża złożonego z dwóch belek” – strona 418.
Pozdrawiam serdecznie

Wiecej wyjaśniono w książce "Bogactwo".



#106414 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 22:48 w Krzyż czy pal?

Moze jeszcze jeden, dużo mocniejszy dowód:

Paul Wilhelm Schmidt, który był pro¬fesorem Uniwersytetu Bazylejskiego, w swoim dziele pt. Die Geschichte Jesu (Dzieje Jezusa, tom 2, Tybinga i Lipsk 1904, ss. 386-394) szczegółowo omówił znaczenie greckiego słowa stauròs. Na stronie 386 wyjaśnił: „ (…)[staurós] oznacza jakikolwiek pionowo stojący słup albo pień drzewa". A na stronach 387 do 389 tak napisał o straceniu Jezusa: „Jeżeli chodzi o karę wymierzo¬ną Jezusowi, to z doniesień ewange¬licznych wynika, że oprócz ubiczowania zastosowano wyłącznie najprostszą formę rzymskiego ukrzyżowania—za¬wieszenie nie odzianego ciała na palu, który, nawiasem mówiąc, kazano Jezu¬sowi nieść lub ciągnąć na miejsce egze¬kucji, by tę upokarzającą karę uczynić jeszcze uciążliwszą. (...) Każdą inną for¬mę niż zwykle zawieszenie wyklucza fakt, iż takich egzekucji nierzadko doko¬nywano masowo: 2000 osób na raz zgładził Warus (Flaw., Dawne dzieje Izraela, księga siedemnasta, 10.10), po¬dobnie Kwadratus (Wojna żydowska, II 12. 6), prokurator Feliks Wojna żydows¬ka, II, 15. 2 [13. 2]), a także Tytus (Woj¬na żydowska, VII, l [V, 11. l])".



#106418 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 23:01 w Krzyż czy pal?

Szanowny Kolego,
ale ja nie chce przerzucać się kolejnymi cytatami. proszę o ustosunkowania sie do przedstawionych Powyżej dwóch autorów, którzy nie potwierdzają tezy o ukrzyżowaniu!!!
a) tekst - Słownik Vine?a
B) tekst - Paul Wilhelm Schmidt

Właśnie o to mi chodzi, dlaczego nikt nie potrafi się jasno ustosunkować do tych autorów? Tylko przemilcza się ich tezy, albo spłyca się dyskusję stwierdzeniem, że to odosobnione przypadki.

PS.
Raz jeszcze pytam, i proponuje aby czytelnikowi zaprezentować tekst z książki Bogactwo. Wtedy każdy się przekona, o prawdziwych racjach, konieczności "nie oddawania czci krzyżowi".

Dziękuję za zainteresowanie,
ale właściwie, to nie rozumie, co ma wspólnego nijaki W A. Schwacher: Ostatni totalitaryzm w Polsce, z tematem krzyża. Kim jest ten autor?



#106421 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 23:12 w Krzyż czy pal?

Witam serdecznie,

Zacytował pan jakieś zdanie wyrwane z kontekstu chyba.



#106424 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 23:17 w Krzyż czy pal?

To zdanie, które Pan zacytował, świadczyłoby, że poglądy profesora są odmienne od tych które wielu ludzi zna i powtarza. I właśnie kiedy pisze, o tym, że Jezus zawisł na palu, brakuje nam argumentu który by tą tezę obalił.


Jestem nowy na tej stronie, i pana teksty uważam za bardzo cenne. zwłaszcza skany i tłumaczenia. Jednak, w sprawie profesora, nie jestem przekonany. Rycinę, którą zamieścił w swojej książce, poparł na pewno jakimiś naukowymi faktami.



#106426 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 23:30 w Krzyż czy pal?

Bardzo dziękuję,
nie przekonuje mnie to jednak, bo nie znam niemieckiego na tyle aby to w tym skanie przeczytać. Myślę, że zrobią to inni, którzy z tym nie mają problemów.
Jednak powrócę do pytania sprzed kilku dobrych minut, Jak dowiadujemy się z dodatku str. 419 CPG, autor ten był przekonany o śmierci Jezusa na palu.
Fotografia przedstawia człowieka przywiązanego do pala a nie przybitego(Fulda).
Czy profesor (Schmidt) uważał, że Jezusa przywiązano a nie przybito?
Czy profesor choć w jednym miejscu dopuszcza możliwość ukrzyżowania Jezusa, czy tylko pisze o palu?

Mario



#106427 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-21, godz. 23:48 w Krzyż czy pal?

Wiem, że już późno, do tematu chciałbym wrócić w kolejnych dniach. Zapraszam innych do rozmowy. Chciałbym, uporządkować pewne pojęcia, stereotypy i domówić niedopowiedziane.
PS. Czy ktoś ma dostęp do książki "Bogactwo". Przyznam że publikacja jest stara, i trudno dotrzeć do niej. No a może ktoś ma Strażnice z tych lat, kiedy tłumaczono starannie dlaczego drzewo, pal, a nie krzyż. Katolickich argumentów mamy sporo. Warto wrócić do źródła.
pozdrawiam raz jeszcze



#106431 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 00:13 w Krzyż czy pal?

Mirku,

piszesz:
1. Fotografia przedstawia doświadczenie, które wykonano na potrzeby jego książki - zwłoki zmarłego człowieka powieszono na palu. Natomiast żywi ludzie brali udział w tym dośwaidczeniu wisząc na drabinkach z rękoma wyciągniętymi do góry. Po kilku minutach dusili się. Mogę też przedstawić skany z dodatku, gdzie opisano doświadczenie tego profesora.

Będę wdzięczny za skany z Fulda. Może mógłbyś delikatnie ołówkiem zaznaczyć najważniejsze sformułowania i choćby 3-4 zdania przetłumaczyć. Gdyby tak było faktycznie, oznaczałoby to, że ten człowiek był lekko "szalony" i to co pisał to była XIX wieczna medycyno-teologia.

Ja bym w niedziele może skonsultował to ze znajomym.

2. piszesz:

a) autor (Schmidt) komentuje jeszcze to wydarzenie na stronie 400, gdzie wyraźnie daje do zrozumienia, iż ewangelista Jan wybujał sobie rozmowę z matką. Mogę też przedstawić skan.

oraz B) Profesor wie, iż w czasach Jezusa krzyzowano na krzyżu w kształcie litery T, ale uważa, iż opis w biblii jest za skąpy aby taki wniosek wyciągnąć.

Tutaj również byłbym wdzięczny za jakieś skany z podkreśleniem i tłumaczeniem 3-4 zdań w których profesor a) opisuje że nie było Jana pod krzyżem (czy palem?), i kiedy przyznaje, że niezależnie od tego, że stauros to pal słownikowo, Jezus mógł być ukrzyżowany w T/.

dziękuję za zaangażowanie i współprace - ale nie chce mi się wierzyć, aby dodatek był tak stronniczy w przekładzie Nowego Świata



#106433 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 00:45 w Krzyż czy pal?

Dobrze,

a więc do jutra. Postaram sie prześledzić proponowany wątek. Nie mniej, gdybyś natrafił na jakieś ciekawe miejsca w książce to bedę wdzięczny za tłumaczenie - zwłaszcza w tych kwestiach na które zwróciłem uwagę powyżej.
Mnie się to coraz bardziej wydaje szyte grubymi nićmi.



#106447 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 09:51 w Krzyż czy pal?

Są takie badania. Przperowadzili je lekarze, ale jesli jest w nich jakiś błąd metodologiczny to trzeba je albo zakwestionowac albo powtórzyć z użyciem dzisejszego stanu wiedzy.


Biorąc pod uwagę, że Jezus był bity, maltretowany przed powieszeniem na drzewie, to nie dziwić powinna jego dość szybka śmierć. Jednak, jak długo umierał tego nikt nie wie. Umierać zaczął już wcześniejszego dnia wiedząc co się dzieje.

Widzę, że na całym forum, jedynie Mirek w tym temacie ma rzeczowe podejście do stawianych pytań. I gdy pytam o konkretne sprawy to o nich pisze. Dobrze. A więc pytanie do Arura, skoro zna sie na medycynie i badaniach.
Czy kolega jest w stanie podać choć 3 takie niezależne badania???? prowadzone przez lekarzy???
pozdrawiam



#106449 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 10:06 w Krzyż czy pal?

Prosze bardzo: A.A. LeBec i Pierre Barbet lata 30 i Hermann Moedder lata 40 naszego wieku.


Dzięki, ale ta odpowiedź jest dziwna. Po pierwsze:
1. dopiero mamy 2008 rok, więc jak to mozliwe, że oni już badali w latach 30 i 40? Chyba chodzi o miniony wiek!!!

Nastepna sprawa:
2. Prosiłem o przynajmnie trzy niezalezne źródła. Więc prosze o jeszcze jedno.

i na koniec - co najważniejsze!!!!!!

3. przytoczenie samych nazwisk nie jest przekonywujące. Prosze chociaż podanie 2-3 akapitów podsumowujących ich badania, - nazywa sie to często konkuzją!! lub wnioskiem z badań.
Ufam, że skoro odwołujesz się do badań, to je czytałeś. Więc nie będzie z tym problemu.

PS.
A jeszcze jedno, ciekawe że odwołujesz sie do jakiś badań sprzed 70 i 80 lat. Podobnie jak w sprawie krzyża publikacje Strażnicy. Słysze wtedy że to było dawno. Czy nie ma jakichkolwiek współczesnych badań???

pozdrawiam



#106458 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 11:03 w Krzyż czy pal?

Mario.

Mamy teorie, która mówi: Jezus umarł na plau. Tą teroie w pod koniec roku XIX i na poczatku XX lansuje kilku ludzi, z któych mamy dwie pracę pastora Fuldy i profesora Paul Wilhelm Schmidta. Ta teoria umarła smiercią naturalną ponieważ badania prowadzono również w XX wieku. I dzisiaj nie ma naukowca ,profesora, który by dalej podtrzymywał tą tezę. Po anlizie wszystkich źródeł i materiałów wyszło ,że umarł na krzyzu z belką poprzeczną.

Ostatnie badania pochodzą z 1989 roku (Frederick T. Zugibe’a, profesor patologii na Columbia University College of Physicians and Surgeons).

A konkluzje są na stronie co ją Janek podał.


Dzieki za odpowiedź, myslę że jest konkretniejsza niż poprzednia. Ale ja nie wiem o jakiego Janka chodzi??? i nie wiem gdzie są te wyniki badań.

czy możesz przytoczyć więc trzy konkluzje - trzech niezaleznych badań. Myślę, że wiele osób skorzysta wtedy z naszej rozmowy.
No i ja sam osobiście. Bo na razie mam same odnośniki, w różnych miejscach.
Czyli, czy możesz
np.
1. Frederick T. Zugibe’a.....i przytoczyć kogo i jak badał z konkluzją z tych badań
2. podobnie
3. podobnie

pozdrawiam



#106460 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 12:21 w Krzyż czy pal?

Następny co przepisuje odgrzane kotlety ze Strażnic i myśli, że odkrył Amerykę. Polemika z Fuldą i
Książka "Bogactwo" była pisana w czasach gdy archeologia była w powijakach. Równie bezsensowne byłoby cytowanie literatury przedwojennej w kwestii badań nad DNA.


Dziwi mnie styl w jaki Pan pisze, "następny" "stare kotlety", itd. Jest pewnie cennym doświadczenie lat jakie ma Pan w tym temacie. Czy to znaczy, że nalezy "z góry" patrzeć na ludzi, którzy na swój sposób chcą pożądkować pewne pojecia. Przecież Pan też wciąż pisze o tym samym, tyle, że na różne sposoby. Więc proponuje odłozyć na bok, tego typu styl pisania.

A co do argumentu, że Bogactwo było pisane dawno, to argument mało przekonujący. Przecież na serwisie znajdują się skany książek wcześniejszych. To jaki problem z książką Bogactwo???? Czyżby Pan bał się czegoś co tam napisano? A może właśnie w tej ksiązce są argumenty, które są trudne do obalenia przez zwolenników krzyża??? Może dlatego Pan pisze że to stara książka?

pozdrawiam



#106463 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 12:38 w Krzyż czy pal?

Oczywiście, że gdyby uczony twierdził, że Jezus nie rozmawiał z krzyża z matką i Janem, to oznaczałoby że jego teorie są naciągane. Wtedy należałoby również odżucić Jego teorie o upalowaniu.
Czy mógłbyś przytoczyć dosłownie, dłuższe Jego wyjasnienie nieobecności matki i Jana (w Twoim tłumaczeniu).
z góry dziekuję



#106465 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 12:56 w Krzyż czy pal?

Czytam te skany, i widze, że sporo pisze o krzyżu w kształcie ltery T. Ale jak gość tłumaczy, że Jezus nie mógł właśnie na takim palu (krzyżu) zginąć? Czy mógłbyś swoim biegłym niemieckim przetłumaczyć jakiś sensowny fragment dotyczący T, o którym na tych stronach pisze autor?
Dzieki



#106466 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 13:43 w Krzyż czy pal?

No to bardzo dobre pytanie. Ja nie mam dostępu do tej książki. Może znasz kogoś, kto może zamieścić skan, z części w której odnosi się ona do pala? Może wtedy ludzie lepiej by rozumieli konieczność zmiany krzyża na pal, jaki zaproponowało Ciało kierownicze.



#106474 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 15:41 w Krzyż czy pal?

Ja powołuje się na to co dostępne jest w - aktualnie dzisiaj dostępnej literaturze. A ponieważ, w temacie krzyża jedną z najważniejszych pozycji musi być książka Bogactwo, chciałbym do niej zajrzeć.
To w artykule pana Bednarskiego jest napisane, że w tej książce nie ma argumentów za palem. Ale skąd mam mieć pewność, że tak jest???

Oto rzeczowe, merytoryczne wyjaśnienie:

Dołączona grafika

Dołączona grafika
s.23

Jestem pod wrażeniem argumentacji.


Ciekawe, że skan, obejmuje mały akapit. Widać, że autorzy chcą wyjaśnić, dlaczego taka pozycja jest ważna, co oznaczała, a skan właśnie w pół wyrazu urywa ten właśnie "argument", (którego ponoć nie ma". Będę wdzięczny za skan, całego tekstu poświęconego krzyżowi. Podejrzewam, że znajduje się też tam wyjaśnienie, dlaczego nie należy czcić krzyża jako narzędzia zbrodni.

Pojawił się ktoś (hi fi) kto ma książkę "Bogactwo". Bardzo mnie to cieszy!!! :excl: Zapewne pojawią się dobre skany, i będziemy mogli lepiej rozumieć, argumenty potwierdzające naukę Ciała Kierowniczego - a właściwie Prezesa R.



#106476 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 16:00 w Krzyż czy pal?

Czyli Schmidt - stwierdza, że Rzymianie krzyżowali a nie palowali. To dlaczego podaje, że Jezusa Rzymianie upalowali? ????

na stronach 387 do 389 tak napisał o straceniu Jezusa: ?Jeżeli chodzi o karę wymierzoną Jezusowi, to z doniesień ewangelicznych wynika, że oprócz ubiczowania zastosowano wyłącznie najprostszą formę rzymskiego ukrzyżowania?zawieszenie nie odzianego ciała na palu, który, nawiasem mówiąc, kazano Jezusowi nieść lub ciągnąć na miejsce egzekucji, by tę upokarzającą karę uczynić jeszcze uciążliwszą

Skąd to przekonanie zastosowano wyłącznie, oraz zawieszenie nie odzianego ciała na palu. Uzasadnia to jakoś?



#106480 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 16:37 w Krzyż czy pal?

Mario...
Styl w jakim pisze Janek, to chyba coś, do czego trzeba się przyzwyczaić. Zasoby „kuchenne” jakimi dysponuje mogłyby niejednego wprowadzić w podziw. Jednak wchodząc z nim w polemikę kurtuazją i ty nie musisz „grzeszyć”. Wierz mi że to działa.
Jeśli chodzi o argumenty jakie Janek podał, są dość rzeczowe i przekonujące. Zastanów się również nad tym, dlaczego WTS zmienił pogląd na krzyż wprowadzając pal i kiedy to zrobił. Olo chyba wyżej coś o tym wspominał.

pozdrawiam cieplutko



Dziekuję, za ciepłe słowa. Faktycznie, ja staram się pisać jak najdelikatniej. Często jest tak, że mamy rację, dane, fakty, a zakrywamy je w słowach, które niepotrzebnie ranią, obrażają. To ważne, aby słowa, nie raniły niepotrzebnie, czyni to często aż zbyt mocno - odkrywana prawda. Ale wtedy cierpienie ma sens. A tak, cóż, z tego, że ktoś może mieć racje, jak zamyka na siebie i prawdę niepotrzebnymi słowami. OK. Po co pisać np. wciąż "sekta Świadków Jehowy". Wystarczy, ŚJ, albo prosto bez epitetów Świadkowie Jehowy. Znamy wiele takich epitetów jak: kociarze, domokrący, itd.

A co do krzyża, to właśnie to chce ustalić, poznać jak było i jak obecnie jest. Wiem, że moje poszukiwania, mogą pomóc również innym.



#106481 Otto Zöckler - Das Kreuz Christi

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 16:41 w Krzyż czy pal?

Witaj i w tym wątku, mam pytanie, czy w książce tej jest jakaś rycina przedstawiająca Chrystusa ukrzyżowanego?
Bo jeżeli nie, to kto wie, czy i on jakoś nie zakładał że stauros to pal!



#106487 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 18:40 w Krzyż czy pal?

Przytoczone przez Ciebie tłumaczenie jest faktycznie niezwykle użyteczne dla rozumienia kontekstu. Ale z niego wynika, że

1. Jezus niósł pal, bo inaczej trudno byłoby przywiązaną do ramion belke przekazać Cyrenejczykowi. Czy dobrze zrozumiałem????.

2. Twoje tłumaczenie: "a szczególnie także przez zmianę oznaczenia CRUX (krzyż) na PALUS (pal) Cycero Verr. V 6.12 lub STIPES Seneka de v. beat. w tym samym miejscu 19, 3, w którym także pojawia się raz PATIBULUM na oznaczenie CRUX (krzyża)". Tego fragmentu nie do końca rozumie.

3. Profesor Schmidt uważa że niewolników krzyżowano. A Jezus nie był niewolnikiem wiec go zawiesili na palu.

4. Miejsce które opuściła Strażnica, nie potwierdza tezy jakoby profesor Schmidt w tych opuszczonych linijkach twierdził że Jezusa ukrzyżowano!!! Wręcz przeciwnie, opuszczone miejsce potwierdza przekonanie profesora o zawieszeniu Jezusa na palu.

A wiec Strażnica jest uczciwa w przedstawianiu poglądu profesora Schmidta, który uważał, że Jezusa zawieszono na palu.



#106497 Paul Wilhelm Schmidt - Die Geschichte Jesu

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 19:43 w Krzyż czy pal?

Ok, to mnie przekonuje!
Powstaja jeszcze pytania, które pojawiły sie, a które jakoś jeszcze nie zdążyliśmy rozwinąć.

1. Ten eksperyment z drabinkami i studentami.

2. Zdjęcie zwłok mężczyzny na palu.

3. Teza jakoby nie było Jana i Marii pod krzyżem (on den Jüngern war keiner zugegen. Auch Mutter und Brüder nicht....) ciekaw co jeszcze dokładnie pisze?.

Czy mógłbyś przytoczyć szersze tłumaczenie profesora.

A może profesor stawia jeszcze jakieś inne niewiarygodne tezy?
Powoli wydaje sie, że zamykamy wątek profesora, ktory jest niewiarygodny :angry:

A on był Świadkiem Jehowy czy katolikiem? Dziwi fakt, że nikt nie oponował w świecie nauki, jak czytał te tezy???



#106498 Krzyż czy Pal

Napisano przez Mario on 2008-11-22, godz. 20:02 w Krzyż czy pal?

Obyś w swych poszukiwaniach prawdy czytając różne bzdury na tym forum nie zatracił tego co masz. Wiary.


Tak zgadzam sie,
może warto by nawet rozpocząć jakiś nowy wątek dotyczący stylu pisania. Tak, by emocje nie zasłaniały treści. Bo tak rozumiem sens tego forum.
A nie jest to łatwe. JAk czyta sie niektóre książki o ŚJ to włos się na głowie staje. I chce się zapytać PO CO TAKI STYL?
Kto wie ilu ludzi odnalazłoby prawdę, gdyby fakty były podawane w duchu braterstwa.
to jak jak z człowiekiem głupim, czy mało inteligentnym, czasami to widać na odległość, ale naszą wielkością jest taktować go z wyrozumieniem. NNie ma potrzeby na wstepie mowić mu, że głupi i idiota, a potem myśleć, że moje słowa do niego trafią.

A wiec może otworzyć wątek na ten temat. I zacząć inaczej sie do siebie zwracać????