Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Roszada

Odnotowano 222 pozycji dodanych przez Roszada (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-13 )



Sort by                Order  

#143334 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 10:58 w Trójca

Jednak ja zawsze uważałem, że Bracia Polscy, jako pewna enklawa, powinni być bardziej zgodni ze sobą. Nie byli przeciez aż tak wielka populacją, a ileż u nich sporów chrystologicznych. Wiem, że Piotr żył w początkach Braci Polskich, kiedy dopiero kształtowała się doktryna.

Jednak jesli chodzi o "przyjaciół" pozostaję przy swoim. Posyłam link i prosze zobaczyć, że Justyn wielokrotnie nazywa Żyddów z którymi dyskutuje "przyjaciółmi". Nie z powodu jakiejś mojej fobii to piszę ale z powodu obserwacji tekstu.

http://www.pgsiedlce...nty/justyn4.htm

Tertulina nie przytoczyłem dla jakiejś polemiki, ale dlatego, że przypomniał mi sie ten fragment. Nie dla słowa "heretycy" przytoczyłem te słowa ale dla ukazania kolejnego świadectwa o antytrynitaryzmie.



#143341 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 16:01 w Trójca

W związku z powyższym marzy mi sie zestawienie-tabela 10 najwybitniejszych unitarian XVI-XVII wieku a w niej odpowiedź na kilka kwestii, to znaczy ich wierzeń:

preegzystencja Jezusa
modlitwa do Niego i cześć dla Niego
Bóstwo Jezusa


i te same kwestie dotyczące Ducha Świętego uzupełnione o:

osobowość Ducha

Ciekaw jestem czy ktoś tak porównał wierzenia Braci Polskich, Socyna i innych.
Widząc, że np. w stosunku do Piotra różny był Budny i Czechowic, tak też pewnie było z innymi osobami.
Czy w związku z tym jest jakieś krótkie Credo z tamtych czasów, którego kto nie akceptował, to nie był zaliczany do zboru unitarian?



#143310 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-04, godz. 10:53 w Trójca

Wspomniany wcześniej mój artyku pt.

"Od kiedy Jezus stał się Dziedzicem, Sędzią, Panem, Mesjaszem, Synem Bożym, Królem i Bogiem?"

został zamieszczony tu:

http://www.piotrandr...JEZUSsedzia.DOC

Jednak nie jestem zadowolony z tego artykuły gdyż prawie nie uwzględnia on tych antytrynitarzy, którzy zakładają, że Jezus nie istniał wcale przed swym narodzeniem czy poczęciem. W Polsce obecnie prawie że nie ma takich osób, w związku z tym nie poświęciłem im uwagi, gdyż nawet nie widziałem ich opracowań na papierze.



#143303 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-02, godz. 14:41 w Trójca

Dziękuję za info. No tak ale ten język XVI-XVII wieczny to dla mnie prawie czarna magia. Wy już przywykliście do staropolszczyzny wszak nazwałem Was 'kustoszami'.



#143301 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-02, godz. 11:47 w Trójca

Dziękuję za info.
A czy z Purpureusem nalezycie do innych denominacji unitariańskich, różniących się poglądami?

Ciągle mi się wydaje też że Czechowic wierzył w istnienie Jezusa przed narodzeniem. Proszę mnie w razie czego wyprowadzić z błędu. Dawno temu czytałem jego dzieło (Rozmowy Christiańskie).
Pamiętam, że on dużo na temat Chrystusa polemizował tam z Budnym, ale czy dotyczyło to też istnienia przedludzkiego nie pamiętam. Jeśli nie tego dotyczyło, to czego?



#143344 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-05, godz. 18:26 w Trójca

Dziękuję za szerokie wyjaśnienie.
Niestety angielskim posługuję się za pomocą tłumaczy, a odczytywanie staropolszczyzny nie daje mi satysfakcji, a i można źle zrozumieć kwestie których się nie zna.
Miałem przygody już z różnymi wyznawcami (np. Hare Kryszna), że bez znajmości ich języka trudno było się dogadać z nimi, a oni nie potrafią już używać słów zrozumiałych dla ogółu. Podobnie trudno było się porozumieć z epifanistami, gdyż ich język też tylko dla wtajemniczonych.



#143355 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-07, godz. 18:58 w Trójca

Być może jeszcze nie wiecie, ale lada dzień stare i nowe forum będzie połączone:

http://watchtower-fo...laczenie-forow/



#143397 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-15, godz. 08:49 w Trójca

Dziękuję za pouczenie i temat zamykam dla siebie, skoro nie jest godny uwagi.



#143395 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-14, godz. 17:24 w Trójca

A kiedyś był BB wiodącym antytrynitarzem zdaje się.
Całe szczęście że nie dałem się przekonać im, bo bym też skończył jako człowiek bez wiary.



#143393 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-14, godz. 09:20 w Trójca

Tylko pomniki nie zmieniają zdania i swojego światopoglądu, bo są odzwierciedleniem konkretnej epoki w ludzkich dziejach… oraz niemyślący i pozbawieni daru wrodzonej inteligencji ludzie… żywię nadzieję. Że Ty i ja do tych istot i tych pomników jeszcze nie zaliczamy się…;)
BB


No to ja wtedy jestem pomnikiem, bo poglądów nie zmieniam.



#143362 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-08, godz. 20:33 w Trójca

No właśnie, jako TYLKO człowiek nie popełnił grzechu?
A może więcej takich mogło być (jak uczy KK o Marii), skoro ludziom takim zwykłym jak Jezus zdarza się nie grzeszyć?
Bez preegzystencji bezgrzeszny? Zastanawiające?



#143299 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-01, godz. 19:51 w Trójca

Dziękuje Purpureusie!
Widzę jednak, że Towarzystwo Strażnica mnie wprowadziło w błąd, bo Budny ma w tekście słowa tak ja my dziś. Tylko w komentarzu podaje innych tłumacznie.

Uległem pewnej iluzji wg Przebudźcie się:
"W „Nowym Testamencie” przetłumaczonym na język polski w roku 1574 przez Szymona Budnego zamieszczono odnośnie do Łukasza 23:43 uwagę marginesową o stosowanym przez niektórych tłumaczy odmiennym sposobie „punktacji”: „Amen mowie tobie dzisia/ ze mną będziesz w raju”."



#143297 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-11-01, godz. 18:54 w Trójca

Dziękuję Purpureusie za obszerną odpowiedź!
Mam prośbę odnośnie fragmentu:

"Budny wcale się nie upierał, że przecinek ma być postawiony przed dziś czy po dziś na marginesie odnotował, że w tej kwestii nie wszyscy są zgodni".

Otóż chciałbym posiadać cytat Budnego z jego przekładu, na ten temat, z podaniem źródła.
Dotychczas moja wiedza na temat jego słów była znikoma. W swej ksiązce pisałem:

"Ile przekładów Biblii, ma podobnie jak ŚJ oddany tekst Łk 23:43? ŚJ powołują się na 6 takich przekładów (Przebudźcie się! Rok LXII [1981] Nr 1 s. 14-16). Są to: 3 angielskie (J. B. Rotherhama, G. M. Lamsy i W. Curretona), 2 niemieckie (Michaelisa i Reinchardta) i 1 polski (arianina Budnego z 1574 r. – najstarszy, na który ŚJ się powołują, powstały setki lat po wprowadzeniu interpunkcji i ponad 1500 lat po Chrystusie). Wymieniony Lamsa przyznał, że „Przecinek można postawić przed lub po dzisiaj” (Strażnica Rok CV [1984] Nr 24 s. 4). Przypomnijmy, że Biblia lub jej części ukazały się do dziś w 2426 językach (Przebudźcie się! Nr 11, 2007 s. 30), a w wielu z nich istnieje dziesiątki lub setki (np. angielskie) przekładów i edycji."



#143211 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-21, godz. 18:44 w Trójca

Dziękuję za szeroki opis. Tak na marginesie to cenię obecnych Braci Polskich, za 'kustoszowanie' sprawom antytrynitaryzmu. Bo bez nich pewnie pamięć o wielu ważnych sprawach pewnie by zaginęła.
Nie zorientowałem się jakiego wyznania był wspomniany L.Chmaj, bo i moja Enc. Katolicka nie podaje tego, choć przypuszczam, że świecki katolik, skoro jest jego życiorys w niej.



#143213 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-22, godz. 06:30 w Trójca

Dzięki za info.
W Gdańsku miałem kiedyś kontakt z członkiem Jednoty Braci Polskich z Markiem Dygałą z Sopotu, ale nie wiem czy wytrwał w tej wierze. Szykował się kiedyś nawet ekumenizm ich z Chrzescijanami Dnia Sobotniego, ale nie doszło do tego.
Kiedyś pisał do mnie członek Jednoty... z Nowego Dworu Gdańskiego, a ja pisałem do Wrocławia, ale dawno temu to było. Bogumił Rylewicz odpisywał mi.



#143209 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-21, godz. 16:37 w Trójca

Dziękuję za opinię i za chęć udostępnienia materiałów. Niestety obecnie brak czasu nie pozwala mi zgłębiać tak szczegółowo zagadnień związanych z tymi teologami antytrynitariańskimi. A może, jeśli kiedyś najdzie mnie chęć, to zgłoszę się.
Zresztą raczej 'grzebie' w wiekach I-III, ewentualnie do IV wieku. Nie sposób wszystkiego trawić i 'przerabiać'.

Jeszcze proszę o dwa słowa na temat Chmaja, który pisywał o Braciach Polskich. Kiedyś przymierzałem się do tego autora, ale znów inne 'pisarstwo' odciągnęło mnie od niego.
Ewentualnie kto ze strony katolickiej najrzetelniej opisywał ostatnio Braci Polskich czy ich teologię.



#143200 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-21, godz. 09:05 w Trójca

A mi ciągle powraca pytanie jak WTS rozwiązuje problem Jezusa raz przez małe "b", a raz przez duże "B". Przecież Biblia ŚJ tak uczy:

"bogiem był Słowo" J 1:1;
"mój Pan i mój Bóg" J 20:28;

„jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca” J 1:18;
„Cudowny Doradca, Potężny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Książę Pokoju” Iz 9:6;

„chociaż jesteś człowiekiem, czynisz siebie bogiem” J 10:33.
„nazywał Boga swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu” J 5:18.

Czyżby WTS a za nim Gambit uważało, że Jezus jako człowiek był "bogiem", a jako Syn Boży był Bogiem?
Jeśli tak, to WTS i Gambit niedaleko jest od wykładni KK
.

Proszę też o opinię, jak by rozumiał intencję WTSu, Perpureus. Ja naprawdę nie potrafię zrozumieć toku rozumowania WTSu. Może osoba z obozu antytrynitarianskiego, a nie należąca do WTSu jakoś to rozumie inaczej niż my i ŚJ.
Wydaje mi się, że Budny czy Czechowic mieli bardziej uporządkowane nauki pod tym względem. Czytałem kiedyś Rozmowy Krystiańskie (może przekręciłem tytuł), ale niewiele pamiętam już z tego.



#143101 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-16, godz. 14:02 w Trójca

No fajnie Gambit, wiemy już co Cię gorszy w KK. Wiemy, że go nienawidzisz.

A teraz napisz nam co Cię gorszy w WTSie. Które nauki odrzucasz, jak sam piszesz, że trzeba je wymieść?

Bo może Ty tak z przekory wszystkich odrzucasz. Sam jesteś jaśnie oświecony. Jedyny na świecie.

Ja znam kilku takich co nie nadają się do żadnego wyznania, bo najlepiej wiedzą. Jedni z nich popadli już w całkowitą niewiarę, a inni leczą się psychicznie. A są tacy, co są zwalczającymi wierzących ateistami



#143229 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-23, godz. 12:38 w Trójca

Pytanie do Purpureusa lub założyciela wątku.
Czy w dzisiejszym arianizmie (lub dawniejszym) jest powszechna niechęć do uznawania tekstu Mt 28:19 w takiej wersji jaką znamy?
Czy odrzucanie takiego tekstu to tylko skrajne punkty widzenia niektórych unitarian biblijnych?
Pytam gdyż kiedyś na ulicy przypadkowo spotkany arianin (chyba nie był mieszkańcem Gdańska) jak i jeden z forumowiczów odrzucał ten werset w znanej postaci.
Napisałem o tym kiedyś artykuł polemiczny:

http://www.piotrandr...cowie/30art.DOC



#143246 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-26, godz. 08:41 w Trójca

Dziękuję za info. Ale ja nie traktowałem mojego wpisu jako jakiś atak, ale raczej jako pewne ubolewanie, że ruch unitarian nie jest jednolity.
Raczej kwestie które poruszam są moimi pytaniami niż czepianem się, że nie mają oni np. swego papieża.
Za mało wiem, by się czepiać. Raczej przez nasz kontakt chcę swoją wiedzę, w jakiś fragmentaryczny sposób rozszerzyć.
A tu zauważyłem Purpureusie jakąś Twoją irytację moimi pytaniami. Nie chcę być ironiczny w swych obecnych wpisach, choć może ktoś doszukuje się jakiejś ironii.



#143273 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-30, godz. 14:08 w Trójca

Dowodzenie Purpureusa jest logiczne, gdy sie przyjmie na początku, jako pewnik, że Jezus nie istniał zanim się narodził.
Wtedy rzeczywiście można przyjąć że Chrystus to określenia człowieka, a pierwociną jest On jako stworzenie.



#143266 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-29, godz. 15:08 w Trójca

Ja też tego nie rozumię. Skoro Bóg jest Miłością, to webec kogo przejawiał ją, skoro nie istniał Syn?
A może Bóg dopiero stał się Miłością, którą wcześniej nie był?

Dla mnie Chrystus nie może być stworzeniem, bo Jk 1:18 mówi, że chrześcijanie są „pierwocinami Jego stworzeń” (Rz 16:5, 2Tes 2:13). Jednak Chrystus jest „pierwocinami” dla Ojca (1Kor 15:20, 23 BT), więc widać, że nie jest On stworzeniem (pierwociny - z gr. aparche) w odróżnieniu od nich.



#143252 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-26, godz. 19:11 w Trójca

Mój poważny błąd jest ich wedle najnowszych szacunków łącznie ok 105 tysięcy 25000 na Węgrzech i ok 80000 w Rumunii.
http://www.magazyn.e...02162427310.htm


To i tak bardzo wiele, skoro w Polsce, gdzie był ich matecznik, tak niewielu unitarian jest. Nie wiem czy ze sto osób u nas jest?
No ale za to ŚJ dużo i badaczy sporo epifania ze 2500 i wolni badacze zdaje się 3000. To wszystko wprawdzie nie unitarianie, ale antytrynitarze. A i mniejsi są np. Chrzescijanie Dnia Sobotniego, pewnie około 500 osób, drudzy badacze też 400 soób.



#143249 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-10-26, godz. 14:34 w Trójca

Którzy konkretnie? Ci wygnani z Rzeczpospolitej w roku 1658 konstytucją sejmową, którzy w większości trafili do Siedmiogrodu(obecnie Węgry i Rumunia)gdzie do dzisiaj istnieje Kościół Unitariański liczący ok 260 tysięcy wiernych?


Dziekuję za kolejne info. Jestem jednak mile zsskoczony tą ilością 260 tysięcy. Nawet jeśli to są dwa państwa (Wegry i Rumunia), to i tak przy małej populacji w tych krajach (razem ok. 33 mln mieszkańców) to wielka ilośc wiernych. Wszak w Poslce jest np. ok. 130 tys SJ, a daje im to bycie trzecią 'siłą' w kraju o 38 mln mieszkańców.



#142848 Jezus człowiek

Napisano przez Roszada on 2011-09-22, godz. 15:41 w Trójca

To ks. Kowalczyk, a nie Kowalski. Czy to kabała, to opinia tylko adwersarza. Bynajmniej w KK nie uznano tego za kabałę, gdyż ksiądz ten jest w środowisku biblijnym szanowany i ceniony.
Cieszę się, żem niegodnym uczniem ks. J. Wujka.

Zapewne niewiele oryginalności zawierają te artykuły dla takiego fachowca-antytrynitarza. Antytrynitarze na ogół noszą nosy wysoko. Doświadczyłem tego wielokrotnie.
Korzystam z dorobku 2000 lat chrześcijaństwa, więc nie może być tam nic nowego, ale dla przeciętnego zjadacza chleba chyba coś odkrywczego znajdzie się. A tu tym wpisem robię reklamę dla zainteresowanych problematyką. Jeśli zobaczą goście, że nawet czołowy antytrynitarz przeczytał coś katolickiego, to pewnie zachęci ich też to do przeglądnięcia tekstu.