Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak ŚJ mają traktować głosicieli innych religii?


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 14:50

Jak myślicie, co by się stało gdyby ktoś o innych przekonaniach religijnych głosił świadkom Jehowy swoje poglądy i wierzenia? Gdyby na przykład chciał wręczyć im swoje czasopisma religijne. Jakiej reakcji można by się wtedy spodziewać po świadkach? Czy świadkowie Jehowy mogą przyjąć takiego głosiciela do swojego domu i wysłuchać jego nauk? I czy wszyscy świadkowie są jednomyślni w tym temacie?

Zastanawiam się nad tym bo niedawno zadałem to pytanie jednej osobie z sąsiedniego zboru. I odpowiedziała mi, że kategorycznie by z takim człowiekiem nie rozmawiała. Bardzo mnie to zdziwiło, bo ja mam i zawsze miałem całkiem inne nastawienie w tym temacie. Dlatego spytałem ją, czy rozumie ludzi którzy stosują właśnie dokładnie tę samą zasadę i dlatego zamykają drzwi przed świadkami Jehowy. Bo z ich punktu widzenia, to my, świadkowie, jesteśmy tymi odstępcami przychodzącymi do nich. Jednak nie kontynuowałem dalej tego tematu bo spostrzegłem zażenowanie u tej osoby.

A co Wy sądzicie na ten temat? A może źle zadałem pytanie rozpoczynające ten wątek? Może należy zapytać: jak chrześcijanin powinien traktować głosiciela obcej religii? Co o tym sądzicie?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 16:03

Mysle ze kazda prawda powinna sama sie obronic . Oczywiscie mam na mysli chrzescijan. Z wyznawzcami innych religii to chyba by nie bylo wspolnego tematu. Przeciwko pradziwej wiedzy nie ma odporu. Ewentualnie w dyskusji schodzi sie do fundamentow ktore dwuznacznie sie interpretuje . I w tedy sie konczy dyskusje. W dyskusjach ze Swiadkami z mojej strony nigdy nie moge sie pogodzic z interpretacja "Drugich Owiec"


Ihabot
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#3 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-10-17, godz. 17:08

przedstawiciele katolickiej Efathy próbowali głosić świadkom Jehowy od mieszkania do mieszkania. Niestety, ŚJ odmawiali. Jedna starsza wiekiem kobieta odrzekła nawet, że boi się stracić wiarę. Generalnie, wszyscy ŚJ są zszokowani, gdy widzą głosiciela nie-ŚJ u swoich drzwi, a szok graniczy z przerażeniem, gdy okazuje się, że rozmówca jest katolikiem.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#4 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 17:10

Efathy - a co to jest?
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#5 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-10-17, godz. 17:31

zobacz http://www.Effatha.org.pl/
"Effatha" to stowarzyszenie katolickie, którego członkowie starają się nawracać świadków Jehowy i członków innych sekt, na katolicyzm
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 18:15

Olo, bardzo ciekawy problem poruszyłeś. Osobiście bardzo ubolewam nad tym, że Świadkowie Jehowy są tak manipulowani przez CK oraz, że tak odbiegaja od prawdy biblijnej. Chyba tylko modlitwa może tym ludziom pomóc.

Kiedyś rozmawiałem ze ŚJ na temat pala. Próbowałem mu wyjaśnić, że bardziej prawdopodobna jest śmierć Jezusa na krzyżu. Jak już nie miał argumentów, to zaczął wyzywać, że ludzie oddają w kościele cześć baławanom.

Inna pani próbowała mnie przekonać na podstawie Rz 10:13, iż należy wzywać imienia Jehowa, aby byc zbawionym. Poprosiłem, żeby przeczytała kontekst tego wersetu i wyciągnęła jakieś wnioski to szybko się zmyła.

Ale i tak mam pole utrudnione bo ci z mojego dawnego zboru to w ogóle się mnie boją jak ognia. :)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-10-17, godz. 18:17

W moim mieście z wiekszym lub mniejszym zapałem i powodzeniem oprócz ŚJ głoszą [często od drzwi do drzwi] metodyści, mormoni, baptyści, adwentyści, epifaniści i kilka innych wyznań... Świadkowie nie są więc wyjątkiem w swoich wysiłkach docierania do ludzi z ewangelią o Jezusie. Niemniej trzeba im przyznać, że nikt tak jak oni nie robi tego tak gorliwie i na taką skalę.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#8 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 18:41

Kazdy ostrzega przed koncem swiata i opowiada o powtornym przyjsciu Chrystusa.Powiedzcie jak Wy to widzicie?
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#9 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-10-17, godz. 20:42

przedstawiciele katolickiej Efathy próbowali głosić świadkom Jehowy od mieszkania do mieszkania.

A to ciekawe. Od mieszkania do mieszkania? A podobno według źródeł katolickich, takich jak na przykład książka "W obronie wiary" Włodzimierza Bednarskiego, takie głoszenie jest niebiblijne. Jak widać nieraz ludzie potrafią zaprzeczać nawet samym sobie, aby tylko walczyć z innymi.

Ale byłby ubaw gdyby jakiś świadek Jehowy wyciągnął wtedy książkę Bednarskiego i udowadniał im na podstawie ich własnych poglądów, że głoszą w sposób niebiblijny.

Ludzie chyba naprawde koniec blisko....... :lol:
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#10 Magdalena

Magdalena

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 167 Postów
  • Lokalizacja:Złotoryja

Napisano 2005-10-18, godz. 10:22

przedstawiciele katolickiej Efathy próbowali głosić świadkom Jehowy od mieszkania do mieszkania.

A to ciekawe. Od mieszkania do mieszkania? A podobno według źródeł katolickich, takich jak na przykład książka "W obronie wiary" Włodzimierza Bednarskiego, takie głoszenie jest niebiblijne. Jak widać nieraz ludzie potrafią zaprzeczać nawet samym sobie, aby tylko walczyć z innymi.

Ale byłby ubaw gdyby jakiś świadek Jehowy wyciągnął wtedy książkę Bednarskiego i udowadniał im na podstawie ich własnych poglądów, że głoszą w sposób niebiblijny.

Ludzie chyba naprawde koniec blisko....... :lol:

Olo, Twoja uwaga byłaby celna, gdyby ci przedstawiciele katolickiej Efathy twierdzili, że ich sposób głoszenia jest biblijny i gdyby przywiązywali do tej biblijności jakąś wagę.
Czy tak właśnie twierdzą ?

#11 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-10-18, godz. 10:46

Na ulicach Krakowa bardzo często - prawie codziennie w centrum można spotkać 2 osobowe składy głoszące Mormonów (na moje oko ok 30-40 par). Przeważnie mężczyźni i to naprawdę młodzi - ok 25-38 lat. Każdy ma identyfikator mówiący o tym że jest Starszym i imię i nazwisko. Zawsze ubrani w ciemnoszary garnitur, teraz dodatkowo w płaszcz. KAŻDY z nich to amerykanin (lub brytyjczyk, australijczyk, kandyjczyk itp.) ale za to mówiący biegle po polsku. Rozmawiają z ludźmi na ulicy, starają się wręczać książkę mormona. Dodatkowo proponują gratisowy kurs języka angielskiego u nich. Jakoś nigdy z nimi nie rozmawiałem -ale w najbliższym czasie podejdę i zagadam z nimi to Wam opowiem do czego starają się przekonać.
destination: ..::SALSERO::..

#12 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-10-18, godz. 11:25

Jakoś nigdy z nimi nie rozmawiałem -ale w najbliższym czasie podejdę i zagadam z nimi to Wam opowiem do czego starają się przekonać.


Otworzą Ci się oczy, i zostaniesz b/Bogiem Dementorze... Dobierzesz sobie kilka żon... :rolleyes:

#13 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-10-18, godz. 11:58

odnośnie "niebiblijności" głoszenia od mieszkania do mieszkania.

Biblia nie zabrania rozmów o Bogu ani odwiedzania bliźnich w ich mieszkaniach.

Natomiast kłamstwem są stwierdzenia strażnicy, że każdy chrześcijanin musi głosić akurat od domu do domu, bo jak nie, to Stwórca rzuci piorunem i go zabije.

Jeśli Strażnica wmawia ludziom, że darmowy kolportaż kolorowych gazetek jest konieczny do zbawienia, to po prostu kpi sobie z Boga i z Pisma Świętego.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#14 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2005-10-18, godz. 13:02

Sebastianie. I tu się z tobą absolutnie zgodzę. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#15 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-10-18, godz. 14:10

Matuzalem: mnie już nikt oczu nie otworzy ;)

Tak sie zastanawiam nad jedną rzeczą - kwestią głoszenia wyłącznie od odmu do domu - mnie coś świta że chyba nie jest to mus - są też alternatywy: głoszenie w parkach, na przystankach, na ulicy, w szkole, uczelni, pracy - wśród rówieśników itp - chyba że się coś zmieniło - a o tym nie wiem.
destination: ..::SALSERO::..

#16 ihabot

ihabot

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 226 Postów

Napisano 2005-10-18, godz. 14:22

Najwartosciowszym gloszeniem chyba jest gloszenie bez slow. Tak jak apostol Piotr proponowal swoim odbiorcom w swoich listach. " Aby zobaczywszy wasze bogobojne zycie ,zostali pozyskani bez slow". Mysle ze na ten deficyt najbardziej oczekuje swiat i wszyscy naokolo. Ale fundament jest jeden Echad to Echad.
„A potem będzie koniec, gdy odda królestwo Bogu i Ojcu, gdy zniszczy wszelkie przełożeństwo i wszelką zwierzchność, i moc.(25) Bo on musi królować, póki by nie położył wszystkich nieprzyjaciół pod nogi jego.(26) A ostatni nieprzyjaciel, który będzie zniszczony, jest śmierć.(27) Bo wszystkie rzeczy poddał pod nogi jego. A gdy mówi, że mu wszystkie rzeczy poddane są, jawna jest, iż oprócz tego, który mu poddał wszystkie rzeczy.(28) A gdy mu wszystkie rzeczy poddane będą, tedyć też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystkie rzeczy, aby był Bóg wszystkim we wszystkim.”

#17 ella

ella

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 33 Postów

Napisano 2005-10-19, godz. 06:35

A może mały fragment ze Strażnicy, pokaże jak powinno się traktować "obcych" głosicieli
Strażnica z 01.09.2005 str.25 fragmenty podtytuł " Próby ze względu na wiarę"

" 'Nie wolno wam się z nimi więcej spotykać, a jeśli nie oddacie na spalenie otrzymanej od nich literatury, zostaniecie wykluczeni.'
Jeden z mężczyzn odpowiedział: ' Ci ludzie przychodzą uczyć nas z Biblii'. Jak zareagowali starsi? Wykluczyli ich za studiowanie Pisma Świętego!
pomimo wszystkich tych przeciwności rodziny studiujące Bublię nie zaprzestały dociekać prawdy.
Misjonarze co tydzień pokonywali sporą odległość, aby studiować z tymi rodzinami."

(Dla tych, co nie mają dostępu do literatury ŚJ : tytuł artykułu "Menonici poszukują prawdy biblijnej")

Zdaję sobie sprawę, że inny był cel tego artykułu, ale dla mnie stał się swego rodzaju precedensem, bo
-jeśli ktoś przychodzi mnie uczyć z Biblii
-dociekam prawdy
-a przy tym mój nauczyciel pokonuje sporą odlegość i to każdego tygodnia :)
to, naganne jest, aby starsi mnie wykluczyli :angry:

#18 Zos Kia Cultus

Zos Kia Cultus

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2005-10-21, godz. 18:16

Generalnie, wszyscy ŚJ są zszokowani, gdy widzą głosiciela nie-ŚJ u swoich drzwi, a szok graniczy z przerażeniem, gdy okazuje się, że rozmówca jest katolikiem.


Ich mottem powinna być kwestia: "Boże broń mnie przed katolikami"

Cóż oni mogą to czemu inni nie mają mieć szansy by podzielić się swoją wiarą... ale żeby od razu z taką trwogą podchodzić do głosiciela innej religii? Przecież przychodzi w pokojowych celach rozmowy...
Archangel, dark angel lend my thy light
through death's veil 'til we have heaven in sight

#19 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-10-21, godz. 19:59

Nie od dziś wiadomo, że SJ muszą mieć monopol i na prawdę, i na głoszenie. Nic dziwnego zatem, że zwalczają jak mogą innych głosicieli, choć tamci mogą proponować konstruktywne dyskusje na podstawie Biblii. Wszak "prawda" jest tylko jedna ;) (oprócz tej moskiewskiej :P ), a świat jest czarno-biały :) .
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-10-22, godz. 18:24

Dodatkowo proponują gratisowy kurs języka angielskiego u nich. Jakoś nigdy z nimi nie rozmawiałem -ale w najbliższym czasie podejdę i zagadam z nimi to Wam opowiem do czego starają się przekonać.

Mógłbyś podać jak Ci to wyszło bo chętnie bym angielski podszlifował a i ich "waire" poznał. Mnie naprawde nie stać na kurs a to zawsze coś. Jestem ze szczecina :D jakby co <_< hehe
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych