Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego WTS unika płacenia podatków ?


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 09:13

Taka naszła mnie refleksja aby coś napisać o podatkach, po lekturze dwóch ustaw tj.
1. Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – PIT
2. Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2004r. , Nr 54 poz. 535) -VAT

Chodzi mi o tak zwane prezenty (czytaj: publikacje WTS) przekazywane nieodpłatnie głosicielom

Obecnie przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary (jeżeli chodzi o publikacje WTS na pewno nie można ich uznać za gazetki reklamowe, z takiej przyczyny, iż każda z publikacji posiada numer ISBN więc jest już towarem w postaci książki ) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) (100 zł) , jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym przekazano prezenty. W przypadku gdy przekazania nie ujęto we wspomnianej ewidencji, z prezentami małej wartości mamy do czynienia tylko wtedy, gdy cena jednostkowa nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł

Wiadomo, że formalnej listy ustalającej tożsamość osoby obdarowanej nie ma w zborze – bo każdy bierze tyle ile potrzebuje – więc graniczna kwota 100 zł odpada!
Pozostaje nam, kwota 5 zł – czyli przekazany towar (ksiązki WTS) przekraczający tą kwotę podlega opodatkowaniu podatkiem PIT !!!!!!!!! Czyli każdy głosiciel, który otrzymał towar przekraczający wartość 5 zł powinien otrzymać PITA i zapłacić podatek !

Przykład:

Założenia:
Ceny publikacji WTS po kosztach ;-) (akurat ;-) ale niech im będzie ) stan na 2003 wg: http://www.brooklyn.org.pl/cennik.htm
Głosiciel prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe
Głosiciel posiada jednego stałego czytelnika z którym prowadzi studium.
Okres czasowy: jeden rok

Głosiciel otrzymał:

24 numerów Strażnic do osobistego użytku – 0,20 x 24 = 4,80 zł
24 numerów Strażnic dla zainteresowanego – 0,20 x 24 = 4,80 zł
12 numerów Przebudźcie się do osobistego użytku – 0,20 x 12 = 2,40 zł
12 numerów Przebudźcie się dla zainteresowanego – 0,20 x 12 = 2,40 zł
Otrzymał kalendarz – 1,00 zł
Oprawny tom Strażnic za roku ubiegły – 9,00 zł
Oprawny tom Przebudźcie się za roku ubiegły – 9,00 zł
Biblie dla siebie – 8,00 zł
Biblie dla zainteresowanego – 8,00 zł
Codzienne badanie pism – 0,60 zł
Rocznik – 1,20 zł
Książkę w miękkiej oprawie (a co biedny jest ;-) ) – 1,00 zł

Głosiciel pobrał i rozpowszechnił:

12 czasopism (a co na miesiąc chyba starczy ;-) ) – 12x0,20 = 2,40
1 Biblie – 8,00
5 książek (chyba był oszczędny ;-) ) 5 x 1 = 5 zł

Razem w stosunku rocznym daje nam to kwotę : 67,60 zł czyli szybko licząc głosiciel powinien przekazać do Urzędu Skarbowego podatek 12,90

Co o tym sądzicie ? może się mylę ?

Druga kwestia:
Publikacje WTS nie są produkowane w Polsce, więc co z akcyzą, cłami i itd....?

Trzecia kwestia
Dlaczego WTS nie płaci 7% podatku VAT od czasopism ?
Książki opatrzone ISBN na dzień dzisiejszy są opodatkowane 0% podatkiem VAT, jak zachowa się WTS po 31 grudnia 2007r. kiedy ta stawka przestanie obowiązywać i trzeba będzie naliczać podatek 7% lub większy ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-21, godz. 09:59

w podobnej sprawie wydany został kiedyś wyrok przez sąd.

uznano, że Nadarzyn ma prawo do korzystania z ulg i zwolnień podatkowych przewidzianych dla związków wyznaniowych przy imporcie literatury.

Nakazano Nadarzynowi zapłacić podatek w śmiesznej kwocie nieco ponad 18.400 zł
(po staremu 184 miliony, bo to sprawa sprzed 1995) za jakieś zaszłości zanim oni uzyskali prawo do zwolnienia. Nawiasem mówiąc, Nadarzyn procesował się w NSA czy SN o tę śmieszną kwotę.

Co z cłami itd.? Są zwolnieni.

Kogo temat interesuje, niech googluje. Kiedyś na pl.soc.religia wklejano cały artykuł z gazety Rzeczpospolita pt. "VAT od świadków Jehowy"

Nie podejmuję się oceny, czy w świetle nowej ustawy vatowskiej z 2004 (wcześniejsza z 1993) coś się zmieniło. Nie wiem również czy któraś z ponad tysiąca poprawek do ustawy o podatku dochodowym mogła coś zmienić.
Natomiast dodam od siebie, że o ile przypuszczam, że z VAT jest wszystko OK, bo sprawę VAT badał kiedyś sąd, o tyle zaciekawił mnie motyw podatku od osób fizycznych.

Tutaj się nie wypowiadam, zanim nie wyrobię sobie ukształtowanej opinii w tej sprawie.

Nawiasem mówiąc, nie bardzo sobie wyobrażam, ściganie glosicieli za niewpłacenie 13zł, ani tym bardziej udowodnienie komuś kto ile pobrał, a ile rozpowszechnił.

#3 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-21, godz. 10:14

Z tego, co wiem, to sprawa z VATem na książki jest dość złożona. Kim innym może być nadający ISBN (wydawca), a kim innym właściciel praw autorskich. Może być i tak, że wydawnictwo nabywa prawa autorskie... I od tego właśnie zależy, kto ma vat zapłacić. Innych szczegółów nie znam.

Z czasopismami, o ile się nie mylę, jest tak, że w przypadku publikacji powyżej 15 000 egzemplarzy (opatrzonych nr. ISSN) płaci się 7% vatu.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#4 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-21, godz. 10:19

Najpierw proponuje przeczytać ustawę o wolności sumienia i wyznania.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#5 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 10:32

faktem jest, że wymienione ustawy to jeden wielki bubel no ale jest ;-) ale jeszcze raz powtarzam ksiązki i czasopisma mają numer ISBN czy ISSN więc co za tym idzie rodzi to odpowiednie skutki podatkowe !

kilka lat temu byłem wydawcą polsko - niemieckiego tomiku poezji mojej koleżanki o tematyce pojednania polsko-niemieckiego. Z założenia dystrybucja tego niewielkiego nakładu miała odbywać się nieodpłatnie, tzn. została przekazana szkołom i bibliotekom, stowarzyszeniom mniejszosci niemieckiej w Polsce oraz mniejszości polskiej w Niemczech ! zero zysku, zero strat ! cel – pojednanie ! szczytny cel, co nie ? a jak się fiskus zachował: otóż musieliśmy naliczyć podatek VAT i odprowadzić (wówczas chyba było 7% ) zapłaciłem tylko dlatego, że nadaliśmy książce numer ISBN, inaczej by sprawa wyglądała gdyby nie było tego numery , to ksiązka byłaby potraktowana jako pozycja reklamowa, folder nie rodzący skutków podatkowych, a konkretnie podatku od towarów i usług VAT (bo jestem płatnikiem podatku VAT ;-( )
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-21, godz. 10:50

polecam lekturę artykułu link

VAT od świadków Jehowy

"Strażnica" -- Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, reprezentujące zarejestrowanyw Polsce Związek Wyznania Świadków Jehowy, zaskarżyło do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzje organów skarbowych owymiarze podatku VAT za czasopisma drukowane w RFN i stamtąd sprowadzane do Polski. Nie odmawiając racji przedstawionym argumentom o charakterze ogólnym, w ogłoszonym 8 bm. wyroku sąd stwierdził jednak, że decyzje podatkowe były zgodne z przepisami. Zdaniem przedstawicieli Towarzystwa w prawie istnieje luka.

Związek Wyznania Świadków Jehowy, który ma swoją główną siedzibę w Nadarzynie pod Warszawą, rozprowadza w Polsce dwa pisma: dwutygodnik "Strażnica" oraz miesięcznik "Przebudźcie się". Materiały do nich przygotowywane są w kraju, ale drukuje się je w RFN, ze względów finansowych -- wyjaśnia Antoni Tomaszewski, członek zarządu Towarzystwa. -- Drukują je bezpłatnie współwyznawcy.

Publikacje są rozdawane bezpłatnie, niekiedy za dobrowolny datek, wśród wszystkich członków zborów oraz zainteresowanych osób. Związek, liczący obecnie w Polsce ok. 170--200 tys. wyznawców, nigdzie na świecie nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej. Utrzymuje się jedynie z datków i dobrowolnej pracy wyznawców. Toteż, w opinii Franciszka Mielczarka, sekretarza zarządu Towarzystwa, zaprezentowanej podczas rozprawy sądowej, powinien on być zwolniony od podatków, gdyż art. 13 ust. 2 ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania zwalnia kościoły i związki wyznaniowe z opodatkowania z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej. Poza tym podatku VAT nie można ani odliczyć, ani wkalkulować w cenę czasopism, które nie
są przecież, tak jak inne towary, sprzedawane, lecz rozdawane.

Tymczasem Towarzystwu Biblijnemu i Traktatowemu wymierzono prawie 174, 6 mln starych zł podatku VAT za wydrukowane w RFN i sprowadzone do Polski czasopisma. Podobne decyzje zapadały również później. Dopiero 30 marca ub. r. /tzn. roku 1994, przypis SebAnd/ wprowadzono zerową stawkę VAT od drukowanych za granicą książek, broszur oraz gazet, dzienników i czasopism, oznaczonych symbolami ISBN i ISSN w międzynarodowym systemie znakowania książek i czasopism. Ponieważ oba czasopisma Związku Wyznania Świadków Jehowy otrzymały takie oznaczenia, stawka VAT jest dla nich zerowa. Pozostały jednak zaszłości.

Warszawska Izba Skarbowa stanęła na stanowisku, że VAT został wymierzony słusznie. Wprawdzie ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia od niego niektóre importowane towary objęte zwolnieniem od cła na podstawie innych przepisów, ale nie wylicza wśród nich art. 13 ust. 7 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Przepis ten zwalnia dary z zagranicy jedynie z opłat celnych, ale nie z podatku VAT.

NSA przyznał jej rację. Art. 13 ust. 2 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, na który powołuje się Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, zwalnia z opodatkowania przychody z działalności niegospodarczej, ale nie import. Jest zaś zasadą wynikającą z ustawy o VAT, że import podlega opodatkowaniu. A skoro w art. 7 tej ustawy, przewidującym zwolnienia od niego, nie wymieniono art. 13 ust. 7 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie można uznać, że import czasopism Związku Wyznania Świadków Jehowy podlegał zwolnieniu od podatku.

Danuta Frey
"Rzeczpospolita" 09.03.1995

Do tego Sebol napisał:

jeszcze raz powtarzam ksiązki i czasopisma mają numer ISBN czy ISSN więc co za tym idzie rodzi to odpowiednie skutki podatkowe!


Podsumujmy:
1. Argumentacja Mielczarka o tym, że VAT od podstawy 0, wynosi 0, jest śmiechu warta. Proszę nie pokazywać tej wypowiedzi Szefa Nadarzyna, żadnemu doradcy podatkowemu podczas posiłku, bo jeszcze doradca się zakrztusi i może być potrzebna pomoc karetki pogotowia...

2. Artykuł wskazuje, że są podstawy do niepłacenia VAT i do niepłacenia cła (po 1995 roku)

3. Artykuł wskazuje, że nadanie nr ISSN dla Sebola mogło skutkowac obowiązkiem płącenia VAT, a dla związku wyznaniowego wprost przeciwnie.

#7 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-03-21, godz. 11:02

Tak jest luka w prawie i to dość spora.

Wynika jednak jasno,że Nadarzyn jeśli zmieni się stawka Vat będzie musiał płacić.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#8 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 11:06

Warszawska Izba Skarbowa stanęła na stanowisku, że VAT został wymierzony słusznie. Wprawdzie ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia od niego niektóre importowane towary objęte zwolnieniem od cła na podstawie innych
przepisów, ale nie wylicza wśród nich art. 13 ust. 7 ustawy o gwarancjach
wolności sumienia i wyznania. Przepis ten zwalnia dary z zagranicy jedynie z
opłat celnych, ale nie z podatku VAT
.

NSA przyznał jej rację. Art. 13 ust. 2 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, na który powołuje się Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, zwalnia z
opodatkowania przychody z działalności niegospodarczej, ale nie import. Jest zaś zasadą wynikającą z ustawy o VAT, że import podlega opodatkowaniu. A skoro
w art. 7 tej ustawy, przewidującym zwolnienia od niego, nie wymieniono art. 13 ust. 7 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, nie można uznać, że
import czasopism Związku Wyznania Świadków Jehowy podlegał zwolnieniu od podatku.

no to bomba, dla sprostowania autorka popełniła mały błąd pisząc, publikacje WTS są zwolnione! nie zwolnione ale obięte podatkiem O% a to jest duża różnica ;-)

ustawa podaje:

3) do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do:
a) dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o
zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych,
teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych,
- drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901),
oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów
symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych,

Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, z 2005 r.

więc publikacje WTS są objęte 0% podatkiem tylko do 31 grudnia 2007r. a pożniej ? ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 11:09

a to jest problem tylko VAT ! a co z tym co opisałem powyżej na temat podatku PIT ;-) ciekawe, który urzednik skarbowy prześledzi sprawę darowanych suwenirów ;-) głosicielom ;-) i kiedy ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-21, godz. 11:18

Sebol, zwolnienie przysługuje z cła, a VAT jest (póki co) zerowy.

1. Nie wiem, czy po podwyższeniu stawki, Nadarzyn będzie zmuszony płacić 7%VAT
2. Wiem, że dla nich numer ISSN miał dokładnie odwrotne skutki niż dla Ciebie, tzn. uwolnił ich od płacenia VAT.
3. Wyrok wydawano na podstawie ustawy o VAT z 1993, nie wiem, czy ustawa z 2004 coś zmieniła w tym zakresie
4. O ile nic się nie zmieniło w tym zakresie (między ustawami VAT 1993 a VAT 2004), to moim zdaniem, zarzuty Sebola jeśli chodzi o VAT i cła są bezzasadne.

5. Wątek podatku dochodowego jest ciekawy i warty zbadania.

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 11:21

Seba nadaliśmy ISBN ! KSIĄŻKA ! nie na sprzedaż !!! oprócz tego ISBN był nadany mi jako podmiotowi gospodarczemu +STOWARZYSZENIU Środowisk Twórczych (aby było ciekawie) - instytucji non profit !!!! numer i rok ustawy po podałem wyżej !

a tak na marginesje, jak ta sprawa wygląda w kościołach czy związakch wyznaniowych, które wydaja swoje czasopisma ? ;-) czy WTS nie stosuje jawnego unikania płacenia podatków !!!

Seba zwolnienie a podatek 0% to nie jest TO SAMO !!!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-21, godz. 11:30

Może chodzi o to, że ani ty jako podmiot gosp. ani to stowarzyszenie non profit, nie zostaliście zgłoszeni jako wydawcy gazety lub czasopisma? Może od czasopisma by nie naliczono? A od książki naliczono.

W każdym razie artykuł wyraźnie wskazuje na związek przyczynowo-skutkowy (masz ISSN, nie płacisz VAT), u Ciebie ten sam mechanizm zadziałał odwrotnie

Oczywiście ja wiem, czym się różni zwolnienie od stawki zerowej.

Wiem, że na gazecie "Niedziela" figuruje cena i jest ujęty VAT
Nie wiem, jak się ma sprawa z gazetkami rozdawanymi przez inne niż ŚJ związki wyznaniowe.

#13 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-21, godz. 11:39

no akurat wtedy prowadziłem usługi wydawnicze ;-) zresztą mniejsza z tym ;-)

dla mnie to jest dranstwo: no właśnie Niedziela periodyk katolicki płaci ;-) więc dlaczego wydawca Strażnicy nie płaci !!!! czym te czasopisma się różnią, oprócz treści !!! więc nie ma tu równości !!!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych