Skocz do zawartości


Zdjęcie

Japonia: procedury szpitalne dot. transfuzji u dzieci ŚJ


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-25, godz. 16:03


Szpitale otwarte na możliwość przeprowadzenia transfuzji u małoletnich świadków Jehowy.


Japonia, 25.09.2006


W trzech na cztery szpitale, które dysponują wytycznymi odnośnie leczenia pacjentów–świadków Jehowy, transfuzja krwi u małych dzieci zostałaby przeprowadzona, nawet wbrew woli rodziców – tak wynika z najnowszego badania.


W badaniu postawiono hipotetyczne pytanie: Czy w sytuacji, kiedy transfuzja byłaby jedynym sposobem na uratowanie życia 2-letniemu dziecku, szpital zdecydowałby się na podanie krwi wbrew woli rodziców będących świadkami Jehowy?

Badaniem objęto 64 szpitale na terenie całego kraju, a przeprowadził je Tetsuro Kagawa, anestezjolog z Hyogo Prefectural Kobe Children’s Hospital.

W trzydziestu szpitalach, posiadających stosowne procedury, transfuzja krwi zostałaby przeprowadzona, a w trzech szpitalach krwi by nie podano.
Natomiast w pozostałych szpitalach stwierdzono, iż brak przepisów określających sposób postępowania z pacjentem–dzieckiem w tego rodzaju sytuacji.

Ponadto badanie wykazało, że w 2005 roku lekarze z dwunastu szpitali przeprowadzili w sumie 23 operacje na powiązanych ze świadkami Jehowy małoletnich (tj. poniżej 18 roku życia) pacjentach. Jednakże w badaniu nie dociekano, czy w którymś z tych szpitali uznano sprzeciw rodziców wobec przeprowadzenia u dziecka transfuzji krwi.

Okazało się także, że w niektórych szpitalach wytyczne sporządzono w oparciu o orzeczenie Sądu Najwyższego z 2000 roku (sprawa Misae Takedy, link), w którym brak zgody świadka Jehowy na transfuzję ulokowano w zakresie spraw podlegających prawu do indywidualnego wyboru. Tak więc decyzja sądu potwierdziła prawo pacjenta do rezygnacji z metod leczenia, które nie są przez niego akceptowane.


W Japonii żyje około 220 tysięcy świadków Jehowy, lecz można sądzić, że wiele placówek szpitalnych nie posiada specjalnych wytycznych odnośnie leczenia pacjentów należących do tego wyznania. Przedstawione wyniki skłoniły również niektórych specjalistów do wyrażenia obaw, czy prawa dzieci do opieki medycznej są w Japonii należycie chronione.

------------------------------------------------------
na podstawie: The Japan Times Online, link
oraz JW-Media.org
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych