Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowe światło na temat krwi? (NSK listopad 2006)


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2006-10-24, godz. 09:34

"Jak się zapatruję na przyjmowanie frakcji krwi i zabiegi medyczne w wykorzystaniem mojej własnej krwi?" - czytamy we wkładce. Prawda, ciekawy tytuł?

cytuję dalej:

"Biblia nakazuje chrześcijanom 'powstrzymywać się od krwi' (Dzieje 15:20). Dlatego Świadkowie Jehowy odmawiają transfuzji krwi pełnej, a także jej czterech podstawowych składników, czyli krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza. Ponadto nie są krwiodawcami ani nie zgadzają się na przechowywanie ich własnej krwi w celu jej późniejszego przetoczenia (Kapł. 17:13, 14; Dzieje 15:28, 29).

Czym są frakcje krwi i dlaczego każdy chrześcijanin musi sam zdecydować, czy je przyjmie?

Frakcje krwi to jej drobne komponenty, które wyodrębnia się w procesie zwanym frakcjonowaniem. Na przykład z osocza - jednego z czterech podstawowych składników krwi - można otrzymać: wodę (około 91 procent objętości osocza), białka (około 7 procent), obejmujące albuminy, globuliny i fibrynogen, oraz inne substancje (około 1,5 procent), takie jak substancje odżywcze, hormony, gazy, witaminy, produkty przemiany materii i elektrolity.

Czy nakaz powstrzymywania się od krwi dotyczy też tej jej frakcji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, Biblia bowiem nie wypowiada się bezpośrednio o frakcjach krwi. Rzecz jasna wiele z nich otrzymuje się z krwi oddanej przez dawców w celach medycznych. Każdy chrześcijanin musi starannie przemyśleć, czy wyrazi zgodę na leczenie tymi substancjami.

Zastanawiając się nad tą kwestią, odpowiedz sobie na takie pytania: Czy mam świadomość, że jeśli odmawiam przyjęcia wszelkich frakcji krwi, to automatycznie nie zgadzam się też na stosowanie pewnych leków, na przykład zwalczających zakażenia wirusowe i bakteryjne oraz ułatwiających krzepnięcie krwi w razie krwawienia? Czy potrafiłbym wyjaśnić lekarzowi, dlaczego odrzucam albo akceptuję leczenie określonymi frakcjami krwi?

Dlaczego każdy musi sam zdecydować, czy wyrazi zgodę na niektóre zabiegi medyczne z wykorzystaniem jego własnej krwi?

Jak wspomniano, chrześcijanie nie są krwiodawcami ani nie zgadzają się się na przechowywanie ich własnej krwi w celu jej późniejszego przetoczenia. Jednak inne badania lub zabiegi przebiegające z użyciem krwi własnej pacjenta nie pozostają w tak wyraźnej sprzeczności z zasadami biblijnymi. Z tego względu każdy chrześcijanin musi gruntownie rozważyć, czy decyduje się na określone metody leczenia z użyciem jego krwi, czy też je odrzuci.

Przy podejmowaniu takich decyzji zadaj sobie następujące pytania: Jeśli część mojej krwi zostanie skierowana do jakiegoś urządzenia i może nawet dojdzie do chwilowego zatrzymania jej przepływu, czy sumienie pozwoli mi dalej traktować tę krew jako część mego organizmu, tak iż nie będzie konieczne 'wylanie jej na ziemię'? (Powt. Pr. 12:23, 24). Czy moje wyszkolone na Biblii sumienie pozwala, by podczas zabiegu pobrano mi pewną ilość krwi, zmodyfikowano ją i z powrotem wprowadzono do mego organizmu? Czy zdaję sobie sprawę, że odmowa wszelkich zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi oznacza, iż nie zgadzam się między innymi na dializę bądź użycie płucoserca? Czy przed podjęciem decyzji dokładnie wszystko przemyślałem i zwróciłem się do Boga w modlitwie?

Jakie jest moje stanowisko?

Przyjrzyj się informacjom podanym na następnych stronach. W arkuszu 1 wymieniono różne frakcje krwi i wyjaśniono, jak są wykorzystywane w medycynie. Zaznacz, które z nich zgodziłbyś się przyjąć, a których nie. W arkuszu 2 opisano kilka najczęściej stosowanych metod leczenia z użyciem własnej krwi pacjenta. Zaznacz, które z nich akceptujesz, a których nie. Arkusze te nie mają mocy prawnej, ale mogą ci pomóc w wypełnieniu dokumentu "Dyspozycje i pełnomocnictwo w sprawie opieki zdrowotnej".

Wszystkie decyzje powinieneś podjąć samodzielnie - nie kieruj się cudzym sumieniem. Nikomu też nie wolno krytykować decyzji innych chrześcijan. W tych sprawach "każdy bowiem poniesie swój własny ciężar" odpowiedzialności (Gal 6:4, 5".

Koniec cytatu. Na następnych stronach są przykłady (arkusz 1 i 2), które praktycznie to co było kiedyś zakazane, dzisiaj Świadek Jehowy sam zadecyduje bez ponoszenia żadnych konsekwencji ze strony Towarzystwa Strażnica.
Czy to jest wstęp do pełnej transfuzji krwi? Czas pokaże. jestem dobrej myśli.

Piotr

#2 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-24, godz. 10:01

Niewykluczone, że za jakiś czas będzie istniał jedynie zakaz bycia krwiodawcą, co zresztą podkreślono w artykule. Natomiast przyjęcie pełnej transfuzji może być już niebawem kwestią sumienia (czyt. dozwolone). Oby tak było.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-10-24, godz. 11:28

Czyzby koniec z wykluczaniem? Zobaczymy w przyszłości :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-10-24, godz. 14:56

hi fi
szkoda, że zakładasz nowy wątek, skoro już temat został poruszony na tym forum

http://watchtower.or...?showtopic=2345
Czesiek

#5 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2006-10-24, godz. 17:00

hi fi
szkoda, że zakładasz nowy wątek, skoro już temat został poruszony na tym forum

Nie zauważyłem, ale za to przytoczyłem z NSK trochę więcej tekstu :)

Użytkownik hi fi edytował ten post 2006-11-12, godz. 15:19


#6 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-10-24, godz. 17:45

"Jak się zapatruję na przyjmowanie frakcji krwi i zabiegi medyczne w wykorzystaniem mojej własnej krwi?" - czytamy we wkładce. Prawda, ciekawy tytuł?

Moim zdaniem Świadkowie Jehowy powinni dać bardziej atrakcyjny tytuł np. "Święty Gral, Święta Krew".
Święty Gral, to urządzenie do obiegu pozaustrojowego świętej krwi Świadka Jehowy, A święta krew, wiadomo, nie wolno dawać nikomu swojej świętej krwi, aby przez przypadek obdarowany, nie znalazł się w "Raju na Ziemi" :D

Użytkownik lightdrink edytował ten post 2006-10-24, godz. 17:46

Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych