Skocz do zawartości


Zdjęcie

Faraonowie egipscy a data zburzenia Jerozolimy


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-11-25, godz. 07:33

Faraonowie egipscy, którzy rządzili Egiptem w okresie imperium neobabilońskiego dają także świadectwo chronologii panowania ostatnich królów Judy. Z tego powodu dokonam krótkiego przeglądu historycznego. Podczas okresu neobabilońskiego w Egipcie panowała XXVI Dynastia. Okres tej dynastii określany jest także Okresem Saite. Poniżej wymieniam faraonów tego okresu oraz lata ich panowania:

664 - 610 - Psametyk I
610 - 595 - Necho II
595 - 589 - Psametyk II
589 - 570 - Apries (Hofra)
570 - 526 - Amazis
526 - 525 - Psametyk III
maj/czerwiec 525 - Kambyzes zdobywa Egipt


http://www.historica...=...j&id=461888

http://www.narmer.pl/dyn/26pl.htm

Daty podane dla tych faraonów egipskich wyznaczono w oparciu o materiały dowodowe niezależne od dziejów Babilonu, a więc stanowią one świadectwo niezależne. Okresy panowania czterech pierwszych faraonów wyznaczono w oparciu o zbiór steli nagrobkowych, podających daty urodzenia, lata życia oraz zgonów świętych byków Apis w latach panowania faraona. Okresy panowania Amazisa i Psametyka III są poświadczone zarówno przez Herodota, jak i kapłana egipskiego Maneto, oraz w oparciu o wnioski z zapisów papirusa Rylands'a IX, Kroniki Demotyczne i inne starożytne napisy. Stałe daty są przypisane tej serii okresów panowania, dzięki wyraźnemu 'zakotwiczeniu' ich w dziejach Persji, gdy Kambyzes zdobył Egipt w roku 525 pne.

Zobaczymy teraz, czy ci władcy oraz daty ich panowania odpowiadają wzmiankom o tych faraonach podanych w Piśmie Świętym (3 razy) oraz Kronikach Babilońskich (1 raz). Popatrzmy na informacje z czterech niżej podanych materiałów źródłowych:

[1] Krl 23:29 mówi, że Necho był faraonem, gdy zabito Jozjasza
[2] Jer 46:2 mówi, że Necho był faraonem 2 4 roku Jojakima
[3] Jer 44:30 - Chofra był faraonem wkrótce po upadku Sedekiasza
[4] Kronika babilońska BM 33041 mówi, że Amazis był faraonem w 37 roku Nabuchodonozora - 19 lat po upadku Sedekiasza.


Rozpatrzymy teraz szczegółowiej każdy z czterech odnośników do chronologii egipskiej:

[1] 2Krl 23:29 Bw „Za jego czasów wyruszył faraon Necho, król egipski, przeciwko królowi asyryjskiemu nad rzekę Eufrat. Gdy król Jozjasz wyprawił się, aby się z nim potykać, ten, gdy go zobaczył, pozbawił go życia pod Megiddo.”

Wynika z tego jasno, że król judzki, Jozjasz, zginął pod Megiddo w czasie panowania faraona Necho w Egipcie. Śmierć ta według chronologii Świadków Jehowy miała miejsce w roku 629 pne. Wiadomo jednak, że Necho wstąpił na tron dopiero 19 lat później (patrz powyższa tabelka). Tak więc śmierć Jozjasza nie mogła nastąpić w roku 629, lecz w roku 609 w dwadzieścia lat później.


[2] Jr 46:2 Bw „O Egipcie: Przeciwko wojsku faraona Nechona, króla egipskiego, które stało nad rzeką Eufrat pod Karkemisz, a które pobił Nebukadnesar, król babiloński, w czwartym roku Jojakima, syna Jozjasza, króla judzkiego.”

Bitwa ta miała miejsce w roku 625 pne. według Strażnicy, co także nie zgadza się z chronologią Egiptu. Jeśli zaś zostanie umieszczona w dwadzieścia lat później, czyli w roku 605, kiedy Nabuchodonozor objął panowanie, wtedy doskonale harmonizuje z rządami faraona Necho, 610-595 pne.


[3] Jr 44:30 Bw „Tak mówi Pan: Oto wydam faraona Hofrę, króla egipskiego, w ręce jego wrogów i w ręce tych, którzy czyhają na jego życie, tak jak wydałem Sedekiasza, króla judzkiego, w ręce Nebukadnesara, króla babilońskiego, który jest jego wrogiem i czyha na jego życie.”

Z kontekstu wynika (wiersz 1 i następne), że słowa te wypowiedziane były niedługo po zniszczeniu Jerozolimy i świątyni, gdy reszta narodu żydowskiego była w Egipcie po zgładzeniu Gedaliasza. Egiptem rządził wtedy faraon Hofre, lub Aprie, jak nazywa go Herodot. Jeśli w czasie zniszczenia Jerozolimy Egiptem miał rządzić Aprie, to nie mogło ono mieć miejsca w roku 607 pne ponieważ Aprie rozpoczął panowanie dopiero w roku 589 (patrz tabelka). Jeśli zaś zburzenie Jerozolimy przesuniemy na rok 587, to zgadza się wtedy ono z historycznie ustalonym okresem jego panowania: 589-570 pne.


[4] M.B. 33041: Tekst niniejszy dotyczy kampanii przeciwko królowi Amazysowi (Ama-a-su) w trzydziestym siódmym roku panowania Nabuchodonozora. Tę skąpą część A.L. Oppenheim przetłumaczył następująco: "... (w) 37 roku Nabuchodonozor, król Babilonu, maszerował przeciwko Egiptowi (misir), aby walczyć. (Ama-zys (...) tekst: - a (?)-su, w Egipcie (zawołał swoja armię (...) z miasta Patulaman (...) odległego regionu, który (był położony) nad morzem...".

Tekst ten jest mocno uszkodzony, ale wyraźnie stwierdza, że kampania wojenna miała miejsce w 37 roku Nabuchodonozora. Imię faraona zachowane jest tylko częściowo, lecz poza Amazysem żaden faraon XXVI Dynastii nie może być brany pod uwagę. Towarzystwo Strażnica datuje trzydziesty siódmy rok Nabuchodonozora na 588-587 pne., ale to byłoby podczas panowania faraona Aprie. Z drugiej strony jednak, jeśli 37 rok Nabuchodonozora umieścić w 568-567 jak podaje dziennik VAT 4956 i inne materiały dowodowe, to data ta doskonale zgadza się z panowaniem Amazysa (570-526)

W efekcie żaden z czterech omówionych wyżej łączników z niezależną chronologią Egiptu nie zgadza się z wyliczeniami Strażnicy. W obliczeniach Towarzystwa tworzy się luka około dwudziestu lat w porównaniu z danymi historycznymi. Ciekawe jednak, że wszystkie cztery związki synchronicznie są całkowicie zgodne z innymi dowodami przedstawionymi wyżej. Synchronizmy te są zatem dodatkowym dowodem wskazującym na rok 587 pne. jako ostateczną datę zburzenia Jerozolimy.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2008-08-03, godz. 09:31

Tylko ilu jest Świadków, którzy to badają a z tych ilu jest odważnych aby zadali odpowiednie pytania? Z drugiej strony, ci którzy to badają znają w większości historię Jonssona i siedzią cicho albo spytali się biur oddziału i wysłano do nich miłościwy trybunał inkwizycyjny.
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-08-05, godz. 20:50

Masz rację. Niewielu ma pojęcie o tym, że przesunięcie o 20 lat do tyłu daty zburzenia Jerozolimy działa jak domino, czy domek z kart, i burzy całą chronologię Babilonu, Egiptu czy Asyrii. Do dzisiaj Strażnica nie znalazła żadnych królów, które mogłyby zapełnić tę 20-letnią lukę. Mówienie w tym przypadku, że historia świata jest w tej kwestii niepełna jest niepoważne. Każdy zdrowo myślący powinien puknąć się w czoło, gdy czyta taka argumentację w Straznicy. Zwłaszcza, że chronologia świecka jest zgodna w najdrobniejszych szczegółach z historią biblijną. To chronologia w wykonaniu Strażnicy nie ma pokrycia w faktach, zarówno historycznych jak i naukowych, czy też historią opisaną w Piśmie Świętym.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych