Skocz do zawartości


Zdjęcie

Boże Narodzenie w Betel


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-11-29, godz. 17:53

W przeszłości również w Betel Boże Narodzenie było świętowane przy choince i prezentach – materiały na ten temat znajdziemy tutaj: http://watchthetower...bethelxmas.html


Dołączona grafika

Dołączona grafika


Kartki świąteczne z życzeniami także nie stanowiły problemu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Jednak nieco później nastąpiła w tej kwestii poważna zmiana – szczegóły poniżej:


Uroczystości i święta

„Na naszych pierwszych kongresach w przerwach często dało się zauważyć, jak podczas rozmów bracia wręczali sobie nawzajem swe egzemplarze ‚Manny’ [Niebiańska manna, czyli rozmyślania duchowe na każdy dzień w roku dla domowników wiary], prosząc o wpisanie nazwiska i adresu” — pisze Anna E. Zimmerman. „Wpisywano je na czystej stronie obok daty urodzin. Kiedy nadeszła rocznica urodzin, bracia czytając rano tekst dzienny, mogli postanowić, że wyślą tej osobie kartkę lub list z życzeniami”.

W tamtych czasach oddani Bogu chrześcijanie faktycznie obchodzili urodziny. Czemu więc nie mieli świętować rzekomego dnia urodzin Jezusa? Również tę rocznicę obchodzili przez wiele lat. W czasach pastora Russella Boże Narodzenie świętowano w starym Domu Biblijnym w Allegheny w Pensylwanii. Ora Sullivan Wakefield przypomina sobie, że z tej okazji brat Russell dawał członkom rodziny Domu Biblijnego złote 5- lub 10-dolarówki. A Mabel P. M. Philbrick wspomina: „Mieliśmy zwyczaj, oczywiście dziś już zarzucony, obchodzić Boże Narodzenie przy choince w jadalni Betel. Brat Russell codziennie pozdrawiał nas słowami: ‚Dzień dobry wszystkim!’, ale w tym dniu mawiał: ‚Życzę wszystkim wesołych świąt!’”

A dlaczego Badacze Pisma Świętego przestali obchodzić Boże Narodzenie? Richard H. Barber odpowiada: „Poproszono mnie o wygłoszenie godzinnego odczytu radiowego na temat Bożego Narodzenia. Nadano go przez radio 12 grudnia 1928 roku, a następnie opublikowano w Złotym Wieku w numerze 241 oraz rok później w numerze 268. Odczyt ten zwracał uwagę na pogańskie pochodzenie Bożego Narodzenia”.

„Czy mieliśmy coś przeciwko odrzuceniu tych pogańskich zwyczajów?” — pyta Charles John Brandlein. „W żadnym wypadku. Po prostu zastosowaliśmy się do nowo poznanych faktów. Nigdy przedtem nie wiedzieliśmy, że to są zwyczaje pogańskie. To tak jakbyśmy zdjęli jakąś poplamioną odzież i ją wyrzucili”. Następnie zaniechano dalszych zwyczajów związanych z wielbieniem stworzenia — obchodzenia urodzin oraz Dnia Matki. Siostra Lilian Kammerud wspomina: „Bracia niezwykle chętnie przestali obchodzić te święta i przyznawali, że cieszą się, iż się od nich uwolnili. Nowe prawdy zawsze nas uszczęśliwiały (...) czuliśmy, że mamy przywilej poznawać rzeczy, o których inni nie mają pojęcia”.

--
źródło: "Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki" (Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975)


(Przywołuję temat z myślą o nowych użytkownikach)
.jb

#2 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-11-29, godz. 20:18

Ja też jako dziecko się cieszyłem jak cholera, że nauki CK wyzwoliły mnie od oddawania czci człowiekowi oraz pogańskich obyczajów, z którymi nierozerwalnie łączyły się obchodzenie urodzin albo dnia matki. Ech, jak ja byłem wyzwolony! Tylko koledzy nie wiedzieli o co mi chodzi, jak im próbowałem wytłumaczyć.
Bo tego się nie dało sensownie wytłumaczyć. W jakim chorym umyśle wylęgły się takie zakazy?!

Użytkownik Fly edytował ten post 2007-11-29, godz. 21:00


#3 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-11-29, godz. 20:29

W normalnym Fly, w normalnym.. A patrząc co świat z tym robi, wcale nie dziwię się braciom.
Naprawdę teraz czujesz się pełniejszy?

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#4 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-11-29, godz. 20:32

W normalnym Fly, w normalnym.. A patrząc co świat z tym robi, wcale nie dziwię się braciom.
Naprawdę teraz czujesz się pełniejszy?

Nie obchodzę nadal urodzin ani dnia matki. Z przyzwyczajenia. Więc na twoje pytanie muszę odpowiedzieć: "nie dotyczy".

#5 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-11-29, godz. 20:41

Następnie zaniechano dalszych zwyczajów związanych z wielbieniem stworzenia — obchodzenia urodzin oraz Dnia Matki.

"Ech, jak jak byłem wyzwolony!:
Księga wyjścia 20:12
pozdrawiam Andrzej

#6 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-29, godz. 20:42

A patrząc co świat z tym robi, wcale nie dziwię się braciom.

Z czym co świat robi? Z dniem matki?

#7 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-11-29, godz. 21:19

Nie obchodzę nadal urodzin ani dnia matki. Z przyzwyczajenia. Więc na twoje pytanie muszę odpowiedzieć: "nie dotyczy".

Może i tak a może i obchodzisz, kto cię tam wie..
Z emocji zawartej w zdaniu o "chorym umysle który to miał wymysleć" wnioskuję że raczej obchodzisz.. Ale to już mnie... nie obchodzi. :lol:
Czego by nie napisał, te uroczystości często mają spaczony charakter, są okazją do pijaństwa, dania upustu chciwości i tak dalej..
Więc czy z wcześniejszego uwarunkowania czy z rozsądku, lepiej nie obchodzić.. no chyba że sąsiedzi wierzący wyskoczą z widłami, to co innego.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#8 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-11-29, godz. 21:28

Może i tak a może i obchodzisz, kto cię tam wie..
Z emocji zawartej w zdaniu o "chorym umysle który to miał wymysleć" wnioskuję że raczej obchodzisz.. Ale to już mnie... nie obchodzi. :lol:
Czego by nie napisał, te uroczystości często mają spaczony charakter, są okazją do pijaństwa, dania upustu chciwości i tak dalej..
Więc czy z wcześniejszego uwarunkowania czy z rozsądku, lepiej nie obchodzić.. no chyba że sąsiedzi wierzący wyskoczą z widłami, to co innego.

Nieładnie Dick. Nieładnie. Dodam tylko (i już kończę tę przykrą rozmowę), że nie wiesz jakie życie ma dziecko Świadków. Ale o tym można już poczytać w innych wątkach. Ja chciałbym swoim dzieciom oszczędzić NIEPOTRZEBNYCH przykrości, drwin i bycia odmieńcem na każdym kroku. Bo to częto nie wynika z biblinych nauk tylko z czyjejś psychozy żeby odróżniać się od "swiata" na każdy możliwy sposób.

Użytkownik Fly edytował ten post 2007-11-29, godz. 21:30


#9 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-11-29, godz. 21:33

Mieszasz bracie dwie rózne sprawy.
To tylko wymiana zdań, wię nie bądź tak szybki do obrażania.
A programowo - nie podoba mi się gdy ktoś uogólnia wszystkie kroki ŚJ jako produkt umysłow spaczonych.
Też nieładnie.
Będę bronił WTS tam gdzie działają mądrze.

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#10 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-11-29, godz. 21:55

Czego by nie napisał, te uroczystości często mają spaczony charakter, są okazją do pijaństwa, dania upustu chciwości i tak dalej..


DZIEŃ MATKI ??? :blink: ???

Wierzysz w to co piszesz ?
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.

#11 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-29, godz. 21:58

Czego by nie napisał, te uroczystości często mają spaczony charakter, są okazją do pijaństwa, dania upustu chciwości i tak dalej..

W rejonach tropikalnych często padają obfite deszcze, jednakże na pustyni nadal mamy deficyt wody. PRAWDA czy FAŁSZ ? itd.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-11-29, godz. 22:00

Dołączona grafika

#12 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-11-30, godz. 05:13

DZIEŃ MATKI ??? :blink: ???

Wierzysz w to co piszesz ?

Oczywiście. Co cię tak dziwi?
Dzień Matki, dzień Kobiet, Strażaka, Kombatanta, każdy z nich może się stać do tego pretekstem aby sobie ulżyć czyli wypić.
Po pewnej dawce alkoholu zaczynają ożywać stare urazy i niejednokrotnie impreza mająca mieć przyjazny charakter kończy sie nożem w brzuchu. Gazet nie czytasz?

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-11-30, godz. 07:17

Oczywiście. Co cię tak dziwi?
Dzień Matki, dzień Kobiet, Strażaka, Kombatanta, każdy z nich może się stać do tego pretekstem aby sobie ulżyć czyli wypić.
Po pewnej dawce alkoholu zaczynają ożywać stare urazy i niejednokrotnie impreza mająca mieć przyjazny charakter kończy sie nożem w brzuchu. Gazet nie czytasz?

Ty P.K.Dick lepiej pozostań śJ i nie wchodź na takie fora dyskusyjne, bo jeszcze dasz się przekonać, że WTS tylko swoimi sprzecznymi z Biblią naukami obraża Boga Jahwe i staniesz się alkoholikiem. Skoro tobie wszystkie okazje świętowania kojarzą się z pijaństwem, to dla ciebie po prostu nie ma wyjścia. Albo bycie śJ, albo bycie alkoholikiem. Współczuję tak wypranego umysłu.
Czesiek

#14 Dudu

Dudu

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 88 Postów

Napisano 2007-11-30, godz. 07:27

Jb niezły materiał :lol:

#15 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-30, godz. 07:31

Gazet nie czytasz?

To są przypadki patologii społecznych, a nie obraz społeczeństwa. Z ludźmi się nie widujesz na codzień?
Dołączona grafika

#16 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-11-30, godz. 08:08

A co z tzw: przyjęciami teokratycznymi (czyli spotkaniami towarzyskimi SJ we własnym gronie, wspólnymi ogniskami połaczonymi z tańcami itd) Te uroczystości często mają spaczony charakter, są okazją do pijaństwa, dania upustu chciwości i tak dalej..
Więc czy z wcześniejszego uwarunkowania czy z rozsądku, lepiej nie obchodzić..
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#17 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-11-30, godz. 09:57

przynajmniej do końca XX wieku WTS doradzało aby
1) nie chodzić na świeckie imprezy
2) nie chodzić na imprezy organizowane przez ŚJ, z wyjątkiem tych, na których starsi zboru zapewniają odpowiedni nadzór

Pamiętam krytyczne doniesienia NSK o tzw. "weekendach ŚJ"

#18 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-11-30, godz. 10:30

Dzień Matki, dzień Kobiet, Strażaka, Kombatanta, każdy z nich może się stać do tego pretekstem aby sobie ulżyć czyli wypić.
Po pewnej dawce alkoholu zaczynają ożywać stare urazy i niejednokrotnie impreza mająca mieć przyjazny charakter kończy sie nożem w brzuchu. Gazet nie czytasz?

Dik pozwolę się zTobą nie zgodzić. Podam Ci prosty przykład. Przecież do tych samych wypaczeń o których mówisz, może dojść podczas uroczystości rocznicy ślubu, lub nawet samego wesela. A jednak na tej podstawie, nikt w zborze ŚJ ich nie zakzuje.

Fly natomiast słusznie wskazał na rujnujące ludzką psychikę konsekwencje ludzkich wymysłów i zakazów, których tak naprawdę nie ma w Biblii.

Pamiętam, jak jeszcze chodząc na zebrania i zapoznawszy się z materiałem Przebudźcie się, dotyczącym tradycyjnych zwyczajów rozluźniajacy stanowisko WTS napisałem list do Nadarzyna w tej sprawie. Wtedy bracia odesłali go nadzorcy zboru, który miał ze mną porozmawiać. Ostateczny efekt tej rozmowy był taki, że on nie umiał mi udowodnić, że zakaz dnia nauczyciela, matki, babci itp są wyraźnymi nakazami Biblii. I tu UWAGA. Powiedział mi, że moge je praktykować skoro tak się rzeczy mają, jednak powinienem mieć wzgląd na sumienie braci i się z tym nie afiszować. Oczywiście teraz po kilku latach nie pamietam słowo w słowo tej rozmowy. Jednak mniej wiecej tak to wyglądało. A co ciekawe, jakoś mnie przez te kilka lat nie wykluczono za swobodę myślenia. Ale to już inna sprawa.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-11-30, godz. 10:35

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#19 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-11-30, godz. 10:43

A może Olo ma po prostu liberalnych (albo leniwych) starszych zboru?
Którzy nie chcieli mu zrobić komitetu z powodu własnych poglądów (liberałowie) albo braku czasu (lenie)?

#20 Nilrem0

Nilrem0

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 454 Postów
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 2007-11-30, godz. 12:31

Oczywiście. Co cię tak dziwi?
Dzień Matki, dzień Kobiet, Strażaka, Kombatanta, każdy z nich może się stać do tego pretekstem aby sobie ulżyć czyli wypić.
Po pewnej dawce alkoholu zaczynają ożywać stare urazy i niejednokrotnie impreza mająca mieć przyjazny charakter kończy sie nożem w brzuchu. Gazet nie czytasz?


Wiesz poza czytaniem gazet wychodzę także z domu i rozmawiam z ludźmi.
Bez tego świat naprawdę wygląda tak jak "ktoś" chce żebyśmy go postrzegali SKAMIENIALI
To w co wierzysz nie jest prawdą, jest tylko tym w co wierzysz a umysł pozwoli Ci tego doświadczyć. Zrobi wszystko aby to na czym się koncentrujesz, o czym ciągle myślisz stało się możliwe do doświadczenia.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych