Skocz do zawartości


Zdjęcie

ŚJ a przyjmowanie zapomóg z opieki społecznej oraz pomocy po klęskach żywiołowych


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-01-16, godz. 20:09

Poniżej zamieszczam stanowisko świadków Jehowy w kwestii przyjmowania (należnej w różnych okolicznościach) pomocy, świadczonej przez instytucje opieki społecznej:



Czy chrześcijanin słusznie może korzystać z zapomogi państwowej, udzielanej przez instytucje opieki społecznej, albo z zaopatrzenia dostarczonego na tereny objęte klęskami żywiołowymi? – P.A.

Owszem; państwo przeznacza na to odpowiednie środki, oczekując przy tym, że zostaną użyte przez tych, którym rzeczywiście przysługują.

Chrześcijanie płacą podatki nałożone przez rządy świeckie (Rzym. 13:1, 6, 7). Z kolei chrześcijanin, który znajdzie się w potrzebie i któremu legalnie przysługuje zapomoga państwowa, słusznie może, jeśli chce, przyjąć zasiłek pochodzący z funduszy podatkowych przeznaczanych na cele społeczne.

Zdarzają się pozbawieni skrupułów ludzie — oczywiście nie będący prawdziwymi chrześcijanami — którzy taką pomoc wyłudzają oszustwem. Jedni zataili fakty świadczące o ich prawdziwej sytuacji materialnej. Inni nie chcą pracować, chociaż są zdolni do pracy. Były wypadki, że całe rodziny stosując rozmaite chwyty utrzymywały się latami z zapomogi rządowej, chociaż ona prawnie im nie przysługiwała. Prawdziwy chrześcijanin nie może postępować w ten sposób. Musi być uczciwy, rzetelny i posługiwać się prawdą. Powinien mieć czyste sumienie przed Bogiem i ludźmi. — Prz. 3:32; Dzieje 24:16.

Chrześcijanie dobrze czynią, pamiętając o zasadzie wyłuszczonej przez apostoła Pawła w Liście do Tesaloniczan 3:10: „Kto nie chce pracować, niechaj też nie je.” Wiedzą również, że „jeśli kto o swoich, zwłaszcza o domowników nie ma starania, ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego” (1 Tym. 5:8). Nie zapominają przy tym, że „gromadzenie skarbów językiem kłamliwym to wiatr ścigany — szukanie śmierci” (Prz. 21:6; BT). Jasne więc jest, że chrześcijanie zdrowi i mający poczucie odpowiedzialności będą pracować na swoje utrzymanie, jeśli to możliwe, i nie będą nielegalnie czy też metodą oszustwa ubiegać się o państwową bądź inną pomoc finansową.

Gdyby się okazało, że oddany Bogu chrześcijanin niesłusznie i bezprawnie pobrał takie wsparcie, nie mógłby już być zaliczany do ludzi mających „dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz” zboru chrześcijańskiego; podobnie zresztą i wewnątrz zboru. Znalazłby się raczej wśród tych, co są „chciwi brudnego zysku”. Wskutek tego nie nadawałby się na zaminowanego sługę w zborze chrześcijańskim. – 1 Tym. 3:1, 7-9, BT.

Szczery chrześcijanin jest chętny do pracy. Może się zdarzyć, że z jakiejś przyczyny straci swą pracę zarobkową. Jeżeli istnieje możliwość, by wypłacono mu zasiłek dla bezrobotnych, to nie ma żadnych biblijnych zastrzeżeń co do korzystania z niego w trakcie poszukiwania innego zatrudnienia. W czasie otrzymywania takiej zapomogi i szukania innej pracy chrześcijaninowi może nawet udać się spędzanie większej niż zazwyczaj, liczby godzin w służbie kaznodziejskiej. Nie byłoby jednak stosowne, gdyby uchylał się od pracy i celowo zamierzał przez czas nieokreślony pozostać na liście korzystających z pomocy, tylko po to, by udzielać się więcej w dziele głoszenia. Poza tym jeśli od bezrobotnego się oczekuje, że poświęci czas i energię na poszukiwanie zatrudnienia, i jeśli to jest warunkiem korzystania z zapomogi, wówczas nie byłoby słuszne, gdyby chrześcijanin przyjmował pieniądze, ale nie stosował się do tego wymagania. Kiedy nastręczy się odpowiednia posada, chrześcijanin nie powinien jej odrzucać i nieuczciwie przedłużać pobieranie zasiłku dla bezrobotnych czy innego wsparcia finansowego, udzielanego na podobnych zasadach. Wie, że w Biblii nie znajdzie pochwały nieuczciwości ani lenistwa. Pismo święte zaleca uczciwą, rzetelną pracę. — Efez. 4:28; Kazn. 3:22.

Jeżeli zbieg okoliczności wtrącił chrześcijanina w sytuację, której obecnie nie może zaradzić i w której utrzymuje się z jakiejś formy pomocy społecznej, to przyznane mu pieniądze powinien wydatkować rozsądnie. Kwoty te przeznaczone są na pokrycie podstawowych potrzeb i otrzymuje je tylko dlatego, że znajduje się w trudnych warunkach finansowych, a nie po to, aby zaspokajał tęsknotę do zbędnych luksusów.

Czasami wskutek powodzi, trzęsienie ziemi czy innych nieszczęść rząd ogłasza jakiś teren za dotknięty klęską żywiołową i przedsiębierze kroki zaradcze, dostarczając ofiarom niezbędnego zaopatrzenia. Ludność nieraz rzeczywiście bardzo potrzebuje żywności i innych środków; a wśród niej mogą się znajdować prawdziwi chrześcijanie. W takich okolicznościach chrześcijanin słusznie może korzystać z zapomogi rządowej. Prawdziwy chrześcijanin nie będzie jednak z takich zarządzeń ciągnął nieusprawiedliwionych zysków, zdając sobie sprawę z tego, że powinien przyjmować pomoc jedynie wówczas, gdy naprawdę jej potrzebuje. Wierni słudzy Boży pragną „we wszystkim uczciwie postępować”. — Hebr. 13:18, NT.

Niemniej istnieją też w niejednych krajach zarządzenia, które każdego uprawniają do korzystania z pomocy i nie musi się w tym celu znajdować w sytuacji krańcowej. Obejmuje to przeważnie pewne firmy ubezpieczeń społecznych, pomocy lekarskiej, zasiłku dla bezrobotnych lub zapomogi dla osób w podeszłym wieku. Komu przysługuje prawo do takiej pomocy, ten spokojnie może się o nią ubiegać.

--
źródło: "Strażnica" z 1970 roku, nr 2, "Pytania czytelników"


.jb

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-16, godz. 20:22

w mojej ocenie, strażnica zaprezentowała tutaj bardzo rozsądne i zrównoważone stanowisko

#3 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-16, godz. 22:38

W sprawach pomocy ze strony "światusów" świadkowie wykazują się doskonałym przystosowaniem; jeśli chcieliby naprawdę odłączyć się od świata, to wg mnie powinni żyć jeszcze bardziej ortodoksyjnie niż Amisze.
"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#4 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-05-13, godz. 17:23

Aktualne stanowisko:

W wielu krajach osoby będące w potrzebie mogą otrzymać wsparcie w ramach programów pomocy społecznej. Nie ma nic złego w tym, żeby chrześcijanin z nich skorzystał – o ile spełnia określone kryteria. Mówienie prawdy z bliźnim wyklucza jednak podawanie nieprawdziwych lub podkoloryzowanych informacji urzędnikom w celu uzyskania takiego wsparcia.

źródło: „Strażnica” z 15 czerwca 2009, artykuł ‘Mów prawdę ze swym bliźnim’


.jb

#5 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-05-13, godz. 18:02

Ni jak ma się to do rzeczywistości. Kiedyś całe rodziny śJ żyły z zasiłków dla bezrobotnych w RFN i niektórzy postępowali tak nawet wówczas, gdy mogli pracować. Ale przymykano na nich postępowanie oko, bo czas wolny poświęcali na służbę. To tak samo jak z płaceniem podatków, oficjalnie śJ mają skrupulatnie się rozliczać, ale przedsiębiorcy będący śJ, często walą ściemę, by płacić mniej.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-05-14, godz. 06:41

poproszę o bliższe szczegóły nt. nieplacenia podatków przez ŚJ

#7 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-05-14, godz. 07:11

[...]To tak samo jak z płaceniem podatków, oficjalnie śJ mają skrupulatnie się rozliczać, ale przedsiębiorcy będący śJ, często walą ściemę, by płacić mniej.

Znam wielu SJ prowadzacych firmy i nie spotkalem sie zeby ktos z czyms "sciemnial" jak to okresliles. W tej kwestii nie mam im nic do zarzucenia. Zwyczajnie korzystaja z ulg i odliczen jakie daje panstwo - jak kazdy logicznie myslacy w tym kraju. Najwyrazniej to Ty cos "sciemniasz".

Użytkownik edd edytował ten post 2009-05-14, godz. 07:11

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#8 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-05-14, godz. 08:15

poproszę o bliższe szczegóły nt. nieplacenia podatków przez ŚJ


A zatrudnianie innych na czarno?

Znam wielu SJ prowadzacych firmy i nie spotkalem sie zeby ktos z czyms "sciemnial" jak to okresliles. W tej kwestii nie mam im nic do zarzucenia. Zwyczajnie korzystaja z ulg i odliczen jakie daje panstwo - jak kazdy logicznie myslacy w tym kraju. Najwyrazniej to Ty cos "sciemniasz".


Znasz wielu i pewnie znasz wszystkie ich papiery? Zaniżanie dochodów, zatrudnianie na pół etatu, podczas gdy pracownicy pracują na cały. Zaniżanie wartości drogiego sprzętu przy sprzedaży, by płacić mniejsze podatki. Rzeczywiście zwyczajne korzystanie z ulg i odliczeń... Piszę o tym, co sam widziałem na oczy. Oczywiście, każdy Polak tak kombinuje, ale nie jedyni uczciwi obywatele- świadkowie Jehowy...

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#9 slawo

slawo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 107 Postów

Napisano 2009-05-14, godz. 08:51

A zatrudnianie innych na czarno?



Znasz wielu i pewnie znasz wszystkie ich papiery? Zaniżanie dochodów, zatrudnianie na pół etatu, podczas gdy pracownicy pracują na cały. Zaniżanie wartości drogiego sprzętu przy sprzedaży, by płacić mniejsze podatki. Rzeczywiście zwyczajne korzystanie z ulg i odliczeń... Piszę o tym, co sam widziałem na oczy. Oczywiście, każdy Polak tak kombinuje, ale nie jedyni uczciwi obywatele- świadkowie Jehowy...

Skoro widziałeś to dlaczego nie zareagowałeś? W naszym kraju istnieją odpowiednie instytucje które zajmują się tego typu sprawami jak chociażby Izba Skarbowa lub Państwowa Inspekcja Pracy. Nawet jeśli brakuje ci odwagi cywilnej aby to zgłosić osobiście możesz to uczynić anonimowo. Ich obowiązkiem jest sprawdzenie każdego zgłoszenia dotyczącego naruszenia praw pracowniczych.

#10 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-05-14, godz. 09:40

Skoro widziałeś to dlaczego nie zareagowałeś? W naszym kraju istnieją odpowiednie instytucje które zajmują się tego typu sprawami jak chociażby Izba Skarbowa lub Państwowa Inspekcja Pracy. Nawet jeśli brakuje ci odwagi cywilnej aby to zgłosić osobiście możesz to uczynić anonimowo. Ich obowiązkiem jest sprawdzenie każdego zgłoszenia dotyczącego naruszenia praw pracowniczych.


Ktoś już kiedyś określił śJ jako "patologicznie uczciwych" tzn takich, dla których bycie elastycznym dla dobra jednostki jest nie do pomyślenia, gdyby mieli złamać prawo.
Oczywiście osoba ta znała tylko pozory, jakie zachowuje część śJ. Ja nie silę się na bycie kimś, kim nie jestem. Też pracowałem na czarno swego czasu i tego nie kryłem.
Piętnuję tylko obłudę i hipokryzję.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#11 teodora_67

teodora_67

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2009-05-14, godz. 11:36

Ni jak ma się to do rzeczywistości. Kiedyś całe rodziny śJ żyły z zasiłków dla bezrobotnych w RFN i niektórzy postępowali tak nawet wówczas, gdy mogli pracować. Ale przymykano na nich postępowanie oko, bo czas wolny poświęcali na służbę. To tak samo jak z płaceniem podatków, oficjalnie śJ mają skrupulatnie się rozliczać, ale przedsiębiorcy będący śJ, często walą ściemę, by płacić mniej.

Oczywiście, że świadkowie oszukują. Znam wielu takich, co biorą renty albo zasiłki, co wcale im nie przeszkadza jechać na Zachód na saksy. Jakoś im wtedy żadna choroba nie doskwiera, może to jakieś sezonowe cudowne ozdrowienie. Oczywiście, przy każdym akapicie o uczciwości gładko odpowiadają jacy to są prostolinijni i nawet im głos nie zadrży. Żałosne.

#12 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2009-05-14, godz. 11:41

Oczywiście, że świadkowie oszukują. Znam wielu takich, co biorą renty albo zasiłki, co wcale im nie przeszkadza jechać na Zachód na saksy. Jakoś im wtedy żadna choroba nie doskwiera, może to jakieś sezonowe cudowne ozdrowienie. Oczywiście, przy każdym akapicie o uczciwości gładko odpowiadają jacy to są prostolinijni i nawet im głos nie zadrży. Żałosne.

przedwczoraj rozmawiałam z moim bratem ( swiadek) o obłudzie mojego "gorliwego" szwagra ( świadka), który to z wielką "gorliwością" nie odpowiada na moje "dzien dobry" , ale zarazem spokojnie ucieka od płacenia podatków, a co za tym idzie płącenia np. alimentów w kwocie po prostu śmiesznej....

mój brat odpowiedział :

każdy wybiera, co mu pasuje.....

:lol: :lol: :lol: :lol:

#13 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-05-14, godz. 12:28

przedwczoraj rozmawiałam z moim bratem ( swiadek) o obłudzie mojego "gorliwego" szwagra ( świadka), który to z wielką "gorliwością" nie odpowiada na moje "dzien dobry" , ale zarazem spokojnie ucieka od płacenia podatków, a co za tym idzie płącenia np. alimentów w kwocie po prostu śmiesznej....

mój brat odpowiedział : :lol: :lol: :lol: :lol:


Ja dla swojego brata umarłem, odkąd porzuciłem Jedyną, "a z umarłymi on nie rozmawia" (kontakty ze mną zakrawają zapewne na spirytyzm :D ), ale z moim ojcem odstępcą sumienie pozwalało mu utrzymywać kontakt, bo ojciec umierał, ale miał majątek... Wybiórcza bywa często ta uczciwość śJ. Jeżeli ktoś mnie posądza o nienawiść lub choćby generalizowanie, dla tych osób napiszę tak: Moja ś.p. Mama była śJ do śmierci (miała długą przerwę w byciu świadkiem), była osobą bardzo uczciwą, sumienną i dyskretną. Pozostawiła po sobie bardzo dobre wspomnienia wśród śJ i ludzi spoza organizacji. Jednak to wynikało z tego, że była takim człowiekiem, a nie że była akurat śJ. Miałem szefa śJ, bardzo w porządku człowiek. Najlepszy szef, jakiego miałem do tej pory. Poza tym już na samym początku mojej obecności na tym forum napisałem http://watchtower.or...s...st&p=114873 Mógłbym bez końca wymieniać przykłady nieuczciwości świadków. Ale nie o to tu chodzi. Zgodnie z tematem napisałem, że nie stosują się oni do zaleceń Strażnicy wszyscy jak jeden mąż. Nie moja wina, że prawda czasami boli. Mnie w tym wypadku też.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#14 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-05-14, godz. 18:50

rozmawiałem z chłopcami którzy nie zostali świadkami, pytałem dlaczego, wszyscy cała czwórka odpowiedziała "widzieliśmy ich uczciwość, zwłaszcza starszych"
pozdrawiam Andrzej

#15 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-05-18, godz. 11:19

Osobiście o uczciwości świadków w sprawach finansowych nic nie mogę napisać. W innych płaszczyznach i owszem i nie wygląda to kolorowo. Być moż kolega Matrix by tu coś dorzucił jakby się pojawił na forum.

rozmawiałem z chłopcami którzy nie zostali świadkami, pytałem dlaczego, wszyscy cała czwórka odpowiedziała "widzieliśmy ich uczciwość, zwłaszcza starszych"

and tylko rozbudzasz apetyt. To tak jakbyś pomachał mi czekolada kiedy od miesięcy nie miałem nic słodkiego w ustach. Rozwinąłbyś to ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#16 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-05-18, godz. 18:33

nie mogę więcej opisać, bo nie znam szczegółów. Opowiadali o różnych sprawkach którymi chwalili się świadkowie miedzy innymi starsi. To było przyczyną, że oni nie zostali świadkami. Porównanie nauki o tym, że świat postępuje źle a świadkowie są idealni.
pozdrawiam Andrzej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych