Skocz do zawartości


Zdjęcie

Proroctwo o 70 tygodniach lat


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-17, godz. 20:56

Czy istnieje alternatywna interpretacja proroctwa o 70 tygodniach z księgi Daniela 9 rozdział

SJ proroctwo z Daniela 9:24-27 tłumaczą tak.
Od roku 455 p.n.e. odejmujemy 483 lata (69 tygodni pomnożyć przez 7 daje 483) otrzymujemy 29 rok n.e.

:)

#2 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-18, godz. 09:06

Co jeszcze?
:)

#3 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-18, godz. 11:09

Widzę że muszę polemizować sam ze sobą :D :D :D ale to nic.

Znalazłem komentarz:

http://online.biblia...zial.php?id=761

Dn 9, 24 - Zarówno w proroctwie Jeremiasza, jak i w Księdze Daniela tygodnie oznaczają najprawdopodobniej okresy siedmioletnie. Podczas gdy Jr 25,11; Jr 29,10 miał na uwadze okres trwania niewoli babilońskiej i czas uwolnienia z niej; zbiegający się z czasem odnowienia, po niewoli aktualizowano to proroctwo w świetle prądów apokaliptycznych, nadając mu sens wyraźnie eschatologiczno-mesjański. Punktem wyjścia zapowiedzi eschatologicznych są u Daniela wypadki współczesne, zwiastujące bliskie ich nadejście. Mimo podawanych konkretnych liczb tygodni-lat, autor myśli, jak się wydaje, raczej okresami niż dokładną liczbą lat. Toteż próby ustalenia na podstawie proroctwa ścisłej chronologii (do śmierci Chrystusa, do zburzenia Jerozolimy) zawodzą.

:)

#4 misiek

misiek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 57 Postów

Napisano 2005-08-18, godz. 12:48

widzę, że masz poważne wątpliwości co do zrozumienia proroctwa dotyczącego przyjścia Mesjasza. W artykułach, na które się powołujesz podane są różne daty, od której należy liczyć początek 70 tygodni lat. W każdym jednak z przypadków otrzymamy rok ok. 30 n.e. w którym to Jezus się ochrzcił. Dokładna data tego wydarzenia pozostanie jednak tajemnicą, zresztą po co nam to dokładnie wiedzieć, ale jedno jest pewne: proroctwo o 70 latach na pewno się spełniło. Ja wierzę, iż te 483 lata trwały od 455 r.p.n.e do 29 r.n.e, w trzy i pół letnią służbę Jezusa oraz trzy i pół letni okres czasu, kiedy to Żydzi mieli się po jego stronie opowiedzieć. Ponieważ tego nie zrobili a nawet odrzucili Jezusa, bramy zostały otwarte dla pogan. Jest to jeszcze jeden z dowodów na to, iż mamy prawo liczyć rok za dzień w proroctwach mówiących o dniach. Co ciekawe, Żydzi mogli sobie też policzyć datę pojawienia się Mesjasza i na pewno w tamtych czasach byli tacy, którzy to zrobili. Zresztą biblia podaje, iż w tamtych czasach wyczekiwano z niecierpliwością na Mesjasza.

Nie wiem więc na czym polega Twój problem? Możesz głebiej wyjaśnic?

#5 ehomo

ehomo

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 337 Postów

Napisano 2005-08-18, godz. 14:09

Misiek napisałeś:

widzę, że masz poważne wątpliwości co do zrozumienia proroctwa dotyczącego przyjścia Mesjasza

Nie mam wątpliwości.Byłem ciekawy czy jest inne wytłumaczenie.

A to co mówisz:

Dokładna data tego wydarzenia (chrztu Jezusa) pozostanie jednak tajemnicą, zresztą po co nam to dokładnie wiedzieć, ale jedno jest pewne: proroctwo o 70 latach na pewno się spełniło.

Ja też MISIEK wierzę że to proroctwo wypełniło się MOCNO wierzę.

:)

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-21, godz. 15:14

ehomo,

znalazłem coś ciekawego, co cię może zainteresuje. Może króciutko, bo nie wiem, czy jeszcze tu zaglądasz. Okazuje sie bowiem, iż Pismo Święte mówi aż o 4 dekretach, które mogłyby pasować do proroctwa z księgi Daniela o 70 tygodniach:

1) 538 - pierwszy rok Cyrusa (Ezdrasza 1:1-14; Iz 45:13)
2) 520 - drugi rok Dariusza (Ezdrasza 6:1-15)
3) 458 - siódmy rok Artakserksesa (Ezdrasza 7:1-28)
4) 445 - dwudziesty rok Artkaserksesa (Nehemiasza 2:1-8)


Zobacz sobie jeszcze Ezdrasza 4:24 oraz Ezdrasza 9:9 a najlepiej przeczytaj sobie całą księgę Ezdrasza. Na jej podstawie myślę więc, iż początek okresu 70 tygodni należy liczyć od trzeciego dekretu w 458 pne. Doprowadzi nas to do 26 ne, jak na poniższym wykresie.

Dołączona grafika

Według mnie na wykresie jest błąd jednego roku; powinny być odpowiednio liczby 458, 26, 30 i 33. To nawet bardziej pasuje do historii świeckiej niż chronologia Strażnicy. Odezwij się, jesli coś więcej chcesz wiedzieć! Okazuje się więc, iż Straznica zupełnie pogrzebała swoją interpretację tego proroctwa, przesuwając panowanie Artakserksesa aż o 10 lat, skoro jak widać nie musiano tego robić! :)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-02-21, godz. 16:21

Ciekawe! ale Akurat myslę że mozna o to wykładnie sie do swiadkow nie przyczepiac ,ale znalazłem inne wyjasnie w ksiazce "Klucz do Biblii" niestey autora nie pamietam.
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#8 kania

kania

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-02-22, godz. 19:26

Istnieje inna interpretacja lub inna data wyjściowa nie od roku 455 ale od 445 (20rok panowania Artakserksesa) na ten temat szeroko jest omówione w książce Kwestia czasów pogan.

#9 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-23, godz. 03:24

witaj mirku
piekny wykres

ezdrasz 7;11-28

piekne wypelnienie sie proroctwa

nie wiem tylko z jakich zrodel powolujesz sie na date 458
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#10 ben-salem

ben-salem

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-23, godz. 13:52

Ciekawe! ale Akurat myslę że mozna o to wykładnie sie do swiadkow nie przyczepiac ,ale znalazłem inne wyjasnie w ksiazce "Klucz do Biblii" niestey autora nie pamietam.

Kris

Klucz do Biblii, W.J. Harrington. IW PAX 1984

ben-salem

#11 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-05-23, godz. 14:48

dzieki :) ostatnio czytałen chyba ;) Mcdowella "przewodnik apologetyczny" tam jeszce inaczej to obliczono. Co ciekawsze bez ostatniego tygodnia, który ma dopiero nastapic...
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#12 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-27, godz. 16:57

ostatnio czytałen chyba wink.gif Mcdowella "przewodnik apologetyczny" tam jeszce inaczej to obliczono. Co ciekawsze bez ostatniego tygodnia, który ma dopiero nastapic..




czy ofiara zostala zniesiona?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#13 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-05-27, godz. 18:43

nie wiem tylko z jakich zrodel powolujesz sie na date 458

Pawle, wedlug danych chronologii świeckiej król Artakserkses panował przez około 40 lat w okresie od 465 p.n.e. do 425 p.n.e. Mozna to sprawdzić w dowolnej encyklopedii. Podaję link do wikipedii:

http://pl.wikipedia..../Artakserkses_I

Siódmy rok Artakserksesa wypada więc około roku 458. Natomiast nigdzie w chronologii świeckiej nie znalazłem potwierdzenia daty 455, jako dwudziestego roku panowania Artakserksesa, a taką datę serwuje Strażnica. Aby się więc zgadzało, musiała więc przesunąć o 10 lat lata panowania króla otrzymując przedział 475 - 424, co równałoby się 50-letniemu okresowi rządów, a to jest niemozliwe, ponieważ dowody historyczne mówią o 41 letnim panowaniu. Czy potrafisz to jakoś wyjaśnić?

więcej tutaj:

http://watchtower.or...p?showtopic=132
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#14 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-28, godz. 09:11

witaj mirku


dzieli za linki

napewno sprawdze.
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#15 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 18:53

Chyba nie zosyała zniesiona, bo ten tydzien jeszcze się nie zaczał(wg. Mcdowella). Ale dobrze juz nie pamietam.
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#16 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-31, godz. 08:18

czyli nikt jeszcze nie umarl za twoj grzech?


polecam ewangelie

tam jest dobra nowina o mesjaszu
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#17 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-06-02, godz. 17:13

Nie kpij sobie...

Bo...

Po pierwsze obaj wiemy że tu chodzi o interpretacje autora tejze książki. A zniesienie ofiary oznacza dle niego co innego...

Po drugie napisałem że nie pametam dobrze tej książki...
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#18 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-09, godz. 21:23

Chyba nie zosyała zniesiona, bo ten tydzien jeszcze się nie zaczał(wg. Mcdowella). Ale dobrze juz nie pamietam.



czy byla to twoja mysl czy autora ksiazki
bo jesli autora to zle ciebie zrozumialem
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#19 Kris

Kris

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 201 Postów

Napisano 2006-06-10, godz. 20:15

Myśl autora...

Napisałem: "chyba została zniesiona", bo nie byłem pewien tej jego mysli...

Ale ostatnio sprawdziłem i rzeczywiscie on na pewno tak podchodzi do tej sprawy...
gdzie jest
zniszczone ziarenko piasku
którego nikt już nie pokocha
którego nikt już nie skrzywdzi
los?
zabrał mu uśmiech
otarł wszelką łzę
szukam go
w ciemnościach
na skraju czasu
tam gdzie wieczność
ma swą przepaść...

#20 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-03-02, godz. 20:53

Skoro zapoznalismy się już z proroctwem o 70 tygodniach lat, to pokażę teraz na przykładzie w jaki sposób Świadkowie Jehowy fałszują historię świecką, aby tylko potwierdzać swoje teorie.

W książce "Czego naprawdę uczy Biblia?" wydanej przez Towarzystwo Strażnica w rozdziale pod tytułem "Jak w proroctwie Daniela zapowiedziano przyjście Mesjasza" na stronie 198 czytamy takie słowa:

Aby ustalić czas przyjścia Mesjasza, najpierw trzeba się dowiedzieć, od jakiego momentu zacząć liczyć. Proroctwo mówi: "Od wyjścia słowa o przywróceniu i o odbudowie Jerozolimy". A kiedy 'wyszło to słowo'? Według biblijnej relacji Nehemiasza decyzja o odbudowie murów wokół Jerozolimy zapadła "w dwudziestym roku króla Artakserksesa" (Nehemiasza 2:1; 5-8). Historia potwierdza, że Artakserses objął władzę w roku 475 p.n.e. Tak więc dwudziesty rok jego panowania przypada na 455 rok p.n.e. Właśnie ta data jest dla nas punktem wyjściowym.

Aż ciarki przechodzą czytając takie słowa, ponieważ w akapicie tym znajdują się aż dwa kłamstwa - zaznaczyłem je pogrubieniem.

Pierwszym kłamstwem jest to, że, jak wykazano wyżej, decyzja o odbudowie Jerozolimy zapadła nie w dwudziestym roku panowania króla Artakserksesa, jak sugeruje Strażnica, ale w siódmym. Zgodnie z chronologią świecką był to rok 457 pne.

Drugie kłamstwo zawarte jest w zdaniu, jakoby historia rzekomo potwierdzała, iż Artakserkses objął tron w roku 475 pne. Nie jest to prawdą, ponieważ historia świecka potwierdza, że Artkaserkses panował w latach od 465 pne do roku 425 pne. Aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do dowolnej encyklopedii pod hasłem "Artakserkses". Podaję też linki do dowodów:

http://pl.wikipedia..../Artakserkses_I

http://www.narmer.pl/dyn/27pl.htm

A więc jeśli teraz przyjmiemy za prawdziwą intepretację Strażnicy i weźmiemy pod uwagę, że 20 rok panowania Artakserksesa wypada na rok 445 pne to uwzględniając 483 lata proroctwa Daniela o 70 tygodniach lat, dochodzimy do roku 39 ne. Jednak niestety w roku tym Mesjasza nie było już na ziemi. Widać więc w jaki sposób Strażnica manipuluje historią świecką i wprowadza w błąd czytelników, aby tylko dowodzić swoich ludzkich nauk. :(
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych