Skocz do zawartości


Zdjęcie

greckie słowo PROSPEGNUMI


  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-09, godz. 08:09

Dlaczego Towarzystwo Strażnica dopuściło się zmian w tekście biblijnym, który rzekomo miałby potwierdzać śmierć Jezusa na palu? Jest to zawarte w Dz 2:23, gdzie czytamy:

Dz 2:23 Bg „Tego za ułożoną radą i przejrzeniem Bożem wydanego wziąwszy, a przez ręce niezbożników ukrzyżowawszy, zabiliście.”

Dz 2:23 BT „tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście.”

Dz 2:23 Bw „gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili;”


Dz 2:23 NS „tego męża, wydanego według postanowionego zamiaru oraz Bożej znajomości rzeczy przyszłych, przytwierdziliście do pala i zgładziliście ręką czynicieli bezprawia.”

Dz 2:23 WH „τουτον τη ωρισμενη βουλη και προγνωσει του θεου εκδοτον δια χειρος ανομων προσπηξαντες ανειλατε”

Słów "do pala" nie ma jednak w oryginalnym tekście greckim. Użyte tam greckie słowo PROSPEXANTES (pochodzące od wyrazu PROSPEGNUMI) znaczy tylko „przytwierdzić” albo „ukrzyżować”. Dlatego też Towarzystwo Strażnica musiało dodać frazę „do pala”, aby potwierdzić swoją naukę. W przeciwnym razie wersja z "ukrzyżowaniem", byłaby dla Towarzystwa Strażnica bardzo niewygodna!

Użytkownik mirek edytował ten post 2006-12-27, godz. 07:58

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-02-22, godz. 18:53

Sposób w jaki dawniej wykonywano egzekucję na krzyżu:

Dołączona grafika
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-29, godz. 19:44

Jak podaje słownik grecko-polski wydany przez oficynę wydawniczą Vocatio słowo PROSPEGNUMI występuje tylko raz w biblii (Dz 2:23) i oznacza przybijać, przytwierdzać, krzyżować. Zauważmy, że znów nie ma nic o palu!

Bardzo ciekawie wygląda również etymologia, czyli pochodzenie tego wyrazu. Otóż składa on się z dwóch członów: wyrazu PROS oraz PEGNUMI.

Wyraz PROS jest przyimkiem a więc posiada wiele znaczeń, z pośród których najwazniejsze to: do, ku, dla, blisko, obok, koło, przy, na, pod, u. Jednak nie to jest oczywiście najwazniejsze ale drugi człon omawianego wyrazu.

Słowo bowiem PEGNUMI oznacza zatykać, zatknąć, spajać, budować, rozbijać namiot i występuje w Biblii jeden raz:

Hbr 8:2 Bw „jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku, który zbudował Pan, a nie człowiek.”

Hbr 8:2 WH „των αγιων λειτουργος και της σκηνης της αληθινης ην επηξεν ο κυριος ουκ ανθρωπος”

Wiemy, że żeby coś zbudować potrzeba przynajmniej dwóch elementów. Czyżby więc wyraz ten sugerował konstrukcję krzyża? Bo przecież pala nie trzeba budować!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-10, godz. 11:00

Świadkowie Jehowy mają też bzika na punkcie kultu fallusa, czego wyrazem jest ich wiara w uśmiercenie Jezusa na palu. Można w związku z tym spotkać w ich publikacjach takie np. nawiązania do tego kultu:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Czyż kształt chleba przaśnego w lewej ręce Jezusa oraz na talerzu nie został ułożony w charakterystyczney kształt? Czyż nie jest jasne, dlaczego akurat Jezus trzyma ten dziwnie prosty kawałek chleba!

Niestety nie wiem z jakiej Strażnicy pochodzą te ilustracje. Może więc ktoś z forumowiczów podzieli się spostrzeżeniami!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-08-17, godz. 05:58

Oto dalsze przykłady oznak kultu fallusa w literaturze Strażnicy

Dołączona grafika

Ktoś kiedyś na tym forum powiedział, że tutaj na tym obrazku wyraźnie widać czarną mszę, czyli rytuał Satanistyczny. Na palu jest przywiązany jeden z pracowników Watchtower i jest przypalany reflektorem o dużej mocy, stąd te promienie, a w diabelskim kręgu stoją współwyznawcy i się śmieją.

Istna czarna msza! Teraz zastanawiam się czy nie okazywać strachu przed Towarzystwem Strażnica! :P

Dodatkowo chciałbym zapytać, ile musiałby taki pal ważyć? Bo skoro człowiek jest powieszony na takim STAUROSIE, to owy pal powinien mieć co najmiej według moich obliczeń, w stosunku do barków dorosłego męszczyzny min 45 cm. Niech więc ktoś ze ŚJ się do tego ustosunkuje! Co zaś do radości z "upalowania" ze zgromadzonych przed "Palem egzekucji" nie wspomnę, bo to nic nie ma wspólnego z NT. Co jest następnym przykładem na fałsz zawarty w "Strażnicach"!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 08:50

Chciałbym przedstawić bardzo ciekawy werset, w którym w PNŚ występuje słowo "pal" ale nie jest to tłumaczenie greckiego słowa STAUROS tylko oddanie greckiego wyrażenia CHARAKA:

Lk 19:43 Bg „Albowiem przyjdą na cię dni, gdy cię otoczą nieprzyjaciele twoi wałem, i oblęgą cię, i ścisną cię zewsząd;”

Lk 19:43 BT „Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd.”

Lk 19:43 Bw „Gdyż przyjdą na ciebie dni, że twoi nieprzyjaciele usypią wał wokół ciebie i otoczą, i ścisną cię zewsząd.”

Lk 19:43 Bp „Przyjdą na ciebie dni, gdy wrogowie twoi otoczą cię wałem, oblegną i ścisną cię zewsząd.”


Lk 19:43 NS „Przyjdą bowiem na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele zbudują wokół ciebie fortyfikację z zaostrzonych pali i okrążą cię, i udręczą cię z każdej strony,”

Lk 19:43 WH „οτι ηξουσιν ημεραι επι σε και παρεμβαλουσιν οι εχθροι σου χαρακα σοι και περικυκλωσουσιν σε και συνεξουσιν σε παντοθεν”

Czyżby znowu chciano w ten sposób podświadomie zwrócić uwagę na symbol pala?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 10:41

Świadkowie Jehowy mają też bzika na punkcie kultu fallusa, czego wyrazem jest ich wiara w uśmiercenie Jezusa na palu. Można w związku z tym spotkać w ich publikacjach takie np. nawiązania do tego kultu:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Czyż kształt chleba przaśnego w lewej ręce Jezusa oraz na talerzu nie został ułożony w charakterystyczney kształt? Czyż nie jest jasne, dlaczego akurat Jezus trzyma ten dziwnie prosty kawałek chleba!

Niestety nie wiem z jakiej Strażnicy pochodzą te ilustracje. Może więc ktoś z forumowiczów podzieli się spostrzeżeniami!


Polskie wydanie Strażnicy 15 marca 2004, Nr 6.
To jest normalnie bluźnierstwo ze strony Świadków Jehowy. Jak można chleb z Ostatniej Wieczerzy rysować w kształcie męskiego narządu rozrodczego.
To jest po prostu obrzydliwe. Mamy jak na dłoni działalność szatana. Wykorzystam to bluźnierstwo w najbliższym artykule włącznie ze skanami.
Prawdopodobnie w Raciborzu, w marcu, będę miał prelekcję w kościele NSPJ z pokazem slajdów i pokażę wszystkim obecnym, w jaki sposób Towarzystwo Strażnica kultywuje kult fallusa.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-02-21, godz. 10:44


#8 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 10:50

Polskie wydanie Strażnicy 15 marca 2004, Nr 6.
To jest normalnie bluźnierstwo ze strony Świadków Jehowy. Jak można chleb z Ostatniej Wieczerzy rysować w kształcie męskiego narządu rozrodczego.
To jest po prostu obrzydliwe. Mamy jak na dłoni działalność szatana. Wykorzystam to bluźnierstwo w najbliższym artykule włącznie ze skanami.
Prawdopodobnie w Raciborzu, w marcu, będę miał prelekcję w kościele NSPJ z pokazem slajdów i pokażę wszystkim obecnym, w jaki sposób Towarzystwo Strażnica kultywuje kult fallusa.


A ja widze tu cos innego. Jest taki test Rorschacha i apercepcji tematycznej. Kto jak widzi dane plamy na kartkach przedstawianych przez psychiatre ten sam ma problem z tym co widzi. Czyli plamy mogą wskazywać na przykład na motyla ale ten kto ma problem z sexualnością lub jakies dominujące mysli to w każdej plamie i kolejnym obrazku będzie widział albo piersi albo penisa itd. Czy aby to świadkowie mają problem?Oczywiście normalna reakcja twoją obronna bedzie zaprzeczanie ze przypisuje sie coś świadkom z czym samemu ma sie problem.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-21, godz. 10:51


#9 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 11:19

Dlaczego Towarzystwo Strażnica dopuściło się zmian w tekście biblijnym, który rzekomo miałby potwierdzać śmierć Jezusa na palu? Jest to zawarte w Dz 2:23, gdzie czytamy:

Dz 2:23 Bg „Tego za ułożoną radą i przejrzeniem Bożem wydanego wziąwszy, a przez ręce niezbożników ukrzyżowawszy, zabiliście.”

Dz 2:23 BT „tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście.”

Dz 2:23 Bw „gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili;”


Dz 2:23 NS „tego męża, wydanego według postanowionego zamiaru oraz Bożej znajomości rzeczy przyszłych, przytwierdziliście do pala i zgładziliście ręką czynicieli bezprawia.”

Dz 2:23 WH „τουτον τη ωρισμενη βουλη και προγνωσει του θεου εκδοτον δια χειρος ανομων προσπηξαντες ανειλατε”

Słów "do pala" nie ma jednak w oryginalnym tekście greckim. Użyte tam greckie słowo PROSPEXANTES (pochodzące od wyrazu PROSPEGNUMI) znaczy tylko „przytwierdzić” albo „ukrzyżować”. Dlatego też Towarzystwo Strażnica musiało dodać frazę „do pala”, aby potwierdzić swoją naukę. W przeciwnym razie wersja z "ukrzyżowaniem", byłaby dla Towarzystwa Strażnica bardzo niewygodna!


Dołączona grafika

Dołączona grafika


Bogactwo (1936), str.23

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-02-21, godz. 11:21


#10 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 11:47

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Bogactwo (1936), str.23



Tak samo nie ma samego T jak się sugeruje w Ez. 9:4 ale jest 'TaU' -'znak'

Chciałbym przedstawić bardzo ciekawy werset, w którym w PNŚ występuje słowo "pal" ale nie jest to tłumaczenie greckiego słowa STAUROS tylko oddanie greckiego wyrażenia CHARAKA:

Lk 19:43 Bg „Albowiem przyjdą na cię dni, gdy cię otoczą nieprzyjaciele twoi wałem, i oblęgą cię, i ścisną cię zewsząd;”

Lk 19:43 BT „Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd.”

Lk 19:43 Bw „Gdyż przyjdą na ciebie dni, że twoi nieprzyjaciele usypią wał wokół ciebie i otoczą, i ścisną cię zewsząd.”

Lk 19:43 Bp „Przyjdą na ciebie dni, gdy wrogowie twoi otoczą cię wałem, oblegną i ścisną cię zewsząd.”


Lk 19:43 NS „Przyjdą bowiem na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele zbudują wokół ciebie fortyfikację z zaostrzonych pali i okrążą cię, i udręczą cię z każdej strony,”

Lk 19:43 WH „οτι ηξουσιν ημεραι επι σε και παρεμβαλουσιν οι εχθροι σου χαρακα σοι και περικυκλωσουσιν σε και συνεξουσιν σε παντοθεν”

Czyżby znowu chciano w ten sposób podświadomie zwrócić uwagę na symbol pala?



A moze sam Bóg chciał świadomie ukazać i by napisano 'pal' w Liczb 21:9, BT, które tyczy się Jana 3:13,14?Czyzby i Pan Bóg miał opsesje na temat 'pala'?czy po prostu jest tam zwyczajnie 'pal'.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-21, godz. 11:49


#11 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 13:37

Tak samo nie ma samego T jak się sugeruje w Ez. 9:4 ale jest 'TaU' -'znak'


A sam 'znak' ma kształt krzyża czy pnia?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-02-21, godz. 13:38


#12 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-22, godz. 08:46

A sam 'znak' ma kształt krzyża czy pnia?


To są dwi liery 'TU'(ThaU). Na co to wygląda? Według mnie na prosty wyraz hebrajski a nie jedna literę.

Tak samo nie ma samego T jak się sugeruje w Ez. 9:4 ale jest 'TaU' -'znak'




A moze sam Bóg chciał świadomie ukazać i by napisano 'pal' w Liczb 21:9, BT, które tyczy się Jana 3:13,14?Czyzby i Pan Bóg miał opsesje na temat 'pala'?czy po prostu jest tam zwyczajnie 'pal'.


A moze będziemy się dopatrywać w kwestii pala i węża stosunku intymnego? (Liczb 21:9). Bo jak wiadomo węże rozmnażają się poprzez pocieranie. Czyli wąż pociera sie o pal w Liczb 21:9. Czy naprawdę o takie skojarzenia chodzi?Warto się nad tym zastanowić.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-22, godz. 08:43


#13 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-22, godz. 13:16

To są dwi liery 'TU'(ThaU). Na co to wygląda? Według mnie na prosty wyraz hebrajski a nie jedna literę.


Według Ciebie, to rozumiem, no a według starohebrajskiego alfabetu?

Nie odpowiedziałeś też na pytanie. A sam 'znak' ma kształt krzyża czy pnia?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-02-22, godz. 13:17


#14 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-22, godz. 15:11

Według Ciebie, to rozumiem, no a według starohebrajskiego alfabetu?

Nie odpowiedziałeś też na pytanie. A sam 'znak' ma kształt krzyża czy pnia?


Według hebrajskiego masz dwie literki TU. Czyli to dwie litery, dwa znaki oznaczające wyraz 'znak'. Prościej chyba nie można.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-22, godz. 15:13


#15 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-22, godz. 18:06

Według hebrajskiego masz dwie literki TU. Czyli to dwie litery, dwa znaki oznaczające wyraz 'znak'. Prościej chyba nie można.


czyli tak: +
Teraz rozumiem, ależ jestem tempy, że od razu nie wpadłem na to.

#16 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-23, godz. 16:57

czyli tak: +
Teraz rozumiem, ależ jestem tempy, że od razu nie wpadłem na to.


Teraz ja nie rozumiem starohebrajskie dwie litery oznaczające wyraz 'znak' wyglądaja jak 'T' a druga prawie jak 'I' tyle że u góry z haczykiem. Jakby się uprzeć to jedna to pal z patibulum a druga bez patibulum :). Ale to nadal dwie litery a nie jedna

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-23, godz. 16:59


#17 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-23, godz. 17:04

Teraz ja nie rozumiem starohebrajskie dwie litery oznaczające wyraz 'znak' wyglądaja jak 'T' a druga prawie jak 'I' tyle że u góry z haczykiem. Jakby się uprzeć to jedna to pal z patibulum a druga bez patibulum :). Ale to nadal dwie litery a nie jedna


Czy miałem rację. Starohebrajski znak 'tau' ma kształt +

#18 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-23, godz. 17:12

Czy miałem rację. Starohebrajski znak 'tau' ma kształt +

Literka która podaje sie w alfabecie dzisiejszym hebrajskim nie wygląda tak. A w starohebrajskim zwana Taw wygląda bardziej jak 'T'. Ale byc moze jak patrzyłem na zwojach Qyumrańskich litery nie sa idealnie więc moze i byc tak ze niektóre 'T' wychodziły jak 't'. Coś w tym stylu. Ale nadal bakuje nam jednej litery czyli razem TI

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-23, godz. 17:13


#19 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-23, godz. 18:00

Literka która podaje sie w alfabecie dzisiejszym hebrajskim nie wygląda tak. A w starohebrajskim zwana Taw wygląda bardziej jak 'T'. Ale byc moze jak patrzyłem na zwojach Qyumrańskich litery nie sa idealnie więc moze i byc tak ze niektóre 'T' wychodziły jak 't'. Coś w tym stylu. Ale nadal bakuje nam jednej litery czyli razem TI


Anioł wg Ez 9,5 kreślił na czołach znak krzyża.
Litera TAW w starożytnym alfabecie hebr. miała kształt krzyża. Znak ten jest symbolem ocalenia niewinnych. Por. Ap 7,2n; Ap 9,4; Ap 14,12. (przypis BT)
Myślę, że temat mamy zamknięty.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2008-02-23, godz. 18:01


#20 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-23, godz. 18:26

Anioł wg Ez 9,5 kreślił na czołach znak krzyża.
Litera TAW w starożytnym alfabecie hebr. miała kształt krzyża. Znak ten jest symbolem ocalenia niewinnych. Por. Ap 7,2n; Ap 9,4; Ap 14,12. (przypis BT)
Myślę, że temat mamy zamknięty.



Myslę ze i tak mozna podejść. Choć jak zauważyłeś jest napisane 'Znak' czyli TI a nie 'T' Ezechiel naisał o znaku ale nie powiedział jakim. Główny problem to taki ze tu nie ma jednej literki ale cały wyraz ThaU który oznacza znak. Ale jaki? Równie dobrze Ap. 7:2,3 moze oznaczać to co w Ap. 14:1 czyli imię Ojca i Syna.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych