Skocz do zawartości


Zdjęcie

greckie słowo PROSPEGNUMI


  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#21 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 13:36

Myslę ze i tak mozna podejść. Choć jak zauważyłeś jest napisane 'Znak' czyli TI a nie 'T' Ezechiel naisał o znaku ale nie powiedział jakim. Główny problem to taki ze tu nie ma jednej literki ale cały wyraz ThaU który oznacza znak. Ale jaki? Równie dobrze Ap. 7:2,3 moze oznaczać to co w Ap. 14:1 czyli imię Ojca i Syna.



Spojrzałem ostatnio jeszcze raz na kontekst i faktycznie ten zwrot 'oznaczę znakiem '(hebr. ha ThUITh ThaU) jest bardziej precyzyjnym tłumaczeniem niż w BT 'znak Tau' . Hebrajski oddaje to 'oznaczony znakiem'. Brzmi to zupełnie inaczej niż w BT. A kontekst wskazuje że biadający nad odstępstwem dostają ten znak jako ratunek i wierność Bogu . Jakie to odstepstwo opisano w Ezechiela? Niektórzy oddali się kultowi Tammuza którego znakiem jest T a jego imie to 'Ha ThaMUZ. Dlatego wydaje sie wyraźnym ze ci co mają znak ratunku na czołach(nie odstepcy) to moze oznaczac imię Ojca jak to było w wypadku arcykapłana który mając napiersnik reprezentował cały lud Izraela , a na jego czole napisane było 'Poświęcony Jahwe' (Wyjścia 28:36, BT). Antytezą do tego czyli tymi co nie dostali znaku Boga byli kapłani i inni którzy oddawali cześć Tamuzowi i kultowi Słońca i do przybytku odwracali sie plecami(Ez.9:16). A jak do przybytku to do jego prawa -przykazań. Dzisiaj tez to ma miejsce bowiem Przybytek funkcjonuje ale ten doskonalszy Mesjaszowy (Hebr. 8 rozdz. i Obj. 11:19) . Dzisiejsi symboliczni odstępcy oddający cześć Tammuzowi to Ez. 8:17 pisze - dzisiejszy kult palemek które nie przypominają palemek ale kult płodności którym Bóg się brzydzi, znany dzis i zaadoptowany w tym celu zając i jajka wielkanocne nie mające nic wspólnego ze zmartwychwstaniem). Jest to zbeszczeszczenia dnia Pańskiego . Innym złamaniem przykazań jest Ez. 9:16 pokłon Słoncu. Stąd zmiana przykazania Sabatu na niedzielę w kościele rzymsko-katolickim za którym podązyły inne kościoły.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 13:39


#22 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 14:40

Chakmach, dlaczego negujesz cały czas, że tym znakiem TAW nie był znak krzyża i wymyślasz sobie jakieś inne znaki? Zobacz co napisano w PNŚ z komentarzami na temat wersetu z Ez 9:4:

Eze 9:4 (*) Lit., "you must mark a mark." The Heb. word for the noun "mark" is taw, the last letter of the Heb. alphabet, which was anciently a cross mark (x).

tłumaczenie na język polski:

Hebrajskie słowo oznaczające rzeczownik "znak" to TAW. Jest to ostatnia litera alfabetu hebrajskiego, która była w starożytności przedstawiana jako znak krzyża (x).

dokładniej pisałem o tym tutaj:

http://watchtower.or...s...=1478&st=30

A więc Strażnica sama przyznaje, że znak TAW miał kształt krzyża. Tylko ciekawe dlaczego Chakmach wymyśla sobie jakieś inne znaki, byle tylko zaprzeczyć, że był nim znak krzyża. Jak więc widać nieprawdą jest, że krzyż jest znakiem pochodzenia pogańskiego i nie był nigdy znany Żydom!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#23 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-24, godz. 15:36

Mirku Chakman zapewne niedługo poprawi nauki Strażnicy ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#24 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 16:34

Chakmach, dlaczego negujesz cały czas, że tym znakiem TAW nie był znak krzyża i wymyślasz sobie jakieś inne znaki? Zobacz co napisano w PNŚ z komentarzami na temat wersetu z Ez 9:4:

Eze 9:4 (*) Lit., "you must mark a mark." The Heb. word for the noun "mark" is taw, the last letter of the Heb. alphabet, which was anciently a cross mark (x).

tłumaczenie na język polski:

Hebrajskie słowo oznaczające rzeczownik "znak" to TAW. Jest to ostatnia litera alfabetu hebrajskiego, która była w starożytności przedstawiana jako znak krzyża (x).

dokładniej pisałem o tym tutaj:

http://watchtower.or...s...=1478&st=30

A więc Strażnica sama przyznaje, że znak TAW miał kształt krzyża. Tylko ciekawe dlaczego Chakmach wymyśla sobie jakieś inne znaki, byle tylko zaprzeczyć, że był nim znak krzyża. Jak więc widać nieprawdą jest, że krzyż jest znakiem pochodzenia pogańskiego i nie był nigdy znany Żydom!

A co ma Strażnica do jezyka hebrajskiego który podałem?.Czyzby nagle autorytet Straznicy się dla ciebie liczył? Czyżbyś nie dowidział co jest w j. hebrajskim w Ez. 9:4?

'oznaczę znakiem '(hebr. ha ThUITh ThaU)


Powiększyłem bo byc moze nie dowidzisz.Czy ci to wyglada na jedna litere? ThaU

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-24, godz. 16:39


#25 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-24, godz. 17:29

A co ma Strażnica do jezyka hebrajskiego który podałem?.Czyzby nagle autorytet Straznicy się dla ciebie liczył? Czyżbyś nie dowidział co jest w j. hebrajskim w Ez. 9:4?

'oznaczę znakiem '(hebr. ha ThUITh ThaU)


Powiększyłem bo byc moze nie dowidzisz.Czy ci to wyglada na jedna litere? ThaU

Podałem przykład, że nawet Strażnica nie może wyprzeć się znaku krzyża. A ty polemizując, że jest inaczej zaprzeczasz tym sposobem wszystkim autorytetom i dowodom na świecie. Oto jeszcze opis z Wikipedii na temat znaku TAU:

W religii: Krzyż tau (taw) T jest dwudziestą drugą i ostatnią literą alfabetu hebrajskiego. Jej pierwotna forma przypominała X i była często używana jako osobisty podpis czy znak pieczętujący dokument lub własność. "Mój podpis" w Hi 31,35 dosłownym tłumaczeniu brzmi "moja taw". W kulturze grecko-rzymskiej znak zbawienia, wyrażał liczbę 300. T była też używana jako znak magiczny, chroniący od zarazy i demonów, umieszczano ją na amuletach, na murach domów. Później używali jej bracia szpitalni św. Antoniego Pustelnika (stąd nazwa krzyż św. Antoniego). Znak T przyjął i używał św. Franciszek podczas Soboru Laterańskiego IV, pod wpływem mowy papieża Innocentego III, nawiązującej do widzenia Ezechiela (Ez 9,4-6) i zawierającej wezwanie "bądźcie więc bojownikami T i krzyża".
Znany też jako krzyż egipski czy crux commissa. Dzisiaj używany powszechnie przez członków Zakonu Braci Mniejszych.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tau
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#26 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 07:55

Podałem przykład, że nawet Strażnica nie może wyprzeć się znaku krzyża. A ty polemizując, że jest inaczej zaprzeczasz tym sposobem wszystkim autorytetom i dowodom na świecie. Oto jeszcze opis z Wikipedii na temat znaku TAU:

W religii: Krzyż tau (taw) T jest dwudziestą drugą i ostatnią literą alfabetu hebrajskiego. Jej pierwotna forma przypominała X i była często używana jako osobisty podpis czy znak pieczętujący dokument lub własność. "Mój podpis" w Hi 31,35 dosłownym tłumaczeniu brzmi "moja taw". W kulturze grecko-rzymskiej znak zbawienia, wyrażał liczbę 300. T była też używana jako znak magiczny, chroniący od zarazy i demonów, umieszczano ją na amuletach, na murach domów. Później używali jej bracia szpitalni św. Antoniego Pustelnika (stąd nazwa krzyż św. Antoniego). Znak T przyjął i używał św. Franciszek podczas Soboru Laterańskiego IV, pod wpływem mowy papieża Innocentego III, nawiązującej do widzenia Ezechiela (Ez 9,4-6) i zawierającej wezwanie "bądźcie więc bojownikami T i krzyża".
Znany też jako krzyż egipski czy crux commissa. Dzisiaj używany powszechnie przez członków Zakonu Braci Mniejszych.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tau


A ty nie rozumiesz nadal prostej rzeczy. Mam pytanie .Czy uczyłeś sie kiedyś hebrajskiego? I widziałeś prosty alfabet?W alfabecie masz jedna literke i zgodnie z nią tj. dzisiejszym alfabetem oznaczenie jako 'Taw' a nie 'TaW'. Czyli jest to oznaczenie do jednej litery (Taw) a dwie litery w Ez. 9:4 to Taw i Waw czyli TaU lub można TaW lub w manuskrypcie wygląd mniej więcej jak 'T I'

Czy teraz rozumiesz? Są dwie litery Taw i Waw z nich ułożony wyraz jest tam TaU czyli 'znak' dziwi mnie to że nie widzisz tak prostej rzeczy. Amator hebrajskiego by to zauważył.

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-26, godz. 07:56


#27 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 08:25

Czy teraz rozumiesz? Są dwie litery Taw i Waw z nich ułożony wyraz jest tam TaU czyli 'znak' dziwi mnie to że nie widzisz tak prostej rzeczy. Amator hebrajskiego by to zauważył.


Jestem amatorem. Czyli wygląd starohebrajskiej litery ma znak +

#28 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 08:53

Jestem amatorem. Czyli wygląd starohebrajskiej litery ma znak +


Czy ty nadal nie rozumiesz że tam są dwie litery Taw i Waw? Tworzą one wyraz 'TaU' czyli cały wyraz to nie alfabetyczne 'Taw' ale 'TawWaw' czy teraz jasniej?. To dwie litery w Ez. 9:4 . Podam ci przykład jak napiszesz polski wyraz 'To' to nie jest to odpowiednik alfabetycznego 'Te'. Dzisiaj mamy taki alfabet hebrajski, że obok piszesz T- jako Taw(wymowa). czy w starohebrajskim tak go ujmowano?. NIe wiem. Mam fragment alfabetu starohebrajskiego znalezionego niedaleko Morza Sródziemnego z ok. 10 w p'.n.e a tam nie ma przypisu że 'T' to Taw. To dzisiejszy alfabet tak oddaje. A w tekście w z Ez. 9:4 masz TawWaw. A według pisowni wyrazy to jest 'TI' lub 'TY'. To dwie litery.Ponizej to te dwie litery
תָּו


Sprawdź tu http://www.mechon-ma...p/pt/pt1201.htm

Poza literą starohebrajską 'T' jest takze w wyrazie 'znak' litera 'Waw'

A tu znajdziesz trzecia od prawej strony starohebrajska 'Waw'

http://upload.wikime...scripts.svg.png

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-26, godz. 09:57


#29 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 10:11

[...]


Czyli wychodzi na +

#30 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 13:15

Czyli wychodzi na +

Czyli wychodzi na dwie litery :) a nie na jedno T. Czyli wychodzi na jeden wyraz pod tytułem 'znak'. Czyli mamy mniej więcej o cos takiego ' TY '

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-26, godz. 13:17


#31 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 15:00

Nie wiem chakmach, ale albo udajesz że nie wiesz o co chodzi, ale zwyczajnie strugasz wariata!

My nie pytamy się ciebie jak pisze się TAW, tylko jak ten znak wyglądał. Czy rozumiesz pytanie?

Pytanie podobne do tego: nie pytamy się jak się pisze "zero" tylko jak wygląda "zero"?

Odpowiesz nam w końcu na pytanie: jak wygląda znak TAU?

Podpowiem ci, że podobny jest do greckiej litery TAU! Jak wygląda ta litera?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#32 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-02-26, godz. 17:27

Czyli wychodzi na dwie litery :) a nie na jedno T. Czyli wychodzi na jeden wyraz pod tytułem 'znak'. Czyli mamy mniej więcej o cos takiego ' TY '


Jedna litera w pionie, druga w poziome i wychodzi +

#33 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-26, godz. 23:06

Chłopaki dajcie sobie spokój przecież Chak ma rację, że "zero" pisze sie jako "zero", a nie jako "0" :D Eh wy tłuki nieuki :P

Użytkownik pawel r edytował ten post 2008-02-26, godz. 23:06

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#34 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-02-27, godz. 07:10

Chakamach znasz hebrajski????
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#35 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-27, godz. 08:51

Chakamach znasz hebrajski????

Uczę się hebrajskiego dośc długo ale to i tak za mało.Długo by o tym pisać. Chciałbym za jakiś czas posiedzieć w Palestynie i popracowac nad akcentem, gardłową wymową itp. no ale to za jakiś czas.

Pozdrawiam

Jedna litera w pionie, druga w poziome i wychodzi +


Nie nie wychodzi tak jak piszesz. Ale rozumiem twoje poczucie humoru :)

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-27, godz. 10:45


#36 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-27, godz. 11:51

Nie wiem chakmach, ale albo udajesz że nie wiesz o co chodzi, ale zwyczajnie strugasz wariata!

My nie pytamy się ciebie jak pisze się TAW, tylko jak ten znak wyglądał. Czy rozumiesz pytanie?

Pytanie podobne do tego: nie pytamy się jak się pisze "zero" tylko jak wygląda "zero"?

Odpowiesz nam w końcu na pytanie: jak wygląda znak TAU?

Podpowiem ci, że podobny jest do greckiej litery TAU! Jak wygląda ta litera?

Widzisz.My rozmawiamy o Ez. 9:4 a tam są dwie litery a nie jedna-czy dociera to do ciebie? Umiesz MIrku liczyć do dwóch?Wybacz bracie że tak musze się zwrócić bo taki poziom widze preferujesz więc na chwilkę w podobnej wersji odpowiem ci co ty do mnie piszesz. Dwie litery a nie jedna koniec kropka. To jest wyraz a niejeden znak. To wyraz 'znak' kapisz? Co do podanego przez ciebie Hioba 31:35 w BT jest hebrajskie nie 'T' ale ThUI czyli starohebrajskie mniej więcej ' TYI ' W BT tłmaczy się to jako 'PODPIS'. I jak zauważasz dalej ów Thau czy też w formie gramatycznej ThaUI oznacza napis a nie jakiś krzyż. A ten napis jaki to jest czytasz dalej w BT : "Wszechmocny odpowie". Czyli ThaU' nie musi byc i nie jest jako znak + . Ów 'podpis(Thau) moze to symbolizowac że tam jest jakiś napis na czole w Ez. 9:4. O takim napisie mamy np. w Obj. 14:1. Czy ma to coś wspólnego z krzyzem?. Być moze tak tj. z Panem Jezusem i jego imieniem jak w Obj. 14:1. W Ezechiela 9 jednak raczej mowa o 'napisie' tych którzy biadą(kontekst Ezechiela).

Użytkownik Chakmach edytował ten post 2008-02-27, godz. 11:56


#37 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-27, godz. 12:20

wiedziałem, że tego niestety nie rozumiesz! :P

ile znakow posiada napis "zero"? A ile "0"?

widzisz różnicę?

uproszczę to dla ciebie:

ile znaków zawiera napis "krzyż"? A ile znak "+" przedstawiający krzyż?

Na koniec pytanie: jaki znak na czołach miał uczynić Ezechiel? Czyżby byl nim znak pala czy raczej, jak nawet podaje to sama Strażnica w przypisach do PNŚ, wykonywany był znak krzyża "x"?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#38 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-02-27, godz. 12:40

dziendobry.

Jak podaje słownik grecko-polski wydany przez oficynę wydawniczą Vocatio słowo PROSPEGNUMI występuje tylko raz w biblii (Dz 2:23) i oznacza przybijać, przytwierdzać, krzyżować. Zauważmy, że znów nie ma nic o palu!




mierk ty masz vocatio ja mam stronga


from proV - pros 4314 and phgnumi - pegnumi 4078; to fasten to, i.e. (specially), to impale (on a cross):--crucify.

impale = upalowac


pozdro.

#39 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-27, godz. 12:54

wiedziałem, że tego niestety nie rozumiesz! :P

ile znakow posiada napis "zero"? A ile "0"?

widzisz różnicę?

uproszczę to dla ciebie:

ile znaków zawiera napis "krzyż"? A ile znak "+" przedstawiający krzyż?

Na koniec pytanie: jaki znak na czołach miał uczynić Ezechiel? Czyżby byl nim znak pala czy raczej, jak nawet podaje to sama Strażnica w przypisach do PNŚ, wykonywany był znak krzyża "x"?


To ja takze pozwól to uproszczę. W hebrajskim w Ez. 9:4 masz dwie litery a w Hioba trzy. Oba są wyrazem a nie pojedynczym znakiem na co w dodatku wskazuje kontekst. Czyzbyś w tekście widział jedną lierę + ? Bo ja widze dwie litery . No właśnie. A co do opisu alfabetycznego czyli

A-Alef
...
T- Taw

To taki alfabet starohebrajski nie ma takiego opisu. Taki opis powstał znacznie pózniej
W starohebrajskim masz same litery i tyle . Pozatym jak jeszcze nie rozumiesz to tekst Ezechiela jest tekstem a nie opisem liter alfabetu. Tak cięzko ci to zrozumieć?

#40 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-02-27, godz. 13:11

wiedziałem, że tego nie rozumiesz. Nikt nie twierdzi (w każdym bądź razie ja tak nie czynię), że w tekście występuje pojedynczy znak "+". Występuje natomiast napis określający ten znak, co nawet sam tutaj przyznałeś.


Jest obojętne, czy ktoś napisze "uczyń znak krzyża na czołach", czy "uczyń krzyż na czołach" czy też "uczyń + na czołach" czy jeszcze inaczej. Sens jest ten sam. A ty, jak okazuje się, szukasz problemów i negujesz historię, bo dla ciebie napis TAW ma trzy znaki a "x" ma jeden wiec to nie może być to samo. Wybacz chakmach, ale przez takie rozumowanie stajesz się po prostu śmieszny!

Czy jest dla ciebie jakaś różnica pomiędzy TAW i T, jak to powyżej napisałeś?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych