Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rok 607 już w sprzedaży !!!


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#21 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-06-11, godz. 10:58

Tak naprawdę zaciekawiły mnie dwa argumenty, które jak zaraz pokażę wcale nie są takimi bezsprzecznymi.

Czyli nic się nie zmienia. Jeszcze 20 lat temu sam argumentowałem w jego deseń -"nie wiadomo wszystkiego wiec trzeba trzymać sie Biblii, bo cały świat jest w ręku niegodziwca". Tyle, że ani ja ani Furulli nie znaliśmy Pisma. Znaliśmy tylko interpretację Straznicy. A była to tylko jedna z możliwych interpretacji i to akurat ta najgorsza. Ale jako że wiara czyni cuda, więc i ślepemu wydaje sie, że widzi więcej niz inni. Tyle, że ja rozważałem nie tylko za ale i przeciw dopuszczając możliwość zmiany światła i prognozując jego progres. Furuli natomiast jest rasowym świadkiem - beakrytyczny wobec Kanału, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że groziłoby mu wykluczenie. Na dodatek nie dostrzega możliwości zmiany światła i dąży tylko do jednego celu - zdobyć albo zniszczyć. No i niszczy fundamenty obliczeń historycznych. Szkoda, że nie zajął się oceną strażnicowej interpretacji Pisma najpierw... profesor :P ;) :lol:

#22 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-11, godz. 18:07

Zgodnie z przewidywaniami Carl Olof Johnson podjął się już polemiki z "niby" dowodami, które Furuli przedstawia w swojej drugiej książce:

http://goto.glocalne.../kf2/review.htm

http://goto.glocalne...kf2/review2.htm

http://goto.glocalne...kf2/review3.htm
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#23 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-08-17, godz. 18:50

Rolf Furuli jest w Norwegii szanowanym oraz lubianym w środowisku zboru starszym, który stara się zachować własne zdanie w takich kwestiach, jak edukacja (wbrew zaleceniom TS Furuli mocno do niej zachęca)

W nawiązaniu do tej kwestii wypowiedź, której Furuli udzielił norweskiej bulwarówce VG (skan): odpowiadając na pytanie, dlaczego edukacja może być dla ŚJ szkodliwa, wspomniał o odciąganiu ŚJ od ich wiary oraz o złym wpływie (między innymi amerykańskich) uniwersytetów i tu wskazał imprezowy klimat i narkotyki obecne w tym kręgu. Jednocześnie sam Furuli nie uważa, by jego własna edukacja była szkodliwa dla jego wiary/przekonań.
.jb

#24 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-01-16, godz. 22:29

Jestem pierwszy :) tutaj :)
Część druga po polsku. Pierwszą jeszcze tłumaczą.

Użytkownik agent terenowy:) edytował ten post 2010-01-16, godz. 22:31

Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#25 skywalker

skywalker

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 194 Postów

Napisano 2010-07-07, godz. 09:41

Cytat z zajawki książki:

Rolf Furuli w swojej książce pokazuje w jaki sposób naukowcy przyjmując tradycyjne schematy myślenia powielają błędy swoich poprzedników. Wykazał na przykładach, że w kwestii chronologii starożytności nie można autorytatywnie orzekać na korzyść takiej czy innej koncepcji. Autor odważnie przeciwstawia się tradycyjnej chronologii Asyrii, Babilonii, Egiptu i Persji lansowanej przez różne grupy naukowców. W zamian proponuje nowe podejście wolne od przyjętych z góry założeń.


Pogrubione zdanie pozostawiam bez komentarza
Nie ważne na którym piętrze jesteś, gdy zatniesz się w windzie. I tak jesteś bez wyjścia.

#26 oskar

oskar

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 738 Postów

Napisano 2010-12-03, godz. 23:05

Cytat z zajawki książki:



Pogrubione zdanie pozostawiam bez komentarza


Wielka mi rzecz 20 latek w chronologi starożytnej :)
(mieści się w granicach błędu statystycznego)

Proponuję rok 1914 przesunąć na 1934 i też będzie OK.

Hitler przejmuje władzę i za chwilę rozpęta II wojnę światową, jakiej
ziemia dotąd nie zaznała - przy niej I wojna to tylko rozgrzewka..
Od totalnej eksterminacji żydów do Hiroszimy i Stalina -

Czy to jakiś gorszy okres czasowy na obięcie władzy Chrystusa?

#27 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-12-04, godz. 16:59

Przeczytałem i parę rzeczy mi się potwierdziło.
Przede wszystkim potwierdziło mi się to, ze organizacja łże jak z nut.
Po drugie, książka Furulliego tylko potwierdziła to, co o wersetach 2 Krn 36,21 i Dan 9,2 pisał Jonsson,że wzmianki o spustoszeniu i sabatach są wtrąceniami w tekst.
Doskonale to widać w analizie tych tekstów, którą zrobił Furulli.
Widać to też w NŚ, jak się zmieni podział zdania np. w 2 Krn 36,21.
Biblia organizacji rozdzieliła cytat z Kapłanskiej o sabatach ziemi na dwa zdania, żeby nie był widoczny. W rzewistości powinno to być jedno zdanie z wtrąconym cytatem z Kapł o sabatach. Wtedy człon zdania przed cytatem jest kontynuowany po nim.
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#28 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-12-04, godz. 21:11

A wiec
2Krn 36,20.21 wg. interppunkcji jaka
powinna moim zdaniem byc:
"Tych zas, ktorzy ocaleli od miecza
uprowadzil do niewoli do Babilonu, i
zostali oni slugami jego i jego synow, dopoki nie zaczelo panowac krolestwo
persji, by sie spelnilo slowo Jehowy
wypowiedziane ustami Jeremiasza(az
ziemia splacila swe sabaty, przez wszystkie
dni swego spustoszenia obchodzila
sabat),by sie spelnilo siedemdziesiat lat." Tekst w nawiasie jest cytatem z Kapl
26,34. Zeby sprawic wrazenie, ze sabaty
trwaly 70 lat, WTS rozdzielilo zdanie na
dwa, dzielac cytat.
Efekt jest taki, ze go nie widac. Dalej
Furulli na str. 40(polskie wydanie cz 2)
podzielil to zdanie(w. 21) na cztery
czesci.
a. by sie spelnilo slowo JHWH
wypowiedziane ustami Jeremiasza b. az ziemia splacila swe sabaty
c. przez wszystkie dni swego
spustoszenia obchodzila sabat
d. by sie dopelnilo siedemdziesiat lat.
Widac wyraznie, ze czesc a odpowiada
czesci d, a czesc b odpowiada czesci c. Slowo Jehowy przez Jeremiasza bylo o 70
latach, a ziemia przez wszystkie dni
spustoszenia obchodzila sabat. Po naszemu lezala odlogiem. Teorii o wtraceniu wzmianki o
spustoszeniu Furulli nawet nie porusza, a
niemozliwe, zeby jej nie znal, skoro jego
ksiazka jest odpowiedzia na Jonssona.
Nawet uklad rozdzialow jest podobny.
Wiec widocznie nie mial argumentow, skoro sprawy nie poruszyl.
Dalej
Furulli nie uwzglednia dwoch spsobow
liczenia lat panowamia krolow, mimo, ze
w swojej ksiazce podaje przylklady z
historii. Na str. 69 podaje:
Wedlug tabliczki pisma klinowego BM
21916 miasto Judy zostalo zdobyte
drugiego miesiaca adaru roku 7.
Wg. 2 Krl 24,12 w osmym.(cytat nieco
skrocilem) BM21916 pisano w Babilonii, ksiege
Krolow w Judzie. stad roznica datowania.
Jonsson wyjasnia ta roznice.
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#29 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2010-12-05, godz. 07:33

Teorii o wtraceniu wzmianki o
spustoszeniu Furulli nawet nie porusza, a
niemozliwe, zeby jej nie znal, skoro jego
ksiazka jest odpowiedzia na Jonssona


Widzę, że ten stary aczkolwiek ciekawy temat trochę odżył na forum

Zainteresowanym polecam stronę na której Jonsson obszernie odpowiedział na książkę Furuliego rozdział po rozdziale. Ponadto są tam publikowane polemiki różnych dyplomowanych filologów skandynawskich, którzy również podważają wywody Furuliego. Aktualnie wśród nowości pojawił się tam artykuł profesora Hermanna Hungera polemizującego właśnie z Furulim. To bardzo złożony materiał ale na szczęście wszystko po angielsku więc w miarę dostępne dla szerszej publiczności dzięki czemu polemika nie odbywa się jedynie w hermetycznym kręgu "wikingów". Może kiedyś komuś zechce się przynajmniej co ciekawsze arty z tamtej strony przetłumaczyć lub przynajmniej streścić na polski, byłoby to bardzo pożytecznym posunięciem

http://user.tninet.s...glish/epage.htm

#30 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2010-12-05, godz. 13:33

Ja uważam ,że nie ma co tłumaczyć. Z pobieżnej analizy tekstów wyłania się postać F. jak kłamcy, fantasty człowieka lubiącego oskarżać innych o kłamstwa i fałszerstwa. jak tak dalej pójdzie to się doczeka procesu o zniesławienie i będzie koniec jego kariery.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#31 caius

caius

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 888 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-12-07, godz. 07:56

Wielka mi rzecz 20 latek w chronologi starożytnej :)
(mieści się w granicach błędu statystycznego)

Proponuję rok 1914 przesunąć na 1934 i też będzie OK.

Hitler przejmuje władzę i za chwilę rozpęta II wojnę światową, jakiej
ziemia dotąd nie zaznała - przy niej I wojna to tylko rozgrzewka..
Od totalnej eksterminacji żydów do Hiroszimy i Stalina -

Czy to jakiś gorszy okres czasowy na obięcie władzy Chrystusa?



Czyli jaka konkluzja Oskar?? ... mają lepszych psychologów-manipulatorów niż historyków,bo historyk rozpatruje 1914 jako przedsmak II wojny światowej,bo 11 listopada - wojna pozycyjna - 1918 roku de iure zakończyła się ,a de fakto tak naprawdę nastąpiło zawieszenie broni,aby odrodzic się po przez preludium powstania NSDAP i wojny blitzkkrieg (wojny błyskawicznej 1939) czyli ta data 1934 byłaby słuszna i politycznie poprawna raczej ... niepoprawna ;)


Czyli 20 latek,ale już klasyk a modnie i bardzo patetycznie cytowac klasyków ... to takie cool mowiąc kolokwialnie :P
"Przez świat idę w szlachetnych celach,ale gubię kompas życia i nie wiem dokąd zmierzam,będąc w matni ... sensualnej" - caius


VIS ET HONOR ... ET AMOR


//http://www.youtube.com/watch?v=2eMq307PT74&feature=related

#32 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2010-12-08, godz. 17:22

Aktualnie wśród nowości pojawił się tam artykuł profesora Hermanna Hungera polemizującego właśnie z Furulim. (...) Może kiedyś komuś zechce się przynajmniej co ciekawsze arty z tamtej strony przetłumaczyć lub przynajmniej streścić na polski, byłoby to bardzo pożytecznym posunięciem

Ja uważam ,że nie ma co tłumaczyć.

Zaskoczony jestem Arturze. Ty bojownik przeciw wszystkiemu co by obalało doktrynę ŚJ, nagle jesteś przeciwny tłumaczeniu na język polski krytycznej oceny pracy Ruruli-ego przez Hermanna Hungera?

Ale czego sie można spodziewać po ''badaczach'', którzy PRACUJĄ POD DYKTANDO wyznawanej ideologii? Czym sie Fiufiu różni od profesorow - ''archeologów'' na usługach Adolfa Hitlera, (...) Podumał iszbin[/b]

Z pobieżnej analizy tekstów wyłania się postać F. jak kłamcy, fantasty człowieka lubiącego oskarżać innych o kłamstwa i fałszerstwa. jak tak dalej pójdzie to się doczeka procesu o zniesławienie i będzie koniec jego kariery

Czyli co, Furuli-ego dorobek umieścić w indeksie ksiąg zakazanych, a jego samego zamknąć do obozu koncentracyjnego, gdyż jest zagrożeniem do opracowań niektórych teologów i ich zwolenników. Ładna mi wolność wynika z powyższych pragnień. Czyż nie są to zapędy odradzającej się inkwizycji?

Tymczasem sam Rolf J. Furuli pisze:

Chronologia Asyrii, Babilonii, Egiptu i Persji w porównaniu z chronologią Biblii.

Tom II

Wstęp (str 17)

Podejście niniejszej pracy jest odmienne, gdyż podjęto w niej próbę zebrania świadectw zarówno potwierdzających, jak i zaprzeczających, i przestudiowania tych świadectw jako takich.

Nie twierdzi się tutaj, że chronologia Oslo jest jedyną prawdziwą i pewną. Przeciwnie, rozdział 15 udowadnia, że każdy system chronologiczny, łącznie z tradycyjnym, opiera się na różnych niepewnych założeniach. Chronologia Oslo została zaprezentowana jako alternatywa wobec tradycyjnej, a czytelników zachęca się do wyciągania własnych wniosków na podstawie danych i argumentów przedstawionych w tej książce. [pogrubienie moje]

Jak widzimy Furuli nie narzuca komuś, że ma jego koncepcje przyjąć, lecz wskazuje na alternatywne możliwości z tych historycznych informacji, które często się ze sobą nie zgadzają.

Nie zawsze zgadzam się z postawą Jana L. ale tym razem dostrzegam pozytywną postawę w tym wątku. Wynika to z górnej, jak i z poniższej wypowiedzi.

Mimo to jednak bardzo się cieszę, że wreszcie w Polsce zostanie wydana pierwsza książka broniąca doktryn Strażnicy. To będzie dobry impuls do prowadzenia dalszych dyskusji i poszukiwań, zapobiegając w ten sposób wyjałowieniu intelektualnemu.

Brawo Janie, gdyż nie trzęsą Ci się portki, jak innym. Obyś jeszcze nie był tendencyjny, to moje zaufanie by wzrastało.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#33 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-12-08, godz. 19:32

Czekam a pierwszą część tego dzieła.
Na razie mają jakieś problemy z wydaniem.
Nie wiem, czemu wydali najpierw drugą część. Ale to ich sprawa.

Użytkownik agent terenowy:) edytował ten post 2010-12-08, godz. 19:33

Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#34 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2010-12-09, godz. 16:11

Czekam a pierwszą część tego dzieła.
Na razie mają jakieś problemy z wydaniem.
Nie wiem, czemu wydali najpierw drugą część. Ale to ich sprawa.

O ile pamiętam, pierwsza część dotyczyła chronologii nie związanej z rokiem 607pne. Furuli pisał tam o głównych założeniach swoejej chronologii a szczegółowo odnosił się do okresu Imperium Persji. Natomiast część II niemal w całości jest poświęcona obronie roku 607pne, głównie przez bardzo szczegółową analizę tabliczki VATcośtam.
Dlaczego wydaje się po polsku najpierw część drugą? Łatwo się domyślić. Wydanie jest finansowane przez świadków Jehowy, dla których kwestia roku 607pne nie jest tylko ciekawostką dla pasjonatów staroci...
Wiem też że w polskie wydanie będzie poprawione w związku z lukami i przekłamaniami jakie wykrył Jonsson w pierwszym wydaniu. Jak ktoś ma wiedzę, czas i ochotę, to zachęcam do wnikliwej lektury. Znam takich :-) Mi się już chyba nie chce.

Użytkownik Fly edytował ten post 2010-12-09, godz. 16:12


#35 Unfaithful

Unfaithful

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 33 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2010-12-15, godz. 09:54

Wiem też że w polskie wydanie będzie poprawione w związku z lukami i przekłamaniami jakie wykrył Jonsson w pierwszym wydaniu.


Skąd masz takie informacje?

#36 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2010-12-15, godz. 22:25

No cóz. Dla posiadaczy ksiazki poprawki mogłyby być za darmo. Np. w formie erraty. Ale znając zycie, to dadzą calą książkę jako nowe wydanie.
Najlepiej, jakby sam Furulli by się nawrócił i opuścił organizację.
Kto wie, może Bóg da?
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).

#37 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2011-11-20, godz. 16:39

Mam pytanie, czy Rolf Furuli dalej jest Świadkiem Jehowy?

Użytkownik Bogdan Braun edytował ten post 2011-11-20, godz. 16:44

W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#38 Roszada

Roszada

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 223 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:tel. 600565148

Napisano 2011-11-20, godz. 17:34

O ile słyszałem, to C. O. Jonsson w swej polemice uwzględnił te niby nowe tezy Furuliego. Wszak wydał w 2007 r. swoją nową wersję "Kwestii czasów pogan", a nie dawno, w 2011 r., polemikę z nowym artykułem ŚJ ze Strażnicy, która opierała się na tekstach Furuliego.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych