Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Ofiary z życia ludzkiego składane Jehowie"


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-11-14, godz. 21:02

W książce „Człowiek poszukuje Boga” na stronie 11 znajduje się ilustracja na której widać jak kapłan aztecki wznosi ku słońcu serce zabitej ofiary – człowieka.
Nad ilustracją jest podpis – pytanie, które sugeruje jakoby to kult Jehowy wolny był od tak barbarzyńskich praktyk. Prawda jest jednak taka:

Tylko żadnej rzeczy poświeconej, którą by ktoś poświecił Jehowie na zagładę – ze wszystkiego co do niego należy, czy to z ludzi, czy ze zwierząt (...)
„Żadnego człowieka poświęconego, który by został poświęcony na zagładę spośród ludzi nie można wykupić. Ma bezwarunkowo zostać uśmiercony (zabity). Jest to coś szczególnie świętego dla Jehowy. „

Kapłańska 27:28,29

„Toteż wszystkich kapłanów wyżyn, którzy tam byli, złożył (Jozjasz) w ofierze na ołtarzach i spalił na nich kości ludzkie.”

2 Królów 23:20-25

„Mieszkańców tego miasta masz bezwarunkowo wybić ostrzem miecza (...) miasto zaś oraz cały łup z niego spal ogniem jako całopalenie dla Jehowy, twego Boga”

Powtórzonego Prawa 13:13-19

#2 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-11-15, godz. 11:28

e tam... jakieś stare czasy... może i stare światło było ;)
destination: ..::SALSERO::..

#3 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-11-15, godz. 12:01

w czasach Mojżesza było takie "światło", że Izraelici mordowali wrogów, uważając, że sprawia do radość Bogu Jahwe. Składanie własnego dziecka bożkowi na ofiarę było piętnowane, za to palenie blawochwalców było okey. Takie swiatło podał Mojżesz.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#4 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-11-15, godz. 13:03

kurcze Sebastian tak się zastanawiam czy uważasz mnie za osobę która nie wie jak było? Ja czasami pisze takie posty z jajem - żeby się śmieszniej i milej zrobilo na forumie. A starego testamentu to wogóle nawet w okresie bycia w organizacji nigdy nie traktowalem za bardzo dosłownie - bo z niego by wynikało że Jehowa to nie Bóg miłosierny tylko wojowniczo nastawiony itp.
destination: ..::SALSERO::..

#5 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-11-15, godz. 15:55

dobrze wiem, Dementorze, że piszesz czasami z jajem.

Zauważam też, że mentalności WTS bardzo odpowiada klimat Starego Testamentu.

Pamiętasz choć jeden dramat na kongresie nawiązujący do NT? Bo ja nie pamiętam. Jeden z ostatnich albo ostatni, który widziałem, dot. tego jak Kananejki postanowiły uwieść bogobojnego księcia izraelskiego i zaciągnąć go do łóżka. On się oparł pokusie, ale inni zaczęli spółkować.

Niestety :D tej scenki, jak spółkują, na stadionie nie pokazano :P

Uczyniono jedynie wzmiankę, że jakiś bogobojny czciciel Jehowy przebił tych dwoje włócznią. Oczywiście ten zabójca i dla ST i dla ŚJ jest postacią pozytywną i jest chwalony za gorliwość. Moim zdaniem takie ujęcie tematu jest "lekkim" przegięciem ze strony WTS

W przeciwieństwie do tego, WTS nigdy nie wystawi dramatu opowiadającego o tym, jak Jezus zapobiegł ukamienowaniu nierządnicy.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#6 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-15, godz. 16:43

Zauważam też, że mentalności WTS bardzo odpowiada klimat Starego Testamentu.

Dlatego też, przez te ciągłe powoływanie się na Jehowę i Jego prawo, szeregowi śJ zostali odcięci od miłości Jezusowej i jego przykazań.

Uczyniono jedynie wzmiankę, że jakiś bogobojny czciciel Jehowy przebił tych dwoje włócznią. Oczywiście ten zabójca i dla ST i dla ŚJ jest postacią pozytywną i jest chwalony za gorliwość. Moim zdaniem takie ujęcie tematu jest "lekkim" przegięciem ze strony WTS

Szczerze mówiąc byłem zszokowany tym dramatem. Dosłownie chciało mi się płakać z żalu. Normalnie czarna rozpacz człowieka zalewa jak na przełomie XX/XXIw., "każe" się człowiekowi takie rzeczy oglądać. Z jednej strony pochwalanie morderstwa - z drugiej tępienie współżycia przedmałżeńskiego. O co chodzi? W dobie prawa Jezusowego, pochwalać takie czyny? Dramat oczywiście dostał rzęsiste brawa.
Świadkowie Jehowy dzięki takim spektaklom, i im podobnym publikacjom są wytrenowani niczym psy Pawłowa - zamiast myślenia opierają się na wyuczonych instynktach. Odróżniają tylko dwa kolory, biały i czarny, zapominając o setkach pozostałych barw.


W przeciwieństwie do tego, WTS nigdy nie wystawi dramatu opowiadającego o tym, jak Jezus zapobiegł ukamienowaniu nierządnicy.

Też nigdy nie wystawi dramatu, o tym, jak Jezus jada i pije wino z GRZESZNIKAMI.
Jezus w tej organizacji jest tanim, zepchniętym na bok sloganem. Postać Jezusa jest zupełnie nie na rękę WTS. Ot, taki dobrotliwy człowieczek, który tuż przed pojmaniem nazwał Judasza swoim PRZYJACIELEM, a przybijany do krzyża wołał: WYBACZ IM OJCZE BO NIE WIEDZĄ CO CZYNIĄ! Jakże to inny obraz od nieczułego, ciągle wojojucęgo miecza WTS-u, który na SIŁĘ szuka wrogów swoim OWIECZKOM.

Ptfuuu... przeklęte Wilki.

Napisałem trochę ostro, ale takie mam odczucia.

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#7 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2005-11-15, godz. 22:06

W książce „Człowiek poszukuje Boga” na stronie 11 znajduje się ilustracja na której widać jak kapłan aztecki wznosi ku słońcu serce zabitej ofiary – człowieka.
Nad ilustracją jest podpis – pytanie, które sugeruje jakoby to kult Jehowy wolny był od tak barbarzyńskich praktyk.

Fajnie napisane. Nota bene jest to dokladnie mysl wyrazona przeze mnie podczas jednej z rozmow na czacie Liberala. Tylko inna puenta. Inna niz Suria sugeruje. Ten temat warto glebiej przemyslec aby wyciagnac sensowne wnioski :)

#8 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-11-16, godz. 06:25

Ten temat  warto glebiej przemyslec aby wyciagnac sensowne wnioski :)

W takim razie pomóż nam je wyciągnąć. Bo może błądzimy i trzeba będzie zarówno azteckich jak i semickich kapłanów zrehabilitować? :D

#9 Surja

Surja

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2005-11-16, godz. 07:10

Ten temat  warto glebiej przemyslec aby wyciagnac sensowne wnioski :)

W takim razie pomóż nam je wyciągnąć. Bo może błądzimy i trzeba będzie zarówno azteckich jak i semickich kapłanów zrehabilitować? :D

Tak na serio to chodzi jedynie o wykazanie Strażnicy jej niekonsekwencji w prezentowaniu tego zagadnienia. Dla mnie najbardziej istotne jest nie to jaki był sens takich barbarzyńskich praktyk ale w oparciu o jakie kryteria jedno barbarzyństwo nazywamy służbą dla Boga a inne zabobonem i ciemnotą?

#10 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-11-16, godz. 11:25

Stary Testament jest bardzo krwiożerczy. Na pewno niemały wpływ, miały różnego rodzaju legendy i mity znane pisarzom starotestamentowym, zresztą co niektóre żywcem przytoczone.
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#11 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-16, godz. 13:11

Stary Testament jest bardzo krwiożerczy. Na pewno niemały wpływ, miały różnego rodzaju legendy i mity znane pisarzom starotestamentowym, zresztą co niektóre żywcem przytoczone.

Sebol interesuje mnie ten temat. Mógł byś wskazać jakie? Podać jakieś przykłady? Źródła, które by to potwierdzały?

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#12 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-11-16, godz. 13:23

no chyba najbardziej znana legenda o potopie ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#13 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-16, godz. 13:32

no chyba najbardziej znana legenda o potopie ;-)

Skoro to legenda to dlaczego powoływał się na nią Jezus?

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-11-16, godz. 13:37

- biblijne stworzenie kobiety z żebra Adama = sumeryjski mit o bogu Enki i Ninti, bogini stworzonej, by uśmierzyć ból z żebra władcy. Co ciekawe, słowo Nin-ti oznacza "pani dająca życie" = Ewa.

- sumeryjski ogród bogów leżał na wschodzie, jak Eden. Na dodatek, aby dostać się do piekła, należało przepłynąć "rzekę pochłaniającą ludzi", co łatwo porównać z helleńską rzeką Styks i przewoźnikiem Charonem - człowiekiem łodzi.

- biblijna Pieśń nad Pieśniami = sumeryjski pierwowzór przez długi czas przechowywany był w Stambule, w Muzeum Starożytnego Wschodu, Księgą Hioba, której sumeryjski prototyp liczący 139 wierszy, przechowywany jest w muzeach w Filadelfii i Stambule

- sumeryjska legenda o królu Szarrukinie, który zjednoczył swoją władzę nad całe Dwurzecze, a który narodził się w cudowny sposób. Po jego urodzeniu matka miała włożyć dziecię do koszyka i puściła z nurtem rzeki = Mojżesz ? ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-11-16, godz. 13:39

Skoro to legenda to dlaczego powoływał się na nią Jezus?

pzdr.
:P

Proste, bo za czasów Jezusa już istniały plagiaty i kalki żydowskie ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#16 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2005-11-16, godz. 13:49

w czasach Mojżesza było takie "światło", że Izraelici mordowali wrogów, uważając, że sprawia do radość Bogu Jahwe. Składanie własnego dziecka bożkowi na ofiarę było piętnowane, za to palenie blawochwalców było okey. Takie swiatło podał Mojżesz.

A to swiatlo to Mojzesz podal ot tak sobie? Tora to Slowo Boze czy wymysl Mojzesza?

Cos traci mi tu Marcjonem, ale to powszechne podejscie chrzescijanskie, moze wiec pojsc dalej i tak jak on wyrzucic caly ST i zostawic czesc Nowego tylko? :)

Gosc byl przynajmniej konsekwentny w swim podejsciu.
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#17 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-16, godz. 15:27

Skoro to legenda to dlaczego powoływał się na nią Jezus?

pzdr. 
:P

Proste, bo za czasów Jezusa już istniały plagiaty i kalki żydowskie ;-)

W takim razie w Piśmie Świętym można podważyć każde wydarzenie, nawet istnienie Mojżesza, czy zmartwychwstanie Jezusa (co niektórzy tak właśnie robią). Moim zdaniem Biblii albo się ufa albo nie. ;)

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#18 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-11-16, godz. 17:23

każdy wierzy w co chce – jeden ufa Bibli, inny Koranowi, inny wierzy w Torę, inny… i każdy mówi, że jego jest prawdziwe, ale naukowo, historycznie nie jest się w stanie udowodnić niczego ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-11-16, godz. 19:26

Tora to Slowo Boze czy wymysl Mojzesza?

uznaję Całe Pismo za natchnione, ale część praw NT jest unieważnieniem lub zmianą prawa ST. W starym np. dopuszczano wielożeństwo, a w nowym już nie.
Nie podlegamy już obrzezaniu ani nie składamy ofiar ze zwierząt.
Nie karamy śmiercią zboczeń ani cudzołóstwa, mimo że dalej je potępiamy.

Jest dla mnie oczywiste, że Jahwe objawiał swoje zamierzenie stopniowo. Pierwsza protoewangelia w Edenie, potem obietnice dane Abrahamowi, Dawidowi, a na koniec urodzenie Jezusa, który objawił resztę. Mówienie o "dawaniu nowego światła" byłoby uzasadnione w odniesieniu do porównywania nowego testamentu ze starym.

Natomiast WIELKIM przegiciem jest manipulacja WTS, które twierdzi, że po objawieniu NT można cokolwiek nowego objawić, a zwłaszcza można dawać nowe światło doktrynalne, odnośnie interpretacji Biblii. Poważna religia nie może zmieniać doktryn.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#20 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2005-11-16, godz. 21:08

W książce „Człowiek poszukuje Boga” na stronie 11 znajduje się ilustracja na której widać jak kapłan aztecki wznosi ku słońcu serce zabitej ofiary – człowieka.
Nad ilustracją jest podpis – pytanie, które sugeruje jakoby to kult Jehowy wolny był od tak barbarzyńskich praktyk.


Patrzac na te ilustracje przychodza mi na mysl ofary ludzkich serc skladane w sposob symboliczny na oltarzu, ale przez wspolczesna tzw. klase kaplanow.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych