Skocz do zawartości


Zdjęcie

koncepcja Trójcy - luźne przemyślenia


  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#21 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 15:53

do George27: Weźmiesz do ręki publikację antytrynitarną, to wyczytasz w niej, że [zdaniem autorów] Biblia zaprzecza Trójcy. Oczywiście publikacje trynitariańskie (protestanckie, katolickie, prawosławne) będą formułować tezę, że [zdaniem autorów] Biblia nie zaprzecza Trójcy Św. Każdy obstaje przy swoich wierzeniach, logiczne. Natomiast rolą czytelnika Biblii jest posłużyć się rozumem i przyznać rację jednej albo drugiej stronie sporu.

Cytowane przez Ciebie twierdzenia o tym, że jakimś tam autorom (Starego lub Nowego Testamentu) myśl o Trójcy Św. "nie przyszła do głowy" są po prostu żenujące i źle świadczą o autorze cytatu. Gdyby bowiem traktować takiego autora poważnie, trzeba by przyjąć, że ma on wgląd w czytanie ludzkich myśli i to myśli ludzi sprzed wieków. Nikt poza Bogiem Wszechmocnym nie może w sposób odpowiedzialny i wiarygodny napisać takiego zdania.

Inny częsty błąd antytrynitarian to chorobliwa awersja do pism wczesnochrześcijańskich. Jeśli chcemy się dowiedzieć, jak Russell interpretował Biblię, sięgamy do strażnic z przełomu wieków. Jeśli chcemy się dowiedzieć, jak interpretowali Biblię pierwsi chrześcijanie, sięgamy do pism wczesnochrześcijańskich. Autorytem jest Biblia, ale warto także zapoznać się, jak ją interpretowano przed wiekami. Jeśli ktoś tego nie rozumie, dyskusja jest bardzo trudna.

George, trudno się dyskutuje z kims, kto za jedynie wiarygodne uznaje te publikacje, które popierają jego poglądy.

Sebastian ty chyba nie czytasz tego co ja pisze
KK oficjalnie przyjmuje ze trojca nie ma podstaw w nt jest objawiona i co jeszcze mam dodac
cytowac bym mogl ze wszzystkich zrodel kk czy encyklop.lecz i to bedzie zamalo, tu potrzeba pokory nic ponadto
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#22 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 15:59

uwaga do zamknietego tematu PRAWDA
Celem tego tematu bylo uswiadomienie Polakom ze KK niczym sie nie rozni od reszty wyznan,
dlatego jadac gdziekolwiek poza granice RP chocby nawet do Czech dowiesz sie jaka ludzie maja niechec do tej instytucji a dlaczego odpowiedz sobie sam bo mi tu nie wolno.
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#23 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-01-11, godz. 17:20

George, odpowiedz na moje pytanie.

Zatem zdecyduj się: czy przed rokiem 325 [sobór nicejski] wierzono w Trójcę Świętą, czy "wymyślono" ją dopiero na soborze, a wcześniej Ojcom Kościoła ta nauka była obca [jak pisałeś w swoim poście]?


pzdr

PS jeszcze raz proszę o staranniejsze redagowanie postów
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#24 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 17:36

jak podalem cytat ojcom kosciola to nawet nie przyszlo na mysl. Wiara w trojce zaczela sie ksztaltowac pod koniec IIw.
W nicei zostala zaakceptowana przez konstantyna tylko ze wzgledu na stabilizacje
imperium,poniewaz jak wiadomo w pierwotnych kosciolach zaczely tworzyc sie podzialy,szybko rozwiazal ten problem,
http://www.thundermi...icea.html#Nicea

to byla zagrywka polityczna nic wiecej,dla swietego spokoju
250 biskupow sie klocilo zaden nie proponowal trojcy tylko boskosc Chrystusa,dla mnie Jezus jest boski lecz co to ma do trojcy
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#25 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 17:43

gregor, ty nie rozumiesz cytatów, które przytaczasz.

jeśli Trójca Św. jest objawiona, to oczywiste, że objawiona w I wieku, gdy spisywano Nowy Testament. Sam sobie zaprzeczasz.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#26 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 17:52

george27, odpowiedz mi, czy ziemia stanie się płaska, gdy zwolennik kulistości ziemi urządzi rzeź przedszkolakom. czekam na odpowiedź.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#27 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-01-11, godz. 17:52

jak podalem cytat ojcom kosciola to nawet nie przyszlo na mysl


skąd znasz myśli Ojców Kościoła?

Wiara w trojce zaczela sie ksztaltowac pod koniec IIw.


Ooo to jednak nie w IV wieku? Teraz II, do I już nie tak daleko...

W nicei zostala zaakceptowana przez konstantyna


czyli zdanie:

jak nie wiem wiez sobie jeden z drugim ksiazke historyczna i czytaj jak powstala tyrojca w nicei z pomyslu rozpustnika erotomana i zlodzieja


było nieprawdą?
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#28 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-01-11, godz. 18:05

W jedym i tym samym poście sobie przeczysz, bo piszesz:

Wiara w trojce zaczela sie ksztaltowac pod koniec IIw.
W nicei zostala zaakceptowana przez konstantyna

a potem:

250 biskupow sie klocilo zaden nie proponowal trojcy tylko boskosc Chrystusa


Konstantyn "zaakceptował" Trójcę, mimo że żaden z biskupów nie "proponował" Trójcy?
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#29 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 18:31

i zaczela sie bezsensowna rozmowa
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#30 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 18:34

lantis poczytaj w linku

zaczeto zastanawiac sie nad dwojca,natomiast znammieny wplyw miala filozofia platonska i tak zrodzila sie trojca
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#31 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 18:39

DO SEBASTIANA,
ZACZYNASZ MNIE INTRYGOWAC,BAWI MNIE TO
CYTAT ZAWIERA INFORMACJE KOSCIELNE CZYTAMY WYRAZNIE NIE MA PODSTAW W NT JEST OBJAWIONA
ALE WIDZE ARGUMENTY SPROWADZAJA SIE JUZ DO DOCINKOW,UWAG NA TEMAT PISOWNI
NIE PODEJME DALSZEJ DYSKUSJI BEDZIE PROZNA,JESLI JESTES NIESKORY PRZYJAC FAKTOW

CHWALMY JAH
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#32 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 18:50

George27,

Wejdź do odpowiedniego wątku i wyjaśnij, co to znaczy, że Jezus jest bogiem, dlaczego utożsamia samego siebie z Ojcem, dlaczego dusza nie jest nieśmiertelna lub porusz jakikolwiek inny merytoryczny temat.

Albo wejdź do działu humor i po prostu opisz swoje objawienie istoty KK, jakiego doznałeś za granicą czeską. Tylko pamietaj: ma to być napisane z jajem! :)

#33 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:05

Bracia,Siostry
drodzy chcialem wam ukazac ze kk przyjal trojce przez filozofie ludzka,bo sam przeciez to przyznaje.
to sa fakty,a jak dotego podejdziecie wasza sprawa.
pozostaje modlitwa
CHWALMY JAH
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#34 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-01-11, godz. 19:06

zaczeto zastanawiac sie nad dwojca,natomiast znammieny wplyw miala filozofia platonska i tak zrodzila sie trojca


Ale się plączesz...
Może się zdecyduj wreszcie? Do tego czasu pisz w dziale Humor, jak ci Gonzalo słusznie doradził...

Jeśli chcesz dalej prowadzić ze mną dyskusję, to odnieś się do moich poprzednich postów.

pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#35 bellastar

bellastar

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 180 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:24

george27

i zaczela sie bezsensowna rozmowa

Spróbuj więc Ty skierować ją na sensowne tory. Pokaż klasę. Na tym forum bardzo niewielu znajdziesz takich, którzy nie skorzystali by z okazji poznania myśli i wywodów, mądrych i inspirujących. Możesz wiele wskórać.

#36 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:34

nie ma sensu, podalem zrodla katolickie ktore przecza temu iz G-d czyli trojca ma zrodlo w NT,jezeli ktos mi na to odpowiada nie na temat,przypomina to sytuacje dzieci bawiacych sie w piaskownicy,gdzie 1 zbudowal ladniejszy zamek z piasku inni widzac to kopna w zamek a na koniec sypna mu piaskiem w oczy mowiac idz sobie nie chcemy Cie tu.
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#37 bellastar

bellastar

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 180 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:42

Do george27
Podejrzanie szybko rezygnujesz. Nie przyjmuję tego do wiadomości. Poza tym naprawdę jesteś w wielkim błędzie twierdząc , iż

na koniec sypna mu piaskiem w oczy mowiac idz sobie nie chcemy Cie tu.

Rozumiem co chciałeś powiedzieć, ale tu naprawdę nie piaskownica

#38 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:42

czy naprawdę tak trudno pojąć, że oficjalne stanowisko KK nie wyraża się w encyklopediach?
czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że niekatoliccy wyznawcy trójcy mają gdzieś autorytet takich wydawnictw?

#39 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 19:50

alez ja nie podawalem tylko encykl., cytowalem ze zrodel katolickich*posiadaja Imprimatur czyli zgodne z oficjalna nauka kk*,popatrz dokladniej,
zamyslil sie....


do Bellstar ja nie uciekam z forum bede unikal wdawania sie w polemike z ludzmi
ktorzy odwracaja sie od faktow, a nie moich czy kogos przemyslen
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#40 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 20:00

czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jaką wartość dowodową ma katolickie imprimatur dla trynitarian protestanckich?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych