Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobra nowina o Trójcy Świętej !!!


 • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Jacek

Jacek

  Początkujący (1-50)

 • Goście
 • Pip
 • 79 Postów

Napisano 2006-04-09, godz. 15:46

Swojego czasu pewni ludzie postanowili zwieść innych ludzi i wymyślili coś takiego jak Trójca Święta.
Była ona nielogiczna i nie miała jasno sprecyzowanego poparcia w Biblii.
Nigdzie Bóg Ojciec Jehowa, ani jego syn Jezus, ani też Duch Boży nie nazwał się Świętym Bogiem w Trójcy Jedynym.
Dla poparcia swoich twierdzeń postanowili sfałszować Biblie i co nieco do niej dołożyć. To co dołożyli znalazło się w wielu popularnych przekładach w tym tak podstawowych jak Łaciński czy Grecki.
Poniżej przedstawię pewien werset w czterech popularnych u nas językach.
Proszę zastanówmy się nad nim.

Polski
1 Jana 5:7 Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.

Rosyjski
1Jo 5:7 Ибо три свидетельствуют на небе: Отец, Слово и Святый Дух; и Сии три суть едино.

Ukraiński
1Jo 5:7 Бо троє свідкують на небі: Отець, Слово й Святий Дух, і ці Троє Одно.

Angielski
1Jo 5:7 For there are three that bear record in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one.

Wcześniejsze przekłady brzmią jednak inaczej.

Dlatego warto sięgać po wczesne przekłady i upewniać się, czy na pewno dana nauka pochodzi od Boga.

1 Jana 4:1
Umiłowani, nie każdej natchnionej wypowiedzi wierzcie, lecz sprawdzajcie natchnione wypowiedzi, czy pochodzą od Boga, ponieważ wyszło na świat wielu fałszywych proroków.

Z tego co wiem Świadkowie Jehowy nie głoszą tej nauki, więc może warto by utworzyć nowy dział.
Na przykład ‘Inne Sekty’.

Dziwię się, że tak wiele osób poczęło głosić inną dobrą nowinę o Trójcy Świętej.

Galatów 1:6-9
6 Dziwię się, że tak szybko dajecie się odsunąć od Tego, który was powołał przez niezasłużoną życzliwość Chrystusa, do jakiejś innej dobrej nowiny. 7 Lecz ona nie jest inna; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą wypaczyć dobrą nowinę o Chrystusie. 8 Ale choćbyśmy nawet my albo choćby anioł z nieba oznajmił wam jako dobrą nowinę coś poza tym, co wam oznajmiliśmy jako dobrą nowinę, niech będzie przeklęty. 9 Jak powiedzieliśmy poprzednio, tak i teraz znowu mówię: Kto by wam oznajmiał jako dobrą nowinę coś poza tym, co przyjęliście, niech będzie przeklęty.


W rozumowaniu tym mogłem popełnić błędy, ponadto użyte wersety mogą zawierać błędy tłumaczy lub kopistów - wydarzenia opisane w Biblii rozegrały się dawno temu i zostały przeważnie spisane w języku hebrajskim lub greckim a tłumaczenie z jakiego korzystam dokonano w oparciu o przekład z języka angielskiego. Dlaczego jeżeli widzicie jakieś błędy to prosiłbym o informacje.

#2 haael

haael

  Inkwizytor

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1863 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2006-04-10, godz. 20:40

Ech, właśnie najgorsi są tacy, którzy przedstawiają fakty powszechnie znane jako sensację. Chyba wszyscy na tym forum znają historię wersetu /1 J 5:7/ i już nieraz o nim dyskutowali.

Wyczytałem gdzieś w Internecie, że Biblia posiada "wewnętrzną redundantność", tzn. wszystkie ważne nauki są powtórzone przynajmniej dwa razy. Usunięcie lub zmiana jednego wersetu nie wystarcza do usunięcia danej nauki z Biblii, ponieważ jest ona jeszcze w kilku miejscach.

Słowa "Ojciec, Syn i Duch", są wymienione w formule chrztu "Idźcie i nauczajcie... w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" oraz w tzw. grzechu przeciwko Duchowi Świętemu "Kto by zgrzeszył przeciw Duchowi, temu nie będzie odpuszczone". Werset /1 J 5:7/ nie jest wymagany, żeby wyprowadzić z Biblii naukę o Trójcy, na poparcie tego poglądu są inne fragmenty.

A słowa "Nigdzie Bóg Ojciec Jehowa, ani jego syn Jezus, ani też Duch Boży nie nazwał się Świętym Bogiem w Trójcy Jedynym." są śmieszne. Nigdzie w Biblii nie jest także napisane, że Rutheford był prezesem Towarzystwa, stąd wniosek, że nim nie był.

Wszyscy protestanci twierdzą, że kiedyś Kościół założony przez Jezusa był fajny, ale potem się zepsuł i podają przybliżony czas, kiedy odszedł od pierwotnej nauki. Świadkowie Jehowy są pod tym względem rekordzistami - błędne nauki pojawiły się oficjalnie ich zdaniem wraz ze śmiercią apostoła Jana, ale często nie zgadzają się z poglądami, które panowały już wcześniej.

#3 Grzesiek2

Grzesiek2

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 38 Postów

Napisano 2006-04-17, godz. 14:39

DO JACEK

Niewiem Jacek czy sam przekładałeś biblie, bo w moim warszawskim przekladzie w 1 Jana 5:7,8 pisze:

"7.Albowiem trzech jest świadków:
8.Duch i woda i krew, a ci trzej są zgodni"

Jan mówi tu o świadkach tego że jezus jest mesjaszem. 1. duch ("to jest mój syn umiłowany [...]"; gołębica); 2. woda - chrzest Jezusa; 3. krew - okup który dał Jezus

#4 Jacek

Jacek

  Początkujący (1-50)

 • Goście
 • Pip
 • 79 Postów

Napisano 2006-05-27, godz. 11:08

DO JACEK

Niewiem Jacek czy sam przekładałeś biblie, bo w moim warszawskim przekladzie w 1 Jana 5:7,8 pisze:

"7.Albowiem trzech jest świadków:
8.Duch i woda i krew, a ci trzej są zgodni"

Biblia Gdańska
1J 5:7 Bg "Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są."

Niestety w przekładach mogą być błędy.

1 Jana 4:1
Umiłowani, nie każdej natchnionej wypowiedzi wierzcie, lecz sprawdzajcie natchnione wypowiedzi, czy pochodzą od Boga, ponieważ wyszło na świat wielu fałszywych proroków.

#5 Jacek

Jacek

  Początkujący (1-50)

 • Goście
 • Pip
 • 79 Postów

Napisano 2006-05-27, godz. 13:49

A słowa "Nigdzie Bóg Ojciec Jehowa, ani jego syn Jezus, ani też Duch Boży nie nazwał się Świętym Bogiem w Trójcy Jedynym." są śmieszne. Nigdzie w Biblii nie jest także napisane, że Rutheford był prezesem Towarzystwa, stąd wniosek, że nim nie był.

Jeżeli chcemy być wyzwoleni musimy pozostawać w słowie Bożym. To jest nauka pochodząca od Boga.

Mateusz 8:31-59
I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

Zastanówmy się nad poruszonym wersetem.

1J 5:7,8 Bg
„Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są.”„A trzej są, którzy świadczą na ziemi: Duch i woda, i krew, a ci trzej ku jednemu są.”

Ojciec, Słowo, Duch, Woda, Krew – wszyscy są jedno, wszyscy ku jednemu.
Ale to już nie Trójca. To Pjatnica.
W Rosji sporą popularnością cieszy się zespół o takiej nazwie.
Pisze się mniej więcej tak 5NICA.
A Pięć palców jednej ręki czyż nie stanowią jedności.
A czterej pancerni i pies.
Widziałem w telewizji jak przybijali ‘Piątki’ na czołgu.

Sprawdźmy co napisano w Pismach.

Sura 18:22
"Będą mówić: Było ich trzech, a czwartym był ich pies. I będą mówili: Było ich pięciu, a szóstym z nich był pies - starając się odgadnąć to, co skryte. I będą mówić: Było ich siedmiu, a ósmy wśród nich był pies. Powiedz: Mój Władca zna najlepiej ich liczbę. Znają ich tylko nieliczni. Przeto nie prowadź z nimi sporu inaczej, jak tylko w sposób jawny, i nie wypytuj o nich żadnego z nich."

Przypomnijmy sobie jeszcze słowa Jezusa.

Sura 5:72
"Nie uwierzyli ci, którzy powiedzieli: Zaprawdę, Bóg - to Mesjasz, syn Marii! A Mesjasz powiedział: Synowie Izraela! Czcijcie Boga, mojego Władcę i waszego Władcę! Oto, zaprawdę, kto daje Bogu współtowarzyszy, temu Bóg zabronił wejścia do Ogrodu! Jego miejscem schronienia będzie ogień. A niesprawiedliwi nie będą mieli żadnych pomocników!"

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

  BYŁEM Świadkiem Jehowy

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 6348 Postów
 • Gadu-Gadu:748371
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-27, godz. 14:53

Nie ma żadnego fałszerstwa, jest tylko zwykła ludzka pomyłka.

Kiedyś niektórzy głosiciele ŚJ w Polsce, wbrew nauczaniu Strażnicy, pokazywali "sensacyjny" werset Mateusza 23:14, który mówi o ludziach, którzy "obżerają domy wdów pod pozorem długich modlitw". W Biblii Warszawskiej słowa te są wzięte w nawias, a w Biblii Tysiąclecia zepchnięte do przypisu.

Głosiciele tamci prezentowali teorię spiskową, jakoby katolickie klechy ocenzurowały to, co było niewygodne.

W 1994 roku ukazały się "Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata" (świadkowski Nowy Testament), a w 1997 cała Biblia PNŚ

Co ciekawe, tam powyższy werset w ogóle został pominięty. Idąc za przykładem wspomnianych wyżej, niektórych ŚJ, możnaby snuć teorie, jak to Ciało Kierownicze sfałszowało Biblię. I dodawać "super merytoryczne" ;) uzasadnienie np. o "wyłudzaniu" dobrowolnych datków od wdów i sierot. Ale prawda jest znacznie bardziej prozaiczna i mniej sensacyjna.

W pierwszych wiekach nie było jeszcze drukarni ani nowoczesnych pras drukarskich, a rękopisy biblijne były powielane ręcznie. Wskutek pomyłki jakiegoś skryby, autentyczne i prawdziwe słowa Jezusa, zawarte w Ewangelii Łukasza, zostały omyłkowo zapisane w Ewangelii Mateusza. Łatwo można sobie wyobrazić, jak do tego doszło. Przypuszczalnie, skryba kilkadziesiąt razy przepisał ręcznie całą Ewangelię Łukasza, a potem wziął się za przepisywanie Ewangelii Mateusza. Niektóre zwroty z Ewangelii Łukasza znał już na pamięć. No i kiedy doszedł do potępienia obłudników, z rozpędu napisał jedno zdanie więcej, tak jak brzmiało ono w Ewangelii Łukasza.

Potem błąd ten powielił tłumacz Biblii na łacinę, o imieniu Hieronim (zwany przez katolików świętym Hieronimem). Opracowana przez niego "Wulgata" stała się powszechnie znanym i powszechnie używanym łacińskim tekstem biblijnym.

Później po odkryciach z Qumran, błąd ten skorygowano.

A zatem ani uczeni katoliccy redagujący Biblię Tysiąclecia ani powołany przez Ciało Kierownicze zespół redakcyjny który opracował Przekład Nowego Świata, nie sfałszowali tego tekstu ani go nie "ukryli", a jedynie skorygowali czyjąś niezawinioną pomyłkę.

Po co opisuję to wszystko?

Po to, aby wskazać, jak mogło dojść do niezamierzonej pomyłki, przy przepisywaniu 1 Listu Jana. Skryba mógł chodzić na nabożeństwa chrześcijańskie, na krórych słyszał słowa o jednosci Ojca, Syna i Ducha Sw., stad mozliwa pomyłka przy przepisywaniu.

#7 robert

robert

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 119 Postów

Napisano 2006-05-31, godz. 13:27

Mam pytanie jesli jest tu ktos zorientowany w tym temacie dlaczego dokonano tej korekty?
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych