Skocz do zawartości


Zdjęcie

Patriotyzm i święta państwowe


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Ankieta: Należy obchodzić święta państwowe?

Należy obchodzić święta państwowe?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-29, godz. 11:24

Chciałbym się zapytać, jak Biblia zapatruje się na takie sprawy? Wg nauk strażnicy są zabronione, a "sztandardowym" przykładem w tej kwestii stali się trzej Hebrajczycy, którzy nie oddali pokłonu posągowi, co mogli przypłacić śmiercią.
Jak takie przykłady odnoszą się chrześcijan?

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#2 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-04-29, godz. 11:49

Chciałbym się zapytać, jak Biblia zapatruje się na takie sprawy? Wg nauk strażnicy są zabronione, a "sztandardowym" przykładem w tej kwestii stali się trzej Hebrajczycy, którzy nie oddali pokłonu posągowi, co mogli przypłacić śmiercią.
Jak takie przykłady odnoszą się chrześcijan?

pzdr. :)

Jesli chodzi o 3 Herbrajczykow,to wg mnie powoływanie sie WTS na ich przykład i podciagniecie to do oddawania honorów symbolom pańtstwowym jest dowodem na to,że SJ myla pojecia i sa tępi.Przecież Nebukadnesar wymagał,aby temu posągowi oddano poklon i czesc,jaką oddaje sie prawdziwemu Bogu.On wiedział,ze Bóg Izraela zakazał oddawania czci jakiemukolwiek bogu[Daniela 3:28.] Babilończyk chciał ich przymusić do jawnego bałwochwalstwa,a gdzie tu jest balwochwalcza czesc przy powstaniu na dzwięk hymnu narodowego czy nie lekceważeniu flagi państwowej?Przez ten głupi zakaz tyle ludzi organizacja skazała na wiezienia i smierc.Jedna wielka bzdura.

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-04-29, godz. 11:55

a czy sędzia Rutheford nie przemawiał na kongresach z mównicy przyozdobionej flagami amerykańskimi?

#4 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-04-29, godz. 12:07

a czy sędzia Rutheford nie przemawiał na kongresach z mównicy przyozdobionej flagami amerykańskimi?

Ale im sie żaroweczka przepaliła i maja nowe swiatlo,Teraz halogenowe,he,he,he

#5 uciekinier

uciekinier

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 18:29

Jesli chodzi o 3 Herbrajczykow,to wg mnie powoływanie sie WTS na ich przykład i podciagniecie to do oddawania honorów symbolom pańtstwowym jest dowodem na to,że SJ myla pojecia i sa tępi.Przecież Nebukadnesar wymagał,aby temu posągowi oddano poklon i czesc,jaką oddaje sie prawdziwemu Bogu.On wiedział,ze Bóg Izraela zakazał oddawania czci jakiemukolwiek bogu[Daniela 3:28.] Babilończyk chciał ich przymusić do jawnego bałwochwalstwa,a gdzie tu jest balwochwalcza  czesc przy powstaniu na dzwięk hymnu narodowego czy nie lekceważeniu flagi państwowej?Przez ten głupi zakaz tyle ludzi organizacja skazała na wiezienia i smierc.Jedna wielka bzdura.


Czyli według Ciebie oddawanie czci nie tylko symbolom państwowym ale rzeźbom i wizerunkom nie jest niewłaściwe? (nikt przecież nie mówi że klęcząc przd wizerunkiem jakiegoś świętego oddajemy cześć bogu). Czy dobrze to rozumiem?
uciekinier

#6 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 19:12

Jesli chodzi o 3 Herbrajczykow,to wg mnie powoływanie sie WTS na ich przykład i podciagniecie to do oddawania honorów symbolom pańtstwowym jest dowodem na to,że SJ myla pojecia i sa tępi.Przecież Nebukadnesar wymagał,aby temu posągowi oddano poklon i czesc,jaką oddaje sie prawdziwemu Bogu.On wiedział,ze Bóg Izraela zakazał oddawania czci jakiemukolwiek bogu[Daniela 3:28.] Babilończyk chciał ich przymusić do jawnego bałwochwalstwa,a gdzie tu jest balwochwalcza  czesc przy powstaniu na dzwięk hymnu narodowego czy nie lekceważeniu flagi państwowej?Przez ten głupi zakaz tyle ludzi organizacja skazała na wiezienia i smierc.Jedna wielka bzdura.


Czyli według Ciebie oddawanie czci nie tylko symbolom państwowym ale rzeźbom i wizerunkom nie jest niewłaściwe? (nikt przecież nie mówi że klęcząc przd wizerunkiem jakiegoś świętego oddajemy cześć bogu). Czy dobrze to rozumiem?

oddawanie czci komuś/czemuś nie oznacza jeszcze oddawania czci boskiej (vide Estera, która upadła na twarz przed Nabuchodonozorem)


Pozdr;

#7 uciekinier

uciekinier

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 19:16

oddawanie czci komuś/czemuś nie oznacza jeszcze oddawania czci boskiej (vide Estera, która upadła na twarz przed Nabuchodonozorem)


Może i nie, jednak nie sądzę aby to było właściwe.
uciekinier

#8 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-02, godz. 19:41

Ja przypominam, iz To Biblia nakazuje oddawanie czci temu komu ona sie należy.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-02, godz. 21:52

"Oddawanie czci" to pojęcie umowne i trochę patetyczne (może i nawet bardzo). Jednak SJ często mylą "czczenie" państwa z okazywaniem mu należnego szacunku. A, mówiąc brzydko, olewanie symboli narodowych, ignorowanie świąt i niepochlebne wypowiedzi na temat własnego kraju to właśnie NIE NEUTRALNOŚĆ, ale brak poszanowania ojczyzny.
Osobiście uważam się za patriotę. Kocham swój kraj, cenię dorobek moich przodków, szanuję ich bohaterskie dokonania, w miarę możliwości uczestniczę w życiu społecznym i obchodzę święta państwowe. Czy oddaję cześć państwu, czy wyrażam swój szacunek? Jednocześnie nie mam na ścianie w swoim domu godła, znam negatywną historię Polaków i potrafię ją potępić, gdy trzeba.
Powtórzę, że źródłem nieszczęść współczesnego świata jest brak równowagi i zdrowego spojrzenia na większość zagadnień. A stąd bierze się przeinaczanie pojęć, nietolerancja i wszelkie ekstremizmy. Fuj :ph34r:
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-02, godz. 23:01

Ale im sie żaroweczka przepaliła i maja nowe swiatlo,Teraz halogenowe,he,he,he


Raczej stroboskop maja który mróga cały czas

#11 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-03, godz. 07:26

A, mówiąc brzydko, olewanie symboli narodowych, ignorowanie świąt i niepochlebne wypowiedzi na temat własnego kraju to właśnie NIE NEUTRALNOŚĆ, ale brak poszanowania ojczyzny.


Ja bym tam nazwał rzecz po imieniu: to jest zdrada i działalności antypaństwowa.
Już sam fakt istnienia czegos takiego jak państwo Swiadków Jehowy, a mozna o czyms takim mówić (oczywiście umownego) moze budzić uzasadnione wątpliwości co do lojalności świadków. Nie ulega dla mnie wątpliwośći, ze w razie konfliktu interesó na lini Organizacja - Rzeczpospolita ( nie mówimy tutaj o sytuacji łamania przez państwa zasad moralności chrzescijańskiej) SJ staną po stronie swojej organizacji.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#12 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-03, godz. 08:06

Właśnie, ciekawe. Czy każde wystąpienie przeciwko własnemu państwu jest czymś złym? A, co z waszymi bogami? Tzn nie śJ. Gdyby właściciele waszych dusz, powiedzmy Kk stanęli po przeciwnej stronie barykady na przeciwko państwa polskiego, to do kogo byście się przyłączyli? Do państwa, czy kościoła?

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#13 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-03, godz. 09:57

Sprawa jest prosta. W sytuacji kiedy państwo narusza prawo zapisane w Bibli oraz normach moralności chrzescijanskiej i rzada od obywateli posłuszeństwa, wówczas chrześcijanin przedkłada obowiązki wzgledem Boga nad obowiązki wzgledem państwa; tak jka to było za czasó pierwszych chrześcijan. Zreszta w wielu kraja do dzisach chrzescijanie są przesladowani.

I dlaczego ten watek nie jest w sprawach ogólnych tylko w dziale Biblia i to na samym końcu.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#14 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-05-03, godz. 10:42

A, mówiąc brzydko, olewanie symboli narodowych, ignorowanie świąt i niepochlebne wypowiedzi na temat własnego kraju to właśnie NIE NEUTRALNOŚĆ, ale brak poszanowania ojczyzny.


Ja bym tam nazwał rzecz po imieniu: to jest zdrada i działalności antypaństwowa.

hehe, w takim razie 3/4 naszego społeczeństwa to "zdrajcy" i "antypaństwowcy" :lol:

Właśnie, ciekawe. Czy każde wystąpienie przeciwko własnemu państwu jest czymś złym? A, co z waszymi bogami? Tzn nie śJ. Gdyby właściciele waszych dusz, powiedzmy Kk stanęli po przeciwnej stronie barykady na przeciwko państwa polskiego, to do kogo byście się przyłączyli? Do państwa, czy kościoła?

pzdr. :)

hm, może rzucić monetą ... :D

I dlaczego ten watek nie jest w sprawach ogólnych tylko w dziale Biblia i to na samym końcu.

Dlatego, że Terebint pytał, jak Biblia zapatruje się na "czczenie" symboli państwowych.
Odpowiedzi udzieliłam 8 postów wyżej (nie jest to może odpowiedź wprost, ale jakaś tam analogia występuje. Gdyby Esterze kazano czcić Nabuchodonozora jako boga, pewnie by odmówiła. Jeśli chodzi o oddanie mu "czci" jako królowi, widać, że nie miała nic przeciw).

#15 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-05-03, godz. 14:14

Ewa,to jest jak najbardziej oczywiste,ale mnie przyszła do głowy inna kwestia,jesli chodzi o Hitlera,to jednak gest Heill Hitler miał na celu uwielbienie Wodza,więc tutaj SJ są ok.Tak mysle.Pozdrawiam

#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-05-08, godz. 18:26

Szczerze mówiąc zaskoczony jestem, że tak mało głosów jest na NIE. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-05-08, godz. 18:52

Ja się nie dziwie, jeżeli święta państwowe nie przywłaszczają sobie czci boskiej jak to chciał Nebukadnesar.
pozdrawiam Andrzej

#18 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-05-08, godz. 18:55

Tak wiem, ale myślałem, że będzie więcej oponentów... Ale tą ankietę robiłem tak dawno, że aż sam nie wiem na co zagłosowałem. Teraz bez wahania zagłosowałbym na TAK, ale wcześniej... mogłem mieć nieco inne zdanie. ;) Wciąż przechodzę metamorfozę. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#19 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-05-14, godz. 21:19

Zagłosowałem na NIE ponieważ święta państwowe są najczęściej okazją do pokazania napuszonego patriotyzmu. Poza tym to okazja dla partii lub koalicji rządzącej do nagradzania się i odznaczania. Uważam, że szacunek dla państwa należy okazywać codziennie, swoją postawą a nie na rzucone hasło

#20 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-05-15, godz. 13:37

Zagłosowałem na NIE ponieważ święta państwowe są najczęściej okazją do pokazania napuszonego patriotyzmu. Poza tym to okazja dla partii lub koalicji rządzącej do nagradzania się i odznaczania. Uważam, że szacunek dla państwa należy okazywać codziennie, swoją postawą a nie na rzucone hasło

Kurcze, szperacz, nie rób mi tego :(, bo moja katolicka intuicja podpowiada mi, że tutaj zadziałało u ciebie jeszcze WTS-owskie sumienie. Jako żywo widzę tu "zagłosowałem na NIE, ponieważ Boże Narodzenie i Wielkanoc są najczęsciej okazją, libacji alkoholowych i religijności na pokaz. Poza tym okazja dla kleru, do częstszego brania na tacę, i łażenia po kolędzie. Uważam, że chwałę Jehowie należy okazywać codziennie swoją postawą, a nie tylko od święta."

Uzasadniając w ten sposób swoje "NIE" wrzucasz do jednego worka tych "napuszonych" razem z prawdziwymi patriotami.
Tak jak SJ wrzucają do jednego worka tych, dla których świeta są głębokim przeżyciem religijnym, z tymi dla których są okazją do wyżerki.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych