Skocz do zawartości


Zdjęcie

piekło


  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-16, godz. 15:19

mam pytanie

co to jest pieklo?
kto tam sie znajduje?

co straznica mowi o piekle?
swiadkowie dlaczego nie wierzycie w pieklo?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-16, godz. 16:48

wg nauki większości Kościołów chrześcijaństwa, piekło (gehenna) to miejsce nie kończącej się męki, dla osób które odrzuciły Boga i Jego prawo moralne.

wg ŚJ, gehenna to wieczna śmierć, bez nadziei na zmartwychwstanie. Kara ta dotyczy wszystkich, którzy odrzucają nauczanie Ciała Kierowniczego.

O "biblijne" uzasadnienie poglądu ŚJ prosimy HC (bo jak ja przytoczę ich argumenty, to ktoś pomyśli że jestem stronniczy).

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-05-16, godz. 16:56

Trzeba by chyba dodać że ta śmierć dla ŚJ oznacza "nieistenienie".
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-16, godz. 19:10

:) smazy sie smoła :) A diabły widłami dopychają :)))))))))
SJ nie wierzą w pieklo, ponbiewaz nie wierzą w duszę nieśmiertelną, więc smierć dla nich to koniec wszystkiego, tylko imię jest w księdZe Bożej zapisane i jak Bóg zechce to zmartwychwzbudzi!
Więc skoro nie ma duszy, to jak Ciało umiera to nie ma już nieba piekła i tych pośrednich rzeczy :)))))))
nie potrafiłam uwierzyć.......

#5 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-16, godz. 19:29

WITAJCIE

sebastianie byles swiadkiem?
jakie argumenty przekonywaly ciebie ze piekla nie ma

wg nauki większości Kościołów chrześcijaństwa, piekło (gehenna) to miejsce nie kończącej się męki, dla osób które odrzuciły Boga i Jego prawo moralne.




co to jest prawo moralne
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#6 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-20, godz. 16:19

co to jest prawo moralne

Prawo wynikające z Miłości...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-21, godz. 02:30

gdy byłem ŚJ, tłumaczyłem sobie, że piekła nie ma, bo nie ma duszy czyli nie ma czego wrzucić do piekła.

tylko nigdy nie umiałem pojąć, dlaczego Jezus opowiedział tak dziwną "przypowieść" o Łazarzu i Bogaczu

#8 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 03:27

wg ŚJ, gehenna to wieczna śmierć, bez nadziei na zmartwychwstanie. Kara ta dotyczy wszystkich, którzy odrzucają nauczanie Ciała Kierowniczego.





http://watchtower.or.../article_02.htm

http://watchtower.or.../article_02.htm

http://www.watchtowe.../article_02.htm



sprostowanie : przedmowca pisze "którzy odrzucają nauczanie Ciała Kierowniczego."

powinno byc :"którzy odrzucają nauczanie Jehowy."



Nie uzurpujemy sobie jak niektorzy prawa do osadzania kto ma prawo do zycia lub smierci, mozemy przypuszczac tylko pewne rzeczy ale sad nalezy do Boga.
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#9 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 03:36

gdy byłem ŚJ, tłumaczyłem sobie, że piekła nie ma, bo nie ma duszy czyli nie ma czego wrzucić do piekła.

tylko nigdy nie umiałem pojąć, dlaczego Jezus opowiedział tak dziwną "przypowieść" o Łazarzu i Bogaczu





Lk 16:24 I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu".



31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»



Ja tez nie uwierze ze kropelka wody na palcu moglaby ugasic pragnienie bogacza, a wiec musiala ta przypowiesc miec ukryty sens :) ( ukryty przed sluchaczami pewnych radiorozglosni na przyklad )

Szkoda ze przedmowca gdy byl SJ przesypial zebrania zborowe, wtedy by pojal sens tej "dziwnej" przypowiesci " ale nigdy nie jest za pozno :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#10 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 09:04

ja powiem tak: jeżeli z definicji zapłatą (czyli karą) za grzech jest śmierć, to unicestwienie grzesznika ma sens. w dalszym ciągu, jeżeli Bóg jest Bogiem sprawiedliwym, to dlaczego miałby kogoś karać wieczną męką za kilkadziesiąt lat grzesznego życia. jest jeszcze pewien inny ciekawy aspekt. między innymi w Jeremiasza czytamy o pewnym kulcie związany z ofiarowaniem dzieci w dolinie Ben Hinnom
Jer 7:31 "I zbudowali wyżynę Tofet w dolinie Ben-Hinnom, aby palić w ogniu swoich synów i córki, czego nie nakazałem i co nie przyszło Mi nawet na myśl".
jest to wypowiedź Boga Najwyższego. powstaje pytanie: czy jeżeli u Boga, jak sam mówi nie zrodziła się taka myśl, to słusznym będzie wyciąganie wniosków, że będzie on dręczył nieprawych ludzi w piekle i to przez całą wieczność, które rzekomo im przygotował ?

#11 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 09:47

proponowałbym przesunąć ten wątek do działu "Dusza nieśmiertelna"

A ja nie wiem, jak można wierzyć w zmartwychwstanie ciał nie wierząć w nieśmiertelność duszy. Przecież nawet ŚJ twierdzą, że Bóg trzyma u siebie w niebie "kopię" człowieka, aby odtworzyć podczas jego zmartwychwzbudzenia jego mysli, wolę, itp. A skoro ta właśnie kopia to dusza człowieka, więc dusza ludzka nie przestaje istnieć ze śmiercią ciała i czeka u Boga na zmartwychwstanie.

Brak nieśmiertelności duszy jest sprzeczny z nauką o zmartwychwstaniu. Bez duszy nieśmiertelnej (duszy jako formy i naszego „ja”) nie byłoby zmartwychwstania, lecz ponowne stwarzanie z prochu ziemi (Rdz 2:7), a tego Biblia nie uczy (patrz rozróżnienie ożywienia umarłych i powoływania do istnienia - Rz 4:17).

Rz 4:17 Bw „jak napisano: Ustanowiłem cię ojcem wielu narodów, zapewniona przed Bogiem, któremu zaufał, który ożywia umarłych i który to, czego nie ma, powołuje do bytu.”

Z tego wynika, że jak dawno była znana nauka o zmartwychwstaniu, tak długo była znana nauka o duszy nieśmiertelnej.

Macieju, masz złe wyobrażenie piekła. Piekło nie jest smażalnią ludzi, tylko stanem duszy, która będąc z daleka od Boga wie i cierpi z tego powodu, co straciła na wieki. Większej kary nie trzeba.

Jeśli chodzi o Twoje porównanie z ofiarowaniem dzieci, to rzeczywiście Bogu nie przyszło na myśl, aby ofiarowywać dzieci. Ale popatrz co według prawa mojżeszowego, ustanowił Bóg:

Kpł 20:14 Bw „Jeżeli mężczyzna pojmie za żonę kobietę oraz jej matkę, to jest to sprośność. W ogniu spalą jego i je, aby nie było sprośności wśród was.”

Kpł 21:9 Bw „Jeśli córka kapłana zbezcześci się przez nierząd, to bezcześci swojego ojca. Będzie spalona w ogniu.”

Jr 29:20-23 Bw „Wy tedy, wszyscy wygnańcy, których wysłałem z Jeruzalemu do Babilonu, słuchajcie słowa Pana!(21) Tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela, o Achabie, synu Kolajasza, i o Sedekiaszu, synu Maasejasza, którzy wam prorokowali w moim imieniu kłamliwie: Oto Ja wydam ich w ręce Nebukadnesara, króla babilońskiego, i zabije ich na waszych oczach.(22) I z nich będzie wzięty przykład klątwy dla wszystkich wygnańców z Judy, którzy są w Babilonie, w słowach: Niech z tobą zrobi Pan tak, jak z Sedekiaszem i jak z Achabem, których król babiloński upiekł w ogniu,(23) ponieważ popełniali bezeceństwo w Izraelu, cudzołożąc z żonami swoich bliźnich i głosząc w moim imieniu słowa kłamliwe, czego im nie poleciłem. A Ja o tym wiem i jestem tego świadkiem - mówi Pan.”


Jak może teraz wyjaśnisz postępowanie Jahwe?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-21, godz. 10:02

Interesujące że faryzeusze i judajczycy wierzyli w piekło i duszę nieśmiertelną. Piesze o tym J.Flawiusz i Filon w pierwszym wieku jak i w IV wieku pne jest to w apokryfie "Księga Henocha etiopska", sami żydzi obecnie też o tym mówią, że zawsze wierzyli w piekło i duszę nieśmiertelną. Więc skoro Jezus tak karcił wszystkich z każdej denominacji żydów to czemu nie poruszył tak waznego tematu piekla i nieśmiertelności?? Przecież m.in. tym że zapodał Jezus taką opowieść jak została tu przytoczona zamiast negować wiarę np u faryzeuszów w piekło jeszcze ją pobudza. Nie ma nigdzie negacji! Co więcej nawet apostołom po smierci Jezusa wydawało się że 'ducha' widzą. :) Jezus nie tylko nie wybił im takich wierzeń z głowy lecz powiedział by się przekonali że jest z Ciała i Krwi :D Czyli materialny. B) Też tego nie rozumiem czemu miało by służyć wielokrotnie użyte sformułowania o cierpieniu duszy w piekle skoro podobno piekło nie istnieje...


PS Tylko niech nikogo nie kusi wyskoczyć tu z przykładem saduceuszów którzy również nie wierzyli w zbawienie :D

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-11-21, godz. 10:04

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-21, godz. 10:04

Oj, HC, księga przypowieści mówi, że kto się wypowiada zanim wysłucha, jest .... sam sobie przeczytaj...

Zamiast ustalić, co dla mnie było dziwne w tej przypowieści, od razu zawyrokowałeś, że "spałem na zebraniach"

W przypowieści tej dziwne jest kilka rzeczy.
Ale najdziwniejsze jest użycie czegoś, co rzekomo nie istnieje.

W przypowieściach występują pojęcia i rzeczy istniejące i znane słuchaczom. Np. pszenica, kąkol, moneta, zapłata za dzień pracy, itd. Jezus nigdy nie opowiadał przypowieści o jednorożcach, pegazach, cyklopach itp. stworkach, dlaczego więc "raz zrobił wyjątek i nawiązał do czegoś, co podobno nie istnieje"?

To było pytanie, na które nie odpowiedziała ani strażnica ani nikt z prowadzących zebrania ani Ty, HC

Macieju, piszesz o naszej, ludzkiej sprawiedliwości, ale zapominasz, że sprawiedliwość Jehowy jest zaskakująca. Róznie dobrze, ktoś mógłby marudzić, dlaczego "za wyroczenie" (kradzież jabłka) Jehowa ukarał ludzi śmiercią i dlaczego kara rozciąga się na potomków Adama i Ewy a nie tylko na winowajców. Przykład ten wskazuje, że nasze wyobrażenia o Bożej sprawiedliwości i o tym, co "powinien" zrobić Stwórca bywają niewłaściwe

#14 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 10:44

Mirku. cytaty, które przytaczasz są niewątpliwie związane z wykroczeniami przeciw Prawu. karą za te wykroczenia było również inicestwienie "delikwentów", a nie długotrwałe męczenie w ogniu. Dla Boga były obrzydliwością praktyki bałwochwalcze odbywające się w dolinie Ben Himmon.
dalej Mirku jesteś skłonny twierdzić, że Bóg sprawiedliwy będzie gdzieś trzymać dusze grzeszników przez wieczność w ramach kary ? co zatem oznacza sformułowanie: "zapłatą za grzech jest śmierć". i czym jest zatem zmartwychwstanie ? po co wogóle Jezus ożywił np. Łazarza ? jeżeli ten prawy człowiek miałby już być w lepszym niebiańskim świecie, to po co co go wogóle jezus spowrotem "ściągnął" na ziemski padół. jeżeli istotnie po śmierci Łazarz miał duszę, to dlaczego w żadnym ze sprawozdań biblijnych nie ma nawet jakiejkolwiek wzmianki o tym co się działo z Łazarzem "gdzieś tam". gdyby był jakimś bytem duchowym to z pewnością opowiedziałby o tym jakie wspaniałości widział. podobnie i w innych opisach "przywrócenia z martwych" nikt nie wspomina ani słowem o tzw. "życiu po życiu" czy to nie dziwne ?

#15 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-21, godz. 11:06

Niech mi ktoś wytłumaczy skąd ŚJ i ich zwolennicy twierdzą, że to Bóg będzie męczył ludzi w piekle? Nie zastanowił się nikt że będąc z dala od Boga człowiek już ma zadatek piekła? A owocem tego jest nienawiść, kłamstwo, morderstwo, hedonizm etc. A co dopiero gdyby taki egoizm spotęgować po smirci?
Jednak idąc za tokiem dedukowania SJ pytam się: Czym się różni to że Bóg będzie zabijał ludzi od tego że wpędzi ludzi do piekła? (To nie mój pogląd tylko efekty dedukcyjne jakie spotkałem u SJ). Czym się różni ta rzekoma postawa Boga? Czy Bóg ma być "łaskawszy" zabijając człowieka(sic!) niż gdyby było pieklo?

Użytkownik pawel r edytował ten post 2006-11-21, godz. 11:07

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#16 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-21, godz. 11:39

A skąd się wzięło u ludzi wierzących w piekło to, że nie ma być ono miejsciem ognistych męk, skoro w Biblii pisze, że ludzie będą tam trawieni ogniem?

A poza tym skąd się wzięło w przekładach Biblii słowo piekło?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#17 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 11:40

Jednak idąc za tokiem dedukowania SJ pytam się: Czym się różni to że Bóg będzie zabijał ludzi od tego że wpędzi ludzi do piekła? (To nie mój pogląd tylko efekty dedukcyjne jakie spotkałem u SJ). Czym się różni ta rzekoma postawa Boga? Czy Bóg ma być "łaskawszy" zabijając człowieka(sic!) niż gdyby było pieklo?


Kpisz, czy naprawde trzeba ci to wyjasniac?

#18 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-21, godz. 11:54

Bóg nie stworzył piekła, tak jak nie stworzył diabła. Jeden z aniołów został diabłem na własne życzenie.
Podobnie rzecz ma się z piekłem. Jest ono wynikiem samodzielnej decyzji nieśmiertelnego stworzenia, które podjęło decyzję że chce żyć z dala od Boga. A Stwórca jedynie uszanował tę decyzję. I na tym się kończy rola Boga w powstaniu piekła.

#19 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 12:00

A skąd się wzięło u ludzi wierzących w piekło to, że nie ma być ono miejsciem ognistych męk, skoro w Biblii pisze, że ludzie będą tam trawieni ogniem?
A poza tym skąd się wzięło w przekładach Biblii słowo piekło?

Terebincie i wydaje się Tobie, że będzie tam również "płacz i zgrzytanie zębami" ?. zważywszy na fakt, że dusza nie ma ciała brzmi dość wiarygodnie. no chyba, ze jest to przenośnia i nie należy tego traktować dosłownie

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-21, godz. 12:04

Ja też nie twierdzę że Bóg stworzył piekło :D Sami SJ nie wiem na jakiej podstawie dedukują że Bóg nie byłby sadystą by stworzyć piekło. Wynika z tego że całkowicie mijają się z tym przez co rozumieją piekło kościoły prawosławne, protestanckie i katolicki. Fly czy ja sobie kpie? Hmmm mógłbym to samo zadać każdemu kto mi mówi że jest ok kiedy Bóg zabic ma miliardy ludzi a nazywa sadyzmem stworzeniem piekła. B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych