Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paradoks


  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#141 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-11-05, godz. 09:38

Haaelu,

Sam twierdzisz, że Trydent nie przyznał Lutrowi racji tylko w przypadku tych ksiąg, które Luter kwestionował, cała reszta jest sprawą otwartą.

Byłoby to wykoślawianiem intencji soboru. Uważam natomiast, że kwestia poszerzenia kanonu trydenckiego jest tak naprawdę otwarta do dzisiaj.

kiedy jakieś zdanie jest sądem logicznym a kiedy nie? Dlaczego niektóre zdania w trybie rozkazującym są sądami logicznymi a inne nie?

Sądem jest zdanie pretendujące do odzwierciedlenia jakiegoś obiektywnego stanu rzeczy. Są jednak i takie zdania, które ten stan dekretują (np. zaklęcia w bajkach). Większość rozkazów czy próśb wyraża raczej ludzkie uczucia lub stosunek do innych niż decyduje o zaistnieniu czegoś realnie.

G: teoria ta doskonale opisuje język religii: ‘fiat lux’, ‘odpuszczone są twoje grzechy’, ‘ja ciebie chrzczę’ itd.
H: Z tych zdań pierwsze nie jest sądem logicznym...

Prawda to to, co jest. Zdanie, które ustanawia coś, co jest, można więc uznać za sąd logiczny.

wartość drugiego można wydedukować...

Jeśli nie zrobiłem tego wcześniej, to piszę teraz: nie rozumiem tego poglądu.

a trzecie jest zwyczajnym sądem, do którego nie trzeba wytaczać żadnej artylerii. Od razu widać, czy ktoś kogoś chrzci czy nie.

Zależy od rozumienia chrztu. Jeżeli dla Ciebie to gest, to masz rację. Dla mnie to zmiana pewnej niewidzialnej rzeczywistości spowodowana przez wypowiadane słowa.

Dodam tylko, że Żydzi nie znali logiki, dlatego Biblia do końca logiczna nie jest.

Nie trzeba znać logiki, żeby się do niej stosować. A Biblia nie do końca jest logiczna, bo jej przedmiot, Bóg, jest ponad-logiczny.

Groźby te nie były jednak sądami logicznymi i potępienie kogokolwiek nie wynika z pism Soboru. Nie było to stwierdzenie, że ktoś jest potępiony a jedynie życzenie, żeby ktoś był.

Czyli wierzysz, że były to realne groźby i masz nadzieję, że nikomu nie zaszkodziły. Jak na mój rozum, to albo jedno, albo drugie.

#142 Pastor Paweł

Pastor Paweł

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 101 Postów
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano 2008-04-19, godz. 10:20

To był ciekawy wątek :-)
Zapraszam na mój blog - "Żyjąc wiarą w realnym świecie"
www.pbartosik.blogspot.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych