Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z Obserwacji Ts...


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-08-11, godz. 09:18

W najnowszym numerze "Przebudźcie się!" (który dostarczono mi do domu osobiście), w dziale Obserwujemy Świat (str.19) czytamy:

Katolicy od domu do domu...
Zdaniem Claudia Hummesa, arcybiskupa Sao Paulo, odsetek mieszkańców Brazylii podających sie za katolików zmniejszył sie w ciągu ostatnich 14 lat z 83 do 67 procent. Hierarcha ten obwinia Kościół o to, że "z różnych przyczyn nie potrafi sumiennie głosić Ewangelii ochrzczonym wiernym". Hummes dodaje : "Musimy docierać do ludzi od domu do domu, w szkołach i innych instytucjach, a nie tylko w kosciołach". Jak podaje serwis internetowy Folha Online, pracę te musieliby wykonywac laicy wyszkoleni na misjonarzy. Brak księzy jest jednym z głownych problemów trapiących Kościół katolicki w Brazylii i pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej.


I tak sie zastanawiam, z jednej strony sugestia TS że w końcu kk ruszył głową i idzie w ślady śj, z drugiej strony taka dyskretna uwaga, że kk słabnie w przeciwieństwie do sj zapewne... z trzeciej strony, tak sobie myslę...jesli to prawda co opisany w tym krótkim artykule to czy aby teraz mieszkańcy Brazylii nie bedą mieli kłopotu z rozróżnieniem świadka od katolika jak wpadną do domu takiej zbłakanej owieczki? :huh:

Taka mnie właśnie refleksja naszła, jesli macie jeszcze jakieś inne pomysły na motywację TS do zamieszczania tego typu artykułów i komentaże, to zapraszam do dysputy :)

ps: wytłuszczone przez mnie w tekscie "podajacych sie" jest celowe, bo nie raz od rzecznika prasowego Nadarzyna słyszałam tego typu okreslenia dotyczace "braci i sióstr w wierze" działających na łamach internetu :D
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-23, godz. 08:04

Też zwróciłem uwagę na ten tekst Maryhna bo przecież w kk więcej ciekawszych rzeczy się wydarzało niż akurat takie coś. Nic wielkiego ale jednak tekst wymowny jak sama zauważyłaś ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-23, godz. 08:39

Maryś zapomniałaś podać nr tego Przebudźcie się
Czesiek

#4 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-23, godz. 09:05

Ciekawe czy ŚJ-wy głosili by w kraju, w którym 95% ludzi deklaruje, że jest ŚJ-wy?
Jeśli tak, to zapewne na niewielką skalę i prawdopodobnie tylko niektórzy zajmowali by się docieraniem do tych 5%.
Jednak jeśli są w mniejszości muszą czynnie werbować do swoich szeregów.
Podobnie sprawa ma się u katolików w Brazylii. Kiedy zauważyli drastyczny spadek wiernych zmobilizowali się do głoszenia. Co w tym dziwnego?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#5 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-02-23, godz. 10:54

Ciekawe czy ŚJ-wy głosili by w kraju, w którym 95% ludzi deklaruje, że jest ŚJ-wy?
Jeśli tak, to zapewne na niewielką skalę i prawdopodobnie tylko niektórzy zajmowali by się docieraniem do tych 5%.
Jednak jeśli są w mniejszości muszą czynnie werbować do swoich szeregów.
Podobnie sprawa ma się u katolików w Brazylii. Kiedy zauważyli drastyczny spadek wiernych zmobilizowali się do głoszenia. Co w tym dziwnego?


Nic, zupełnie nic dziwnego :) , ale widać tylko dla normalnych :P . Pozostałych to dziwi ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#6 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-23, godz. 11:21

Nic, zupełnie nic dziwnego :) , ale widać tylko dla normalnych :P . Pozostałych to dziwi ;) .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia


Ufff ... czyli jestem normalny ;) Już myślałem, że coś ze mną nie tak B)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#7 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2007-02-23, godz. 14:36

Czesiek - to numer 8 z 2006 r.
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#8 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-02-24, godz. 15:27

dzięki omyk, dopiero teraz sie zorientowałam że nie podałam numeru :D
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#9 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-25, godz. 15:04

dzięki omyk, dopiero teraz sie zorientowałam że nie podałam numeru :D

Oj Maryś, Maryś, ja tu przeszukuję 1/2007 i 2/2007 i martwię się, że to może być w 3/2007 a ja go jeszcze nie mam, a Ty jako nowość cytujesz 8/2006. ;)
Czesiek

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-25, godz. 15:11

Czesiu to jest już chyba świadkoholizm :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2007-02-25, godz. 16:59

Czesiek, patrz na date pierwszego posta ;)
Nie sadze, zeby Maryhna w sierpniu 2006 znala tresc lutowego PS :P
Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#12 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-02-25, godz. 17:35

fłaśnie :P :P :P
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-26, godz. 08:21

fłaśnie :P :P :P


Przepraszam, ale zmylił mnie następny post, a całość pokazało mi się jako świeży post.
Czesiek

#14 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-27, godz. 21:47

wytłuszczone przez mnie w tekscie "podajacych sie" jest celowe, bo nie raz od rzecznika prasowego Nadarzyna słyszałam tego typu okreslenia dotyczace "braci i sióstr w wierze" działających na łamach internetu :D

To chyba dość popularne określenie. W najnowszym zestawie ciekawostek z cyklu "Obserwujemy świat" również można się na nie natknąć (co wyróżniam obok): "W Chinach odnotowuje się wzrost liczby osób podających się za chrześcijan". ("Przebudźcie się!" z września 2008, "Biblie drukowane w Chinach")

W ten sposób literatura TS daje do zrozumienia, że nie wiadomo, co z deklarowanej przynależności wyznaniowej wynika i być może, że nie ma to większej wartości, bo nie idzie za tym prawdziwa wiara i jej rzeczywiste praktykowanie.
.jb

#15 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-27, godz. 22:00

To chyba dość popularne określenie. W najnowszym zestawie ciekawostek z cyklu "Obserwujemy świat" również można się na nie natknąć (co wyróżniam obok): "W Chinach odnotowuje się wzrost liczby osób podających się za chrześcijan". ("Przebudźcie się!" z września 2008, "Biblie drukowane w Chinach")

W ten sposób literatura TS daje do zrozumienia, że nie wiadomo, co z deklarowanej przynależności wyznaniowej wynika i być może, że nie ma to większej wartości, bo nie idzie za tym prawdziwa wiara i jej rzeczywiste praktykowanie.

Albo w ten sposob literatura TS utwierdza w umyslach czlonkow organizacji, ze tylko SJ sa prawdziwymi chrzescijanami a cala reszta tylko sie za chrzescian podaje. W swietle doktryny SJ o istnieniu jednej prawdziwej Organizacji, mozna poslugiwanie sie w/w zwrotem tak wytlumaczyc.
Ale to tylko moje przypuszczenie...

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-27, godz. 22:03


#16 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-27, godz. 22:08

Rzeczywiście, w tym przypadku również i tak można to odebrać.
.jb

#17 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-27, godz. 23:01

Zwroty typu: dana liczba osób 'podaje się za chrześcijan', 'uważa się za ateistów/praktykujących katolików' pojawiają się w różnych magazynach i tekstach dotyczących społeczeństwa. Np. National Geographic 5/2008: "31,4 proc. Chińczyków w wieku od 16 lat po najstarszych uważa siebie za praktykujących".

Użytkownik kantata edytował ten post 2008-06-27, godz. 23:01


#18 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-28, godz. 00:25

Kiedy mowa o członkach wyznań, to często pisze się, że ileś tam procent "uważa się" czy "deklaruje się". Nie zwraca to szczególnej uwagi. Jednak wspomniane "podawanie się" przywołuje dodatkowe skojarzenia z oszustwem i udawaniem. Pewnie dlatego, że jest to zwykle obecne w doniesieniach kryminalnych, gdzie stale można przeczytać teksty w rodzaju: przestępca/oszust/złodziej podaje się za...

To wcale nie oznacza, że TS musi przewidywać i uwzględniać wszystkie nasze ewentualne skojarzenia. Niekoniecznie tak musi być tym razem.
.jb

#19 kantata

kantata

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 787 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-28, godz. 10:53

Jednak wspomniane "podawanie się" przywołuje dodatkowe skojarzenia z oszustwem i udawaniem. Pewnie dlatego, że jest to zwykle obecne w doniesieniach kryminalnych, gdzie stale można przeczytać teksty w rodzaju: przestępca/oszust/złodziej podaje się za...


Rzeczywiście. W języku polskim najczęściej, gdy mówimy 'podaje się' to w domyśle: 'za kogoś kim nie jest'.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych