Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzień stwarzania - 7000 lat?


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Daniel Z.

Daniel Z.

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 72 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-22, godz. 22:59

W miesiącu wrześniu otrzymaliśmy numer specjalny czasopisma Przebudźcie się! (9/2006). Na stronie 19 przedstawiono pogląd, odnośnie długości dni stwarzania:„Jak długo więc te dni trwały? Sformułowanie użyte w pierwszych dwóch rozdziałach Księgi Rodzaju wskazują na bardzo długie okresy.
Taka interpretacja tych wydarzeń ma jednak niedługą historie – osobiście odnoszę wrażenie że dopiero książka „Biblia słowo Boże czy ludzkie?” (w języku polskim wydana w 1992 roku) prezentowała obecne stanowisko w tej sprawie. Do 1992 roku obowiązywały poglądy przedstawione w książce „Czy Biblia rzeczywiście jest Słowem Bożym?” (wydanie angielski z 1969 roku), na stronie 18 i 19 zaprezentowano inny pogląd na długość trwania dni stwarzania: „Słowo „dzień” może więc służyć do określenia dnia dwudziestoczterogodzinnego, całego życia ludzkiego, 1000 lat, a nawet jeszcze dłuższego okresu. Biorąc za podstawę długość siódmego „dnia", można przyjąć, że każdy okres, czyli „dzień" stwarzania trwał 7000 lat.
Obecne 'bardzo długie okresy' do 1992 roku, precyzyjnie trwały 7000 lat; warto podkreślić że pogląd ten miał ścisły związek z 1975 rokiem – to wtedy miał nastąpić Armagedon – w którym upływało 6000 lat od stworzenia Adama i miało rozpocząć się 1000 letnie panowanie Chrystusa.

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-09-23, godz. 05:54

czyli co SJ ida przykładem katolików i uznają, że jakoby Bog posłuzył się ewolucją do powstania świata ? ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-23, godz. 07:04

nie, WTS stanowczo odrzuca ewolucję (NAWET tę "sterowaną" przez Boga),
wg WTS Jehowa stworzył świat posługując się do tego swoim pełnomocnikiem Michałem

próba cichego wycofania się z nauki o 7*7000 lat jest tylko i wyłącznie zamiataniem pod dywan roku 1975

#4 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-23, godz. 09:31

wg WTS Jehowa stworzył świat posługując się do tego swoim pełnomocnikiem Michałem


Oczywiście ŚJ nigdy nie powiedziałby tak. ŚJ wierzą, że Jehowa posłużył się swoim jednorodzonym Synem, aby stworzyć świat. To, że postać która występuje kilka razy w Biblii i została nazwana Michałem identyfikujemy z Jezusem, nie oznacza, że ta jego charakterystyka wyparła wszystko inne co mówi o nim Biblia. Sposób w jaki został nam ludziom objawiony Syn Boży było pod imieniem i postacią człowieka Jezusa Chrystusa i to jest przede wszystkim sposób w jaki wypowiadamy się o nim. Twoje więc nawiązywanie do takiego marginalnego wierzenia świadków jest po prostu próbą wywołania szoku i zdyskredytowaniaich nauk samym sposobem ich przedstawienia. Zresztą taki bład logiczny (humor or ridicule) jest tak powszechny na tym forum, że nie wiem czy go ktoś jeszcze zauważa...

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2006-09-23, godz. 09:32


#5 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-23, godz. 10:14

Matuzalemie, rozumiem, że samego stwierdzenia nie negujesz...

Wg ŚJ Jehowa ani nie posłużył się kierowaną ewolucją ani nie stworzył świata "bezpośrednio", ale posłużył się do tego Swoim Synem, znanym jako Jezus Chrystus, którego ŚJ utożsamiają z archaniołem Michałem.

Do wypowiedzi Daniela Z. należy dodać, że wyrażany ogólnie pogląd o "tysiącach lat" (bez podania że było ich akurat 6x7), prezentowała już wydana po polsku w 1989 roku a po angielsku zapewne wcześniej, niebieska książka "jak powstało życie, przez ewolucję czy przez stwarzanie?"

#6 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-09-24, godz. 14:35

A z jakiegi kanonu ST, jest to obliczane?. :blink: :D :lol:

#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-24, godz. 17:06

kanon ST nie ma nic do rzeczy. Podstawą obliczeń ŚJ jest któryś z listów Pawła, gdzie Apostoł naucza nt. dnia odpoczynku Bożego. Kombinując tak, aby im pasowało, ŚJ ustalili sobie akurat 7.000 lat. Wtedy mają 6.000 lat rządów "szatańskich" i 1000 letnie chwalebne królestwo. 6+1 tys. lat ma zakończyć siódmy dzień twarzania, który (wg ŚJ) nadal trwa. Podstawa "biblijna": brak słów o zakończeniu siódmego dnia w Rdz.

Wszystko to jest mocno naciągane, jak większość doktryn ŚJ

#8 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-09-24, godz. 18:42

Matuzalemie, rozumiem, że samego stwierdzenia nie negujesz...

Wg ŚJ Jehowa ani nie posłużył się kierowaną ewolucją ani nie stworzył świata "bezpośrednio", ale posłużył się do tego Swoim Synem, znanym jako Jezus Chrystus, którego ŚJ utożsamiają z archaniołem Michałem.


Nie do końca wiem, co kryje się pod Twoim stwierdzeniem. Więc ani go nie będę negował, ani potwierdzał. Żeby nie było tylko niedomówień - według świadków Bóg uczestniczył w całym dziele stwarzania i nie odbyło to się w ten sposób, że wyznaczył archanioła do stworzenia wszystkiego i na tym się Jego (Boga) rola skończyła. Nie twierdzę, że tak uważasz, ale to tak na wszelki wypadek...

Pozdrawiam

#9 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-09-25, godz. 08:22

próba cichego wycofania się z nauki o 7*7000 lat jest tylko i wyłącznie zamiataniem pod dywan roku 1975


A przy okazji można będzie przy tym ogniu upiec drugą pieczeń i przeprosić się ze współczesną geologią stwierdzając, że owszem - Bóg nie posługiwał się ewolucją, ale sam proces stwarzania był długi, wieloetapowy i na tym etapie stwarzał różne zwierzęta i rośliny, które stopniowo przygotowywały Ziemię pod zamieszkanie człowieka, a potem gdy przestawały być potrzebne, pozwalał im wyginąć.
[db]

#10 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-01, godz. 20:31

Co do ewolucji to ŚJ odrzucają ja całkowicie, ale co ciekawe jakis czas temu rozmawiałem ze sługa pomocniczym będać w służbie na temat ewolucji i stwierdzil że całkowite odrzucenie jest błędne bo możliwe że Jehowy użyl jej do wykształtowania niektórych gatunków zwierząt.
Niemożna całkowicie odrzucic faktu istnienia pomimo iż było stwarzanie.

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-02, godz. 05:13

Co do ewolucji to ŚJ odrzucają ja całkowicie, ale co ciekawe jakis czas temu rozmawiałem ze sługa pomocniczym będać w służbie na temat ewolucji i stwierdzil że całkowite odrzucenie jest błędne bo możliwe że Jehowy użyl jej do wykształtowania niektórych gatunków zwierząt.
Niemożna całkowicie odrzucic faktu istnienia pomimo iż było stwarzanie.



ciekawe, bo sam pamiętam rozmowy z "oczytanymi" bracmi czy siostrami gdzie stwierdzano, że teorii ewolucji nie można całkowicie wykluczyć! czyli jednak jakies kroki WTS podejmuje (cytaty Daniela Z.) aby zmienić zrozumienie! gdyż, obecnie nie mówi sie już o literalnych dniach - 24h - ale mówi się o dniach jako o nieokreślonych czasowo i nie koniecznie równych ! ale czy reformy doktryn beda dalej sie rozwijac w tej materii?

Użytkownik sebol edytował ten post 2006-11-02, godz. 05:14

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-02, godz. 09:50

Raczej nigdy nie dojdzie do uznania sterowanej ewolucji...
WTS narodziło się w tyglu protestanckim, nacechowanym kreacjonizmem, co prawda częściowo odcięło się od kreacjonizmu (dni nie-24h) ale nie pozwoli sobie na "zanegowanie Biblii"

#13 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-02, godz. 21:50

oj rózne są cuda i dziwi na tym świecie ! które nawet pionierom się nie śniły ! może i wtej materii błyśnie nam new swiatło ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#14 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-02, godz. 22:30

Ja bym się nie zdziwił jak niedługo straszak poda na swych kratach, że doszli do wniosku że ewolucja była ale tylko w pewnym etapie stwarzania:) hehe wtedy by sami siebie przeszli:P

#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-03, godz. 01:43

podstawowym dogmatem strażnicy jest okup oraz wiara w jednoosobowego, historycznego Adama. Nigdy WTS nie zgodzi się na interpretację jakoby Adam = plemieniu małpoludów. Ale inne interpretacje są możliwe.

#16 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-03, godz. 10:51

Racja że Adam zawsze będzie uznawany za stworzonego przez Boga, ale np jęsli chodzi o niektóre zwierzęta to ewolucja mogła w małym stopniu wystąpić. Np. jakiś czas temu czytałem żę naukowcy dziwią się że zwierzęta mięsożerne mogły się żywić roślinami i ewolucja mogła dotyczyć np. zmiany uzębienia tych że zwierząt.

#17 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-03, godz. 11:04

Racja że Adam zawsze będzie uznawany za stworzonego przez Boga, ale np jęsli chodzi o niektóre zwierzęta to ewolucja mogła w małym stopniu wystąpić. Np. jakiś czas temu czytałem żę naukowcy dziwią się że zwierzęta mięsożerne mogły się żywić roślinami i ewolucja mogła dotyczyć np. zmiany uzębienia tych że zwierząt.

Wszystko zależy jak zdefiniuje się ewolucję. Czy jako stopniowe przechodzenie jednego gatunku w drugi, przy jednoczesnym pozostaniu części osobników w stanie niezmienionym, czy jako dostosowanie się niektórych osobników do panujących warunków w otoczeniu przy jednoczesnym pozostaniu nadal tym samym gatunkiem.
Dla mnie nie do przyjęcia jest argumentacja, że skoro zwierzęta ewoluują nadal pozostając tym samym gatunkiem, to znaczy, że następowała ewolucja pomiędzy gatunkami jeśli nie ma na to żadnych dowodów.
Czesiek

#18 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-03, godz. 20:36

Świadkowie Jehowy uczą że ewolucja nigdy niemiała miejsca gdyż jest mowa o stwarazniu w biblii a niema mowy o ewolucji. Również ostatnio modny argument to taki że naukowcy często negują ewolucje więc musiało jej niebyć. Ale niewiemy do końca czy nie została ona użyta w jakimś mniejszym stopniu. Możliwe że nigdy się niedowiemy więc pozostaje nam utworzyć własne ideologie zeby było nam łatwiej uwierzyć czy była czy nie.

#19 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-03, godz. 21:25

Racja że Adam zawsze będzie uznawany za stworzonego przez Boga, ale np jęsli chodzi o niektóre zwierzęta to ewolucja mogła w małym stopniu wystąpić. Np. jakiś czas temu czytałem żę naukowcy dziwią się że zwierzęta mięsożerne mogły się żywić roślinami i ewolucja mogła dotyczyć np. zmiany uzębienia tych że zwierząt.


ale moga to też tak zinterpretować: Adam to symbol ;-) obrazujący plemie ludzkie, któro zaczeło czcić Boga !~;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-03, godz. 21:40

ŚJ lubią cytować List do Rzymian: "jak przez JEDNEGO człowieka grzech przed na świat... "
ŚJ uważają że jest to dowód na historyczność i jednoosobowość Adama, który nie może być symbolem ani plemieniem.
ŚJ uważają że jest to ważne, bo inaczej okup Jezusa straciłby sens.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych