Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obniżanie kosztów utrzymania naszego forum


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
38 replies to this topic

#1 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2006-11-19, godz. 07:12

Od czasu ostatniego włamu na forum, jak wiecie, nie czekałem aż się zbierze kasa. Postanowiłem zakupić z własnej kieszeni najnowszą, pełną wersję oprogramowania do forum. Używane przez nas Invision Power Board uchodzi za najlepsze forum na świecie. Dodatkowo, aby przyśpieszyć działanie forum (sama baza już ma ponad 700MB) zakupiłem dodatkowo serwer dedykowany z 64 bitowym procesorem i Linuksem.

W sumie trochę to wszystko kosztowało. Oprogramowanie dla forum kosztowało mnie 185 dolarów + instalacja serwera 99 euro. Comiesięczne opłaty za serwer wynoszą 39 euro. Są to więc konkretne koszty więc to chyba normalne, że chcę je trochę zmniejszyć.

W tym celu zainstalowałem w forum linki sponsorowane Googli. Działa to tak, że jak ktoś kliknie na dowolny link, to jakiś tam cent jest odkładany dla mnie. Linki te są dobierane automatycznie na podstawie treści strony na jakiej się pojawiają. W zależności więc od tego, o czym jest dyskusja, powinni same się dostosowywać do omawianych treści. Nie są więc specjalnie nachalne ani oderwane od tematyki. Jakby ktoś czasem na coś z tego kliknął, to byłoby super.

(Linki sponsorowane one wyświetlane na początku każdego działu oraz na końcu listy postów. Łatwo je zauważyć. Na stronie głównej nie chciałem specjalnie wrzucać reklam, więc dodałem link do przeglądarki Firefox, bo ideologicznie jestem trochę przeciwnikiem Internet Explorera ;)

#2 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-19, godz. 07:23

Czy mógłbyś zrobić, żeby po kliknięciu na linka otwierał się on w osobnym oknie?
I pytanie dodatkowe, jak ustawić sobie, żeby posty nie były wypośrodkowane, ale tak jak poprzednio wyrównane do lewej lub wyjustowane?
Czesiek

#3 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2006-11-19, godz. 07:42

Czy mógłbyś zrobić, żeby po kliknięciu na linka otwierał się on w osobnym oknie?
I pytanie dodatkowe, jak ustawić sobie, żeby posty nie były wypośrodkowane, ale tak jak poprzednio wyrównane do lewej lub wyjustowane?


Linki od Googli generuje ich skrypt. Każda przeglądarka umie otwierać linki w nowym oknie. Trzeba przytrzymać klawisz Shift jak klikasz. Otworzy się w nowym oknie.

Nie wiem o co chodzi z tym centrowaniem. Nie widzę nic takiego.

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-19, godz. 07:53

a takie wysrodkowanie to już pozostanie? bo mnie oczy od tego bolą ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2006-11-19, godz. 08:06

a takie wysrodkowanie to już pozostanie? bo mnie oczy od tego bolą ?


Sorry, ale nie rozumiem. Jakie wypośrodkowanie? Gdzie?????

Sorry, ale nie rozumiem. Jakie wypośrodkowanie? Gdzie?????

Aaaa, rozumiem, chodzi o IE. Co za syf. Ja tego badziewia w ogóle nie używam. Firefox nic nie centruje. Zaraz zobaczę co tu jest namieszane...

Naprawione. Głupi Internet Exploder działa teraz OK.

#6 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-19, godz. 14:14

Czy kliknięcia w te linki przy pomocy opcji (z menu przeglądarki) "Otwórz na karcie w tle" także są zliczane?
.jb

#7 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-19, godz. 14:31

Czy kliknięcia w te linki przy pomocy opcji (z menu przeglądarki) "Otwórz na karcie w tle" także są zliczane?


Serwer nie wie, w czym otwierasz stronę. Request jest taki sam a co przeglądarka robi z odpowiedzią to jest jej sprawa.
[db]

#8 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-21, godz. 10:53

Ach, nareszcie pojąłem!

Zastanawiałem się od jakiegoś czasu, dlaczego u mnie w tych reklamach Googla nic nie ma. Myślałem, że może Google jeszcze nie skatalogował tej strony czy coś takiego. Okazuje się jednak, że miałem reguły AdBlocka, filtrującą poniższe URL-e:
http://pagead2.googlesyndication.com/*
http://www.google-analytics.com/*
Zrobiłem sobie je kiedyś i nie miało to nic wspólnego z tym forum.

Jeżeli ktoś nie chce oglądać reklam Googla, to niech założy takie właśnie reguły. Działają na wszystkie fora, nie tylko na to.

Administratorze, czy dostajesz coś tylko za klikniętą reklamę, czy za nieklikniętą też? Innymi słowy, czy moja sytuacja (niewyświetlanie reklam Googla) czymkolwiek różni się od sytuacji, gdyby te reklamy się wyświetlały, ale nigdy bym w nie nie klikał?

#9 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 11:17

Google płaci tylko za kliknięcia.

P.S. Bezpośrednie nakłanianie czytelnika w treści strony do klikania w reklamy jest złamaniem umowy z Google.

Użytkownik [db] edytował ten post 2006-11-21, godz. 11:18

[db]

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-21, godz. 11:56

' date='2006-11-21 12:17' post='41705']
Google płaci tylko za kliknięcia.

P.S. Bezpośrednie nakłanianie czytelnika w treści strony do klikania w reklamy jest złamaniem umowy z Google.

Ale nakłanianie przez Google czy Administrację forum?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-21, godz. 12:11

' date='2006-11-21 12:17' post='41705']
Google płaci tylko za kliknięcia.

P.S. Bezpośrednie nakłanianie czytelnika w treści strony do klikania w reklamy jest złamaniem umowy z Google.

Admin nikogo nie nakłania, ale informuje dlaczego się pojawiły reklamy i prosi o pamięć o nim. A to chyba nie jest złamaniem umowy?
Czesiek

#12 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 12:40

A to chyba nie jest złamaniem umowy?


Nie wiem, nie jestem prawnikiem. Tylko ostrzegam, że jest taka klauzula w umowie i Google straszy, że zrywa współpracę z tymi, którzy je łamią.
[db]

#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-21, godz. 12:49

' date='2006-11-21 13:40' post='41740']
Nie wiem, nie jestem prawnikiem. Tylko ostrzegam, że jest taka klauzula w umowie i Google straszy, że zrywa współpracę z tymi, którzy je łamią.

Jak na razie nie zerwali umowy i zamieszczają linki.
Czesiek

#14 Maryhna

Maryhna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1695 Postów
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2006-11-21, godz. 13:23

łaaaaaaaaaaaaaaaaa Zbiru klikam na wszystko co moge :D :D :D buźka ludki hehe ;)

Użytkownik Maryhna edytował ten post 2006-11-21, godz. 13:24

Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

#15 komik

komik

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 81 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 20:19

Rozumiem, że zaistniała sytuacja zmusiła Administratora do wprowadzenia reklam, ale czy nie jest ich za dużo? Nagabują nas w każdym miejscu strony.
Nie mogę się do nich przyzwyczaić. Dodatkowo jest jakieś podświadome wrażenie, że jak pojawia się reklama, to zanika bezstronność. O ile o bezstronności trudno dyskutować właśnie na tym forum (choć bardzo wielu użytkowników takową zachowuje), to jednak niepewność pozostaje.
Drogi Administratorze. Czy zechcesz się z nami podzielić informacją o korzyściach, jakie osiągnąłeś z tych reklam? Nie chodzi o konkretne kwoty, tylko o to, czy wpływy przewyższają koszty.

Moja propozycja jest troszkę inna - czy w zamian za ograniczenie (wyeliminowanie) reklam, nie lepiej podać nr konta na które użytkownicy wpłacaliby jakieś drobne? Wiem doskonale, że kilka stron, forów, z natury niekomercyjnych, w ten sposób się utrzymuje.

Przypuszczam, że jeśli reklama będzie generowała wystarczające środki, moja propozycja zostanie zignorowana, ale mimo wszystko proponuję ją rozważyć.

#16 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-21, godz. 21:34

Google AdSense polega na tym, że Google same dobierają reklamy bazując na treści strony. Tak więc posądzanie administratora o jakąkolwiek stronniczość w tym względzie jest kulą w płot. Proces doboru reklam do treści jest całkowicie (prawie, o tym dalej) zalgorytmizowany, a odpowiada za niego Google (oczywiście, administrator ma możliwość wykluczyć niektóre reklamy - jeśli to miałaby być np. reklama konkurencyjnej firmy).

Mnie nie wydają się jakoś specjalnie nachalne.
[db]

#17 komik

komik

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 81 Postów

Napisano 2006-11-22, godz. 14:08

[db] NIE posądzam Administratora o to, że mógłby "dobierać" reklamy, wiem doskonale na czym polegają systemy reklam Google. Ale - moje całkowicie subiektywne odczucie - odnośnie reklam, nie jest zbyt pozytywne. Stąd moja propozycja. I znowu subiektywnie - uważam, że reklam jest za dużo. Mnie one po prostu troszkę przeszkadzają. Jasne, forum nie traci nic ze swej merytoryczności, użytkownicy również się nie zmienili, ale wrażenie, jakie sprawiają te reklamy jest nieciekawe.

Oczywiście, to że możemy swobodnie się tu wypowiadać i wymieniać doświadczenia, to zasługa m.in. Administratora i jego wkładu - również finansowego - w tą działalność. Ale czy np. nie lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie niniejszego Forum do jakiejś znanej firmy hostingowej? Oczywiście chodzi o to, aby za jakąś reklamę, np. jakiś jeden moduł na górze strony, hostowali tą stronę za darmo. Wydaje mi się, że znalazłoby się kilka chętnych firm. Prawie 1200 zarejestrowanych użytkowników, kilka razy tyle (tak przypuszczam) odwiedzających, którzy się nie zarejestrowali i "tylko" czytają, to dość sporo potencjalnych klientów. Nie wiem co prawda jaki ruch generuje strona - musiałby się wypowiedzieć Administrator - ale może warto zapukać do kilku drzwi:)

P.S.
Nie zdążyłem jeszcze przyjrzeć się starszym tematom, ale czy faktycznie po włamie hakerów utraciła się część informacji?

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-22, godz. 18:29

Ale - moje całkowicie subiektywne odczucie - odnośnie reklam, nie jest zbyt pozytywne. Stąd moja propozycja. I znowu subiektywnie - uważam, że reklam jest za dużo. Mnie one po prostu troszkę przeszkadzają.

Komiku, jeżeli używasz Firefoxa, to zainstaluj sobie AdBlocka i załóż reguły, które podałem wyżej. Podobny trik można zrobić w Operze, ale nie wiem jak.

#19 komik

komik

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 81 Postów

Napisano 2006-11-22, godz. 18:48

Dzięki haael. Jeżeli Admin będzie uważał, że moje propozycje nie są ok i reklamy w obecnej formie pozostaną, to będę w nie klikał i nie zablokuję ich wyświetlania, aby dać mu zarobić. W imię mojego "widzimisie" ten serwis przecież nie może upaść :) Ale kwestia pozostaje otwarta i proszę Administratora o rozważenie moich propozycji.

#20 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-11-22, godz. 19:30

Ale ludzie maja problemy... <_< . Klikaj Komiq w reklamy i nie kombinuj :angry: .
Od klikania głowa nie boli :P . A nie możemy tak za darmoche korzystać z forum, jak ktoś płaci za nie konkretną kasę, bo nawet nie wypada.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych