Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy powstaje dusza nieśmiertelna


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#41 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-10, godz. 18:39

jeśli przyjmiemy, że dusza jest nieśmiertelna i nawet Bóg (choćby mógł i potrafił to zrobić) nie zamierza pozbawiać jej świadomości, to odpowiedź na drugie pytanie brzmi: dusza nie umiera, dlatego Stwórca nie ma dylematów czy stwarzać ją na nowo po raz drugi.

Zatracenie duszy (zmarnowanie jej) nie jest skutkiem decyzji Boga, ale skutkiem wolnej woli tejże duszy która ma możliwość błędnie wykorzystać wolną wolę do podjęcia głupiej i tragicznej w skutkach decyzji (żyć przez wieczność z dala od Boga, czyli w piekle).

#42 paola78

paola78

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 19:04

Jeśli nadal odnosisz się to do Mt 10:28 to ja tu widzę mowe o szatanie. Natomiast co do wrzucania do piekła to ja widzę tu raczej wybieranie tej drogi przez tych co odrzucają Miłość. Konsekwencją odrzucenia Miłości jest śmierć. Kazdy ma wybór i wybiera życie albo śmierć. O ile wśród aniołów już się to dokonało o tyle wśród ludzi jeszcze nie. Czy Bóg miałby pozwolić na triumf i wieczną bezkarność tych co nienawidzą Prawdy i Życia?


Nie,bo to uniemożliwiałoby życie tym co je kochają.Pewnie jestem zbyt liberalna ale dla mnie wieczne męki to dość okrutny sposób kary nawet jeśli ma być przestrogą przed wstąpieniem na złą drogę.

Użytkownik paola78 edytował ten post 2007-04-10, godz. 19:06


#43 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-10, godz. 19:07

Nie,bo to uniemożliwiałoby życie tym co je kochają.

Nie rozumiem...

Ale dla mnie wieczne męki to dość okrutny sposób kary nawet jeśli ma być przestrogą przed wstąpieniem na złą drogę.

Wieczne męki to wybór istnienia bez Prawdy/Nadzieji/Drogi/Życia=Boga... To odrzucenie Miłości... tak ja to rozumiem...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#44 paola78

paola78

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2007-04-10, godz. 19:10

Nie rozumiem...

Bóg nie może pozwolić na triumf i wieczną bezkarność tych co nienawidzą Prawdy i Życia,bo wtedy tacy ludzie zagłuszyliby tych co je kochają.Chodzi mi np. o morderców,złodziei.

Wieczne męki to wybór istnienia bez Prawdy/Nadzieji/Drogi/Życia=Boga... To odrzucenie Miłości... tak ja to rozumiem...


To z tym się zgadzam.Ale czy tacy ludzie będą mogli życ cały czas jeśli się nie zmienią?

Użytkownik paola78 edytował ten post 2007-04-10, godz. 21:36


#45 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 13:41

A mógłby mi ktoś podać,gdzie pisze o wiecznych mękach.Jeśli jakaś część ludzi trafia do piekła,to Bibli mówi o tym,że piekło i śmierc zostaną wrzucone do jeziora ognistego.Chyba należałoby to rozumieć jako unicestwienie tego wszystkiego.To tylko moja hipoteza,bo pewności nie mam.

#46 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 15:48

Myszko uważasz wieczne męki za takie co miałyby się skończyć?

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-04-12, godz. 15:49

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#47 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 16:05

Nie uważam wiecznego za coś co ma sie skończyć,ale w tym wypadku nie wiem,gdzie biblia mówi o wiecznych mękach,bo nie podałeś konkretnych cytatów biblijnych.Poza tym,czasem tłumaczenie nie oddaje przesłania jakie coś w oryginale niesie za soba. I jeszcze myśle,że nawet nie zdajemy sobie sprawy,jakim cierpieniem może byc WIECZNE ODŁĄCZENIE od Boga.No i trzeba też tą teorię wiecznych mek pogodzić jakoś z tym,że piekło i śmierć zostaną unicestwione..

#48 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 16:48

Mt 25:41 BT „Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!”
Mt 25:41 Bw „Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.”
Mt 25:41 Bp „Wtedy powie tym po lewej stronie: Precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany dla diabła i jego aniołów!”


Mt 25:46 BT „I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.”
Mt 25:46 Bw „I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.”
Mt 25:46 Bp „I pójdą ci na mękę wieczną, a sprawiedliwi wejdą do życia wiecznego.”


Mk 9:47-48 BT „Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła,gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie.”
Mk 9:47-48 Bw „I jeśli cię gorszy oko twoje, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła,gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.”
Mk 9:47-48 Bp „I jeśli twoje oko doprowadza cię do złego, wyłup je. Lepiej ci przecież wejść bez jednego oka do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wyrzuconym do piekła,gdzie 'robak ich nie umiera i ognień nie gaśnie'.”


Ap 20:10 BT „A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.”
Ap 20:10 Bw „A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.”
Ap 20:10 Bp „Diabła zaś, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam, gdzie i Bestia, i Fałszywy Prorok. A będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.”


Wystarczy? B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#49 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 16:54

OK,bardzo dziękuję za te zestawienia cytatów.Więc jak teraz to się ma do całkowitego unicestwienia w jeziorze ognia i siarki? Prawdę mówiąc,nie mam pojęcia o tematach apokaliptycznych,więc chętnie poczytam wszelkie wiadomosci na ten temat....POZDRAWIAM PANA PAWŁA R

#50 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2007-04-12, godz. 17:11

Pawle mam pytanie co rozumiesz pod pojęciem zniszczyć?
możesz sie wspomóc słownikami:)
i drugie pytanie co rozumiesz pod pojęciem -"robak ich nie umiera"
pozdr
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#51 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-12, godz. 18:25

Ap 20:14 BT „A Śmierć (thanatos) i Otchłań (hades) wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia.”
Ap 20:14 Bw „I śmierć, (thanatos) i piekło (hades) zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć.”
Ap 20:14 Bp „A Śmierć (thanatos) i Otchłań (hades) wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia.”


'jezioro ognia' jest dla mnie synonimem piekła. Ktos powie: "Ale jak to? Przecież hades jest brany przez niektórych jako piekło". A ja odpowiem oczywiście, ale jak widzimy w Piśmie również mamy dwa sądy. Tak jak hades jest określeniem pierwszym piekła tak 'jezioro ognia' lub czasem 'ogień wieczny' uważam za inne rozróżnienie piekła - dlaczego jest podwójne okreslenie 'miejsca (samo)zesłania' jeszcze nie doszedłem, ale tak to rozumiem.

'Zniszczyć' pojmuję również jako 'rozwalić', 'doprowadzić do upadku', 'obrucić w ruinę' itd Być może chodziło Ci też george27 o to.

Mk 9:47-48 Bw „I jeśli cię gorszy oko twoje, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła, gdzie robak (skolex) ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.”

skolex - rozumiem jako ten rodzaj przypadłości (robactwa) która żeruje na zwłokach. Mówiąc po ludzku w tym fragmencie rozumiem to że powód upadku trawi już nie tylko fragment ciała ale całą osobę... jako że nie został odrzucony...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#52 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-17, godz. 17:36

kiedy powstaje dusza niesmiertelna?

Ja ponawiam pytanie bo zbyt duży chaos się wytworzył w tej dyskusji.

Kiedy pojawia się dusza w człowieku i skąd ona tam się bierze? Czym jest dusza? Czy dusza od samego początku jest dorosła, dojrzała? Z czego jest zrobiona dusza? Najlepiej jak ktoś mi podsunie jakieś opracowania teologiczne.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych