Skocz do zawartości


Zdjęcie

HC Show (1) - 10 przykazań


  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#61 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-31, godz. 22:32

Bogdanie a może taki podział jest bardziej uzasadniony:

1. A Pan mówił wszystkie te słowa i rzekł:
2. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.


I

3. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.


II

4. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią.
5. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
6. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.


III

7. Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.


IV

8. Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić.
9. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę,
10. Ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach.
11. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.


V

12. Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.


VI

13. Nie zabijaj.


VII

14. Nie cudzołóż.


VIII

15. Nie kradnij.


IX

16. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.


X

17. Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego

(2 Moj. 20:1-17 BW)

W takim układzie to każde przykazanie ma sens i nie potrzeba sztucznie udawadniać, że to podane w katechiźmie ma sens i jest właściwą interpretacją.
Ale jak sobie chcesz, to dziel. Masz wolną wolę i to przed Bogiem odpowiesz jak jej użyłeś w stosunku do Jego słowa.


Ps.
Nie przeoczyłem a jedynie nie chciałem całości przytaczać co napisałem

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2006-12-31, godz. 22:34

Czesiek

#62 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2009-01-13, godz. 05:35

Czy Kościół katolicki sfałszował dekalog?
http://kosciol.pl/ar...040925135856776
Dołączona grafika

#63 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-13, godz. 07:58

Czy Kościół katolicki sfałszował dekalog?
http://kosciol.pl/ar...040925135856776

stosując tę argumentację, można powiedzieć, że jest tylko 9 przykań, bo słowa "ani żadnej rzeczy która jego jest" są jedynie komentarzem poprzedniego przykaania.
Czesiek

#64 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-13, godz. 12:57

stosując tę argumentację, można powiedzieć, że jest tylko 9 przykań, bo słowa "ani żadnej rzeczy która jego jest" są jedynie komentarzem poprzedniego przykaania.


Ostatnie przykazanie jest osobnym przykazaniem. Wystarczy zajrzeć do Katechizmu Kościoła Katolickiego dla dorosłych.
"Zarzucanie, ze KRK sfałszował dekalog, albo manipuluje treścią przykazań, jest wysoce niesprawiedliwe i świadczy o tendencji do budowania własnej tożsamości na antykatolicyzmie" - ostatnie zdanie tutaj

Użytkownik hi fi edytował ten post 2009-01-13, godz. 12:57


#65 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2009-01-13, godz. 14:50

Wystarczy zajrzeć do Katechizmu Kościoła Katolickiego dla dorosłych.

Może jednak lepiej do Biblii...

http://apologetyka.c...a...0&strongs=0

#66 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2009-01-13, godz. 15:14

Może jednak lepiej do Biblii...

W proponowanym artykule jest już taka zachęta.
Dołączona grafika

#67 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-13, godz. 15:50

Ostatnie przykazanie jest osobnym przykazaniem. Wystarczy zajrzeć do Katechizmu Kościoła Katolickiego dla dorosłych.
"Zarzucanie, ze KRK sfałszował dekalog, albo manipuluje treścią przykazań, jest wysoce niesprawiedliwe i świadczy o tendencji do budowania własnej tożsamości na antykatolicyzmie" - ostatnie zdanie tutaj

ostatnie przykazanie wg KKK jest bezsensowne. A to zdanie dziwnie przypomina mi argumentację śJ, że ci którzy krytykują "organizację".... Typowe zamykanie ust dla jakiejkolwiek krytyki.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2009-01-13, godz. 15:52

Czesiek

#68 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-01-13, godz. 17:57

ostatnie przykazanie wg KKK jest bezsensowne.


czy ja wiem. Inna rzecz, że taki podział stosują nie tylko katolicy :)

Z drugiej strony denerwuje mnie sytuacja gdzie osoby, których wiedza na temat katolicyzmu opiera się na "Małym Katechizmie" i lekturze dziwnych książek typu "Jezus miał żonę Marię Magdalenę i dzieci" twierdzą, że Kościół coś tam fałszuje i pierze ludziom mózgi. Jak pytam dokładnie co fałszuje albo gdzie pierze to jest "yyyy eeee yyyy" i wielkie zdziwienie.

#69 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-13, godz. 18:54

czy ja wiem. Inna rzecz, że taki podział stosują nie tylko katolicy :)

Z drugiej strony denerwuje mnie sytuacja gdzie osoby, których wiedza na temat katolicyzmu opiera się na "Małym Katechizmie" i lekturze dziwnych książek typu "Jezus miał żonę Marię Magdalenę i dzieci" twierdzą, że Kościół coś tam fałszuje i pierze ludziom mózgi. Jak pytam dokładnie co fałszuje albo gdzie pierze to jest "yyyy eeee yyyy" i wielkie zdziwienie.

do mnie pijesz?
Czesiek

#70 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-13, godz. 21:21

Tak czytam te posty i śmiać mi się chce - do rzeczy.
Do 18 roku życia byłem aktywnym katolikiem, póżniej - zacząłem przygodę ze świadkami, zatem mam możliwość porównania obu wyznań i chyba prawo do własnej oceny obu.
Nie ulega kwestii, że Kościół Katolicki MUSIAŁ pozbyć się jednego przykazania (o obrazach i wizerunkach) w wyniku wygrania sporu o to, czy wolno przedstawiać bóstwa/świetych, czy też nie ( http://www.polityka....?...1&page=text ) . Musiano zapchać dziurę powstałą po takiej manipulacji i rozbito ostatnie przykazanie na dwa odrębne ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog ) - i nie wciskajcie kitu, że nie zauważacie tej oczywistości (zwłaszcza wy - byli świadkowie - obecni katolicy), żaden wykształcony filolog (a tacy przecież tłumaczą Biblię) nie powie chyba, że "potwór językowy" w brzmieniu "ani żadnej rzeczy, która jego jest" stanowi sensowne zdanie, nie mówiąc już o poprawności składniowej.

Użytkownik pharao29 edytował ten post 2009-01-13, godz. 21:30

"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#71 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-01-13, godz. 22:53

do mnie pijesz?


a gdzie tam - tak po prostu rzuciłem uwagę w świat :) Bez żadnych podtekstów.

Nie ulega kwestii, że Kościół Katolicki MUSIAŁ pozbyć się jednego przykazania


Bozia przykazań nie ponumerowała więc zrobili to ludzie. W zasadzie obojętne jak to sobie ponumerujemy - ważne, żeby zachować całą treść. Tak się składa, że Dekalog katolicki zachowuje całą treść więc problemu de facto nie ma.
Ja np. mogę to sobie jeszcze inaczej ponumerować i też będzie dobrze.

żaden wykształcony filolog (a tacy przecież tłumaczą Biblię) nie powie chyba, że "potwór językowy" w brzmieniu "ani żadnej rzeczy, która jego jest" stanowi sensowne zdanie, nie mówiąc już o poprawności składniowej.


ale to zdanie pochodzi m.in. z bryka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii i najważniejsza jest prostota a nie poprawność i składność. Zresztą oba katechizmy są dość leciwe i powstały w języku obcym. Zostały przetłumaczone tak a nie inaczej - znam książki przetłumaczone jeszcze gorzej, które są wydawane od 60-70 lat i nikt ich do tej pory nie poprawił.

Tak się składa, że ostatnie przykazanie w Biblii wygląda zupełnie inaczej:
"Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego."

jest więc całkiem sensowne i składnie napisane.

Jeśli chcesz uczyć dzieci 8-9 letnie pełnego tekstu Dekalogu na blachę i bez zrozumienia to ok ale nie o to w tym wszystkim chodzi.

#72 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-13, godz. 23:07

a gdzie tam - tak po prostu rzuciłem uwagę w świat :) Bez żadnych podtekstów.
Bozia przykazań nie ponumerowała więc zrobili to ludzie. W zasadzie obojętne jak to sobie ponumerujemy - ważne, żeby zachować całą treść. Tak się składa, że Dekalog katolicki zachowuje całą treść więc problemu de facto nie ma.
Ja np. mogę to sobie jeszcze inaczej ponumerować i też będzie dobrze.

Rozbawiłeś mnie, albo nie czytałeś Biblii i przykazań, jakie otrzymał Mojżesz, albo sądzisz, że jestem idiotą.
"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#73 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-01-13, godz. 23:09

albo nie czytałeś Biblii i przykazań, jakie otrzymał Mojżesz


ależ oczywiście, że czytałem ;)
tylko co z tego wynika w kwestii numeracji?

#74 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-13, godz. 23:11

Jeśli chcesz uczyć dzieci 8-9 letnie pełnego tekstu Dekalogu na blachę i bez zrozumienia to ok ale nie o to w tym wszystkim chodzi.

Nigdy nikomu nie będę narzucał czegoś takiego, jak przykazania - akurat uczę języka polskiego i jest to świetna okazja do przekazania uczniom kilku faktów na temat Biblii, jej pochodzenia, okoliczności powstania i przekłamań w niej zawartych.

ależ oczywiście, że czytałem ;)
tylko co z tego wynika w kwestii numeracji?

Ok - skoro Dekalog oznacza 10 słów, to po jasny gwint/ciemną śrubkę formalnie przykazań jest w Biblii grubo ponad tę liczbę (chodzi o tablice Mojżesza)?
Poza tym nie zwracałem uwagi na numerację, tylko kwestię braku przykazania zakazującego czynienia podobizny tego, co...

Użytkownik pharao29 edytował ten post 2009-01-13, godz. 23:12

"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#75 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-01-13, godz. 23:16

Ok - skoro Dekalog oznacza 10 słów


to jest nazwa grecka z Septuaginty. Oryginalnie jest mowa o dziesięciu oświadczeniach.

Poza tym nie zwracałem uwagi na numerację, tylko kwestię braku przykazania zakazującego czynienia podobizny tego, co...


"Artykuł pierwszy
PIERWSZE PRZYKAZANIE
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) ."

treść I przykazania z KKK. Jak widać zakaz kultu obrazów jest.

Nigdy nikomu nie będę narzucał czegoś takiego, jak przykazania - akurat uczę języka polskiego i jest to świetna okazja do przekazania uczniom kilku faktów na temat Biblii, jej pochodzenia, okoliczności powstania i przekłamań w niej zawartych.


a mnie się też zdarza języka uczyć (czasami nawet polskiego tyle, że cudzoziemców) i wiem, że są gorsze rzeczy niż przykazania. Ot np. deklinacja.

Użytkownik Scavender edytował ten post 2009-01-13, godz. 23:21


#76 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-13, godz. 23:22

treść I przykazania z KKK. Jak widać zakaz kultu obrazów jest.

Niby jest, ale go nie ma - cała heca polega na tym, że przykazania sobie, życie sobie.
"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#77 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-14, godz. 09:13

Bozia przykazań nie ponumerowała więc zrobili to ludzie. W zasadzie obojętne jak to sobie ponumerujemy - ważne, żeby zachować całą treść. Tak się składa, że Dekalog katolicki zachowuje całą treść więc problemu de facto nie ma.
Ja np. mogę to sobie jeszcze inaczej ponumerować i też będzie dobrze.



ale to zdanie pochodzi m.in. z bryka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii i najważniejsza jest prostota a nie poprawność i składność. Zresztą oba katechizmy są dość leciwe i powstały w języku obcym. Zostały przetłumaczone tak a nie inaczej - znam książki przetłumaczone jeszcze gorzej, które są wydawane od 60-70 lat i nikt ich do tej pory nie poprawił.

Tak się składa, że ostatnie przykazanie w Biblii wygląda zupełnie inaczej:
"Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego."

jest więc całkiem sensowne i składnie napisane.

Jeśli chcesz uczyć dzieci 8-9 letnie pełnego tekstu Dekalogu na blachę i bez zrozumienia to ok ale nie o to w tym wszystkim chodzi.

O ile mnie pamięć nie myli to Bozią popularnie katolicy nazywają Matkę Boską, a to oznaczałoby, że nie miała ona okazji na Synaju numerować przykazań.
Jeżeli ostatnie przykazanie wygląda tak jak podajesz, to w Katechiźmie brakuje jednego przykazania, bo tam jest to przykazanie podzielone na dwa. Poza tym w formie katechetycznej 10 przykazanie jest pozbawione sensu i nie zrozumiałe samo w sobie.
A do tego to jest fajna linia obrony. W katechiźmie są wszystkie przykazania, bo został zacytowany cały tekst z Księgi Wyjścia. Tylko 10 przykazań w formie katechetycznej której naucza się ludzi już nie ma przykazania zakazującego czynienia rzeźb i obrazów w celach kultowych. Ot takie małe przeoczenie. A może mała manipulacja?
Czesiek

#78 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2009-01-14, godz. 09:31

O ile mnie pamięć nie myli to Bozią popularnie katolicy nazywają Matkę Boską, a to oznaczałoby, że nie miała ona okazji na Synaju numerować przykazań.
Jeżeli ostatnie przykazanie wygląda tak jak podajesz, to w Katechiźmie brakuje jednego przykazania, bo tam jest to przykazanie podzielone na dwa. Poza tym w formie katechetycznej 10 przykazanie jest pozbawione sensu i nie zrozumiałe samo w sobie.
A do tego to jest fajna linia obrony. W katechiźmie są wszystkie przykazania, bo został zacytowany cały tekst z Księgi Wyjścia. Tylko 10 przykazań w formie katechetycznej której naucza się ludzi już nie ma przykazania zakazującego czynienia rzeźb i obrazów w celach kultowych. Ot takie małe przeoczenie. A może mała manipulacja?


Sprzedając obrazy i rzeźby można sporo zarobić. Zakładając, że jeden katolik w swoim życiu kupi jeden obraz, jeden krzyżyk, i jedną figurkę jakiegoś świętego.... to dochodzimy do sporych kwot. Ale nie wolno tak patrzeć. Są tacy, co obrazy mają w każdym pokoju, i tacy, którzy nie mają ani jednego. Średnia i tak wychodzi spora...

#79 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-14, godz. 09:41

Sprzedając obrazy i rzeźby można sporo zarobić. Zakładając, że jeden katolik w swoim życiu kupi jeden obraz, jeden krzyżyk, i jedną figurkę jakiegoś świętego.... to dochodzimy do sporych kwot. Ale nie wolno tak patrzeć. Są tacy, co obrazy mają w każdym pokoju, i tacy, którzy nie mają ani jednego. Średnia i tak wychodzi spora...

Jednak ci, którzy mają wpływ na naukę nic z tego biznesu nie mają. Tylko czy zastanowili się nad greckim terminem "skandalon" o którym wspomina Pan Jezus przy okazji stanowienia takiej nauki?
Czesiek

#80 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2009-01-14, godz. 09:54

Jednak ci, którzy mają wpływ na naukę nic z tego biznesu nie mają. Tylko czy zastanowili się nad greckim terminem "skandalon" o którym wspomina Pan Jezus przy okazji stanowienia takiej nauki?


Ja nie stawiam tezy o zarabianiu na obrazach jako głównym motywie. Myślę, że obrazy i rzeźby to wyraz kultury i potrzeby chwili. Obraz i rzeźba w pewnym momencie stały się językiem jedynie czytelnym. Analfabetyzm ludzki, niedostępność do tekstu itd, sprawiał, że ten środek wyrazu stał się wielokrotnie jedynym sposobem przekazu treści Biblijnych. Podobnie jest w hinduizmie. Sporo tam rzeźb i całych przedstawień różnych historii wzietych z Wed i innych eposów narodowych.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych