Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Żydzi za czasów Jezusa i apostołowie wierzyli w duszę nieśmiertelną?


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#21 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-09-23, godz. 20:22

Jeszcze o takim cudzie nie słyszałem, aby za czasów Ezechiela zmartwychwstało tysiące ludzi w jednej chwili. Nawet sam Jezus nie wskrzesił jednocześnie więcej niż jednego na raz.

"Ez 37:8 I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, [...] i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach - wojsko bardzo, bardzo wielkie."
mowa tutaj jest o tym, że samo ciało to nie wszystko.

Często niektórzy podkreślają, że duch nie może być czymś innym, jak tylko osobą. To co przytoczyłeś 'and', to fajny drogowskaz do zrozumienia, czym lub kim będzie duch podczas zmartwychwstania.

Tymczasem kontekst do Ez 37:8

Ez 37:11 I rzekł do mnie: Synu człowieczy, kości te to cały dom Izraela. Oto mówią oni: Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas.

Czy może i inni odpowiedzą, co to za duch wstąpił w tych ludzi? Czy ten duch był osobą, czy nie, a jeśli nie, to czym? Dalej idąc, to czy ten "duch wstępujący", to ten sam duch który wcześniej podczas śmierci opuścił danego człowieka? Wszak w 9 (BT) wersecie Ezechiel dostał polecenie: ,,mów do ducha". Czy można byłoby mówić do ducha, który nie posiadałoby świadomości? Ten opis może też pomóc zrozumieć, jak apostołowie rozumieli scenę "wołania dusz zabitych" (Ap 6:9-10), do analogii "mówienia do ducha". Co wy na to"
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#22 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-09-23, godz. 21:52

Przyglądam się dyskusji i wtrącę swoje trzy grosze. W tym temacie może przydać się cytat z Biblii
"Ez 37:8 I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha. 9 I powiedział On do mnie: «Prorokuj do ducha, prorokuj, o synu człowieczy, i mów do ducha: Tak powiada Pan Bóg: Z czterech wiatrów przybądź, duchu, i powiej po tych pobitych, aby ożyli». 10 Wtedy prorokowałem tak, jak mi nakazał, i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach - wojsko bardzo, bardzo wielkie."
mowa tutaj jest o tym, że samo ciało to nie wszystko.


ta relacja pokrywa sie z innymi
potrzebny jest duch aby czlowiek ozyl
dziekuje and
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#23 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-09-27, godz. 10:47

Czy może i inni odpowiedzą, co to za duch wstąpił w tych ludzi? Czy ten duch był osobą, czy nie, a jeśli nie, to czym? Dalej idąc, to czy ten "duch wstępujący", to ten sam duch który wcześniej podczas śmierci opuścił danego człowieka? Wszak w 9 (BT) wersecie Ezechiel dostał polecenie: ,,mów do ducha". Czy można byłoby mówić do ducha, który nie posiadałoby świadomości? Ten opis może też pomóc zrozumieć, jak apostołowie rozumieli scenę "wołania dusz zabitych" (Ap 6:9-10), do analogii "mówienia do ducha". Co wy na to"
-- gambit


Odpowiem tak jak odpowiedział Jezus Nikodemowi:
Jana 3:5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. 7 Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. 8 Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha». (...) 11 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, że to mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, cośmy widzieli, a świadectwa naszego nie przyjmujecie. 12 Jeżeli wam mówię o tym, co jest ziemskie, a nie wierzycie, to jakżeż uwierzycie temu, co wam powiem o sprawach niebieskich? 13 I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego.

Widocznie Duch ma świadomość i jest osobą. W proroctwie Ezechiela wcześniej czytamy, że dusze mówią "Ez 32:21 Wtedy powiedzą do niego mocarni bohaterowie ze środka Szeolu: razem ze swymi pomocnikami"

wracając do tematu, widać różną interpretacją Pisma przez Żydów jedni wierzą drudzy nie.

Użytkownik and edytował ten post 2009-09-27, godz. 10:53

pozdrawiam Andrzej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych