Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trzy Istoty w jednej Osobie. :-)


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2006-12-31, godz. 17:14

Z początku nie wiedziałem gdzie to umieścić. Czy w dziale Trójca. Czy humor. Znalazłem w necie artykuł w którym ktoś udowadnia, że Bóg jest Jedną osobą złożoną z trzech istot. :blink: Tak Tak. :D To nie pomyłka. Nie trzema osobami w jednej istocie, ale trzema istotami w jednej osobie. Daje namiary i jeden cytacik.

Wiemy ze Słowa Boga, że są trzy Istoty: Istota Ojca, Istota Syna - Słowa Boga, Istota Ducha Świętego. Słowo Istota zostało wybrane nie przypadkiem lecz dla podkreślenia, że istota Tych trzech Istot jest różna, lecz są One takie same co do Osobowości. Każda Istota Boża komunikuje z pozostałymi Istotami Bożymi wewnątrz Jednej Osoby Boga.

źródło http://www.biblest.c...jest/Imie1.html

A potem się wszyscy dziwią prostym unitarianom, że nie rozumią nauki o Trójcy.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2006-12-31, godz. 17:17

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2006-12-31, godz. 17:20

Albo jeszcze jeden dobitny cytat:

Bóg jest Jedną Osobą, która Jest wewnątrz Siebie trzema Istotami Bożymi.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-31, godz. 17:55

Olo, ten artykuł wcale nie jest taki zły - sam kiedyś wpadłem na podobny pomysł. W każdym bądź razie dowodzi jednego - Bóg, tak jak i człowiek, jest troisty.

To tylko kwestia definicji jak zdefiniujemy tę troistość. Przecież tak naprawdę nie znamy natury Boga, więc nie jesteśmy w stanie powiedzieć na czym tak naprawdę ta jego troistość polega. Czy są to trzy osoby w jednej istocie, jak mówi tradycyjna definicja o Trójcy, czy też trzy istoty w jednej osobie, jak dowodzi ten artykuł. A może prawda jest pośrodku i Bóg jest trzema istotami w jednej istocie albo trzema osobami w jednej osobie? :P

Ale tak na poważnie to zapraszam do zapoznania się z tymi dowodami, bo wcale pomysł dowodzenia nie jest głupi. A jest jeszcze jednym dowodem na troistość Boga. Myślę, że można go przerobić i po drobnej modyfikacji otrzymać właściwą tezę!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-31, godz. 18:11

Jak więc widzisz Szanowny Olo nauka o Trójcy (w umysłach ludzkich...) ewoluuje w dalszym ciągu i to w różnych kierunkach.
Czego to dowodzi...???
Powiem Ci...Szkoda mówić... :P Jak to mawia Marcin Daniec.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#5 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2007-01-01, godz. 11:41

Autor artykułu stara się przedstawić po prostu kolejną koncepcję Boga - i nie jest to "klasyczna" Trójca Święta. Było już wiele takich koncepcji: tryteizm, modalizm itd.

Jak więc widzisz Szanowny Olo nauka o Trójcy (w umysłach ludzkich...) ewoluuje w dalszym ciągu i to w różnych kierunkach.
Czego to dowodzi...???


Wśród unitarian nie ma jednej koncepcji Boga, ba - nie ma nawet jednej jasno nakreślonej - pewnie o tym wiesz, ale piszesz jakbyś tego nie zauważył.
Czego to dowodzi???

Użytkownik lantis edytował ten post 2007-01-01, godz. 11:44

Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#6 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 01:00

A może prawda jest pośrodku i Bóg jest trzema istotami w jednej istocie albo trzema osobami w jednej osobie?

Oprawiałem te złote mysli w ramke na pamiatkę i podkresliłem. Bo są tego warte. :)

A potem zarzuca się unitarianom, że twierdzą o trynitarianach, iż oni (trynitarze) wierzą w trzy osoby w jednej osobie, lub kompletnie nie rozumieją nauki trynitarnej. Zaznaczam nie katolickiej, tylko trynitarnej ogólnie.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-01-02, godz. 01:02

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#7 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2007-01-02, godz. 12:57

Olo, ostatnio przyszła mi do głowy takie pytanie. Zadam je tobie - potraktuj je poważnie i spróbuj odpowiedzieć. Nie dotyczy ono Boga, ale nieskończenie mniej skomplikowanej od niego - człowieka.

Wyjaśnij mi jak to możliwe aby były 3 osoby w jednym człowieku?
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#8 staho

staho

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów
  • Lokalizacja:Oświęcim

Napisano 2007-01-02, godz. 13:01

Lantis, przecież Olo nie twierdzi, że to możliwe. To raczej Mirkowi strona się podobała.

#9 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 15:15

Olo, ostatnio przyszła mi do głowy takie pytanie. Zadam je tobie - potraktuj je poważnie i spróbuj odpowiedzieć. Nie dotyczy ono Boga, ale nieskończenie mniej skomplikowanej od niego - człowieka.

Wyjaśnij mi jak to możliwe aby były 3 osoby w jednym człowieku?

Wydaje mi się, że w jednym człowieku, może egzystować kilka bytów. Na przykład trojaczki w łonie matki. Lub złe duchy. Jak to wspomina Biblia. Wogóle na świecie może istnieć wiele bytów jako symbionty lub pasożyty.

Natomiast gdyby teoretycznie istniał troisty byt odpowiadający wzorem Trójcy. To i tak jeszcze nie byłby dowód, że Bóg włąśnie jest taką Trójcą. To dopiero trzeba by było udowodnić. Podobnie jak funkcjonuje wiele istot jednoosobowych, a i tak trynitarianie nie wierzą, że Bóg jest jednoosobową istotą.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-01-02, godz. 15:20

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#10 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2007-01-02, godz. 19:34

A potem się wszyscy dziwią prostym unitarianom, że nie rozumią nauki o Trójcy.


A potem zarzuca się unitarianom, że [...] kompletnie nie rozumieją nauki trynitarnej. Zaznaczam nie katolickiej, tylko trynitarnej ogólnie.


Natomiast gdyby teoretycznie istniał troisty byt odpowiadający wzorem Trójcy. To i tak jeszcze nie byłby dowód, że Bóg włąśnie jest taką Trójcą. To dopiero trzeba by było udowodnić.


Ja się tu odnoszę tylko do tej kwestii niezrozumienia Trójcy przez unitarian a nie udowadniania czegokolwiek.
Wydaje mi się, że pisząc to co przytoczyłem w dwóch pierwszych cytatach miałeś na myśli właśnie tą "nielogiczność" i dziwność nauki o Trójcy.

"Jak to możliwe, że są 3 osoby w jednym Bogu - przecież to nielogiczne!"
"Trzy palce to nie jeden"
"1 + 1 + 1 nie równa się 1"
"Ja, moja mama i tata nie mogą być jednym" - tego typu stwierdzenia "prostych" unitarian... [cytaty autentyczne]

Cóż trudnego jest w zrozumieniu, że są 3 osoby w jednym Bogu? [taka jest "Trójca trynitarnie ogólna"]

Już piszę do czego zmierzam.

Wydaje mi się, że w jednym człowieku, może egzystować kilka bytów. Na przykład trojaczki w łonie matki. Lub złe duchy. Jak to wspomina Biblia. Wogóle na świecie może istnieć wiele bytów jako symbionty lub pasożyty.


Ja nie mówię o symbiontach, pasożytach, niemowlęciach, ale o np. 3 osobnych osobowościach dzielących jedno ciało - osobowość mnoga.

Jeśli jakiś "prosty" unitarian stwierdzi, że przecież to niemożliwe, nielogiczne i że tego nie rozumie to czy będzie to oznaczało, że nie ma czegoś takiego?

To, że np. trzy osobowości-wcielenia mogą egzystować w jednym człowieku, to udowodniony fakt.

Osobowość mnoga lub osobowość naprzemienna to występowanie wielu (co najmniej dwóch) osobowości u jednej osoby. Osobowości te określa się również jako wcielenia. Wcielenia nie wiedzą nic o sobie a o zachowaniu się człowieka decyduje osobowość, która w danym momencie w nim dominuje. Zaburzenie to należy do zaburzeń dysocjacyjnych.

Jak objawia się osobowość mnoga?
Niesamowity charakter schorzenia polega na ogromnej rozmaitości cech, jakimi mogą różnić się poszczególne wcielenia. Jak wspomniano, osobowości nie wiedzą nic o sobie (nie pamiętają i nie są w stanie przypomnieć sobie danych osobowych innych wcieleń), ale niektóre z nich mogą znać pojedyńcze cechy innych osobowości (np. słyszała o panu X lub czytał o pani Y). Każde wcielenie ma własne i niepowtarzalne wspomnienia, upodobania i sposoby ujmowania zjawisk. Wzorce zachowań są różne, każda z nich inaczej postępuje i inaczej tłumaczy motywy swoich działań. Każda osobowość ma swoje imię i nazwisko, przeszłość, znajomych i preferencje seksualne. Wcielenia mogą zastępować jedno drugie bardzo szybko. Osobowości mogą różnić się ilorazem inteligencji, ostrością wzroku, płcią, wiekiem i rasą. Przykładowo, jedna osobowość może być 50-cio letnią serdeczną murzynką cierpiącą na depresję i zaćmę a inna oziębłym seksualnie 30-to latkiem z wyraźnie rasistowskimi poglądami dotyczącymi „kolorowych”, zainteresowanym parapsychologią i nadużywającym alkoholu.
Specjalistyczne badania czynności układu nerwowego mogą wykazać różnice w pracy mózgu poszczególnych osobowości u tej samej jednostki!

źródło: www.poradnikmedyczny.pl

Prawda, że ciekawe? Da się to zrozumieć?

Tak więc skoro w człowieku mogą dziać się takie rzeczy to jaki jest problem dla Boga aby być Trójcą?

Udowadnianie to już inna sprawa.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#11 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 20:28

Sorki Lantis, ale w tym miejscu nie polemizujesz z intencją mojej wypowiedzi. Mnie nie chodzi o to, że nam się zarzuca iż nie rozumiemy koncepcji Boga w Trójcy. I nie o to mam zastrzeżenia do strony trynitarnej. Ale o to, iż czasami wyśmiewa się nas za to, że niekiedy któryś określi wiarę w Trójcę jako wiarę w trzy osoby, będące jedną osobą. Na przykład aby zdyskredytować Świadków Jehowy i ich pogląd przeciwny nauce o Trójcy, Włodzimierz Bednarski w książce "W obronie wiary", postawił taki zarzut w rozdziale 15.1 pt. "Trójca Świeta".

W "Wyzwoleniu" (s.223) podawali też nieprawdę, że my uczymy, że "Bóg, Jezus i Duch Święty są trzema osobami w jednej osobie".
(podkreślenia moje).

A podobne zarzuty spotkałem już kilkakrotnie w dyskusjach. Ja jednak widzę, że są trynitarianie, a pośród nich i katolicy, którzy sami uważają, że Bóg może być trzema osobami w jednej osobie, lub trzema istotami w jednej istocie, albo trzema istotami w jednej osobie. Czego Ty sam nie skrytykowałeś jako katolik, mimo iż pisałeś powyżej. A wręcz odwrotnie. Zdałeś się bronić te wypowiedzi. I właśnie to mnie dziwi, że sami trynitarianie mylą, lub mieszają pojęcia, a potem się dziwią unitarianom, że nie rozumieją ich poglądów i mylnie imputują im przekonania, których oni rzekomo nie wyznają. Jak jednak widzimy jest inaczej. I właśnie to mnie dziwi. I o tym zacząłem ten wątek.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-01-02, godz. 20:30

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#12 staho

staho

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów
  • Lokalizacja:Oświęcim

Napisano 2007-01-02, godz. 20:46

widzę, że są trynitarianie, a pośród nich i katolicy, którzy sami uważają, że Bóg może być trzema osobami w jednej osobie, lub trzema istotami w jednej istocie, albo trzema istotami w jednej osobie

Zgadza się - nie wszyscy rozumieją to, co mówią. Tak chyba będzie w każdej religii, która jest powszechna, że będą ludzie o wierze bardzo prostej, niezdolni do zrozumienia teologicznych zagadnień; często jednak potrafią oni intuicyjnie uchwycić Dobrą Nowinę i po prostu kochać Jezusa. Życzmy sobie tego, o zrozumienie też się starając na miarę swych możliwości.

Olo, za znalezienie tych trzech istot w jednej osobie to należy Ci się nagroda. Dla mnie to bomba! :D :lol: :D :rolleyes:

#13 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2007-01-02, godz. 22:07

Sorki Lantis, ale w tym miejscu nie polemizujesz z intencją mojej wypowiedzi. Mnie nie chodzi o to, że nam się zarzuca iż nie rozumiemy koncepcji Boga w Trójcy. I nie o to mam zastrzeżenia do strony trynitarnej.


Skoro tak to źle Cię zrozumiałem, ale ja tak Twoje wypowiedzi zrozumiałem.

A potem się wszyscy dziwią prostym unitarianom, że nie rozumią nauki o Trójcy.


A potem zarzuca się unitarianom, że [...] kompletnie nie rozumieją nauki trynitarnej. Zaznaczam nie katolickiej, tylko trynitarnej ogólnie.


Spotykając się właśnie z takimi unitarianami jak ŚJ jakoś nie mogą przełknąć tego, że 3 osoby mogą być jednym Bogiem - przecież to "nielogiczne".

Ogólna koncepcja chrześcijańskiej Trójcy:

Są trzy Osoby Boskie które są Jednym Bogiem: Ojciec, Syn i Duch Święty. Równe co do natury i majestatu.
Jezus i Duch Święty są wieczni i niestworzeni.
(to twierdzenie oznaczam *)

Cała reszta z naturami, "ousiami" itd. to precyzyjna "definicja". Niestety unitarianie nie serwują takiej dobrze sprecyzowanej koncepcji.

Ale o to, iż czasami wyśmiewa się nas za to, że niekiedy któryś określi wiarę w Trójcę jako wiarę w trzy osoby, będące jedną osobą.


Wyśmiewa się? Bez przesady. To po prostu wynika z nieznajomości tego co się krytykuje ze strony ty "prostych" jak ich nazwałeś unitarian.

Na przykład aby zdyskredytować Świadków Jehowy i ich pogląd przeciwny nauce o Trójcy, Włodzimierz Bednarski w książce "W obronie wiary", postawił taki zarzut w rozdziale 15.1 pt. "Trójca Świeta".


W "Wyzwoleniu" (s.223) podawali też nieprawdę, że my uczymy, że "Bóg, Jezus i Duch Święty są trzema osobami w jednej osobie".
(podkreślenia moje).


"Aby zdyskredytować"? Czyżbyś był jakoś uprzedzony do pana Bednarskiego? :) Przecież on nie dyskredytuje tylko pokazuje, że Strażnica mówi po prostu nieprawdę. Przecież zdanie przez niego podane jest jak najbardziej prawdziwe.

Czy to nie czasem ŚJ nie starają się ośmieszyć i zdyskredytować trynitarian? Zauważ, że zdanie "trzy osoby w jednej osobie" jest sprzeczne logicznie i brzmi absurdalnie. I to wraz z niewiedzą rozmówcy starają się wykorzystać ŚJ.

Ja jednak widzę, że są trynitarianie, a pośród nich i katolicy, którzy sami uważają, że Bóg może być trzema osobami w jednej osobie, lub trzema istotami w jednej istocie, albo trzema istotami w jednej osobie.


Przeciętny trynitarianin wierzy w twierdzenie * i myślę, że to wystarczy. Jednak żaden trynitarianin który chce dyskutować z kimś - szczególnie osobami nie wierzącymi w Trójcę nie powinien rzucać haseł typu:

"trzy osoby w jednej osobie"
czy
"trzy istoty w jednej istocie"
- są sprzeczne logicznie i brzmią absurdalnie.

W Twym powyższym zdaniu dałeś 2 przykłady sprzeczne logicznie i jeden niesprzeczny: "trzema istotami w jednej osobie".

Odniosę się krótko do tego ostatniego zaprezentowanego na wspomnianej stronie www.

Czego Ty sam nie skrytykowałeś jako katolik, mimo iż pisałeś powyżej. A wręcz odwrotnie. Zdałeś się bronić te wypowiedzi.


O twierdzeniach "3 osoby w jednej osobie" czy "3 istotach w 1" moje zdanie znasz. Co do twierdzenia "trzy istoty w jednej osobie" na tej stronie to myślę, że autor wierzy w twierdzenie * zatem jest według mnie trynitarianinem, ale swoją koncepcję Boga powinien bronić sam - ja tego nie zamierzam. Według mnie dużo łatwiejsza do obrony jest klasyczna koncepcja.

On starał się przeskoczyć odpowiedź na pytanie: "Ilu osobowy jest Bóg?". Jeśli trynitarianin zapytany o to przez Żyda odpowie "trójosobowy", to na tym dyskusja może się skończyć :) On swoim pomysłem ten problem obchodzi. Tu ważna jest kwestia definicji - jeśli wziąć definicje słów których użył (osoba, czy istota) to może mu się to rozsypać. No chyba, że przedstawi swoje definicje.

I właśnie to mnie dziwi, że sami trynitarianie mylą, lub mieszają pojęcia, a potem się dziwią unitarianom, że nie rozumieją ich poglądów i mylnie imputują im przekonania, których oni rzekomo nie wyznają.


Wiesz, nikt nie jest idealny. Ja myślę, że to "niezrozumienie" wynika tylko z uprzedzeń. Ale zwracanie uwagi na takie absurdy jak "3 osoby w jednej osobie" ośmieszające wiarę w Trójcę jest słuszne.

Myślę, że trochę przewrażliwiony jesteś :)

PS.

Przecież i unitarianie nie są jednomyślni w swej koncepcji. Są tacy którzy uznają w jakiejś formie bóstwo Jezusa a i sam Ariusz wierzył w osobowość Ducha Świętego.

Użytkownik lantis edytował ten post 2007-01-02, godz. 22:11

Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#14 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 22:30

Czyżbyś był jakoś uprzedzony do pana Bednarskiego? smile.gif Przecież on nie dyskredytuje tylko pokazuje, że Strażnica mówi po prostu nieprawdę.


Nie to on mówi nieprawdę gdy wypomina Strażnicy, że ta stwierdza iż trynitarianie wierzą w trzy osoby w jednej osobie. Bo jak wynikło z waszych trynitarnych odpowiedzi tak właśnie jest. Zarzut więc Bednarskiego jest bezpodstawny. Bo w Waszej terminologii panuje bałagan, a potem czepiacie się unitarian, że pisząc Waszym językiem piszą o was nieprawdę. Jak widać jest odwrotnie.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-01-02, godz. 22:32

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#15 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 22:42

trzy Osoby Boskie które są Jednym Bogiem: Ojciec, Syn i Duch Święty. Równe co do natury i majestatu.
Jezus i Duch Święty są wieczni i niestworzeni.
(to twierdzenie oznaczam *)
(...)
Co do twierdzenia "trzy istoty w jednej osobie" na tej stronie to myślę, że autor wierzy w twierdzenie * zatem jest według mnie trynitarianinem...

Dziwne. Zaprzecza koncepcji trynitarnej o trzech osobach którą podałeś. A Ty mimo to go popierasz. Gdy podobnego potasowania pojęć dokonali ŚJ, Bednarski ich wypunktował. I Ty tym razem też go popierasz. Czy sądzisz sprawiedliwie? Tu już musisz sam sobie odpowiedzieć.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-01-02, godz. 22:55

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-02, godz. 23:18

Nie to on mówi nieprawdę gdy wypomina Strażnicy, że ta stwierdza iż trynitarianie wierzą w trzy osoby w jednej osobie. Bo jak wynikło z waszych trynitarnych odpowiedzi tak właśnie jest.

Akurat nie jestem w temacie. Więc się nie wypowiem co w jakiek książce/broszurze jest o tym co piszesz. Mogę tylko rzec, że zawsze z ust śJ własnie taką definicję słyszałem B) Z czego to wynika nie wiem. Baaa raz mi nawet dowodzono że taka definicja jest w KKK (to było 2-3 lata temu). Więc tylko mogę się sam siebie zapytać (albo mi jakiś śJ lub exśJ udzieli odpowiedzi) "skąd to się bierze w takim razie"??? :huh:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 staho

staho

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów
  • Lokalizacja:Oświęcim

Napisano 2007-01-02, godz. 23:21

Dziwne. Zaprzecza koncepcji trynitarnej o trzech osobach którą podałeś. A Ty mimo to go popierasz.

No, Lantis, Olo ma rację. :P
Albo 3x=y, albo x=3y. Oba zdania mogą być prawdziwe równocześnie: dla x=y=0, ale nie jest to rozwiązanie, którego szukamy. ;)

#18 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-03, godz. 05:42

Lantis napisał

Ja się tu odnoszę tylko do tej kwestii niezrozumienia Trójcy przez unitarian a nie udowadniania czegokolwiek.
Wydaje mi się, że pisząc to co przytoczyłem w dwóch pierwszych cytatach miałeś na myśli właśnie tą "nielogiczność" i dziwność nauki o Trójcy.


To, że jest model Boga zwany Trójcą to nie jest jakąś tam dziwnością i nielogicznością, a to, dlatego bo problem nie jest w nazewnictwie takiego oto modelu Boga...
Dziwność zaczyna się dopiero wówczas, kiedy raz widzimy owego Boga jako jedną osobę, a innym razem jako trzy osoby...
Jeden Bóg = jedna osoba.
Jeden Bóg = trzy osoby.

Jeśli oba równania są prawdziwe to, o czym mówi pierwsze, a o czym mówi drugie?
Oraz spróbujmy rozwiązać te równania (relacje w Bogu...) w kontekście miłości (Bóg jest miłością) gdzie osoby Ojca, Syna, Ducha Świętego nie stanowią odrębnych podmiotów.
Bóg jest jedną miłością.
Lantis spróbujesz to rozwiązać?

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#19 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-03, godz. 08:12

"Są trzy Osoby Boskie które są Jednym Bogiem: Ojciec, Syn i Duch Święty. Równe co do natury i majestatu.
Jezus i Duch Święty są wieczni i niestworzeni".
Syn zawsze podkreślał, że jest hierarchicznie niższy i podporządkowany Jahwe. co do równości Biblia mówi również jednoznacznie, że są rzeczy, których poza Bogiem nie zna ani Syn ani duch. W Słowie Bożym tylko Bóg posiada tytuł Najwyższego, a Syn nigdy nie nazwał siebie Bogiem.
duch, który nie ma imienia posiada wprawdzie cechu, które na upartego mogłyby go personifikować, ale tutaj również zdania są podzielone co do tego czy jest osobą, czy tylko siłą. zatem czy w oparciu o takie fakty definicja Trójcy jest dalej tak oczywista ?

#20 staho

staho

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 99 Postów
  • Lokalizacja:Oświęcim

Napisano 2007-01-03, godz. 08:33

Dziwność zaczyna się dopiero wówczas, kiedy raz widzimy owego Boga jako jedną osobę, a innym razem jako trzy osoby...
Jeden Bóg = jedna osoba.
Jeden Bóg = trzy osoby.

A skąd wzięło się pierwsze równanie? Bo chyba nie z Biblii?

osoby Ojca, Syna, Ducha Świętego nie stanowią odrębnych podmiotów.
Bóg jest jedną miłością.

He, he. A skąd wiesz, że nie stanowią? Chyba nie z Biblii?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych