Skocz do zawartości


Zdjęcie

Powiesc 'Stowarzyszenie'


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 Irek

Irek

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 Postów

Napisano 2004-03-08, godz. 09:18

Motto
'Oferujemy poznanie PRAWDY, w którą uwierzyli wszyscy ci, którzy są szczerzy...
Zrozumiesz, czym jest prawdziwa rodzina, poznasz przyjaźń, akceptację i otrzymasz potrzebną pomoc. Nie doświadczysz tego nigdzie indziej...
Ale pamiętaj..., kto nie jest z nami, jest przeciwko nam...'

Stowarzyszenie
-----------------------------------------------------------------

Książka „Stowarzyszenie” zawiera prawdziwą opowieść o przeżyciach młodego człowieka w wieku licealnym, dlatego jej stylistyka jest dostosowana głównie do odbioru przez młodego czytelnika, choć również osoby dojrzałe mogą znaleźć w niej przesłanie dla siebie, które jest uniwersalne.
Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku i zawiera autentyczną historię, która miała miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wszystkie postaci, zarówno głównego bohatera, jak i dalsze mają swoich prawdziwych odpowiedników. Imiona oraz nazwy własne miejsc i ulic zostały zmienione. Również opisane wydarzenia, włącznie z dialogami, (które mogą odbiegać od zaistniałych tylko w drobnych szczegółach), są autentyczne.

Tytułowe Stowarzyszenie istnieje pod inną nazwą.

Celem tej książki jest pokazanie, na podstawie zaistniałych w rzeczywistości faktów, mechanizmu wywierania wpływu na młodego człowieka, który staje przed określonym wyborem drogi życiowej, musząc podejmować tę ważną decyzję, nie dysponując konieczną wiedzą, na ten temat.
Oddziaływanie poprzez przyjaźń to jeden z najsilniejszych elementów wywierania wpływu na innych. To nie, jak się powszechnie sądzi sama doktryna jest prawdziwym ‘wabikiem’ ale właśnie poczucie wspólnoty, które tworzy określone środowisko, któremu nie sposób się oprzeć, nie znając tej prawidłowości. To sprawia, że przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, że w walce o wyznawcę, działa podstawowa handlowa zasada ‘kto pierwszy, ten lepszy’.
Tu rodzi się pytanie, w jaki sposób dokonywać właściwego wyboru, - w tym przypadku społeczności chrześcijańskiej, - bo taki przecież istnieje.
W powieści ta granica pomiędzy właściwym wyborem, a tym dokonanym pod wpływem subtelnej manipulacji przyjaźnią, jest bardzo płynna i trudna do określenia, dla kogoś, kto nie wie nic o technikach wywierania wpływu. Tak jest istotnie, ponieważ powieść mówi o faktach, a w ‘prawdziwym’ świecie nie istnieją wyraźne granice i podział na ‘czarne i białe’. W życiu istnieje strefa ‘szara’, w której trzeba nauczyć się te granice oznaczać samemu, dla własnego dobra.

Mowa o ugrupowaniach i organizacjach destrukcyjnych (tu o charakterze religijnym), które celowo narzucają wyznawcom ‘czarno-białą wizję świata. Takie ‘uproszczenie’ ma na celu
uczynienie tej wizji świata prostej i wyrazistej, która poprzez to staje się łatwiejsza do zaakceptowania, zwłaszcza dla młodych ludzi. Podział na dobrych, którymi jesteśmy ‘tylko my’ i złych, którymi są ‘wszyscy pozostali’, zostaje narzucony już w początkowej fazie kontaktów z ugrupowaniem destrukcyjnym i daje podwaliny pod zaakceptowanie koncepcji, ‘kto nie jest z nami, jest przeciwko nam’, która jest daleko odbiegająca parafrazą odbiegającą od nauki Ewangelii. W odróżnieniu od społeczności funkcjonujących na zdrowych zasadach, budowanych na bazie otwartości i wzajemnej szczerości, bez subtelnej manipulacji, która wymusza ‘jedyny słuszny’ wybór, ugrupowania destrukcyjne nie dają żadnych alternatyw, a akces do nich równa się z kupnem ‘biletu w jedna stronę’.

Aktualnie powieść jest emitowana w odcinkach w radiu CCM.

Poniedzialek, wtorek, sroda 19.45.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych