Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dinozaury – ciężki orzech do zgryzienia


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-09, godz. 21:03

temat tych prehistorycznych gadów jest jakoś dziwnie w literaturze SJ przemilczany lub jest opisywany w zdawkowych pojedynczych zdaniach. Mam wrażenie, że jest tematem niewygodnym! często zastanawiałem się dlaczego ! ? i kiedyś zadałem pytanie starszemu, otrzymałem taką odpowiedź: „owszem istniały bo Biblia wspomina potworach !!! (Rodz. 1:21) jak dla mnie werset pudło, bo są tam owszem wymienione potwory, ale morskie ;-) a nie wszystkie dinozaury zamieszkiwały wody ;-) poza tym nie są to potwory, tylko napakowane ciut wyrośnięte jaszczurki ;-) a na pytanie : jak wymarły - odpowiedział mi, że potop je załatwił ;-) hmm, a ponoć do arki miały wejść przedstawiciele wszystkich gatunków zwierząt !?

czy Biblia coś na ten temat mówi ? czy spotkaliście się z artykułami Strażnicy na ten temat ?

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-09, godz. 21:04

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-03-09, godz. 21:18

Ja się nie spotkałem. Ciekawe czy w arce byłoby miejsce dla wszystkich dinozaurów...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-03-09, godz. 21:26

Skorowidz "Strażnic":

DINOZAURY
co o nich wiemy 75/5, s.24


.jb

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-09, godz. 21:29

no ;-) ja nie mam ;-) i tylko tyle?;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-03-09, godz. 21:58

i kiedyś zadałem pytanie starszemu, otrzymałem taką odpowiedź: „owszem istniały bo Biblia wspomina potworach !!! (Rodz. 1:21)

Biblia nie zawiera wszystkich szczegółów, więc o dinozaurach wspominać nie musi:

Pierwszy rozdział Biblii opisuje niektóre ważne kroki poczynione przez Boga w ramach przygotowywania Ziemi na miłe dla człowieka miejsce pobytu. Nie zawiera wszystkich szczegółów; czytając go, nie powinniśmy czuć się zniechęceni, jeśli pomija sprawy, których starożytni czytelnicy i tak nie potrafiliby pojąć. Na przykład Mojżesz nic nie wspomniał o roli mikroskopijnych glonów czy bakterii. Ludzie po raz pierwszy ujrzeli te żywe organizmy w XVI wieku, po wynalezieniu mikroskopu. Mojżesz nie opisywał też dinozaurów, o których istnieniu dowiedziano się w XIX wieku dzięki badaniu skamieniałości. Pod wpływem natchnienia używał natomiast określeń zrozumiałych dla współczesnych mu ludzi, a zarazem dokładnych we wszystkim, co dotyczyło stworzenia Ziemi.

(źródło: "Czy istnieje Stwórca, który się o ciebie troszczy?", rozdział 6)


.jb

#6 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-09, godz. 22:05

zatem czym jest /są
Izaj. 14:29 Nie raduj się, cała ziemio filistyńska, że jest złamany kij, który cię bił, gdyż z zarodka węża wyrośnie żmija, a jej płodem będzie smok latający.
(BW)

Pwt 32:33
33. ich wino jest jadem smoków, gwałtowną trucizną żmijową.
(BT)

Job. 3:8
8. Bodajby ją przeklęli zaklinacze czasu, którzy potrafią podrażnić Lewiatana!
(BW)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-09, godz. 22:06

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#7 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-03-10, godz. 00:11

kiedyś zadałem pytanie starszemu, otrzymałem taką odpowiedź: „owszem istniały bo Biblia wspomina potworach !!! (Rodz. 1:21)

Na forum JWD znalazłam wątek Dinosaurs?, gdzie zacytowano "Awake!" z 1990 roku. Z artykułu wynika, że nauczanie TS dopuszcza jednak wyjaśnienie, jakie przedstawił wtedy starszy:

Some dinosaurs (and pterosaurs) may indeed have been created in the fifth era listed in Genesis, when the Bible says that God made "flying creatures" and "great sea monsters." Perhaps other types of dinosaurs were created in the sixth epoch.

W Przekładzie Nowego Świata stosowny fragment z Księgi Rodzaju brzmi:

(20) I przemówił Bóg: "Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących i niech stworzenia latające latają nad ziemią po obliczu przestworza niebios". (21) I Bóg przystąpił do stworzenia wielkich potworów morskich i wszelkiej ruszającej się duszy żyjącej, którymi według ich rodzajów zaroiły się wody, i wszelkiego latającego stworzenia skrzydlatego, według jego rodzaju. I Bóg zobaczył, że to jest dobre.


Z dalszej treści artykułu możemy się dowiedzieć, że Bóg najpewniej stworzył dinozaury w jakimś (nieznanym nam obecnie) celu, po spełnieniu którego ich życie zostało zakończone. I Biblia nie wyjaśnia w jaki sposób i kiedy konkretnie Bóg położył kres życiu tych stworzeń:

When the dinosaurs had fulfilled their purpose, God ended their life. But the Bible is silent on how he did that or when. We can be sure that dinosaurs were created by Jehovah for a purpose, even if we do not fully understand that purpose at this time.


.jb

#8 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-10, godz. 15:33

Skorowidz "Strażnic":





Oto stęchły pokarm dla wnikliwych studentów Świętych Słów Brooklynu.

Dowiemy się z nich:

- którego dnia stworzył Bóg dinozaury.

- gdzie toto żyło.

- jak zmieściło sie do arki.

Strażniczka nr 5 s. 24.



Dołączona grafika

#9 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2007-03-10, godz. 16:27

nawet jeśli da się uzasadnić biblijnie,ze były dinozaury-to ciekawsze jest jak śJ odnoszą się do podawanego przez naukowców okresu, kiedy istniały...w ogóle zastanawia mnie jakie jest ich podejśćcie do wykopalisk archeologicznych...Przecież datowanie ich pochodzenia znacznie przekracza 6 000 lat..
Bardzo ciekawi mnie ta kwestia..Może któres z Was mi pomoże:))
pozdrawiam
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#10 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-10, godz. 16:33

nawet jeśli da się uzasadnić biblijnie,ze były dinozaury-to ciekawsze jest jak śJ odnoszą się do podawanego przez naukowców okresu, kiedy istniały...w ogóle zastanawia mnie jakie jest ich podejśćcie do wykopalisk archeologicznych...Przecież datowanie ich pochodzenia znacznie przekracza 6 000 lat..
Bardzo ciekawi mnie ta kwestia..Może któres z Was mi pomoże:))
pozdrawiam





Proste stworzono je 5 dnia. A 1 dzień to może byc i milony lat. Tylko drobny problem, w 1975 roku obowiązywała prawda biblijna, że 1 dzień stwarzania to równo 1000 lat.

#11 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-03-10, godz. 19:00

Iszbinie, o ile ja pamiętam, przed 1975 (i jeszcze długo po, conajmniej do początków lat 90-tych) nauczano bez jakiejkolwiek nawet naciąganej podstawy biblijnej, że 1 dzień = 7.000 lat.

Dlaczego 7.000 lat a nie 1.000 lat, jak naucza jeden z Listów Piotra?
Potrzebne to było do legitymizacji (zaczynającego się jesienią 1975) 1000 letniego Królestwa jako końcowy etap "siodmego dnia stwarzania", który wg ŚJ (oraz adwentystów i innych grupek) nadal trwa.

#12 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-10, godz. 22:52

nawet jeśli da się uzasadnić biblijnie,ze były dinozaury-to ciekawsze jest jak śJ odnoszą się do podawanego przez naukowców okresu, kiedy istniały...w ogóle zastanawia mnie jakie jest ich podejśćcie do wykopalisk archeologicznych...Przecież datowanie ich pochodzenia znacznie przekracza 6 000 lat..
Bardzo ciekawi mnie ta kwestia..Może któres z Was mi pomoże:))
pozdrawiam

Wszyscy kreacjoniści gremialnie nie wierzą w metodę węgla C14. We wszystkie inne metody datowania z resztą też.

#13 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-03-11, godz. 05:22

Zanim się jeszcze okaże, że obecny świat zaistniał od 1900 roku naszej ery, parę ciekawostek dla zatwardziałych ´wypieraczy´ faktów (na wklejkę niechajże z wiki):

"Dinozaury (Dinosauria – gr. deinos – straszny + sauros – jaszczur) – grupa wymarłych lądowych archozaurów (gadów naczelnych) żyjących od późnego triasu do końca kredy (ok. 230-65 mln lat temu) na wszystkich kontynentach. Grupa obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne)..."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dinozaury



65 milionów lat = 65.000.000 lat = 65 x 1000 x 1000 lat

--

nawet jeśli da się uzasadnić biblijnie,ze były dinozaury-to ciekawsze jest jak śJ odnoszą się do podawanego przez naukowców okresu, kiedy istniały...w ogóle zastanawia mnie jakie jest ich podejśćcie do wykopalisk archeologicznych...Przecież datowanie ich pochodzenia znacznie przekracza 6 000 lat..
Bardzo ciekawi mnie ta kwestia..Może któres z Was mi pomoże:))
pozdrawiam

´Świat naukowy´ oraz aspekt Boga można i warto ze sobą pogodzić - jedno drugiego wcale nie musi wykluczać a nawet może się fenomenalnie uzupełniać.
Ale oczywiście nie w taki dziecinny i śmiechu warty sposób, jak to śJ robili i nadal próbują zrobić. Kolejna ich katastrofa.


...w ogóle zastanawia mnie jakie jest ich podejśćcie do wykopalisk archeologicznych...

Ich podejście jest straszne - co niepotrzebne, to z powrotem błyskawicznie zakopać.
Pozdrawiam serdecznie

Użytkownik Oko-Rentgen edytował ten post 2007-03-11, godz. 05:46


#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-11, godz. 05:57

Świat naukowy oraz aspekt Boga można i warto ze sobą pogodzić - jedno drugiego wcale nie musi wykluczać a nawet może się fenomenalnie uzupełniać.
Ale oczywiście nie w taki dziecinny i śmiechu warty sposób, jak to śJ robili i nadal próbują zrobić. Kolejna ich katastrofa.
Ich podejście jest straszne - co niepotrzebne, to z powrotem błyskawicznie zakopać.


święte słowa !

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-11, godz. 05:57

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-11, godz. 11:13

Iszbinie, o ile ja pamiętam, przed 1975 (i jeszcze długo po, conajmniej do początków lat 90-tych) nauczano bez jakiejkolwiek nawet naciąganej podstawy biblijnej, że 1 dzień = 7.000 lat.

Dlaczego 7.000 lat a nie 1.000 lat, jak naucza jeden z Listów Piotra?
Potrzebne to było do legitymizacji (zaczynającego się jesienią 1975) 1000 letniego Królestwa jako końcowy etap "siodmego dnia stwarzania", który wg ŚJ (oraz adwentystów i innych grupek) nadal trwa.





Masz rację, 1 dzień = 7000 lat. Hmm, Russel chyba mówił o 1000 lat. ,,Nowe niebiosa i nowa ziemia'' na s. 43 podaje nawet rok rozpoczęcis dnia 1wszego stwarzania. Zanotować: 46 025 r.p.n.e :)))


Nie chcę siebie samego obrażać, ale CK ma swoich podopiecznych za kompletnych naiwniaków. Eh.

#16 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-03-11, godz. 18:59

Tutaj jeszcze skromna tabelka dla tych, którzy ustawicznie twierdzą, że wszystko popłynęło gładko w parę tysięcy lat.
´Straszne-jaszczury´ też tam gdzieś są datowane - kto szuka, ten znajdzie.
Pozdrawiam i na chwilę obecną to już chyba wszystko z mojej strony na ten temat.


Wchodząc na link, naciskamy lewy klawiszek stworzenia myszowatego:

http://pl.wikipedia....stratygraficzna

Użytkownik Oko-Rentgen edytował ten post 2007-03-11, godz. 19:31


#17 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 09:01

Bardzo mi się podoba wytłumaczenie, że wystarczyło zabrać na arkę przedstawicieli gatunku :)
W takim razie nie trzeba było zabierać innych ssaków, bo był już Noe z rodziną, wystarczyło skompletować jeszcze jakieś owady, ptaki i płazy i już by była sprawa załatwiona ;)

Z drugiej strony, dlaczego morskie potwory wyginęły w potopie? Utopiły się?

Temat dinozaurów już kiedyś przerabiałem, ale w zborze nikt nie podejmuje się rozmowy. Metody datowania, a jest ich sporo, rzeczywiście powodują uśmiech na twarzach u ŚJ-wy, gdyż z całym przekonaniem twierdzą, że są niekompetentne. Oczywiście wypowiadają się w temacie o którym nie mają bladego pojęcia.

Jeden brat "naukowiec", powiedział mi że Bóg stworzył dinozaury jako potężne maszyny do przerabiania maeterii. Tutaj powołał się na to, że wierzchnie warstwy gleby były użyźniane przez ich odchody.
Zapytałem go więc, na czym urosły te wszystkie rośliny, które jadły dinozaury i po co były drapieżniki skoro potrzebne były tylko roślinożerne.
Rozmowa zakończyła się stwierdzeniem, że trzeba polegać na wierze. Nie wiem tylko po co zaczynał z "naukowego" punktu widzenia, skoro i tak bierze wszystko na wiarę.

Nawiazujc do wzmianek o "smokach" w różnych podaniach ludowych, legendach, etc. Powstają po tym, jak ludzie odkrywali w jaskiniach lub wierzcnich warstwach gleby odkopywanej np. do budowania, skamieniałe szkielety dinozaurów.
Co mogło mieć taki szkielet? Tylko i wyłącznie smok, do tego latający i ziejący ogniem :)

Użytkownik Padre Antonio edytował ten post 2007-03-12, godz. 09:09

"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#18 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 12:19

Rozmowa zakończyła się stwierdzeniem, że trzeba polegać na wierze. Nie wiem tylko po co zaczynał z "naukowego" punktu widzenia, skoro i tak bierze wszystko na wiarę.


Typowe dla wyznawców wielu religii:
Jeśli nauka potwierdza nasze wierzenia - to jest argument na ich poparcie.
Jeśli nauka im przeczy - to znaczy, że jest niedoskonała, nieprecyzyjna, dopiero się rozwija, wiara jest ważniejsza etc. etc.

Nawiazujc do wzmianek o "smokach" w różnych podaniach ludowych, legendach, etc. Powstają po tym, jak ludzie odkrywali w jaskiniach lub wierzcnich warstwach gleby odkopywanej np. do budowania, skamieniałe szkielety dinozaurów.
Co mogło mieć taki szkielet? Tylko i wyłącznie smok, do tego latający i ziejący ogniem :)


Przy wejściu do katedry na Wawelu do dzisiaj wiszą kości mamuta. Powieszono je tam oczywiście jako kości smoka ;)
[db]

#19 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-12, godz. 12:41

Jeden brat "naukowiec", powiedział mi że Bóg stworzył dinozaury jako potężne maszyny do przerabiania maeterii. Tutaj powołał się na to, że wierzchnie warstwy gleby były użyźniane przez ich odchody.





To w moim zborze miałem lepszego naukowca. Jeszcze w czasie studium biblijnego, zapytałem o dinozaury. I dostałem odpowiedź, że były potrzebne w pewnym momencie do..... udeptania ziemii:)) Niestety nic nie wiem o dalszym losie tej śmiałej teorii naukowej, w każdym razie nagrody Nobla nie dostał.

#20 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 12:49

To w moim zborze miałem lepszego naukowca. Jeszcze w czasie studium biblijnego, zapytałem o dinozaury. I dostałem odpowiedź, że były potrzebne w pewnym momencie do..... udeptania ziemii:)) Niestety nic nie wiem o dalszym losie tej śmiałej teorii naukowej, w każdym razie nagrody Nobla nie dostał.


Hehehe, a to ci dopiero :D No to jestem bogatszy o kolejne "FAKTY" naukowe ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych