Skocz do zawartości


Zdjęcie

pamiątka


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#41 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 13:48

AndreaZZ, przeczytaj, co napisałem. Uważnie. Zgadzasz się z tym, czy nie?

Nie wiem, czy Bóg lubi plastikowe kubki. Ale wiem, że ja powinienem Bogu oddawać cześć. Jednorazowy kubeczek z plastiku nie jest dla mnie wyrazem czci. Jak chcę wydać na czyjąś cześć przyjęcie (np. dla mojej mamy na urodziny), to wyciągam najlepszą zastawę. Dlaczego Boga miałbym traktować gorzej niż własnych rodziców? Odpowiedz na to pytanie.

I pamiętaj, że Bogu nie jest potrzebna żadna Wieczerza, wspominanie itp. Jezus ją ustanowił DLA NAS. Ona NAM powinna coś mówić, o czymś przypominać. Czy plastikowy kubek pasuje do doniosłości wydarzenia, które wspominamy? Czy przyczynia się do jak największego uczczenia tego, co Jezus dla nas zrobił? Odpowiedz także i na to pytanie.

Pozdrawiam! :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2009-03-24, godz. 13:49

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#42 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-03-24, godz. 14:12

Miedziana cyna! Wrzuć na luz, przecież nie musimy się we wszystkim zgadzać :) Pewnie, że rozumiem o co Tobie chodzi z tą zastawą, ale chyba nadal jest dla Ciebie bardziej ważna treść niż forma?! Kościoły ociekają złotem i wino mszalne zazwyczaj jest w złotych kielichach, ale czy o to naprawdę chodzi? :huh:


Użytkownik andreaZZ edytował ten post 2009-03-24, godz. 14:15


"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#43 starowinka

starowinka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 130 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 14:17

No bo kto może to arbitralnie rozstrzygnąć w tak wielokulturowym świecie? :(

#44 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-03-24, godz. 17:59

Ja w tym roku chcę jeszcze obchodzić to święto 'po staremu', więc albo w moim byłym zborze, albo u Wolnych Badaczy P. Św. I tak nie jestem godny spożywania Wieczerzy Pańskiej, więc wsio równo...

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#45 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2009-03-24, godz. 18:01

Miedziana cyna! Wrzuć na luz, przecież nie musimy się we wszystkim zgadzać :) Pewnie, że rozumiem o co Tobie chodzi z tą zastawą, ale chyba nadal jest dla Ciebie bardziej ważna treść niż forma?! Kościoły ociekają złotem i wino mszalne zazwyczaj jest w złotych kielichach, ale czy o to naprawdę chodzi? :huh:


Oczywiście, że ważniejsza jest dla mnie treść. Ale to właśnie sposób obchodzenia Wieczerzy niesie ze sobą treść, więc nie jest to wszystko jedno. Uważam, że każdy powinien się starać, by Wieczerza Pańska była jak najbardziej uroczystym wydarzeniem. To nie jest tylko forma - w pewnym sensie jest to także treść, bo jeśli mniej się staramy o oprawę naszych nabożeństw niż jakichś świeckich uroczystości, to nieuchronnie spychamy Boga na dalszy plan. Bo w ten sposób dajemy świadectwo, na przyjaźni z kim nam bardziej zależy - z ludźmi czy z Bogiem.

Oczywiście jest to mój punkt widzenia i nie musisz się z nim zgodzić.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#46 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-03-25, godz. 22:21

Oczywiście, że ważniejsza jest dla mnie treść. Ale to właśnie sposób obchodzenia Wieczerzy niesie ze sobą treść, więc nie jest to wszystko jedno. Uważam, że każdy powinien się starać, by Wieczerza Pańska była jak najbardziej uroczystym wydarzeniem. To nie jest tylko forma - w pewnym sensie jest to także treść, bo jeśli mniej się staramy o oprawę naszych nabożeństw niż jakichś świeckich uroczystości, to nieuchronnie spychamy Boga na dalszy plan.

Całkowicie się zgadzam z wypowiedzią miedzianej. Najważniejsza jest treść, ale forma też nie jest bez znaczenia. A z czym, u nas w Polsce, kojarzą sie nam plastikowe kubki. Bo mnie z barem szybkiej obsługi. Może w innym miejscu i w innych okolicznościach wystarczyłyby plastikowe kubki, a nawet obite garczki. Czy drogocenna krew Jezusa, która została za nas przelana i którą symbolizuje wino w kielichach , jest tak pospolita , że zasługuje tylko na plastik, który za chwilę wrzucimy do kosza? Czy rzeczy drogocenne umieścimy w tekturowym pudełku?

A jeśli chodzi o Pamiątkę to wybieram się, jak zwykle co roku. Mam 2 wolne miejsca w samochodzie, może kogoś podrzucić? :)
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#47 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2009-03-26, godz. 08:52

Jak was czytam to mi się scena z Indiany Jonesa przypomina... ;-)
[db]

#48 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-03-26, godz. 10:49

W katolickim kościele spotkałem się z praktyką maczania komunikantu w kielichu z winem. I wilk syty i owca cała.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych