Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nudyzm: stanowisko ŚJ


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-05-24, godz. 11:47

Taka ciekawostka w nawiązaniu do zbliżającego się sezonu plażowego:


Pytania czytelników

˜ Czy jest coś do zarzucenia, jeśli oddany Bogu chrześcijanin należy do klubu nudystów, albo przebywa w obozie czy miejscu wypoczynkowym zwolenników nagości?


Słowo Boże nie mówi tego wprost, czy ludzie pozostaliby nadzy, gdyby nie zgrzeszyli. Czytamy w nim natomiast, że Jehowa Bóg uczynił ze skóry kilku zwierząt, które w tym celu zabił, okrycia dla pierwszej pary ludzkiej po ich grzesznym uczynku. (1 Mojż. 3:21) W ten sposób zmienił się więc ich pierwotny stan nagości. Ponieważ sam Stwórca dostarczył Adamowi i Ewie ubrania, więc nikt chyba nie będzie chciał twierdzić, że korzystniej byłoby im chodzić bez ubrania. Również z całego Pisma Świętego wynika, że słudzy Boży nosili odzienie, które często jest tam nawet opisane.

Poza tym człowiek jest jedynym stworzeniem na ziem, które potrzebuje okrycia, a to co najmniej z trzech rozsądnych przyczyn: 1) ono chroni go przed siłami przyrody, przed upałem i chłodem, przed szkodliwym działaniem otoczenia np. przed cierniami itp.; 2) Stanowi dla niego pewną ozdobę, przez co zyskuje jego wygląd, odzież udziela mu pewnego rodzaju pewności siebie i służy jednocześnie do okrycia mniej przyzwoitych części ciała, jak to powiedział apostoł Paweł w 1 Koryntian 12:23; 3) Odgrywa tu również pewną rolę obyczajność, bo w Objawieniu 16:15 czytamy, ze chrześcijanie powinni czuwać, aby nie utracili swych szat i nie byli wystawieni na hańbę. Jest tu wprawdzie mowa o szatach duchowych, ale porównanie nie byłoby wszakże trafne, gdyby ludziom było pożyteczniej chodzić nago, niż się ubierać.

Biblia napomina chrześcijańskie niewiasty, żeby w ubiorze były powściągliwe i skromne. „Podobnie mają niewiasty ukazywać się w godnej postawie, ubierać się przyzwoicie i skromnie.” (1 Tym. 2:8, 9, Kow) Trzeba byłoby być bardzo łatwowiernym, gdyby się chciało zgodzić z twierdzeniem zwolennika nagości, jakoby człowiek stał już dziś na takim wysokim poziomie moralnym, że mężczyznom patrzącym na nagie kobiety nie groziłoby niebezpieczeństwo uwikłania się w grzech w tym sensie, w jakim powiedział Jezus: „Każdy, kto patrzy na niewiastę i pożąda jej, popełnił już w sercu swym cudzołóstwo.” — Mateusza 5:28.

Dlatego oddany Bogu chrześcijanin nie będzie cieszył się dobrą reputacją w Społeczeństwie Nowego Świata, będąc jednocześnie członkiem klubu nudystów albo przebywając w ich obozie.

_________________________
źródło: Strażnica z 1964 roku, nr 4


.jb

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-05-24, godz. 11:57

Jehowa Bóg uczynił ze skóry kilku zwierząt, które w tym celu zabił, okrycia dla pierwszej pary ludzkiej po ich grzesznym uczynku.

a ja mam pytanko ;-) Adam i Ewa biegali na golasa jak byli doskonali, gdy stracili doskonałość Bóg kazał im przyoblec gatki ;-) czyli:

doskonałość = brak galotków
niedoskonałość = galotki

więc jak to będzie z doskonałymi ludźmi w świadkowskim raju po Carmagedonie ;-) ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-05-24, godz. 12:05

Co też Ci do głowy przychodzi ;-)

Jehowa Bóg uczynił ze skóry kilku zwierząt, które w tym celu zabił, okrycia dla pierwszej pary ludzkiej po ich grzesznym uczynku.

Tak, ale:

Słowo Boże nie mówi tego wprost, czy ludzie pozostaliby nadzy, gdyby nie zgrzeszyli.

więc nie ma należytych podstaw, by uważać, że:

doskonałość = brak galotków
niedoskonałość = galotki


.jb

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-05-24, godz. 12:24

moment ;-) a taki bodziec jakim jest WSTYD ;-) czyz nie jest defektem spowodowanym niedoskonałością ? ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-05-24, godz. 12:33

Dlatego oddany Bogu chrześcijanin nie będzie cieszył się dobrą reputacją w Społeczeństwie Nowego Świata, będąc jednocześnie członkiem klubu nudystów albo przebywając w ich obozie.


A co jeśli nie jest członkiem klubu nudystów, nie przebywa w ich obozie a po prostu kąpie/opala się się nago co jest powszechne w takich krajach jak Czechy albo byłe NRD? ;)
[db]

#6 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-05-24, godz. 12:59

a taki bodziec jakim jest WSTYD ;-) czyz nie jest defektem spowodowanym niedoskonałością ? ;-)

OK. Ale nawet w takiej sytuacji nie możesz zapominać, że "sam Stwórca dostarczył Adamowi i Ewie ubrania, więc nikt chyba nie będzie chciał twierdzić, że korzystniej byłoby im chodzić bez ubrania." I to samo, w myśl nauczania świadków Jehowy, można pewnie też odnieść do przyszłości, więc z koncepcji "nagiego" raju chyba nic nie wyjdzie.

A co jeśli nie jest członkiem klubu nudystów, nie przebywa w ich obozie a po prostu kąpie/opala się się nago co jest powszechne w takich krajach jak Czechy albo byłe NRD?

Bycie członkiem społeczności Nowego Świata zobowiązuje go do różnych ustępstw, więc można sobie odpowiedzieć następująco: świadek Jehowy nie powinien starać się upodabniać do całej nagiej reszty plażowiczów. W końcu nie należy czerpać wzorców ze świata.

Chyba, że jest na plaży sam. Wydaje mi się (ale wątpię, czy słusznie), że wtedy taki nudyzm nie będzie większym problemem.
.jb

#7 magda

magda

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 66 Postów

Napisano 2007-05-24, godz. 13:02

więc nie ma należytych podstaw, by uważać, że:

doskonałość = brak galotków
niedoskonałość = galotki


tak na marginesie dodam
doskonałość = białe szaty

pozdrawiam

#8 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-05-24, godz. 13:03

Bycie członkiem społeczności Nowego Świata zobowiązuje go do różnych ustępstw, więc można sobie odpowiedzieć następująco: świadek Jehowy nie powinien starać się upodabniać do całej nagiej reszty plażowiczów.


Ale patrzeć może? ;)

Bo wiesz, w Czechach trudno znaleźć kąpielisko bez golasów :)
[db]

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-05-24, godz. 13:35

Ale patrzeć może?

Z artykułu jasno wynika, że patrzeć nie należy, ale od innych osób można odgrodzić się parawanem i spokojnie dalej korzystać z uroków wakacji nad morzem.
.jb

#10 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-05-24, godz. 13:54

Z artykułu jasno wynika, że patrzeć nie należy, ale od innych osób można odgrodzić się parawanem i spokojnie dalej korzystać z uroków wakacji nad morzem.

chyba, że jest na co ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#11 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-24, godz. 14:25

Jest u SJ magiczne słowo klucz (nie jedno zresztą), które się nazywa NIEMORALNOŚĆ ;) . I tym oto słowem można zamieść wszyskie ciągotki do świecenia golizną na plaży :P
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#12 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-05-24, godz. 15:10

Jest u SJ magiczne słowo klucz (nie jedno zresztą), które się nazywa NIEMORALNOŚĆ ;) . I tym oto słowem można zamieść wszyskie ciągotki do świecenia golizną na plaży :P

Dokladnie :P malo tego pod to slowo podciagaja jeszcze wiele wzietych z kosmosu rzeczy ;)
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-05-24, godz. 15:14

Biblia napomina chrześcijańskie niewiasty, żeby w ubiorze były powściągliwe i skromne.

Im mniej tym lepiej? :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 464 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Sidarpointohajo

Napisano 2007-05-25, godz. 11:59

Znam małżeństwo SJ (Europa zachodnia), którzy spędzają od wielu lat swój urlop na plaży dla naturystów, oczywiście tak jak na niej przystało, czyli nago.
Wiedzą o tym niektórzy członkowie zboru, ale że to jest raczej temat tabu, za wiele się o tym nie rozmawia.
Korzystanie z coraz bardziej powszechnej damsko-męskiej sauny też nie stwarza im problemu, podobnie jak i reszcie społeczeństwa.

Osobiście wole też saunę tzw. "mieszaną". W saunie tylko dla mężczyzn czuję się jakoś nieswojo. :D :P

Dołączona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"Wśród SJ, wszyscy mówią o "prawdzie", ale nikt jej nie może (do końca) powiedzieć..."
"Żeby do zródła dotrzeć, trzeba pod prąd popłynać."
"Kto choć raz zajrzał za kulisy, ten już dłużej nie zadowoli się fasadą."
"Z kłamstw, w które uwierzymy, stają się prawdy, z którymi żyjemy."
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."
"W każdej religii są owce i pasterze, ale tylko owce są dojone, strzyżone i zarzynane, pasterze nie..."





#15 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-25, godz. 18:33

Znam małżeństwo SJ (Europa zachodnia), którzy spędzają od wielu lat swój urlop na plaży dla naturystów, oczywiście tak jak na niej przystało, czyli nago.
Wiedzą o tym niektórzy członkowie zboru, ale że to jest raczej temat tabu, za wiele się o tym nie rozmawia.
Korzystanie z coraz bardziej powszechnej damsko-męskiej sauny też nie stwarza im problemu, podobnie jak i reszcie społeczeństwa.

Osobiście wole też saunę tzw. "mieszaną". W saunie tylko dla mężczyzn czuję się jakoś nieswojo. :D :P

no nie wiem ale od jakiegos czasu tu na forum mam nieswoje uczucie ze ja jestem albo jakis odmiencem albo jakims innym Sj... pewnie dlatego kiedy napisalem tu ze jestem... cos tam inny czy jakos tak... Jb bedzie pamietac.. ja juz nawet nie wiem jak to ujolem. ale do rzeczy....
oswiadczam ze chodze regolarnie do sauny koedukacyjnej.... i to pomomo ze na kongresie podano ze nie jest to wlasciwe.... lekarz zalecil mi saune wiec z niej korzystam..... do typowo meskiej sauny nie chodze... niemcy to swinie i jedna wizyta mi systarczy... w koedukacyjnej czuje sie pewniej.

ostatniego lata zaczolem opala sie nago... w niemczech nazywa sie to FKK od Freie Körper Kultur.. ale nie jestem pewien. jeszcze z moja malzonka udlismy sie na plaze i bylo fajnie.... bez przegiec... naturalnie. bylem tez kilka razy sam i tez bylo o.k. opalam sie jednak zazwyczaj od tego czasu raczej wmiejscach odosobnionych.. to pasuje mi jeszcze lepiej..
wiem ze wiekszosc SJ nie chodzi do sauny i na pewno nie jezdzi do Chalup.... ale to nie jest moja sprawa a juz na pewno nie bede bral pod uwage pytan czytlnikow z lat 60-tych

sa tu SJ sa ex-Sj a ja to chyba jakis SJ- inaczej czy co???
[font=Tahoma]

#16 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-05-25, godz. 18:36

no nie wiem czy takie opalanie jest zdrowe! w końcu genitalia są delikatnymi częściami naszego ciała ! tyłek jak sobie człowiek usmaży to tylko przez jakiś czas nie moze siedzieć, a co jest jak się zesmazy...?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#17 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-05-25, godz. 18:41

HI HI HI ....

#18 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-25, godz. 18:47

HI HI HI ....

tu nie ma nic do smiacia..... tu jest powazny temat.... Jak Sebol zaznaczyl mozna nawet klejnoty stracic
[font=Tahoma]

#19 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-05-25, godz. 18:49

no widzisz to po jakiego latasz z gołą d...a ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#20 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-05-25, godz. 18:54

no widzisz to po jakiego latasz z gołą d...a ;-)

ryzyko zawodowe??? hihihih
[font=Tahoma]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych